Atklātās nodarbības novadpētniecībā. Nodarbības kopsavilkums "Ievads vietējā vēsturē"

Ceļošana pa savu dzimto ciematu.

Mērķis: ieaudzināt bērnos mīlestības sajūtu pret savu mazo Dzimteni, savu dzimto ciematu.
Uzdevumi:
izglītojošs:
precizēt informāciju par savu dzimto ciematu ar saviem bērniem;
aktivizēt vārdus un definīcijas bērnu runā, vingrināties lietot vienkāršus teikumus;
nostiprināt bērnu zināšanas par Krievijas valsts simboliem.
vispārināt priekšstatus par ģerboņa un karoga mērķi, krāsu un attēlu simbolisko nozīmi (ērglis, jātnieks).
paplašināt izpratni par mūsu novada ģerboņa rašanās vēsturi.
izstrādājot:
attīstīt bērnu radošās spējas;
attīstīt bērnu izziņas darbību;
Attīstīt konstruktīvas un papīra prasmes. Palīdziet bērniem izveidot Krievijas ģerboņa attēlu, pielīmējot atsevišķas detaļas uz sagataves. Izkopt kārtīgumu.
izglītojošs:
Izkopt mīlestības sajūtu pret savu Dzimteni – Krieviju.
izkopt mīlestību pret savu dzimto ciemu;
raisīt bērnos apbrīnu un lepnumu par savu dzimto ciematu un tā iedzīvotājiem.

Bērni ienāk grupā un sveic viesus.
Pedagogs:-Puiši, stāviet aplī, pasveicināsim viens otru:
Visi bērni sapulcējās aplī,
Es esmu tavs draugs un tu esi mans draugs.
Saņemsim rokas kopā
Un pasmaidīsim viens otram.
(Skolotājs vērš bērnu uzmanību uz klauvējienu pie durvīm, parādās Dunno).
Pedagogs: Nezinu, no kurienes tu esi? Kā tu nonāci mūsu bērnudārzā?
Nezinu: Esmu no Flower City, kur ir ļoti skaisti. Mūsu pilsētā ielas ir nosauktas ziedu vārdā. Katrs mūsu pilsētas stūrītis man ir pazīstams un ļoti mīļš. Bet es esmu pirmo reizi jūsu ciemā, un es par to neko nezinu. Viņi man ieteica, ka bērni no bērnudārza varētu man palīdzēt.
Pedagogs: Puiši, kas mums jādara, kā mēs varam palīdzēt Dunno?
Bērni: Jūs varat runāt par mūsu ciematu, jūs varat aizvest Dunno ekskursijā pa mūsu ciematu, varat parādīt fotogrāfijas.
Pedagogs: Es piekrītu visiem jūsu ieteikumiem. Es domāju, ka ekskursija mums derēs vislabāk.
Nezinu: Kā sauc to ēku, kurā es šobrīd atrodos?
Pedagogs: Puiši, palīdziet Dunno, pastāstiet mums par mūsu bērnudārzu.
Bērni:Šo ēku sauc par bērnudārzu Skazka, un ielu, uz kuras atrodas mūsu bērnudārzs, sauc par 40 Let Oktyabrya.
Nezinu: Kas strādā bērnudārzā?
Bērni: Bērnudārzā ir vadītāja, apkopēja, medmāsa, pavāri, skolotājas, skolotājas palīgi, veļas mazgātāja, mūzikas direktore, strādniece, sargs.
Nezinu: Vai jūsu grupai ir nosaukums?
Bērni: Jā, mūsu grupu sauc “Rūķi”.
Nezinu: Paldies, puiši, es daudz uzzināju par jūsu bērnudārzu. Kādas citas ēkas ir jūsu ciematā?
Pedagogs: Aicinu jūs ekskursijā (bērni tuvojas fotogrāfijām). Kādu ēku mēs redzam fotogrāfijā?
Bērni:Šī ir bērnu bibliotēka.
Pedagogs: Ar ko bibliotēka atšķiras no grāmatnīcas?

Bērni: Viņi pērk grāmatas veikalā, bibliotēkā tās ved uz mājām lasīt un pēc tam atnes. Šeit ir lasītava, kurā var nokopēt nepieciešamo informāciju.
Nezinu: Paldies puišiem par informāciju, šī ir ļoti jauka ēka, es noteikti nākšu šeit lasīt grāmatas. (Dunno vērš uzmanību uz vairākām fotogrāfijām, kas ir kopā) Kas ir redzams šajās fotogrāfijās?
Pedagogs: Puiši, pastāstiet Dunno par šīm ēkām.
Bērni:Šo ēku sauc par mūzikas skolu, kurā bērni mācās dziedāt un spēlēt mūzikas instrumentus. Un šī ir sporta skola, šeit bērni sporto. Un šī ir mākslas skola, kurā bērni mācās zīmēt un tēlot. Un tās ir vispārizglītojošās skolas, kurās bērni mācās lasīt, rakstīt, rēķināt, apgūst daudz ko jaunu.
Nezinu: Ak, cik interesanti, es gribu apciemot visas skolas un noteikti iemācīšos ko jaunu un iemācīšu ko jaunu. (Pievērš uzmanību fotoattēlam ar muzeju) Kā sauc šo ēku?
Pedagogs: Puiši, vai jūs zināt šo ēku?
Bērni:Šis ir muzejs.
Pedagogs: Un muzeja priekšā ir rotaļu laukums, kurā mēs tagad spēlēsim.
Fizminutka: Bērni stāv aplī. Viņi izrunā vārdus korī, pavadot tos ar kustībām.
Mēs ejam pa pilsētu (gājienā)
Dziedāsim dziesmu skaļi (sita plaukstas)
Mēs ejam pa ielu (gājienā)
Mēs paceļam kājas taisni (maršējot, izstiepjot pirkstus)
Sper soli – viens, divi
Pamājiet ar rokām - trīs, četras
Pagriezta galva (pagriezt galvu pa labi)
Rokas uz augšu un kājas platākas
Lecam kopā augstu
Un skrienam viegli (skrienot vietā).

Pedagogs: Muzejā notiek dažādas izstādes, katrā zālē ir savs materiāls: ir zāle, kurā tiek runāts par kara laikā lietotajiem ieročiem, par kazaku drēbēm, ir zāle ar virtuves piederumiem, ar antīkām mēbelēm, ar dzīvniekiem un mūsu novada putni. Dažās zālēs mēs jau esam bijuši, un daudzas vēl jāapmeklē. Kādi dzīvnieki dzīvo mūsu reģionā?
Bērni: Mūsu novadā dzīvo zaķis, vāvere, lapsa, vilks, kāmis, ezis, mežacūka, āpsis, stirna, ondatra, bebrs, sable, ūdrs, alnis, lācis, burunduks, gofers, murkšķis.
Pedagogs: Labi darīts, jūs atcerējāties daudz dzīvnieku. Tagad spēlēsim spēli.
Spēle "Atrodi papildu dzīvnieku"(Bērni noņem attēlu ar dzīvnieku, kurš neatrodas Omskas apgabalā).
Pedagogs: Nosauciet kokus, kas aug Omskas reģionā.
Bērni: Omskas apgabalā aug bērzs, ozols, egle, vītols, kļava, priede, liepa, lapegle, apse, egle un papele.
Pedagogs: Tagad uzminiet, no kura koka lapa ir.
Spēle "No kura koka ir lapa?"
Nezinu: Paldies, puiši, es atpazinu jūsu reģiona dzīvniekus un augus, kas aug jūsu apkārtnē. Kā sauc šo lielo ēku un kas tajā strādā?
Pedagogs: Kas šī ir par ēku, puiši?
Bērni:Šī ir administrācijas ēka. Šeit strādā mūsu rajona vadītāji.
Pedagogs: Virs šīs ēkas plīvo mūsu valsts karogs. Kā sauc mūsu valsti, mūsu dzimteni?
Bērni: Mūsu valsti sauc par Krieviju.
Pedagogs: Kādus sakāmvārdus par dzimteni jūs zināt?
Bērni: Cilvēks bez dzimtenes ir kā lakstīgala bez dziesmas Nav nekā skaistāka par mūsu dzimto zemi. Ikviens, kurš iestājas par savu dzimteni, ir īsts varonis.
Pedagogs: Klausieties dzejoli par dzimteni.
Bērns:
Vai dzirdi straumes dziesmu?
Šī ir tava dzimtene.
Vai tu dzirdi lakstīgalas balsi?
Šī ir tava dzimtene.
Lietus skaņas un zaru troksnis,
Un dārzā ir jāņogas - Tā arī ir Dzimtene.

Pedagogs: Katrai valstij jābūt valsts simboliem: karogam, ģerbonim un himnai. Krievijai ir arī valsts simboli Kādā krāsā ir Krievijas karogs?
Bērni: Karogā ir trīs svītras: balta, zila un sarkana.
Pedagogs: Kas dabā ir balts?
Bērni: Kumelītes, baltie bērzi.
Pedagogs: Kas ir zils?
Bērni: Zilas debesis, zila jūra, upes.
Pedagogs: Tieši tā, kas dabā ir sarkans?
Bērni: Saule, saulriets, uguns.
Pedagogs: Ko nozīmē šīs krāsas?
Bērni: Baltā krāsa nozīmē tīrību, mieru. Zilā krāsa apzīmē lojalitāti un patiesību, bet sarkanā - drosmi un mīlestību.
Pedagogs: Kur var redzēt Krievijas karogu?
Bērni: Sportistu priekšnesumos, mašīnās, lidmašīnās, prezidentu sanāksmē.
Pedagogs: Klausieties dzejoli par karogu.
Bērns: Mūsu karogs ir skaists - balts, zils, sarkans!
Balts - miers un tīrība, zils - uzticība, debesis,
Sarkans – drosme, drosme... Tās ir dzimtā karoga krāsas!

Pedagogs: Kas ir himna?

Bērni: Himna ir valsts galvenā dziesma.
Pedagogs: Kā vajadzētu klausīties himnu?

Bērni: To vajag klausīties stāvot. Himna tiek atskaņota, kad 9. maijā parādē notiek sportistu apbalvošana.
Pedagogs: Kā sauc pēdējo varoni?
Bērni:Šis ir ģerbonis.
Pedagogs: Kurš ir attēlots uz ģerboņa?
Bērni:Ģerbonī attēlots ērglis. Viena galva ir vērsta uz austrumiem, bet otra - uz rietumiem. Uz galvas ir trīs kroņi - mūsu valsts vienotības simbols. Savās ķepās viņš tur scepteri un lodi.
Pedagogs: Scepteris ir varas simbols, lode ir dekorēta bumba, likumības un taisnības zīme. Ģerboni var redzēt uz svarīgiem dokumentiem, piemēram, uz pases, uz monētām, uz zīmogiem.
Pedagogs: Kas ir attēlots ģerboņa centrā?
Bērni: Jātnieks ar šķēpu, kas nogalina pūķi Tas runā par pastāvīgu labā cīņu par ļaunumu.
Pedagogs: Kā sauc braucēju?
Bērni: Džordžs Uzvarētājs.
Pedagogs: Arī mūsu ciemam ir ģerbonis.
Čerlakas apgabala ģerbonis ir četrstūrains heraldiskais vairogs ar noapaļotiem apakšējiem stūriem, kas smails galā, kura lauks nosacīti sadalīts divās daļās. Lauka apakšā ir zaļš fons. Vairoga augšējā daļa ir sarkanas saules attēls, kas uzlec uz balta fona, apgaismojot ūdensceļu, kas atrodas centrā, un kaijas, kas planē virs ūdens. Kompozīciju vieno senlaicīgā priekšposteņa sargtornis uz vārtu fona, kurā attēlotas nobriedušas kukurūzas vārpas. Zaļais apakšējais vairoga lauks simbolizē zemes bagātību.
Blue Stripe ir ūdensceļš gar Irtišas upi. Vairoga baltais augšējais lauks kalpo kā domu tīrības, cēluma un taisnīguma simbols. Uzlecošās saules sarkanie stari simbolizē drosmi un militāru drosmi. Sarkanā krāsa ir dzīvības, žēlsirdības un mīlestības krāsa. Zelts kviešu vārpās atspoguļo cerību uz stabilitāti un spēku.
Katrai ģimenei var būt ģerbonis. Tagad bērni pastāstīs, kādu savas ģimenes ģerboni viņi uzzīmējuši kopā ar vecākiem (bērnu stāsts par savas dzimtas ģerboņiem).
Mēs ar jums varam uzzīmēt mūsu grupas ģerboni. Vai grupā ir skolotāja un bērni (ir) Vai bērni dzīvo kopā? (draudzīgi). Paņemiet sagataves un izveidojiet mūsu grupas ģerboni (bērni ar skolotājas palīdzību veido grupas ģerboni).
Pedagogs: Kas tev patika nodarbībā? Kas tev bija grūti? Kas bija viegli izdarāms? Man patika, kā tu strādāji.

Andželika Savina
Nodarbību piezīmes par vietējo vēsturi.

Novadpētniecības stundu piezīmes

vecākajā grupā

"Krievija. Krievijas valsts simboli"

Sastādījusi MBDOU "Bērnudārzs Nr. 325" skolotāja

Savina Anželika Vitāljevna

Izglītības joma: "Izziņa"

Mērķis: Izglītojoši: veidot pamatideju par mūsu valsts simboliku, tās nozīmi.

Attīstošs: attīstīt izziņas interesi par valsts vēsturi.

Izglītojoši: audzināt patriotismu, mīlestību pret Tēvzemi.

Materiāls: Krievijas karogs, globuss, leļļu attēli krievu tērpos.

Nodarbības gaita.

Pastāsti man, kāds ir pareizais Zemes nosaukums?

Vai zeme ir dārga? Vai zeme ir zelta?

Nē, labāk viņai pateikt: "Dārgs!"

Zeme ir mūsu mīļā, laipnā māte!

Tas izklausīsies sirsnīgāk un patiesāk

Galu galā viss, ko mēs mīlam

Visu radīja viņa -

Un kalni un upes,

Un mežs un ziedi,

Gan rudenī, gan vasarā,

Un lietus un tu.

Pastāsti man, kur tu un es dzīvojam? Mūsu valsti sauc par Krieviju, un visus mūsu valstī dzīvojošos sauc par krieviem.

Mūsu dzimtene ir liela un skaista, katrs krievs mīl savu valsti. Kāpēc tu mīli savu dzimteni?

Nav labākas valsts par mūsējo. Pajautājiet par to celtnim, kas lido pāri visai Zemei.

Zhura - Zhura - celtnis,

Viņš lidoja pāri simts zemēm.

Lidoja apkārt, staigāja apkārt,

Spārni, kājas sasprindzinātas.

Mēs pajautājām celtnim

Kur ir labākā Zeme?

Viņš atbildēja lidojot:

Nav labākas dzimtās zemes!

Mūsu valsts atrodas uz milzīgas planētas. Kā to sauc? (Zeme)

Kādas citas valstis atrodas uz mūsu planētas?

Katrai valstij, katrai valstij ir savas atšķirīgās zīmes un simboli. Kādi ir šie simboli? (Karogs, ģerbonis)

Publikācijas par šo tēmu:

Mērķi: Izglītojoši: - Nostiprināt bērnu zināšanas par tundras dabisko apstākļu un ziemeļbriežu īpašībām. - Veidlapa.

Novadpētniecības integrētās nodarbības kopsavilkums sagatavošanas grupā “Mans Tambovs” Atklātās integrētās nodarbības kopsavilkums sagatavošanas grupā “Mans Tambovs” Izglītības mērķi: veidot idejas.

Nodarbības piezīmes par vietējo vēsturi. Tēma: "Ja zvaigznes iedegas, tad kādam tas ir vajadzīgs" Mērķis: veicināt zināšanu un ideju paplašināšanu un padziļināšanu par izmaiņām dabā rudenī. Izveidot sakarības un parādību cēloņus.

Novadpētniecības stundas konspekts “Tula ir mana dzimtā zeme” Piezīmes novadpētniecības stundai junioru grupā “Tūla ir mana dzimtā zeme” Natālija Čerņikova Piezīmes novadpētniecības stundai pirmajā junioru grupā.

Nodarbības piezīmes par novadpētniecību vidējā grupā Tēma: Mana dzimtā pilsēta Mērķis: turpināt darbu pie pirmsskolas vecuma bērnu patriotiskās audzināšanas. Mērķi: iepazīstināt bērnus ar jēdzieniem “pilsēta”.

Novadpētniecības stundas kopsavilkums vidējā grupā “Mūsu dzimtene - Krievija” Mūsu dzimtene ir Krievija Mērķis: Nostiprināt bērnu zināšanas par Krievijas dabu: mežu, upi, jūru, laukiem (bezgalīgiem, kalniem, uzsverot, ka Krievija.

Novadpētniecības stundas konspekts “Dzimtā pilsēta – Kopejska” Mērķi: Turpināt iepazīstināt bērnus ar viņu dzimto pilsētu, bagātinot un paplašinot zināšanas par pilsētas neaizmirstamajām vietām; izkopt mīlestību pret savu dzimto pilsētu.

Pašvaldības autonomā izglītības iestāde

"Čeļabinskas 25. vidusskola"

Nodarbības piezīmes

"Ievads novadpētniecībā"

(tūrisma un vietējās vēstures virziens)

Sākumskolas skolotāja

Brunetkina Irina Aleksandrovna

Čeļabinska, 2016

Tēma: “Ievads vietējā vēsturē”

Mērķis:

Ieinteresēt un piesaistīt bērnus darbam bērnu tūrisma un novadpētniecības biedrībā.

Uzdevumi:

Pamatzināšanu paplašināšana par dzimtās zemes ģeogrāfiju un vēsturi;

Radošās un izziņas darbības attīstība;

Mīlestības veicināšana pret dzimto zemi, spēju saskatīt Urālu dabas skaistumu attīstīšana.

Izglītības tehnoloģiju veidi:

Informācija un komunikācija;

Spēļu metožu izmantošanas tehnoloģija;

Pētījuma metodes.

Aprīkojums: multimediju aprīkojums, ekrāns, slaidu izvēle par tēmu, dekoratīvo akmeņu kolekcija, Čeļabinskas apgabala karte, mikroshēmu komplekts, audio ieraksts ar leģendu par Uvildu, Vara kalna saimnieces tērpi Slyshko, Tēvi no Urāliem, flomasteri, tukšas kartītes.

Sveicieni. Spēle "Iepazīsim viens otru"

Tā bija komiska spēle, bet ko ņemt līdzi īstā pārgājienā uzzināsiet mūsu nodarbībās.

4 min.

Sagatavošanas

Skolotājs:

Vai tev patīk ceļot? Tad mūsu nodarbības ir domātas jums. Es aicinu jūs ceļojumā pa manu dzimto zemi, tik pārsteidzošu un nezināmu, kas glabā tik daudz noslēpumu. Mēs tos atklāsim kopā ar jums novadpētniecības un tūrisma nodarbībās.

Kas ir vietējā vēsture? (1. slaids)

Kā ar tūrismu (2. slaids)

1 min.

Galvenais satura bloks

Skolotājs:

Kā sauc reģionu, kurā mēs dzīvojam?

(3. slaids).

Dienvidu Urāli atrodas pašā Krievijas centrā. Tajā bez mūsu reģiona ietilpst Orenburga un Kurgana, kā arī Baškīrija. Visi no tiem atrodas Čeļabinskas apgabala tuvumā.

Urālu reģiona vēsture ir bagāta gan ar notikumiem, gan interesantiem varoņiem.

Aicinu doties ceļojumā un uzzināt, kādus noslēpumus glabā mūsu novads.

Sāksim no reģiona ziemeļrietumiem (4. slaids). Mēs redzam kalnus. Kādi ir viņu vārdi? Ar viņiem sākās mūsu novada godība. Cik kalnu ir Urālos? Daudz, nevis simts vai tūkstotis, bet daudz vairāk. Un gandrīz katram kalnam ir vārds. Un nosaukums ir piemineklis mūsu tautas valodai, vēsturei un garīgajai kultūrai. Vai ir kāda leģenda par Urālu kalnu saimnieci? Viņa dzīvo pilī, kas atrodas Urālu lielākajā kalnā - Lielajā Šolomā Zigalgas grēdā. (5. slaids). Senkrievu vārds “shelom” - “ķivere” nozīmē arī “kalns”, “kalns”. Šis vārds fiksēts Zigalgu grēdas augstākās virsotnes nosaukumā, bet ar papildinājumu, kas norāda tās lielumu - Big Sholom. Tātad Saimniece var parādīties šur un tur.

Parādās Vara kalna saimniece, turot rokās kastīti:

Sveiki puiši! Manā valstībā ir daudz bagātību: gan minerāli, gan rūdas metāli (6. slaids). Bet skaistākie ir pusdārgakmeņi, kas paslēpti Urālu kalnu dzīlēs. Šajos akmeņos slēpjas liels spēks. Tie sniedz cilvēkiem skaistumu un prieku.Mēģiniet uzminēt dažus no tiem.Ak, kur pazuda visi mani akmeņi no malahīta kastes? Vai varētu būt, ka zagļi aplaupījaes?Šeit ir mana pasaka: “Kas atrod manus dārgakmeņus, tas tos atdosEs tos dabūšu."
Skolotājs
:

- Puiši,palīdzēsim saimniecei Varakalni!
( Uzdevums: atrast velciet pasakās par P.Pvērtīgi akmeņi. Bērniatrodiet citātus P. P. Bažova pasakās, kas satur citu aprakstusdārgakmeņi)
1. “Vara kalna saimnieces pils sienas...malahīts ar dimantu”
2. “Un gar tām pļaušanas karotēm, kur kaza lēkāja, cilvēki sāka atrast oļus. Zaļie ir lielāki. Tos sauc par hrizolītiem"
3. “Uz šī akmens ir zīme. Kā maza meitene dejo. Kur tāda Lecmeitene parādīsies, tur būs...zelts. Tajā akmenī ir zelts, ne tikai dzirksti, bet arī lielās pilēs un ligzdās.
4. “Urālu amatnieki no šī akmens izgatavoja visdažādākās lietas, tas ir pārsteidzoši. Tā ir visdārgākā, priecē aci, ienes sirdī pavasari, sagādā prieku cilvēkam...” (malahīts)
5. “Un Stepana rokā ir saspiesti zaļi graudi. Tikai nedaudz. Tad notika kāds, kas zināja, paskatījās uz graudiem no malas un teica: "Bet tas ir vara smaragds."
6. “Abi bija bailīgi bēdās, pie Gumeškiem, tas ir. Malahīts tika iegūts un... zilā zīle..."
7. “Un no šī akmens Urāli
vietējie amatnieki izgatavoja jāņogas"(ahāts)(7.–13. slaidi)


Vara kalna saimniece:
- Labi darīti puiši! Viņi atrada visus manus dārgakmeņus, no kuriem Urālu meistari darīja brīnumus.Par to es jums teikšu paldies!

Un tagad man ir pienācis laiks atgriezties, bet mēs atkal tiksimies, es gaidu jūs savā valstībā Urālu kalnos. Uz redzēšanos!

Skolotājs:

Vēlreiz apbrīnosim Vara kalna saimnieces dārgakmeņus (14.-15. slaids)

25 min.

Skolotājs:

Mēs turpinām savu ceļu, un mūsu ceļš ved uz austrumiem. Kalnu grēdas ir atstātas aiz muguras, dodot ceļu paugurainam līdzenumam, kur akmeņainos krastos ar daudziem līčiem atrodas desmitiem zilu ezeru. Šis ir slavenais Trans-Ural ezeru reģions (16. slaids). Tēvam Urālam par viņu ir daudz leģendu un stāstu. Vai vēlaties kādu no tiem noklausīties no paša saimnieka?

Sen šī ezera nebija, bet bija tikai neliela upīte. Upes krastā bija pils. Tajā dzīvoja ļaunais Karīms. Viņš bija maza auguma, ar mazu galvu un boa savilktām acīm, kas nemirkšķināja, bet izlēja aukstumu. Šajā pašā krastā dzīvoja skaistā Saima. Reiz es satiku Karimu Saimu un nolēmu viņu apprecēt. Viņš satvēra skaistuli un ar varu aizveda uz savu pili. Pirms kāzām viņš viņai uzdāvināja melnu pērli. Saima paņēma šo dāvanu, ielika plaukstā un sāka raudāt. Meitenes asara nobira uz pērles. Un tas sāka spīdēt — sāka mirdzēt kā zils vilnis. It kā Saima zināja pērles noslēpumu: ja tā sāktu kļūt zila, tad uz zemes atvērsies visi avoti. Tad Saima pieskrēja pie loga, atvēra to un iemeta Karima dāvanu upē zem loga. Ūdens upē sāka celties un piepildīja ieleju. No rīta pils pazuda zem ūdens kopā ar Karīmu un viņa kalpiem. Kopš tā laika vietā, kur stāvēja pils un tecēja upe, mirdzēja ezers ar dzidru, kristālam līdzīgu ūdeni. Cilvēki šo ezeru sauca par Uvildy - "Blue Pearl". Un ciematu pie ezera sauca “Saima” (17. slaids).

Jūs, puiši, mani ļoti uzmanīgi klausījāties, un tagad spēlēsim un uzzināsim, kurš no jums ir gatavs kļūt par novadpētnieku.

(Spēle brīvā dabā uzmanībai un ģeogrāfisko objektu nosaukumu zināšanām)

Skolotājs:

Paldies Urāla tēvam par interesanto stāstu. Vai jums, puiši, tas patika? Mūsu nodarbībās varat uzzināt daudzas leģendas un stāstus par citiem Urālu ģeogrāfiskajiem nosaukumiem (18.-22. slaidi).

Skolotājs:

Tagad mūsu ceļš ved uz dienvidiem no Čeļabinskas apgabala, kur dzīvo Urālos slavenais vectēvs Slyshko.Viņi viņu tā sauca, jo viņš pastāvīgi uzrunāja citus: "Uzklausiet mani." Ko nozīmē “Vai tu zini”?

Vectēvs iznāk:

Klausieties, puiši, es apmeklēju dažādas Urālu daļas. Es vēlos, lai jūs arī apbrīnotu tās skaistumu.

Mans mīļākais stūrītis ir Ilmenskas dabas rezervāts - slavens Dienvidu Urālu dabas un vēstures piemineklis. Es varu pavadīt stundas, apbrīnojot tā dabas harmoniju. Rezervāta teritorijā ir vairāk nekā trīs desmiti burvīgi dzirkstošu ezeru, vairāki desmiti upju un strautu, kā arī kareivīgi meži. Rezervāta lepnums ir muzejs, kurā nav iespējams atraut acis no Urālu jašmas, zilajām topāzēm, violetajiem ametistiem... (23. slaids)

Otro vietu dala “Sirds ezers” un “Urālu kalnu sirds” - Zjuratkulas un Taganajas nacionālie parki. Augstkalnu ezers Zyuratkul (atrodas 724 metru augstumā) ir apbrīnojams leģendās. Sirsnīgs stāsts, kas ierakstīts no vietējo iedzīvotāju vārdiem, stāsta: “Senos laikos šajās vietās dzīvoja skaistā Jurma. Kādu dienu kaprīza līgava dusmās salauza burvju spoguli, ko viņai bija devis varonis Semigors. Viens mazs fragments aizlidoja tālu kalnos un pārvērtās par skaistu ezeru, tīru un caurspīdīgu, kā jaukas meitenes asaras. Turklāt viņi stāsta, ka kalnos pie Zjuratkulas ezera staigā un klīst sniegavīrs... Nakts klusumā bieži var dzirdēt soļus, bet pat peles tādā augstumā nedzīvo... (24. slaids) )

Trešajā vietā ir Sikiyaz-Tamak “alu pilsēta”, kas atrodas Ai upes ielejā (Satkinskas rajons) - vienīgais šāda veida piemineklis Krievijā. Tajā ir 43 alas un grotas ar seno cilvēku pēdām no visiem vēstures laikmetiem – no paleolīta līdz viduslaikiem. Saskaņā ar leģendu šeit ierodas arī Bigfoot, kuru vietējie sauc par "shurale" - "goblinu" (25. slaids).

Netālu no Verkhneuralsk atrodas vietējo iedzīvotāju iecienīts kalns - Kamennaya Sopka. Šeit daba ir darījusi visu iespējamo: skatoties uz akmeni, ir skaidri redzama uz krūtīm nogremdēta atpūšas kamieļa figūra (26. slaids)

Sveiki, puiši, man jums ir uzdevums. Uztaisīju savu iecienītāko vietu ceļojumu karti, bet tā tika saplēsta gabalos. Es kļūstu vecs, es neredzu labi, palīdziet man to sastādīt un izmantojiet marķierus, lai atzīmētu tās vietas Čeļabinskas apgabalā, par kurām šodien tika runāts.

Hei, puiši, kamēr jūs vācāt karti, es izteicu vēlēšanos, un tā noteikti piepildīsies, lai mēs atkal satiktos manos iecienītākajos Urālu nostūros.

Apakšējā līnija

klases

Dienvidu Urālu un Čeļabinskas apgabala upju, aizu, kalnu un pilsētu nosaukumi slēpj daudzus noslēpumus. Daudzus gadus zinātnieki un vietējie vēsturnieki ir mēģinājuši tos atšķetināt. Dažas lietas viņiem izdevās atšķetināt, bet jautājumi paliek. Kurš senatnē deva vārdus kalniem un upēm, kāpēc tos sauca tieši tā un ne citādi? Mēs turpināsim šo darbu savās nodarbībās un daudz ceļosim. Bet kas gan būtu ceļojums bez pārgājieniem, bez stāstiem ap ugunskuru?

Es vēlētos uzzināt vairāk par jums, lai to izdarītu, jums vajadzētu runāt ar saviem vecākiem mājās, pastāstīt viņiem par aktivitāti. Un, ja jums patika pie mums, tad aizpildiet iepazīšanās karti un ceļojumu karti, kur vēlaties doties.

Urālu leģendas un stāstus šodien jums stāstīja mūsu biedrības “Jaunie novadpētnieki” skolēni (nosauciet bērnus, Vara kalna saimniece dāvina akmeņus, vectēvs Sļiško - ceļojumu karti, tēvs Urāls - iepazīšanās karti)

Tiekamies nākamajās nodarbībās.

5 minūtes.

Pašvaldības izglītības iestāde "32.ģimnāzija"

Tatarstānas Republika, Ņižņekamskas pilsēta

Nodarbības kopsavilkums par Tatarstānas vēsturi

par tēmu “Novada vēsture”

sagatavojis skolotājs

vēsture un sociālās zinības

Buļičeva Svetlana Vladimirovna

Ņižņekamska, 2013

Tēma: Novada vēsture.

Nodarbības veids: jauna materiāla apguve

Nodarbības mērķi un uzdevumi:1. Izglītojoši : iepazīstināt bērnus ar dzimtās zemes vēsturi, dot pamatjēdzienus - “Volga Bulgārija”, “keramika”, “arheoloģiskā ekspedīcija”.

2. Attīstības : attīstīt interesi par dzimto zemi, vēstures un arheoloģijas zinātnēm; loģiskā, abstraktā un radošā domāšana, mutiskā runa.

3. Izglītojoši : veicina patriotisma veidošanos, audzina cieņu vienam pret otru un dabu.

Nodarbības formāts: lekcija, ar spēles elementiem

Metodes un paņēmieni: stāsts, saruna, spēle, skaidrojums, vizuālā materiāla demonstrēšana, daļēja meklēšana.

Nodarbības gaita

    Laika organizēšana.

Bērnu mērķi: noskaņoties stundai un rūpīgi izpētīt materiālu, lai to pielietotu praksē.

Metodes un paņēmieni: pastāstīt bērniem par labajiem dienas iespaidiem, emocionālam noskaņojumam nodarbībai.

Skolotāja mērķis: panākt labvēlīgu vidi kolektīvā;

motivēt bērnus strādāt.

Metodes un paņēmieni: ievadstāsts par to, cik interesanti ir pētīt savu pagātni, pievienojot stāstus no ekspedīcijām.

    Jauna materiāla apgūšana.

- Pāriesim pie mūsu nodarbības tēmas. Tagad es jums pastāstīšu vispārīgi par to, kā veidojās un attīstījās Tatarstāna, sākot no seniem laikiem. Puiši, klausieties uzmanīgi un piedalieties sarunā ar mani. Jūs uzzināsiet daudz jauna un interesanta no mūsu republikas vēstures.

— Kāda, jūsuprāt, ir mūsu šīsdienas stundas tēma?(Reģiona vēsture)

— Jā, tieši tā, nodarbības tēma ir “Mūsu novada vēsture”.

Pirmie cilvēki Tatarstānas teritorijā parādījās apmēram pirms 100 tūkstošiem gadu tā sauktajā paleolīta “Mousterian laikmetā”. Senākās seno cilvēku pēdas (40 tūkstošus gadu pirms mūsu ēras) tika atklātas, veicot Krasnaja Gļinkas trakta izrakumus republikas Tetjuškas reģionā. Tolaik Tatarstānas teritorija ar savu auksto klimatu bija periglaciāla meža tundra, pa kuras plašumiem piekrastes brikšņos bieži klaiņoja mamutu, ziemeļbriežu un milzu briežu bari, bet iekšā – milzīgi lāči alas. Šos varenos dzīvniekus bija iespējams medīt tikai grupā, izmantojot aizgaldus un slazdošanas bedres, tāpēc daži pirmie Vidusvolgas reģiona iedzīvotāji - neandertālieši - dzīvoja vairāku desmitu cilvēku lielās grupās.

— Kā jūs domājat, kā mēs varam uzzināt, kā cilvēki dzīvoja pirms tik daudziem gadiem?(pamatojoties uz arheoloģiskajiem izrakumiem un rakstiskajiem avotiem).

- Tieši tā, puiši. Protams, ir pagājis tik daudz laika, ka seno vēsturi varam pētīt tikai no dažiem atradumiem, visu veidu avotu pētījumiem: rakstiskiem, materiāliem un pat mutiskiem.

— Ko cilvēki darīja senatnē?(medības, makšķerēšana, vākšana)

- Tas ir, primitīvākās aktivitātes. Ļoti labi. Kādi dzīvnieki bija mūsu reģionā?(mamuti, vilnas degunradži un milzīgi lāči).

- Jā tieši tā. Vai jūs, puiši, zināt, ka pat mūsu pilsētas teritorijā 40 tūkstošus gadu pirms mūsu ēras? e. Bija arī mamuti. Un to ir apstiprinājuši nesenie izrakumi (rāda fotogrāfijas no mamutu izrakumiem).(Skatīt 1. pielikumu.)

Paskatīsimies, kā tālāk attīstījās mūsu novada vēsture. Vai jums ir kādi minējumi par šo?

(evolūcijas gaitā cilvēki attīstījās un izgāja noteiktu vēsturiskās attīstības posmu).

— Jā, un cilvēku vēsturiskās attīstības un evolūcijas gaitā radās spēcīgas cilšu savienības.

Diagramma uz stenda:

Radu ģimene

Klanu cilts apvienība

cilšu savienība cilšu savienība

Apsveriet diagrammu. Tā, puiši, pamazām veidojās valstis. Un jau mūsu ēras pirmajā tūkstošgadē. Mūsu teritorijā bija milzīgas un spēcīgas valstis. Tie ir: Turku Khaganate, Khazar Khaganate.

Tiek uzskatīts, ka tatāru tautas cēlušās no turkiem. Līdz tam laikam bija parādījusies liellopu audzēšana, un turku ciltis bija nomadi, kas pastāvīgi meklēja jaunas teritorijas un ganības. Un tā dažādu vērienīgu karu laikā par zemes pārdali starp ciltīm: turki, bulgāri, esegeli, hazāri, avāri, suvāri, alani, barsiļi un daudzas citas tautības pamazām pārcēlās uz Volgas apgabala teritoriju. Un jau šeit šajā teritorijā sākās vērienīgā pilsētu apbūve. VispirmsXgadsimtā parādās plaša un spēcīga valsts, kas pazīstama kā Volga Bulgārija. Mēs zinām daudzas pilsētas, kas datētas ar šo periodu. Piemēram, Krasnokadkinskoje apmetne un Džuketau.(rāda fotogrāfijas no arheoloģiskajām ekspedīcijām). (Skatīt 2. pielikumu)

Pamatojoties uz atradumiem, kas atrasti šajās senajās apmetnēs, mūsu biedrības audzēkņi rakstīja dažādus pētnieciskos darbus un ieguva godalgotas vietas republikas un reģionālajās konferencēs.

Arheoloģiskajās ekspedīcijās parasti tiek atrasta dažāda veida un izmēra keramika, dzelzs nažu un bultu uzgaļu atliekas, kā arī sieviešu rotu fragmenti. Pēc atradumiem var noteikt, kā cilvēks dzīvojis un ko darījis. Šeit jūs varat redzēt, kā mēs rekonstruējām keramiku un rotaslietas, kā arī veidojām apģērbu. - Paspēlēsimies mazliet. Tagad jūs iztēlojaties sevi kā mūsu novada viduslaiku cilvēku. Uzvelciet drēbes, katrs paņemiet māla krūzi un izbaudīsim savu senču dzīvi.(Bērni ģērbjas kostīmos, dzer tēju no paštaisītām māla krūzēm un cenšas sarunāties par cilts svarīgām lietām. Viņu vidū ir vadonis, karotāji un vienkāršie cilvēki. Tas dod labu stimulu pētīt savu novadu, rodas daudz jautājumu ka bērni vēlas izzināt sevi, ir vēlme izmēģināt spēkus arheoloģiskajā ekspedīcijā Pateicoties kolektīvajai tējas ballītei, tiek izveidota viena vienīga komanda Nodarbības brīdī bērniem ir labāks noskaņojums ar noskaņojumu nākt uz nākamo nodarbību.)

Jauna materiāla apguve ir saistīta ar stāstu un spēli. Uzmanīgi noklausoties sākotnējo stāstu, bērniem jāmēģina izspēlēt noteiktu stāsta sižetu un iedomāties sevi viduslaiku cilvēka vietā. Tas ļauj bērniem viegli un ātri atcerēties materiālu un garīgi sagatavoties vasaras arheoloģiskajai ekspedīcijai. Tas ir arī labs stimuls pašam izgatavot sadzīves priekšmetus, kas skolēnē attīsta pilnvērtīgu personību.

    Pārklātā materiāla pastiprināšana.

Un tā, puiši, jūs un es sākām pētīt mūsu reģiona vēsturi. Ko jūs šodien uzzinājāt no mūsu tēmas?

(Mūsu Tatarstānas Republikas teritorijā, kā arī citos pasaules reģionos dzīve sākās pirms mūsu ēras. Cilvēces evolūcijas gaitā radās turku tautu cilšu savienības, kas ir mūsu senči. Tik gara vēsture var pētīt no arheoloģiskajiem pētījumiem un rakstiskiem avotiem.)

— Kas visbiežāk sastopams upes teritorijā. Tatarstāna?

(keramika, sadzīves priekšmeti un ieroču atliekas)

— Kāds bija pirmais štats, kas izveidojās mūsu reģionāXgadsimts?(Volga Bulgārija).

- Visi puiši ir lieliski. Ceru, ka jums patika mūsu darbība. Un ikviens, kad pienāks vasara, varēs piedalīties mūsu novada izzināšanā. Mēs tur apstāsies. Nākamajā nodarbībā turpināsim aplūkot mūsu novada vēsturi.

    Mājas darba uzdevums.

Izmantojot dažādus pieejamos līdzekļus, meklējiet informāciju par mūsu senču apģērbu. Un mēs to paveiksim kopā ar jums nākamajās nodarbībās. Šim nolūkam būs jāņem līdzi arī audums.

Izmantoto avotu un literatūras saraksts:

    A.Z.Ņigamajevs /Tatarstānas vēsture (no seniem laikiem līdz 16. gadsimta vidum). – Jelabuga, 1998. gads

    F. Kh. Valeev, G. F. Valeeva - Suleymanova / Senā Tatarstānas māksla. - Kazaņa, 2002

    Tatarstānas vēsture: mācību grāmata. pabalstu pamatskolai.// red. B.F. Sultanbekova. - Kazaņa, 2001

    Fotogrāfijas, kas uzņemtas arheoloģisko ekspedīciju laikā.

1.pielikums

Mamuta izrakumi Ņižņekamskas apgabalā, 2011.

2. pielikums

Arheoloģiskā ekspedīcija, Džuketau, Čistopoles rajons 2007

Keramika savākta Čistopoles rajona Staroe Romashkino ciemā, 2009.

Nodarbības mērķi:

  • iepazīstināt ar sāmu pasakām “Čakhkli”, “Girvas ezers”, sāmu kultūras un dzīves īpatnībām;
  • attīstīt lasīšanas prasmes, spēju analizēt vietējo runas vidi, palīdzēt uzlabot skolēnu runas kultūru, mācīt strādāt ar grāmatu un paplašināt redzesloku;
  • izkopt mīlestību pret savu dzimto zemi; cieņa pret dažādu tautību cilvēkiem, interese un cieņa pret sāmu tautas kultūru.

Aprīkojums: Kolas pussalas karte, grāmatu izstāde par Arktiku, fotogrāfijas, grāmatas “Septiņgadīgais strēlnieks”, sāmu vārdu vārdnīca, prezentācija (1.pielikums), krustvārdu mīkla (2.pielikums), publikācija (buklets) (3.pielikums) ).

Nodarbību laikā

1. Organizatoriskais moments.

2. Iepazīšanās saruna.

Uz tāfeles ir Kolas novadam veltīts dzejolis un grāmatu izstāde.

Meži un tundra, ledus un kalni,
Ezeri, upes un jūras,
Izklājies savā plašumā
Dzimtā Kolas zeme!

  • Izlasi dzejoli. Par ko tas ir?
  • Apskatiet grāmatu un fotogrāfiju izstādi. Kas viņiem kopīgs?
  • Kurš uzminēja, kam šodien ir veltīta mūsu nodarbība?
  • Kur atrodas Kolas pussala? (Darbs saskaņā ar karti)

3. Zināšanu papildināšana.

Uz tāfeles ir uzrakstīti vārdi: "Arktika ir pārsteidzoša zeme."

  • Kāpēc zemi tā sauc?
  • Kāpēc to sauc par pārsteidzošu? Kas pārsteidz šī reģiona viesus?

Bērnu stāsti par klimatu Kolas pussalā.

4. Iepazīšanās ar sāmu dzīves īpatnībām.

Kolas pussalā dzīvo dažādas tautas. Tie ir krievi, ukraiņi, baltkrievi, karēļi, armēņi, tatāri un citi. Bet sāmi šeit dzīvojuši jau ilgu laiku (agrāk viņus sauca par lapiešiem vai lapiešiem). Mūsdienās tiek izmantoti divi nosaukumi: sāmu un sāmu. Zemi, kurā viņi dzīvoja, sauca par Lapzemi. Tās ir Krievijas, Somijas, Norvēģijas un Zviedrijas ziemeļu teritorijas. (1.pielikums)

1. slaids. Darbs pie kartes.

2. slaids. “Kā sāmi dzīvoja senatnē?”

3. slaids. “Kādi bija mājokļi?”

1. students:

Mājoklis bija saliekama telts - kuvaksa, kas sastāvēja no vairākiem stabiem, kas ziemā pārklāti ar ziemeļbriežu ādām un vasarā ar bērza mizu. Centrā kuvaki aizdedzināja uguni.

2. students:

Vēlāk viņi sāka būvēt ziemas mājokli - vezhu. Tam bija līdz 2,5 metrus augsta piramīdas forma. Tas tika salikts no baļķiem. Jumts bija klāts ar krūmāju, velēnu un koku mizu, atstājot atveri dūmiem izkļūt. Durvis “izskatījās” uz dienvidiem. Pretējā pusē bija logs, tas bija pārklāts ar zivju pūsli vai vizlu. Vešas centrā bija pavards no akmeņiem. Vešas galvenā telpa bija klāta ar koku zariem un pārklāta ar ziemeļbriežu ādām. Šeit viņi gulēja, ēda un darīja darījumus.

3. students:

Vešā dzīvot bija šauri, tāpēc vēlāk sāmi sāka būvēt tupu. Šī ir zema baļķu būda, nedaudz vairāk kā 2 metrus augsta. Viņi izveidoja jumtu plakanu, uzlēja zemi un ieklāja velēnu. Kurtuve tika veidota no akmeņiem, kas pārklāti ar mālu. Tupai bija viens vai divi mazi lodziņi un, salīdzinot ar vezha, bija vieglāks un ērtāks. Sāmu saimniecībā parādījās galds, soli un plaukti traukiem.

Tagad daudzas ziemeļu tautas pārceļas uz jaunām, jaukām, siltām mājām.

4. slaids “Kādu darbu jūs darījāt?”

Sāmu tradicionālās aktivitātes ir cieši saistītas ar Kolas pussalas faunu. Tā ir makšķerēšana un medības. Viņi medīja arktisko lapsu, zaķi, lapsu un dažkārt arī vilkus, polārlāčus un brūnos lāčus. Bet ir viens dzīvnieks, kuram ir pakārtota visa sāmu dzīve. Kas tas ir?

4. students:

Ziemeļbrieži. Pieradināts ziemeļbriedis ir pieradināts savvaļas ziemeļbriedis. Sāmu šķirnes mājas ziemeļbrieži. Šo ekonomikas nozari sauc par ziemeļbriežu audzēšanu. Ziemeļbriežu audzēšana ir sāmu dzīves jēga. Briedis ir galvenā pasaules būtne, Visuma centrs.

Ne velti sāmi sevi dēvē par “ziemeļbriežu cilvēkiem”. Kāpēc? Ziemā sāmu gani un viņu ģimenes klīst pa ziemeļbriežu ganāmpulkiem. Ziemeļbrieži barību iegūst, raujot sniegu. Kādam kārumam brieži dod priekšroku?

5. slaids. “Kādas drēbes tu valkāji ziemā?”

No briežu ādām darināja virsdrēbes un apavus. Diegi tika izgatavoti no briežu cīpslām. Viņi tos izmantoja, lai šūtu uz tiem drēbes, apavus un pērlītes.

  • plīts- slēgta piegriezuma virsdrēbes, zem ceļgaliem, šūtas ar kažokādu uz āru, ar stāvapkakli un šķēlumu galvai un rokām.
  • Malitsa– ziemas apģērbs ar kapuci, iekšā šūts ar kažokādu, apakšā nedaudz platāks. (Tā nomainīja plīti; pateicoties griezuma integritātei, tā labi pasargāja no vēja.)
  • Yary– gari (virs ceļgaliem) kažokādas zābaki, kas izgatavoti no gaišas un tumšas brieža kažokādas sloksnēm. Dekorēts ar krāsaina auduma sloksnēm.
  • Kangi– īsi puszābaki ar garām saitēm un volāniem priekšpusē. Ziemas ir no kažokādas, vasaras – no miecētas ādas. Visu sāmu apavu iezīme bija uzgriezts purngals.

6. slaids. “Kādas drēbes tu valkāji vasarā?”

Vasaras drēbes tika izgatavotas no audumiem. Sievietes valkāja sarafāniem līdzīgas kleitas dažādās krāsās, pārsvarā sarkanā.

7. slaids. “Kā jūs izrotājāt savas drēbes?”

5. students:

Sāmi centās apkārtējos objektus padarīt ne tikai ērtus, bet arī skaistus. Kažokādu mozaīka ir tumšu un gaišu briežu kažokādu gabalu raksts, starp kuriem dažreiz tika ievietoti mazi krāsaina auduma gabaliņi. Mozaīkas raksts ir vienkāršs, kas sastāv no taisnstūriem, kvadrātiem un rombiem.

6. students:

Izšūšana ar pērlītēm rombu, trijstūra, kvadrātu, daudzstūru vai ovālu formā. Audums, uz kura tiek izšūts dizains, parasti ir sarkans. Pašas krelles ir trīs pamatkrāsās: balta, zila, dzeltena. Pieejams zilā un zaļā krāsā. Melnas krelles nekad netiek izmantotas.

7. students:

Adīšana– no vilnas, izmantoti dažādu krāsu diegi. Viņi adīja dūraiņus, zeķes, zeķes un cepures. Izstrādājumi parasti tika dekorēti ar dažādu krāsu horizontālām svītrām, kas mijās ar dažādu fonu vilnas materiāliem. Svītras ietvēra tradicionālos sāmu motīvus: robainas līnijas, zigzagus, trijstūri un diagonālās līnijas.

Turklāt sāmi nodarbojās ar aušanu no bērza mizas, koka un kaulu grebšanu. Brieži ir ieroči, rotaslietas, suvenīri. Sāmi neaizmirst savas tradīcijas. Joprojām ir meistari, kas gatavo pārsteidzošus amatus no briežu kažokādas un ieročus no briežu ragiem.

8. slaids. “Mezgli atmiņai”

  • sāms(agrāk tos sauca par lapiešiem vai lapiešiem) - Kolas pussalas pamatiedzīvotāji.
  • sāms- asi šāvēji, drosmīgi mednieki un makšķernieki. Viņi ne tikai medīja briežus, bet arī tos audzēja, tas ir, viņi nodarbojās ar ziemeļbriežu audzēšanu.
  • Mūsdienās ir tikai 75 tūkstoši sāmu, no kuriem aptuveni 2 tūkstoši dzīvo Krievijā. Dzīvesvietas centrs ir Lovozero ciems.

5. Fiziskās audzināšanas minūte.

Paskaties: mēs esam brieži,
Vējš pūš mums pretī!
Vējš pierima
Iztaisnojot plecus,
Rokas atpakaļ uz ceļiem.

Un tagad neliels slinkums...
Rokas nav saspringtas
Un atslābinājies.
Ziniet, meitenes un zēni,
Atslābiniet pirkstus.

6. Iepazīšanās ar sāmu pasaku “Čakhkli”.

Iepazīšanās saruna.

Daudzus gadsimtus tautas gudrība tika nodota no paaudzes paaudzē, no mutes mutē. Nav nevienas tautas, kurai nebūtu pasaku, dziesmu, leģendu, sakāmvārdu un mīklu. Ziemā, garajā polārajā naktī, sāmi sēdēja savās mājās pie kamīna, šuva drēbes no ziemeļbriežu ādām, izgatavoja makšķerēšanas piederumus un stāstīja bērniem pasakas. Pasakas ir sāmu iecienītākais žanrs. Šodien iepazīsimies ar sāmu pasakām. Izlasi virsrakstu. Par ko, tavuprāt, būs šī pasaka? Kāpēc mēs varam teikt, ka šī pasaka ir ziemeļu cilvēku darbs?

Vārdu krājuma darbs.

  • Pogost- Sāmu ciems.
  • Čakkli- mazi cilvēciņi, kuri dzīvo pazemē un kuriem pieder pagrīdes bagātība.
  • Čuds- sāmu ienaidnieki.
  • Kangi- īsi zābaki no brieža ādas, ar uzvilktiem purngaliem.
  • Obora- gara, austa vilnas kaklasaite apaviem.
  • Veža - mājoklis, kas atgādina zemnīcu, tika uzcelta no baļķiem, nūjām un pārklāta ar mizu un velēnu.
  • Raspadok- šaura ieleja pauguros.

(Tiek izmantota sāmu vārdu vārdnīca)

Skaļi lasīt pasaku.

Saruna par izlasīto.

  • Kur dzīvo Čakkli? Kas viņiem pieder?
  • Kāpēc mednieks gribēja noķert čakli? Kāpēc viņam izdevās viņu tik viegli un ātri noķert?
  • Kā izšķērdētā dzīve ritēja mednieka ģimenē?
  • Kādas nepatikšanas karājas pār sāmiem? Kā Čakhli rīkojās?
  • Kāpēc mednieks nolēma čakli atdot? Kā Čakhli pateicās medniekam?
  • Kāpēc čakli nesāka palīdzēt sāmiem nākotnē? Ko pasaka māca?

7. Iepazīstieties ar sāmu dzejnieci Oktjabrinu Vladimirovnu Voronovu. (1. att.)

Oktjabrina Vladimirovna Voronova ir sāmu dzejniece, dzimusi 1934. gada 6. oktobrī Chalmny-Varre ciemā, kas tulkojumā no sāmu valodas nozīmē “Meža acis”. Viņa uzrakstīja dzejoli par maziem cilvēkiem, kas dzīvo pazemē.

1. attēls

Čakkli.

Kad mājās paliek garlaicīgi,
Dodieties ārā taigas savvaļā.
Tur ir mazs pasaku rūķītis
Dzīvo saspringtos sakneņos.

Smieklīgi savā baltajā cepurītē,
Viņš nevienam ļaunu nenodara.
Bet neatkarīgi no tā, ko jūs darāt taigā -
Viņš visu atkārtos pēc tevis.

Sitiet zarā ar cirvi
Jūs dzirdēsiet to pašu klauvējienu.
Un, ja tu kliegsi, viņš atbildēs ar atbalsi,
Un skaņa lidos jūdzi tālāk.

Kad viņi pļaus pāri debesīm?
Lietus mākoņi, vēji,
Rudens izklās viņa gultu
No lapām, zāles un spalvām.

Un ja nejauši ziemā
Jūs atkal uzkāpsiet šeit
Jūs redzēsiet klusu telpu,
Un no rūķīša nav ne miņas.

Bet nedomājiet par sliktu
Ej savu ceļu.
Nē, mazais čaklis nenomira.
Viņš guļ.
Nemodiniet viņu.

Vai jums patika dzejolis? Vai atpazīsti pasaku varoni?

Tagad dosimies uz Girvas ezeru un uzzināsim, kāpēc to tā sauc.

8. Pasakas “Girvas-ezers” dramatizējums.

Vadošais: Ezera krastā dzīvoja mednieks un viņa dēli. Vecais vīrs priecājās – viņa dēli bija labākie šāvēji baznīcas pagalmā. Tēvs viņiem atklāja savus medību noslēpumus.

Vecs vīrs: Dodieties medībās uz augšējo ezeru, tur ganās daudz savvaļas briežu. Pagaidiet, kamēr briežu bars šķērsos ezeru. Jūs varat nošaut jebkuru stirnu, bet tikai nepieskarieties vadonim, girvas.

1. dēls: Mēs darīsim visu, kā jūs teicāt, mēs izpildīsim jūsu pasūtījumu.

Otrais dēls: Tēvs, mēs uz Girvas nešausim.

Vadošais: Brāļi staigā un redz: pāri ezeram peld liels briežu bars. Un visiem priekšā ir girvas. Viņš lepni nes galvu ar milzīgiem zarotiem ragiem.

Otrais dēls: Kā mēs varam palaist garām šādu laupījumu? Ja Girvas nogalināsim, tad viss baznīcas pagalms mūs apskaudīs.

1. dēls: Zini, brāli, ne katrs pieredzējis mednieks ir noķēris tik skaistu un spēcīgu stirnu.

Vadošais: Dēli aizmirsa par tēva pavēli. Viņi šāva bultas. Viņi iestrēga tieši briežos. Vadonis bija pārakmeņojies un pārvērtās par akmens salu. Un ganāmpulks aizgāja.

1. dēls: Slikti, ka neizpildījām tēva pavēli, mums nav paveicies, tundra ir tukša.

Otrais dēls: Brauksim mājās, brāli, esam galīgi pārguruši. Jau trīs dienas ejam pa tundru un neesam redzējuši nevienu stirnu.

Vadošais: Ar to mēs devāmies mājās. Viņu tēvs viņus redzēja un visu uzminēja.

Vecs vīrs: Lielības dēļ tu esi aizdzinis medību laimi uz visu mūžu. Jums nevajadzētu būt medniekiem. Iet ar meitenēm pīt grozus.

Vadošais: Un no tā laika ezeru sāka saukt par Girvas - ezeru. Tā viņi to sauc līdz pat šai dienai.

Vai jūs domājat, ka jūsu dēli rīkojās pareizi?

Puiši, pārbaudīsim, cik jūs bijāt uzmanīgi. Vai vari atrisināt krustvārdu mīklu?

9. Krustvārdu mīklas “Ciemos pie sāmiem” risināšana.(2. pielikums)

10. Sāmu spēle “Pīle”.

Puiši, kādus putnus jūs varat redzēt ezerā?

Tagad spēlēsim sāmu spēli “Pīle”.

Visi spēlētāji iet pa apli un dzied dziesmu:

Jā, tu, pīle, jā, tu, pelēkā
Izpeldi, izpeldi!
Jā, tu, pīle, jā, tu, pelēkā
Uzminiet, uzminiet!
Kurš no tiem ir tavs dreiks?

Līdz ar dziesmas beigām pīle apstājas pie viena no bērniem - drake. Tad draikam ir jānoķer pīle, un pārējie spēlētāji cenšas to novērst. Spēle turpinās, līdz draks noķer pīli.

11. Sāmu tējas ballīte.

Bērni sēž pie galdiem. Ikvienam tiek uzdāvināts buklets “Labu apetīti!”.

Ikviens var izmēģināt tēju pēc sāmu receptes: “Tēja ar sīpoliem un ziemeļbrieža tauku gabaliņu: sāmi tējā iemeta sīpolu mazās šķēlēs, bet speķi ēda kā kumosu.”

12. Nodarbības kopsavilkums.

Puiši, kas jums šodien visvairāk patika un atcerējās?

Literatūra:

  1. Kolas sāmu dekoratīvā un lietišķā māksla. - Murmanska, 1985. - P. 1-8.
  2. Polārā enciklopēdija skolēniem Arktika ir manas mājas: Zemes ziemeļu tautas. - M., 2001. - P.155-158.
  3. Homičs L.V. Sami / L.V. Khomich. - Sanktpēterburga, 1999. gads.
  4. Septiņus gadus vecs strēlnieks: sāmu pasakas. - Murmanska. 1990. gads.
  5. Saules līgava: sāmu pasakas. - Murmanska. 1986. gads.
  6. Kolas zemes literatūra. - Murmanska: MOIPKRO. 2004. gads.
Vai jums ir jautājumi?

Ziņot par drukas kļūdu

Teksts, kas tiks nosūtīts mūsu redaktoriem: