Нутгийн түүхийн нээлттэй хичээлүүд. Хичээлийн хураангуй "орон нутгийн түүхийн танилцуулга"

Төрөлх тосгоныхоо эргэн тойронд аялах.

Зорилтот:хүүхдүүдэд жижиг эх орон, төрөлх тосгондоо хайрын мэдрэмжийг бий болгох.
Даалгаварууд:
боловсролын:
хүүхдүүдтэйгээ төрөлх тосгоныхоо тухай мэдээллийг тодруулах;
хүүхдийн ярианд үг, тодорхойлолтыг идэвхжүүлэх, энгийн өгүүлбэр ашиглах дасгал хийх;
ОХУ-ын төрийн бэлгэдлийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.
Төрийн сүлд, тугны зорилго, өнгө, дүрсийн бэлгэдлийн утга (бүргэд, морьтон) -ын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.
манай бүс нутгийн төрийн сүлд үүссэн түүхийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх.
хөгжиж буй:
хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;
хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;
Бүтээлч, цаасан дээр ажиллах чадварыг хөгжүүлэх. Хоосон дээр тус тусын хэсгүүдийг нааж, Оросын төрийн сүлдний дүрсийг бүтээхэд хүүхдүүдэд тусал. Цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх.
боловсролын:
Эх орон - Оросоо хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.
төрөлх тосгондоо хайрыг төлөвшүүлэх;
хүүхдүүдийн төрөлх тосгон, оршин суугчдаа биширч, бахархах мэдрэмжийг төрүүлдэг.

Хүүхдүүд бүлэгт орж, зочдыг угтдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:-Залуус, тойрог дээр зогсож, бие биетэйгээ мэндчилье.
Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларч,
Би чиний найз, чи бол миний найз.
Хамтдаа гар барьцгаая
Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.
(Багш хаалга тогшиход хүүхдүүдийн анхаарлыг татахад Данно гарч ирэв).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдэхгүй, чи хаанаас ирсэн бэ? Та манай цэцэрлэгт яаж ирсэн бэ?
мэдэхгүй:Би маш үзэсгэлэнтэй Цэцэгс хотоос ирсэн. Манай хотод гудамжийг цэцгийн нэрээр нэрлэдэг. Манай хотын өнцөг булан бүр надад танил, маш эрхэм. Гэхдээ би танай тосгонд анх удаа ирж байгаа бөгөөд энэ талаар юу ч мэдэхгүй. Цэцэрлэгийн хүүхдүүд надад тусалж чадна гэж тэд надад санал болгосон.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид юу хийх ёстой вэ, бид Дунно хэрхэн туслах вэ?
Хүүхдүүд:Та манай тосгоны тухай ярьж болно, Дуннотой манай тосгоноор аялж болно, гэрэл зураг үзүүлж болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Би таны бүх саналыг хүлээн зөвшөөрч байна. Аялал бидэнд хамгийн сайн тохирно гэж бодож байна.
мэдэхгүй:Миний одоо байгаа барилгын нэр юу вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, Данно-д туслаач, манай цэцэрлэгийн талаар яриач.
Хүүхдүүд:Энэ барилгыг Сказка цэцэрлэг гэж нэрлэдэг бөгөөд манай цэцэрлэгийн байрлаж буй гудамжийг Октябрийн 40-ийн гудамж гэдэг.
мэдэхгүй:Цэцэрлэгт хэн ажилладаг вэ?
Хүүхдүүд: Цэцэрлэгт эрхлэгч, жижүүр, сувилагч, тогооч, багш, туслах багш, угаалгачин, хөгжимчин, ажилчин, манаач гээд олон ажил хийдэг.
мэдэхгүй:Танай бүлэг нэртэй юу?
Хүүхдүүд:Тийм ээ, манай бүлгийг “Одойнууд” гэдэг.
мэдэхгүй:Баярлалаа залуусаа, би танай цэцэрлэгийн талаар их зүйл сурсан. Танай тосгонд өөр ямар барилга байгууламж байдаг вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Би таныг аялалд урьж байна (хүүхдүүд гэрэл зураг руу ойртдог). Зураг дээр бид ямар барилгыг харж байна вэ?
Хүүхдүүд:Энэ бол хүүхдийн номын сан юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Номын сан номын дэлгүүрээс юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд:Тэд дэлгүүрээс ном худалдаж аваад, номын санд аваачиж уншуулж, дараа нь авчирдаг. Энд уншлагын танхим байдаг бөгөөд тэндээс шаардлагатай мэдээллийг хуулж авах боломжтой.
мэдэхгүй:Мэдээлэл өгсөн залуустаа баярлалаа, энэ маш сайхан барилга байна, би энд заавал ном уншихаар ирнэ. (Мэдэхгүй хэд хэдэн гэрэл зураг дээр анхаарлаа хандуулав) Эдгээр гэрэл зургуудад юу харагдаж байна вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, Dunno-д эдгээр барилгын талаар хэлээрэй.
Хүүхдүүд:Энэ барилгыг хүүхдүүд дуулж, хөгжмийн зэмсэг тоглож сурдаг хөгжмийн сургууль гэж нэрлэдэг. Энэ бол спортын сургууль, энд хүүхдүүд спортоор хичээллэдэг. Энэ бол хүүхдүүд зурж, баримал хийж сурдаг урлагийн сургууль юм. Эдгээр нь ерөнхий боловсролын сургуулиуд бөгөөд хүүхдүүд уншиж, бичиж, тоолж, олон шинэ зүйлийг сурч мэддэг.
мэдэхгүй:Өө, ямар сонирхолтой юм бэ, би бүх сургуулиудаар зочлохыг хүсч байна, би шинэ зүйл сурч, шинэ зүйл сурах болно. (Музейтэй зурган дээр анхаарлаа хандуулав) Энэ барилгын нэр юу вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та энэ барилгыг мэдэх үү?
Хүүхдүүд:Энэ бол музей.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Музейн урд бид одоо тоглох тоглоомын талбайтай.
Физминутка:Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Тэд үгсийг найрал дуугаар дуудаж, тэдгээрийг хөдөлгөөнөөр дагалддаг.
Бид хотыг тойрон алхаж байна (марш)
Дуугаа чангаар дуулцгаая (алгаа алгадах)
Бид гудамжаар алхаж байна (марш)
Бид хөлөө шулуун өргөдөг (алхаж, хөлийнхөө хурууг сунгана)
Алхам хийгээрэй - нэг, хоёр
Гараа даллана - гурав, дөрөв
Толгой эргэх (толгойгоо баруун тийш эргүүлэх)
Гараа дээш өргөөд, хөлөө өргөнө
Хамтдаа өндөрт үсэрцгээе
Тэгээд амархан гүйцгээе (байрандаа гүйх).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Музей нь янз бүрийн үзэсгэлэнг зохион байгуулдаг бөгөөд танхим бүр өөрийн гэсэн материалтай байдаг: дайны үед ашигласан зэвсгийн тухай, казакуудын хувцасны тухай ярьдаг танхимтай, гал тогооны хэрэгсэл, эртний тавилга, амьтадтай танхим байдаг. манай нутгийн шувууд. Бид аль хэдийн зарим танхимд очсон бөгөөд олон нь хараахан зочлохгүй байна. Манай нутагт ямар амьтад амьдардаг вэ?
Хүүхдүүд:Манай нутагт туулай, хэрэм, үнэг, чоно, шишүүхэй, зараа, зэрлэг гахай, дорго, бор гөрөөс, хүдэр, минж, булга, халиу, хандгай, баавгай, бургас, гофер, тарвага амьдардаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, та маш олон амьтдыг санаж байна. Одоо тоглоом тоглоцгооё.
Тоглоом "Нэмэлт амьтныг ол"(Хүүхдүүд Омск мужид байдаггүй амьтантай зургийг арилгадаг).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Омск мужид ургадаг модыг нэрлэ.
Хүүхдүүд:Омск мужид хус, царс, гацуур, бургас, агч, нарс, линден, шинэс, улиас, гацуур, улиас ургадаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо навч аль модных болохыг тааварлаарай.
Тоглоом "Аль модны навч вэ?"
мэдэхгүй:Баярлалаа залуусаа, би танай нутгийн амьтан, танай нутагт ургадаг ургамлыг таньсан. Энэ том барилгын нэр юу вэ, хэн ажилладаг вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ ямар барилга вэ, залуусаа?
Хүүхдүүд:Энэ бол захиргааны байр юм. Манай дүүргийн удирдлагууд энд ажилладаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ барилгын дээгүүр манай улсын далбаа мандлаа. Манай эх орон, эх орон гэж юу вэ?
Хүүхдүүд:Манай улсыг Орос гэдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та эх орны тухай ямар зүйр цэцэн үгс мэддэг вэ?
Хүүхдүүд:Эх оронгүй хүн дуугүй булбул шиг туулайд эх орон шиг сайхан зүйл үгүй. Эх орныхоо төлөө хэн зогсож байна, тэр бол жинхэнэ баатар юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Эх орны тухай шүлгийг сонсоорой.
Хүүхэд:
Та урсгалын дууг сонсож чадах уу?
Энэ бол таны эх орон.
Чи булбулын дууг сонсож байна уу?
Энэ бол таны эх орон.
Борооны чимээ, мөчрүүдийн чимээ,
Цэцэрлэгт үхрийн нүд байдаг - Энэ бол бас эх орон юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Улс бүр төрийн бэлгэ тэмдэгтэй байх ёстой: туг, сүлд, дуулал. Орос улс төрийн бэлгэдэлтэй байдаг. Оросын туг ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд:Туг нь цагаан, цэнхэр, улаан гэсэн гурван судалтай.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Байгаль дээр цагаан гэж юу вэ?
Хүүхдүүд: Chamomiles, цагаан хус.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Цэнхэр гэж юу вэ?
Хүүхдүүд:Цэнхэр тэнгэр, цэнхэр далай, гол мөрөн.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, байгальд улаан гэж юу вэ?
Хүүхдүүд:Нар, жаргах, гал.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Эдгээр өнгө нь юу гэсэн үг вэ?
Хүүхдүүд:Цагаан өнгө нь цэвэр ариун байдал, амар амгаланг илэрхийлдэг. Цэнхэр нь үнэнч, үнэнийг, улаан нь зориг, хайрыг илэрхийлдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Оросын далбааг хаанаас харж болох вэ?
Хүүхдүүд:Тамирчдын тоглолт, машин, онгоц, ерөнхийлөгч нарын уулзалт дээр.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тугны тухай шүлгийг сонсоорой.
Хүүхэд:Манай туг сайхан - цагаан, цэнхэр, улаан!
Цагаан - амар амгалан, цэвэр ариун байдал, хөх - үнэнч байдал, тэнгэр,
Улаан – эр зориг, эрэлхэг зориг... Эдгээр нь төрөлх далбааны өнгө юм!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дуулал гэж юу вэ?

Хүүхдүүд:Төрийн дуулал бол тухайн улсын гол дуу юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сүлд дууг хэрхэн сонсох ёстой вэ?

Хүүхдүүд:Та үүнийг зогсож байхдаа сонсох хэрэгтэй. Тавдугаар сарын 9-нд болсон парадын үеэр тамирчдад шагнал гардуулах үед сүлд дуу эгшиглэнэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сүүлийн дүрийн нэр хэн бэ?
Хүүхдүүд:Энэ бол төрийн сүлд юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Төрийн сүлдэнд хэн дүрслэгдсэн бэ?
Хүүхдүүд:Төрийн сүлдэнд бүргэд дүрслэгдсэн байдаг. Нэг толгой нь зүүн тийш, нөгөө толгой нь баруун тийшээ. Толгой дээр гурван титэм байдаг - манай улсын эв нэгдлийн бэлэг тэмдэг. Түүний сарвуунд очирт таяг, бөмбөрцөг барьдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Таяг бол хүч чадлын бэлгэдэл, бөмбөрцөг нь чимэглэсэн бөмбөг, хууль ёсны байдал, зөв ​​байдлын шинж тэмдэг юм. Төрийн сүлдийг чухал баримт бичиг, жишээлбэл, паспорт, зоос, марк дээр харж болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Төрийн сүлдний голд юу дүрслэгдсэн бэ?
Хүүхдүүд:Лууг алж буй жадтай морьтон Энэ нь муугийн төлөөх байнгын тэмцлийн тухай өгүүлдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Морьтон хүний ​​нэр хэн бэ?
Хүүхдүүд:Ялсан Жорж.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Манай тосгон ч гэсэн сүлдтэй.
Черлак мужийн төрийн сүлд нь дөрвөлжин хэлбэртэй сүлд бамбай бөгөөд доод булан нь бөөрөнхий хэлбэртэй, үзүүрийг нь зааж өгсөн бөгөөд талбай нь ердийн байдлаар хоёр хэсэгт хуваагддаг. Талбайн ёроол нь ногоон дэвсгэр юм. Бамбайны дээд хэсэг нь цагаан дэвсгэр дээр мандаж буй улаан нарны дүрс бөгөөд голд байрлах усан замыг гэрэлтүүлж, усан дээгүүр эргэлдэж буй цахлай юм. Энэхүү найрлагыг эрдэнэ шишийн боловсорсон чихийг дүрсэлсэн хаалганы дэвсгэр дээр эртний заставын харуулын цамхаг нэгтгэдэг. Бамбайн ногоон доод талбар нь дэлхийн өгөөжийг бэлэгддэг.
Цэнхэр судал нь Эртыш мөрний дагуух усан зам юм. Бамбайн цагаан дээд талбар нь бодлын цэвэр ариун байдал, язгууртнууд, шударга ёсны бэлгэдэл болдог. Мандах нарны улаан туяа нь эр зориг, цэргийн эр зоригийг илэрхийлдэг. Улаан бол амьдрал, нигүүлсэл, хайрын өнгө юм. Улаан буудайн соёо дахь алт нь тогтвортой байдал, хүч чадлын итгэл найдварыг илэрхийлдэг.
Айл бүр сүлдтэй байж болно. Одоо хүүхдүүд эцэг эхтэйгээ гэр бүлийнхээ ямар сүлдийг зурсан тухайгаа хэлэх болно (гэр бүлийнхээ сүлдний тухай хүүхдийн үлгэр).
Та бид хоёр бүлгийнхээ сүлдийг зурж болно. Бүлэгт багш, хүүхдүүд байна уу (байна) Хүүхдүүд хамт амьдардаг уу? (энтэй найрсаг). Хоосон хуудсыг аваад манай бүлгийн сүлдийг бүтээ (хүүхдүүд багшийн тусламжтайгаар бүлгийн сүлдийг хий).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хичээл танд юу таалагдсан бэ? Танд юу хэцүү байсан бэ? Юу хийхэд хялбар байсан бэ? Таны ажиллах арга надад таалагдсан.

Анжелика Савина
Нутгийн түүхийн хичээлийн тэмдэглэл.

Нутгийн түүхийн хичээлийн тэмдэглэл

ахлах бүлэгт

"Орос. ОХУ-ын төрийн бэлгэдэл"

Эмхэтгэсэн: "325-р цэцэрлэг" МБДОУ-ын багш

Савина Анжелика Витальевна

Боловсролын бүс: "Танин мэдэхүй"

Зорилтот: Боловсролын: манай улсын бэлгэдэл, түүний утгын талаархи үндсэн ойлголтыг бий болгох.

Хөгжлийн: төрийн түүхэнд танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: эх оронч үзэл, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Материал: Оросын төрийн далбаа, бөмбөрцөг, орос хувцастай хүүхэлдэйний зураг.

Хичээлийн явц.

Дэлхийн зөв нэр юу болохыг надад хэлээч?

Газар үнэтэй юу? Газар алтан уу?

Үгүй ээ, түүнд хэлсэн нь дээр: "Эрхэм!"

Дэлхий бол бидний эелдэг, эелдэг ээж юм!

Энэ нь илүү эелдэг, үнэнч сонсогдох болно

Эцсийн эцэст бидний дуртай бүх зүйл

Бүх зүйлийг түүний бүтээсэн -

Мөн уулс, гол мөрөн,

Мөн ой, цэцэгс,

Намар, зун аль аль нь,

Мөн бороо, чи.

Надад хэлээч, чи бид хоёр хаана амьдардаг вэ? Манай улсыг Орос гэдэг, манайд амьдарч байгаа бүх хүмүүсийг оросууд гэдэг.

Манай эх орон том, үзэсгэлэнтэй, орос хүн бүр эх орондоо хайртай. Та яагаад эх орондоо хайртай юм бэ?

Манайхаас илүү сайн улс байхгүй. Энэ тухай дэлхий даяар нисдэг тогоруунаас асуу.

Жура - Жура - тогоруу,

Тэр зуу гаруй газар ниссэн.

Эргэн тойрон нисч, алхаж,

Далавч, хөл нь хурцадсан.

Бид кранаас асуув

Хамгийн сайхан дэлхий хаана байдаг вэ?

Тэр нисэж байхдаа хариулав:

Үүнээс илүү эх орон гэж байхгүй!

Манай улс асар том гариг ​​дээр оршдог. Энийг юу гэдэг вэ? (Дэлхий)

Манай гариг ​​дээр өөр ямар улсууд байдаг вэ?

Улс орон бүр, муж бүр өөр өөрийн гэсэн тэмдэг, тэмдэгтэй байдаг. Эдгээр тэмдгүүд юу вэ? (Туг, сүлд)

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Зорилго: Боловсрол: - Тундрын байгалийн нөхцөл байдал, цаа бугын шинж чанарын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх. -Маягт.

"Миний Тамбов" бэлтгэл бүлгийн орон нутгийн түүхийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй."Миний Тамбов" бэлтгэл бүлгийн нээлттэй нэгдсэн хичээлийн хураангуй Боловсролын зорилго: санаа бодлыг бий болгох.

Нутгийн түүхийн хичээлийн тэмдэглэл. Сэдэв: "Хэрэв одод гэрэлтэх юм бол хэн нэгэнд хэрэгтэй"Зорилго: намрын улиралд байгалийн өөрчлөлтийн талаархи мэдлэг, санаа бодлыг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэхэд хувь нэмэр оруулах. Үзэгдлийн холбоо, шалтгааныг тогтоох.

"Тула бол миний төрөлх нутаг" орон нутгийн түүхийн хичээлийн конспект"Тула бол миний төрөлх нутаг" бага бүлгийн нутгийн түүхийн хичээлийн тэмдэглэл Наталья Черникова Нэгдүгээр бага бүлгийн орон нутгийн түүхийн хичээлийн тэмдэглэл.

Дунд бүлгийн орон нутгийн түүхийн хичээлийн тэмдэглэлСэдэв: Миний төрөлх хот Зорилго: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн эх оронч хүмүүжлийн чиглэлээр үргэлжлүүлэн ажиллах. Зорилго: Хүүхдүүдэд "хот" гэсэн ойлголтыг танилцуулах.

"Бидний эх орон - Орос" дунд бүлгийн орон нутгийн түүхийн хичээлийн хураангуйБидний эх орон бол Орос Зорилго: Оросын байгалийн тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх: ой мод, гол мөрөн, тэнгис, талбай (төгсгөлгүй, уулс, Оросыг онцлон тэмдэглэв.

"Төрсөн хот - Копейск" нутгийн түүхийн хичээлийн конспектЗорилго: Хүүхдүүдийг төрөлх хоттой нь үргэлжлүүлэн танилцуулж, хотын мартагдашгүй газруудын талаарх мэдлэгийг баяжуулж, өргөжүүлэх; төрөлх хотоо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүл.

Хотын бие даасан боловсролын байгууллага

"Челябинскийн 25-р дунд сургууль"

Хичээлийн тэмдэглэл

"Нутгийн түүхийн танилцуулга"

(жуулчны болон нутгийн түүхийн чиглэл)

Бага сургуулийн багш

Брунеткина Ирина Александровна

Челябинск, 2016 он

Сэдэв: "Нутгийн түүхийн танилцуулга"

Зорилтот:

Хүүхдийн аялал жуулчлал, орон нутаг судлалын нийгэмлэгт хүүхдүүдийг сонирхох, ажиллуулах.

Даалгаварууд:

Төрөлх нутгийн газарзүй, түүхийн талаархи суурь мэдлэгийг өргөжүүлэх;

Бүтээлч, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

Төрөлх нутгаа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, Уралын байгалийн үзэсгэлэнт байдлыг харах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын технологийн төрлүүд:

Мэдээлэл, харилцаа холбоо;

Тоглоомын аргыг ашиглах технологи;

Судалгааны аргууд.

Тоног төхөөрөмж: мультимедиа төхөөрөмж, дэлгэц, сэдвээр слайд сонгох, гоёл чимэглэлийн чулуун цуглуулга, Челябинск мужийн газрын зураг, чипүүдийн багц, Увилдасын домог бүхий аудио бичлэг, Зэс уулын эзэгтэйн хувцас, Слышко, Аавууд Уралын, эсгий үзэг, хоосон картууд.

Мэндчилгээ. Тоглоом "Хоёулаа танилцацгаая"

Энэ бол комик тоглоом байсан, гэхдээ та манай ангиас жинхэнэ явган аялалд юу хийхийг сурах болно.

4мин.

Бэлтгэл

Багш:

Чи аялах дуртай юу? Тэгвэл манай ангиуд танд зориулагдсан болно. Таныг маш гайхалтай, үл мэдэгдэх, олон нууцыг хадгалсан төрөлх нутгаараа аялахыг урьж байна. Бид тэднийг орон нутгийн түүх, аялал жуулчлалын хичээлээр тантай хамт олж мэдэх болно.

Нутгийн түүх гэж юу вэ? (слайд 1)

Аялал жуулчлалын талаар юу? (слайд 2)

1 мин.

Үндсэн агуулгын блок

Багш:

Бидний амьдарч буй бүс нутгийн нэр юу вэ?

(слайд 3).

Өмнөд Урал нь Оросын төв хэсэгт байрладаг. Үүнд манай бүс нутгаас гадна Оренбург, Курган, Башкир улс орно. Тэд бүгд Челябинск мужийн ойролцоо байрладаг.

Уралын бүс нутгийн түүх нь үйл явдал, сонирхолтой дүрүүдээр баялаг юм.

Таныг аялж, манай бүс нутаг ямар нууцыг хадгалдаг болохыг олж мэдэхийг урьж байна.

Бүс нутгийн баруун хойд хэсгээс эхэлцгээе (слайд 4). Бид уулс харж байна. Тэдний нэрийг хэн гэдэг вэ? Манай нутгийн алдар суу тэднээс эхэлсэн. Уралд хэдэн уул байдаг вэ? Маш их, зуу, мянга биш, гэхдээ илүү их. Тэгээд бараг уул болгонд нэртэй байдаг. Мөн энэ нэр нь манай ард түмний хэл, түүх, оюун санааны соёлын дурсгал юм. Уралын нурууны эзэгтэйн тухай домог байдаг уу? Тэрээр Уралын хамгийн том уул болох Зигалгын нуруун дээрх Том Шолом хэмээх ордонд амьдардаг. (слайд 5). Хуучин Оросын "шелом" - "дуулга" гэдэг үг нь "толгод", "довтолгоо" гэсэн утгатай. Энэ үгийг Зигалги нурууны хамгийн өндөр оргилын нэрээр тэмдэглэсэн боловч түүний хэмжээг харуулсан нэмэлт - Том Шолом. Тиймээс Эзэгтэй энд тэнд гарч ирж магадгүй юм.

Зэс уулын эзэгтэй гартаа хайрцаг барьсан гарч ирэв.

Сайн уу залуусаа! Миний хаант улсад олон баялаг бий: ашигт малтмал, хүдрийн металл хоёулаа (слайд 6). Гэхдээ хамгийн үзэсгэлэнтэй нь Уралын нурууны гүнд нуугдсан хагас үнэт чулуу юм. Эдгээр чулуунуудад агуу хүч оршдог. Тэд хүмүүст гоо үзэсгэлэн, баяр баясгаланг авчирдаг.Тэдгээрийн заримыг нь таахыг хичээ.Өө, миний бүх чулуу малахит хайрцагнаас хаашаа явсан бэ? Хулгайч нар дээрэм хийсэн юм болов ууби?Энэ бол миний үлгэр юм: "Миний үнэт чулуунуудыг олсон хүн буцааж өгөх болноБи тэднийг авах болно."
Багш аа
:

- Залуус аа,Зэс хатагтайд тусалцгааяуулс!
( Даалгавар: П.П.Бажовын үлгэрээс чирэхийг олүнэ цэнэтэй чулуунууд. ХүүхдүүдП.П.Бажовын үлгэрээс бусдын тайлбарыг агуулсан ишлэлүүдийг олооройүнэт чулуу)
1. “Зэс уулын эзэгтэйн ордны хана... алмазтай малахит”
2. "Ямааг үсэрч байсан хадах халбаганы дагуу хүмүүс хайрга олж эхлэв. Ногоон нь илүү том. Тэднийг хризолит гэж нэрлэдэг.
3. “Энэ чулуун дээр тэмдэг бий. Бүжиглэж буй бяцхан охин шиг. Ийм Үсэрч буй охин хаана гарч ирэх вэ, тэнд ... алт байх болно. Тэр чулуунд гялалзаад зогсохгүй том дусал, үүрэнд алт бий."
4. “Уралын урчууд энэ чулуугаар янз бүрийн зүйл урласан, үнэхээр гайхалтай. Хамгийн өндөр үнэтэй, нүд баясгаж, сэтгэлд хавар, хүнийг баярлуулдаг...” (малахит)
5. "Мөн Степаны гарт ногоон үр тариа хавчуулсан байна. Цөөхөн хэдхэн. Тэгтэл болсныг мэдсэн нэг хүн тариаг хажуу талаас нь хараад: "Гэхдээ энэ бол зэс эрдэнийн чулуу" гэж хэлэв.
6. "Хоёулаа Гумешкид уй гашуугаар ичимхий байсан, өөрөөр хэлбэл. Малахитыг олборлож байсан бөгөөд ... хөх бартаа ... "
7. “Мөн энэ чулуунаас Урал
нутгийн гар урчууд үхрийн нүд хийсэн"(оникс)(слайд 7-13)


Зэс уулын эзэгтэй:
- Сайн байна залуусаа! Тэд Уралын мастерууд гайхамшгийг үзүүлсэн миний бүх үнэт чулууг олсон.Үүний төлөө би танд талархах болно!

Одоо миний буцаж ирэх цаг болсон, гэхдээ бид дахин уулзах болно, би чамайг Уралын уулс дахь хаант улсад хүлээж байна. Баяртай!

Багш:

Зэс уулын эзэгтэйн үнэт чулууг дахин биширцгээе (Слайд 14-15).

25мин.

Багш:

Бид аялалаа үргэлжлүүлж, бидний зам зүүн зүгт оршдог. Уулын нуруунууд ард үлдэж, олон тооны булан бүхий хад чулуурхаг эрэг дээр олон арван цэнхэр нуурууд байрладаг толгодтой тал руу шилждэг. Энэ бол Транс-Урал нуурын алдартай бүс юм (слайд 16). Эцэг Урал түүний тухай олон домог, түүхийг хадгалдаг. Тэдний нэгийг нь эзнээс нь сонсмоор байна уу?

Эрт дээр үед энэ нуур байхгүй байсан ч жижиг гол л байсан. Голын эрэг дээр цайз байсан. Муу Карым тэнд амьдардаг байв. Тэр жижигхэн биетэй, жижигхэн толгойтой, анивчдаггүй, харин хүйтнийг асгаруулдаг боа нүдтэй. Яг энэ эрэг дээр үзэсгэлэнтэй Сайма амьдардаг байв. Би нэг удаа Карым Сайматай уулзаж, түүнтэй гэрлэхээр шийдсэн. Тэр гоо үзэсгэлэнг шүүрэн авч, түүнийг шилтгээн рүүгээ хүчээр авч явав. Хуримын өмнө түүнд хар сувд бэлэглэжээ. Сайма энэ бэлгийг аваад алган дээрээ тавиад уйлж эхлэв. Бүсгүйн нулимс сувдан дээр унав. Тэгээд тэр гэрэлтэж эхлэв - цэнхэр долгион шиг гэрэлтэж эхлэв. Сайма сувдны нууцыг мэдсэн юм шиг: хэрэв тэр хөхрөөд эхэлбэл дэлхий дээрх бүх булаг нээгдэх болно. Дараа нь Сайма цонх руу гүйж очоод онгойлгоод Карымын бэлгийг цонхны доорх гол руу шидэв. Голын ус дээшилж, хөндийгөөр дүүргэв. Өглөө нь ордон Карым болон түүний зарц нарын хамт усан дор алга болжээ. Тэр цагаас хойш ордон зогсож, гол урсдаг газарт болор шиг тунгалаг устай нуур гялалзаж байв. Энэ нуурыг хүмүүс "Цэнхэр сувд" гэж нэрлэдэг. Нуурын ойролцоох тосгоныг "Сайма" гэж нэрлэдэг байв (слайд 17).

Та нар намайг маш анхааралтай сонссон, одоо тоглож, та нарын хэн нь нутгийн түүхч болоход бэлэн байгааг олж мэдэцгээе.

(Газарзүйн объектуудын нэрсийн талаархи анхаарал, мэдлэгт зориулсан гадаа тоглоом)

Багш:

Сонирхолтой түүх бичсэн Урал аавдаа баярлалаа. Залуус та нарт таалагдсан уу? Та манай ангиудад Уралын бусад газарзүйн нэрсийн тухай олон домог, түүхийг сурч болно (слайд 18-22).

Багш:

Одоо бидний зам Челябинск мужийн өмнөд хэсэгт оршдог бөгөөд тэнд Уралын алдартай өвөө Слышко амьдардаг."Намайг сонс" гэж бусдад байнга ханддаг байсан тул тэд түүнийг ингэж нэрлэсэн. "Та мэдэх үү" гэж юу гэсэн үг вэ?

Өвөө гарч ирээд:

Сонсооч, залуус аа, би Уралын янз бүрийн хэсэгт зочилсон. Чамайг ч бас түүний гоо үзэсгэлэнг бишихийг хүсч байна.

Миний дуртай булан бол Ильменскийн байгалийн нөөц газар юм - Өмнөд Уралын байгалийн болон түүхийн дурсгалт газар, би түүний байгалийн зохицлыг биширдэг. Нөөцийн нутаг дэвсгэр дээр арав гаруй дур булаам гялалзсан нуур, хэдэн арван гол горхи, дайчин ой мод байдаг. Тус нөөц газрын бахархал бол Уралын хаш, хөх молор, нил ягаан ягаан чулуунаас нүд салгах аргагүй музей юм.(слайд 23)

Хоёрдугаар байрыг "Зүрхний нуур" ба "Уралын уулын зүрх" - Зюраткул, Таганай үндэсний цэцэрлэгт хүрээлэнгүүд эзэлдэг. Өндөр уулын Зюраткул нуур (724 метрийн өндөрт байрладаг) гайхалтай домогт бүрхэгдсэн байдаг. Нутгийн оршин суугчдын ярианаас үлдсэн сэтгэл хөдөлгөм түүх: "Эрт дээр үед үзэсгэлэнт Юрма эдгээр газруудад амьдардаг байжээ. Нэгэн өдөр дур булаам сүйт бүсгүй уурандаа баатар Семигорын өгсөн шидэт толийг хагалжээ. Нэг жижигхэн хэлтэрхий ууланд нисэн одож, хөөрхөн охины нулимс шиг цэвэр тунгалаг сайхан нуур болж хувирав." Нэмж дурдахад Зюраткул нуурын ойролцоох ууланд цасан хүн алхаж, тэнүүчилж явдаг гэж ярьдаг ... Шөнийн чимээгүйд хөлийн чимээ олонтаа сонсогддог, гэхдээ хулгана хүртэл ийм өндөрт амьдардаггүй ... (слайд 24) )

Гуравдугаарт, Ай голын хөндийд (Саткинскийн дүүрэг) байрладаг Сикияз-Тамак "агуй хот" - Орос дахь ийм төрлийн цорын ганц дурсгалт газар юм. Энэ нь палеолитын үеэс Дундад зууны үе хүртэлх түүхэн бүх эрин үеийн эртний хүмүүсийн ул мөр бүхий 43 агуй, хонгилтой. Домогт өгүүлснээр бол нутгийнхан "шурале" - "гоблин" гэж нэрлэдэг Bigfoot энд ирдэг (слайд 25).

Верхнеуральскийн ойролцоо нутгийн оршин суугчдын дунд алдартай Каменная Сопка уул байдаг. Энд байгаль хамгийн сайнаараа хийсэн: хад руу харахад цээжин дээр нь живсэн тэмээний дүрс тод харагдаж байна (слайд 26)

Залуус аа, би та нарт хийх даалгавар байна. Би дуртай газруудынхаа аяллын газрын зургийг хийсэн боловч хэсэг хэсгээрээ урагдсан байв. Би хөгширч байна, би сайн харж чадахгүй байна, үүнийг эмхэтгэж, өнөөдөр хэлэлцсэн Челябинск мужийн эдгээр газруудыг чипээр тэмдэглэхэд тусална уу.

Хөөе, залуусаа, та нарыг газрын зураг цуглуулж байх хооронд би нэг хүсэл тавьсан бөгөөд энэ нь гарцаагүй биелэх болно, ингэснээр бид та бүхэнтэй Уралын дуртай буланд дахин уулзах болно.

Доод шугам

ангиуд

Өмнөд Урал, Челябинск мужийн гол мөрөн, хавцал, уулс, хотуудын нэрс олон нууцыг нуудаг. Олон жилийн турш эрдэмтэд, нутгийн түүхчид үүнийг тайлах гэж оролдсон. Тэд зарим зүйлийг тайлж чадсан ч асуултууд хэвээр байна. Эрт дээр үед уул ус, гол мөрөнд хэн нэр өгсөн бэ, яагаад ингэж нэрлэсэн юм бэ? Бид энэ ажлыг ангидаа үргэлжлүүлж, маш их аялах болно. Гэхдээ явган аялалгүйгээр, түүдэг галын эргэн тойронд түүхгүйгээр аялал ямар байх вэ?

Би чиний тухай илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна, үүний тулд та гэртээ эцэг эхтэйгээ ярилцаж, үйл ажиллагааны талаар хэлэх хэрэгтэй. Хэрэв танд таалагдсан бол болзооны газрын зураг болон очихыг хүссэн газрынхаа аяллын газрын зургийг бөглөнө үү.

Уралын домог, түүхийг манай "Залуу орон нутаг судлаачид" нийгэмлэгийн сурагчид өнөөдөр та бүхэнд ярьсан (хүүхдүүдийг нэрлэ, Зэс уулын эзэгтэй чулуу өгдөг, өвөө Слышко - аяллын газрын зураг, эцэг Урал - болзох газрын зураг)

Дараагийн ангиудад уулзацгаая.

5 минут.

"32-р гимнази" хотын боловсролын байгууллага

Бүгд Найрамдах Татарстан Улс, Нижнекамск хот

Татарстаны түүхийн талаархи хичээлийн хураангуй

"Бүс нутгийн түүх" сэдвээр

багш бэлтгэсэн

түүх, нийгэм судлал

Булычева Светлана Владимировна

Нижнекамск, 2013 он

Сэдэв: Бүс нутгийн түүх.

Хичээлийн төрөл: шинэ материал сурах

Хичээлийн зорилго, зорилтууд:1. Боловсролын : хүүхдүүдийг төрөлх нутгийнхаа түүхтэй танилцуулах, "Волга Болгар", "шаазан эдлэл", "археологийн экспедиц" гэсэн үндсэн ойлголтуудыг өгөх.

2. Хөгжлийн : төрөлх нутаг, түүх, археологийн шинжлэх ухааны сонирхлыг хөгжүүлэх; логик, хийсвэр, бүтээлч сэтгэлгээ, аман яриа.

3. Боловсролын : эх оронч үзлийг төлөвшүүлэхэд хувь нэмрээ оруулах, бие биенээ болон байгальд хүндэтгэлтэй хандах.

Хичээлийн хэлбэр: лекц, тоглоомын элементүүдтэй

Арга, арга техник: түүх, яриа, тоглоом, тайлбар, харааны материалыг харуулах, хэсэгчлэн хайх.

Хичээлийн явц

    Зохион байгуулах цаг.

Хүүхдүүдийн зорилго: хичээлд тааруулж, практикт ашиглахын тулд материалыг сайтар судлах.

Арга, арга техник: хүүхдүүдэд өдрийн сайхан сэтгэгдэл, хичээлийн сэтгэл хөдлөлийн талаар ярих.

Багшийн зорилго: баг доторх таатай орчинд хүрэх;

хүүхдүүдийг ажилд урам зориг өгөх.

Арга, арга техник: экспедицийн түүхийг нэмж өнгөрсөн түүхээ судлах нь хичнээн сонирхолтой болохыг танилцуулах түүх.

    Шинэ материал сурах.

- Хичээлийн сэдэв рүүгээ орцгооё. Би одоо та нарт эрт дээр үеэс Татарстан хэрхэн үүсч хөгжсөн тухай ерөнхийд нь хэлье. Залуус аа, анхааралтай сонсож, надтай ярилцахдаа оролцоорой. Та манай бүгд найрамдах улсын түүхээс олон шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурах болно.

- Өнөөдрийн бидний хичээлийн сэдэв юу гэж бодож байна вэ?(Бүс нутгийн түүх)

- Тийм ээ, энэ хичээлийн сэдэв нь "Манай нутгийн түүх" юм.

Анхны хүмүүс Татарстаны нутаг дэвсгэр дээр 100 мянган жилийн өмнө палеолитын "Мустерийн эрин" гэж нэрлэгддэг үед гарч ирсэн. Эртний хүмүүсийн хамгийн эртний ул мөрийг (МЭӨ 40 мянган жил) бүгд найрамдах улсын Тетюшскийн нутаг дэвсгэр дэх Красная Глинкийн замд малтлага хийх явцад олжээ. Тэр үед хүйтэн уур амьсгалтай Татарстаны нутаг дэвсгэр нь далайн эргийн шугуйд мамонт, цаа буга, аварга буга сүрэг, ноосны хирс, асар том баавгайн сүрэг тэнүүчилж байсан гадасны ой-тундр байв агуйнууд. Эдгээр хүчирхэг амьтдыг зөвхөн үзэг, нүх ашиглан агнах боломжтой байсан тул Дундад Волга мужийн анхны цөөн хэдэн оршин суугчид болох Неандертальчууд хэдэн арван хүнтэй том бүлэгт амьдардаг байв.

-Олон жилийн өмнө хүмүүс хэрхэн амьдарч байсныг бид яаж мэдэж болно гэж та бодож байна вэ?(археологийн малтлага, бичгийн эх сурвалжид үндэслэн).

-Тийм шүү залуусаа. Мэдээжийн хэрэг, маш их цаг хугацаа өнгөрч, бид эртний түүхийг зөвхөн зарим олдвор, бүх төрлийн эх сурвалжийн судалгаа, бичгээр, материаллаг, тэр байтугай аман хэлбэрээр судлах боломжтой болсон.

-Эрт дээр үед хүмүүс юу хийдэг байсан бэ?(ан агнуур, загас барих, цуглуулах)

- Тэр бол, хамгийн анхдагч үйл ажиллагаа. Маш сайн. Манай нутагт ямар амьтад байсан бэ?(мамонт, ноосон хирс, асар том баавгай).

-Яг тийм. Манай хотын нутаг дэвсгэрт ч гэсэн МЭӨ 40 мянган жилийн өмнө байсныг та нар мэдэх үү? д. Мөн мамонтууд байсан. Энэ нь сүүлийн үеийн малтлагуудаар батлагдсан (мамонт малтлагын гэрэл зургийг харуулж байна).(Хавсралт 1-ийг үзнэ үү.)

Манай нутгийн түүх цааш хэрхэн хөгжсөнийг харцгаая. Энэ талаар танд ямар нэгэн таамаг байна уу?

(хүмүүс хувьслын явцад хөгжиж, түүхэн хөгжлийн тодорхой үе шатыг туулсан).

- Тийм ээ, хүмүүсийн түүхэн хөгжил, хувьслын явцад хүчирхэг овог аймгуудын холбоо үүссэн.

Тавиур дээрх диаграмм:

Хамаатан гэр бүл

Овгийн овгийн холбоо

Овгийн холбоо овог аймгуудын нэгдэл

Диаграмыг анхаарч үзээрэй. Ингэж л улсууд аажимдаа бүрэлдэж байлаа шүү дээ залуусаа. Мөн аль хэдийн МЭ анхны мянганы үед. Манай газар нутагт асар том хүчирхэг улсууд байсан. Үүнд: Түрэгийн хаант улс, Хазар хаант улс.

Татар ард түмэн Түрэгүүдээс гаралтай гэж үздэг. Энэ үед мал аж ахуй үүсч, түрэг овог аймгууд нүүдэлчин байсан бөгөөд байнга шинэ нутаг дэвсгэр, бэлчээр хайж байв. Тиймээс, овог аймгуудын хооронд газар нутгийг дахин хуваарилах томоохон хэмжээний дайны үеэр: Түрэг, Болгар, Эссегель, Хазар, Авар, Сувар, Алан, Барсил болон бусад олон үндэстэн Ижил мөрний нутаг дэвсгэрт аажмаар нүүж ирэв. Энэ нутаг дэвсгэрт аль хэдийн хотуудын томоохон бүтээн байгуулалт эхэлсэн. Хамгийн эхэндXзуунд Волга Болгар гэгддэг өргөн уудам хүчирхэг улс гарч ирэв. Энэ үеэс эхэлсэн олон хотыг бид мэднэ. Жишээлбэл, Краснокадкинское суурин, Жукетау.(археологийн экспедицийн зургуудыг үзүүлж байна). (Хавсралт 2-ыг үзнэ үү)

Эдгээр эртний суурингаас олдсон олдворууд дээр үндэслэн манай холбооны оюутнууд төрөл бүрийн эрдэм шинжилгээний өгүүлэл бичиж, бүгд найрамдах улс, бүсийн чуулганд оролцож шагналт байр эзэлдэг байсан.

Археологийн экспедицүүд ихэвчлэн янз бүрийн төрөл, хэмжээтэй шаазан эдлэл, төмөр хутга, сумны хошууны үлдэгдэл, түүнчлэн эмэгтэйчүүдийн үнэт эдлэлийн хэлтэрхий олдог. Олдвор дээр үндэслэн тухайн хүн хэрхэн амьдарч, юу хийж байсныг тодорхойлж болно. Эндээс та бид вааран эдлэл, гоёл чимэглэлийг хэрхэн сэргээн босгож, хувцасны загвартай болохыг харж болно. - Жаахан тоглоцгооё. Одоо та өөрийгөө манай нутгийн дундад зууны үеийн хүн гэж төсөөлөх болно. Хувцсаа өмсөж, хүн бүр шавар аяга авч, өвөг дээдсийнхээ амьдралыг мэдэрцгээе.(Хүүхдүүд хувцас өмсөж, гар хийцийн шавар аяганаас цай ууж, овгийн чухал хэргийн талаар ярилцахыг хичээдэг. Тэдний дунд удирдагч, дайчид, энгийн хүмүүс байдаг. Энэ нь бүс нутгаа судлах сайхан хөшүүрэг болж, олон асуулт гарч ирдэг. Хүүхдүүд өөрсдийгөө судлахыг хүсч байгаа тул хамтарсан цайны ачаар нэг баг бүрдэж, хүүхдүүдийн сэтгэл санаа илүү сайхан байна Дараагийн хичээлд ирэх сэтгэлтэй.)

Шинэ материал сурах нь түүх, тоглоомын тухай юм. Урьдчилсан түүхийг анхааралтай сонссоны дараа хүүхдүүд үлгэрийн тодорхой үйл явдлыг жүжиглэхийг хичээж, өөрсдийгөө дундад зууны үеийн хүмүүсийн оронд төсөөлөх хэрэгтэй. Энэ нь хүүхдүүдэд материалыг хялбархан, хурдан санаж, зуны археологийн экспедицид бэлтгэх боломжийг олгодог. Мөн гэр ахуйн эд зүйлсээ өөрөө урлах нь сайн хөшүүрэг бөгөөд энэ нь оюутанд бүрэн эрхт зан чанарыг төлөвшүүлдэг.

    Бүрхэгдсэн материалыг бэхжүүлэх.

Ингээд залуус аа, та бид хоёр нутгийнхаа түүхийг судалж эхлэв. Та өнөөдрийн бидний сэдвээс юу сурсан бэ?

(Манай Бүгд Найрамдах Татарстан Улсын нутаг дэвсгэрт, түүнчлэн дэлхийн бусад бүс нутагт амьдрал манай эринээс өмнө эхэлсэн. Хүн төрөлхтний хувьслын явцад бидний өвөг дээдэс болох Түрэг угсаатны овог аймгуудын холбоотнууд бий болсон. Ийм урт түүхтэй. археологийн судалгаа, бичгийн эх сурвалжаас судалж болно.)

- Голын нутаг дэвсгэр дээр ихэвчлэн юу олддог. Татарстан уу?

(шаазан эдлэл, гэр ахуйн эд зүйлс, зэвсгийн үлдэгдэл)

-Манай бүс нутагт анх ямар муж улс үүссэн бэ?Xзуун?(Волга Болгар).

- Бүх залуус мундаг. Танд бидний үйл ажиллагаа таалагдсан гэж найдаж байна. Зун болоход хүн бүр манай бүс нутгийг судлах ажилд оролцох боломжтой болно. Бид тэнд зогсох болно. Дараагийн хичээл дээр бид бүс нутгийнхаа түүхийг үргэлжлүүлэн авч үзэх болно.

    Гэрийн даалгавар.

Төрөл бүрийн боломжит хэрэгслийг ашиглан өвөг дээдсийнхээ хувцасны талаархи мэдээллийг хайж олоорой. Мөн бид дараагийн ангиудад та нартай хамт хийх болно. Үүний тулд та даавуу авчрах хэрэгтэй болно.

Ашигласан эх сурвалж, уран зохиолын жагсаалт:

    А.З.Нигамаев /Татарстаны түүх (эртний үеэс 16-р зууны дунд үе хүртэл). - Элабуга, 1998 он

    Ф.Х.Валеев, Г.Ф.Валеева - Сулейманова / Татарстаны эртний урлаг. - Казань, 2002

    Татарстаны түүх: Сурах бичиг. тэтгэмж бага сургуулийн хувьд.// хэвлэл. Б.Ф. Султанбекова. - Казань, 2001

    Археологийн экспедицийн үеэр авсан гэрэл зургууд.

Хавсралт 1

Нижнекамск муж дахь мамонт малтлага, 2011 он.

Хавсралт 2

Археологийн экспедиц, Жукетау, Чистополийн дүүрэг 2007 он

Чистополь дүүргийн Старое Ромашкино тосгонд цуглуулсан керамик эдлэл, 2009 он.

Хичээлийн зорилго:

  • "Чахкли", "Гирвас нуур" хэмээх сами үлгэрүүд, самичуудын соёл, амьдралын онцлогийг танилцуулах;
  • унших чадварыг хөгжүүлэх, орон нутгийн ярианы орчинд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх, сурагчдын ярианы соёлыг сайжруулах, номтой хэрхэн ажиллахыг заах, тэдний алсын харааг өргөжүүлэх;
  • эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх; янз бүрийн үндэстний хүмүүсийг хүндэтгэх, самичуудын соёлыг сонирхох, хүндэтгэх.

Тоног төхөөрөмж:Кола хойгийн газрын зураг, Арктикийн тухай номын үзэсгэлэн, гэрэл зураг, "Долоон настай харваач" ном, Сами үгсийн толь бичиг, танилцуулга (Хавсралт 1), кроссворд (Хавсралт 2), хэвлэл (товхимол) (Хавсралт 3) ).

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Оршил яриа.

Самбар дээр Кола мужид зориулсан шүлэг, номын үзэсгэлэн байдаг.

Ой мод ба тундр, мөс ба уулс,
Нуур, гол мөрөн, тэнгис,
Өргөн уудам нутагтаа тархсан
Төрөлх Кола нутаг!

  • Шүлэг унш. Энэ юуны тухай вэ?
  • Ном, гэрэл зургийн үзэсгэлэнг үзээрэй. Тэдэнд нийтлэг зүйл юу вэ?
  • Өнөөдөр бидний хичээл юунд зориулагдсан болохыг хэн таасан бэ?
  • Кола хойг хаана байрладаг вэ? (Газрын зургийн дагуу ажиллах)

3. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Самбар дээр "Арктик бол гайхалтай газар юм" гэж бичсэн байна.

  • Дэлхий яагаад ингэж нэрлэгддэг вэ?
  • Яагаад үүнийг гайхалтай гэж нэрлэдэг вэ? Энэ бүс нутгийн зочдыг юу гайхшруулдаг вэ?

Кола хойгийн цаг уурын тухай хүүхдийн түүхүүд.

4. Самичуудын амьдралын онцлогтой танилцах.

Кола хойг дээр янз бүрийн ард түмэн амьдардаг. Эдгээр нь Орос, Украин, Беларусь, Карел, Армян, Татар болон бусад хүмүүс юм. Гэхдээ самичууд энд удаан хугацаагаар амьдарч байсан (өмнө нь тэднийг Лапландер эсвэл Лапп гэж нэрлэдэг байсан). Өнөө үед Сами, Сами гэсэн хоёр нэрийг ашигладаг. Тэдний амьдарч байсан газрыг Лапланд гэдэг байв. Эдгээр нь Орос, Финланд, Норвеги, Шведийн хойд нутаг юм. (Хавсралт 1)

Слайд 1. Газрын зураг дээр ажиллах.

Слайд 2. "Эрт цагт Самичууд хэрхэн амьдарч байсан бэ?"

Слайд 3. "Байшингууд ямар байсан бэ?"

1-р оюутан:

Энэхүү байшин нь өвлийн улиралд цаа бугын арьсаар бүрхэгдсэн хэд хэдэн шон, зун нь хусны холтосоор бүрхэгдсэн кувакса хэмээх эвхэгддэг майхан байв. Төв хэсэгт Кувакууд гал асаав.

2-р оюутан:

Хожим нь тэд өвлийн байшин барьж эхлэв - вежу. Энэ нь 2.5 метр өндөр пирамид хэлбэртэй байв. Үүнийг гуалингаар угсарсан. Дээвэр нь сойз, ширэг, модны холтосоор хучигдсан тул утаа гарах нүх үлдээжээ. Хаалга урд зүг рүү "харав". Эсрэг талд нь цонх байсан бөгөөд энэ нь загасны давсаг эсвэл гялтгануураар бүрхэгдсэн байв. Вежагийн төвд чулуугаар хийсэн зуух байв. Вежагийн гол орон зай нь модны мөчрөөр хучигдсан бөгөөд цаа бугын арьсаар бүрхэгдсэн байв. Энд тэд унтаж, идэж, бизнес эрхэлдэг байв.

3-р оюутан:

Вежа хотод амьдрахад давчуу байсан тул хожим самичууд тупа барьж эхлэв. Энэ бол 2 метрээс дээш өндөртэй намхан дүнзэн овоохой юм. Тэд дээврийг тэгшхэн болгож, дээр нь шороо асгаж, зүлэг дэвсэв. Гал голомтыг шавараар бүрсэн чулуугаар хийсэн. Тупа нь нэг эсвэл хоёр жижиг цонхтой байсан бөгөөд вежатай харьцуулахад илүү хөнгөн, тохь тухтай байв. Самигийн гэр бүлд ширээ, вандан сандал, аяга тавагны тавиур гарч ирэв.

Одоо хойд нутгийн олон ард түмэн шинэ, сайхан, дулаан байшин руу нүүж байна.

Слайд 4 "Та ямар ажил хийсэн бэ?"

Самичуудын уламжлалт үйл ажиллагаа нь Кола хойгийн амьтны аймагтай нягт холбоотой байдаг. Энэ бол загас агнуур, ан агнуур юм. Тэд хойд туйлын үнэг, туулай, үнэг, хааяа чоно, цагаан, хүрэн баавгай агнадаг байв. Гэхдээ Самигийн бүх амьдрал түүнд захирагддаг нэг амьтан байдаг. Энэ хэн бэ?

4-р оюутан:

Цаа буга. Гаршуулсан цаа буга бол гаршуулсан зэрлэг цаа буга юм. Сами нь гэрийн тэжээвэр цаа буга үржүүлдэг. Эдийн засгийн энэ салбарыг цаа бугын аж ахуй гэж нэрлэдэг. Самичуудын хувьд цаа бугын аж ахуй амьдралын утга учир юм. Буга бол дэлхийн гол амьтан, Орчлон ертөнцийн төв юм.

Самичууд өөрсдийгөө "цаа бугын хүмүүс" гэж нэрлэдэг нь утгагүй юм. Яагаад? Өвлийн улиралд сами хоньчид гэр бүлийнхээ хамт цаа бугын сүргүүдийг тойрон тэнүүчилдэг. Цаа буга цасан туурайгаар хоолоо олж авдаг. Буга ямар амттанг илүүд үздэг вэ?

Слайд 5. "Өвлийн улиралд та ямар хувцас өмссөн бэ?"

Бугын арьсаар гадуур хувцас, гутал хийдэг байв. Бугын шөрмөсөөр утас хийсэн. Тэд түүгээрээ хувцас, гутал оёж, утсан бөмбөлгүүдийг оёдог байв.

  • зуух- битүү зүсэлттэй, өвдөгнөөс доош, үслэг эдлэлийг гадагшаа харуулж оёж оёсон, босоо захтай, толгой, гар нь ангархайтай гадуур хувцас.
  • Малица– юүдэнтэй, дотор нь үслэг эдлэлээр оёсон, доод хэсгээрээ бага зэрэг өргөссөн өвлийн хувцас. (Энэ нь зуухыг сольсон; зүсэлтийн бүрэн бүтэн байдлын ачаар салхинаас сайн хамгаалагдсан.)
  • Яри– цайвар ба бараан бугын үсний ээлжлэн туузаар хийсэн урт (өвдөгнөөс дээш) үстэй гутал. Өнгөт даавууны туузаар чимэглэсэн.
  • Канги– урт зангиатай, урд талдаа эрээтэй богино шагай гутал. Өвлийнх нь үслэг эдлэлээр хийгдсэн, зуных нь идээлэсэн арьсаар хийгдсэн байдаг.

Слайд 6. "Та зуны улиралд ямар хувцас өмссөн бэ?"

Зуны хувцасыг даавуугаар хийсэн. Эмэгтэйчүүд янз бүрийн өнгөтэй, голдуу улаан өнгийн сарафантай төстэй даашинз өмсдөг байв.

Слайд 7. "Та хувцсаа хэрхэн чимэглэсэн бэ?"

5-р оюутан:

Сами эргэн тойрон дахь объектуудыг зөвхөн тав тухтай төдийгүй үзэсгэлэнтэй болгохыг хичээсэн. Үслэг мозайк нь бугын үсний бараан, цайвар хэсгүүдийн хээ бөгөөд тэдгээрийн хооронд жижиг өнгийн даавууны хэсгүүдийг оруулдаг бөгөөд энэ нь тэгш өнцөгт, дөрвөлжин, ромбо зэргээс бүрддэг.

6-р оюутан:

Ромб, гурвалжин, дөрвөлжин, олон өнцөгт эсвэл зууван хэлбэртэй бөмбөлгүүдийг бүхий хатгамал. Загварыг хатгасан даавуу нь ихэвчлэн улаан өнгөтэй байдаг. Бөмбөлгүүдийг нь цагаан, цэнхэр, шар гэсэн гурван үндсэн өнгөтэй байдаг. Цэнхэр, ногоон өнгөтэй. Хар бөмбөлгүүдийг хэзээ ч ашигладаггүй.

7-р оюутан:

Сүлжмэл– ноосоор хийсэн, өөр өөр өнгийн утас ашигласан. Тэд бээлий, оймс, оймс, малгай зэргийг нэхдэг. Бүтээгдэхүүнийг ихэвчлэн янз бүрийн өнгөт хэвтээ судлуудаар чимэглэж, өөр өөр дэвсгэр ноосоор сольж өгдөг. Судалнууд нь уламжлалт сами хээг агуулсан: хонхорхой шугам, зигзаг, гурвалжингийн хэв маяг, диагональ шугам.

Нэмж дурдахад самичууд хусны холтос, мод, ясны сийлбэрээр нэхэх ажил эрхэлдэг байв. Буга бол зэвсэг, үнэт эдлэл, бэлэг дурсгалын зүйл юм. Самичууд уламжлалаа мартдаггүй. Бугын үсээр гайхалтай гар урлал, бугын эвэрээр зэвсэг урласан мастерууд одоо ч байсаар байна.

Слайд 8. "Санах ойн зангилаа"

  • Сами(өмнө нь тэднийг Лапландер эсвэл Лапп гэж нэрлэдэг байсан) - Кола хойгийн уугуул оршин суугчид.
  • Сами- хурц буучид, зоригтой анчид, загасчид. Тэд зөвхөн буга агнаад зогсохгүй үржүүлж, өөрөөр хэлбэл цаа бугын аж ахуй эрхэлдэг байв.
  • Өнөөдөр ердөө 75 мянган сами хүн байгаагийн 2 мянга орчим нь Орост амьдардаг. Оршин суух төв нь Ловозеро тосгон юм.

5. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Хараач: бид буга,
Салхи бидэн рүү үлээж байна!
Салхи намдав
Мөрөө тэгшлээд,
Гараа өвдөг дээрээ тавь.

Тэгээд одоо жаахан залхуурал...
Гар нь чангардаггүй
Бас тайвширлаа.
Мэдэж байна уу, охид хөвгүүд,
Хуруугаа тайвшруул.

6. "Чахкли" Сами үлгэртэй танилцах.

Танилцуулга яриа.

Олон зууны турш ард түмний мэргэн ухаан үеэс үед, амнаас аманд уламжлагдан ирсэн. Үлгэр, дуу, домог, зүйр цэцэн үг, оньсогогүй үндэстэн гэж байхгүй. Өвлийн улиралд, урт туйлын шөнө Сами гэрт нь пийшингийн дэргэд сууж, цаа бугын арьсаар хувцас оёж, загас барих хэрэгсэл хийж, хүүхдүүдэд үлгэр ярьж өгдөг байв. Үлгэр бол самичуудын дуртай төрөл юм. Өнөөдөр бид Сами үлгэрүүдтэй танилцах болно. Гарчиг уншина уу. Энэ үлгэр юуны тухай болно гэж та бодож байна вэ? Яагаад бид энэ үлгэрийг хойд нутгийн хүмүүсийн бүтээл гэж хэлж болох вэ?

Тайлбар толь бичгийн ажил.

  • Погост- Сами тосгон.
  • Чахкли- газар доор амьдардаг, газар доорх баялгийг эзэмшдэг бяцхан хүмүүс.
  • Чуд- Самигийн дайснууд.
  • Канги- бугын арьсаар хийсэн, хуруугаа дээш нь эргүүлсэн богино гутал.
  • Обора- гутлын урт, нэхмэл ноосон зангиа.
  • Вежа бол мод, модоор баригдсан, холтос, ширэгт хучигдсан нүхтэй төстэй байшин юм.
  • Распадок- толгод дахь нарийхан хөндий.

(Сами үгсийн толь бичиг ашигласан)

Үлгэрийг чангаар унших.

Уншсан зүйлийн тухай яриа.

  • Чахкли хаана амьдардаг вэ? Тэд юу эзэмшдэг вэ?
  • Анчин яагаад чакли барихыг хүссэн бэ? Тэр яагаад түүнийг ийм амархан бөгөөд хурдан барьж чадсан юм бэ?
  • Анчны гэр бүлд дэмий хоосон амьдрал хэрхэн амьдарч байсан бэ?
  • Самигийн талаар ямар асуудал үүсээд байна вэ? Чахли хэрхэн ажилласан бэ?
  • Анчин яагаад чакли буцааж өгөхөөр шийдсэн бэ? Чахли анчинд хэрхэн талархсан бэ?
  • Чакличууд яагаад ирээдүйд Самид тусалж эхлээгүй юм бэ? Үлгэр юу заадаг вэ?

7. Сами яруу найрагч Октябрина Владимировна Вороноватай танилц. (Зураг 1)

Октябрина Владимировна Воронова бол Сами яруу найрагч бөгөөд 1934 оны 10-р сарын 6-нд Чалмни-Варре тосгонд төрсөн бөгөөд Сами хэлнээс орчуулбал "Ойн нүд" гэсэн утгатай. Тэрээр газар доор амьдардаг бяцхан хүмүүсийн тухай шүлэг бичсэн.

Зураг 1

Чахкли.

Та гэртээ уйдаж байхдаа
Тайгын зэрлэг байгальд гараарай.
Бяцхан дагина байна
Хатуу үндэслэг ишэнд амьдардаг.

Цагаан малгайтай инээдтэй,
Тэр хэнд ч хор хөнөөл учруулдаггүй.
Гэхдээ та тайгад юу ч хийсэн хамаагүй -
Тэр чиний дараа бүх зүйлийг давтах болно.

Салбарыг бөгсөөр цохино
Та мөн адил тогшихыг сонсох болно.
Хэрэв та хашгирвал тэр цуурайгаар хариулах болно,
Мөн дуу нь нэг милийн зайд нисэх болно.

Тэд хэзээ тэнгэрт хадах вэ?
Бороотой үүл, салхи,
Намар түүний орыг дэлгэнэ
Навч, өвс, өднөөс.

Хэрэв өвлийн улиралд тохиолдлоор бол
Та энд дахин авирах болно
Чи чимээгүй орон зайг харах болно,
Мөн гномын ул мөр байхгүй.

Гэхдээ битгий муу бодоорой
Өөрийнхөө замаар яв.
Үгүй ээ, бяцхан чакли үхээгүй.
Тэр унтаж байна.
Түүнийг бүү сэрээ.

Шүлэг таалагдсан уу? Та үлгэрийн баатрыг таньж байна уу?

Одоо Гирвас нуур руу явж, яагаад ийм нэртэй байдгийг олж мэдье.

8. “Гирвас-нуур” үлгэрийн жүжиг.

Тэргүүлэх:Нуурын эрэг дээр нэгэн анчин хөвгүүдийнхээ хамт амьдардаг байв. Өвгөн баяртай байв - түүний хөвгүүд сүмийн хашаанд хамгийн шилдэг бууддаг байв. Аав нь тэдэнд ан хийх нууцаа дэлгэв.

Хөгшин хүн:Дээд нуураар анд яв, тэнд зэрлэг буга бэлчиж байна. Бугын сүрэг нуурыг гатлах хүртэл хүлээ. Та ямар ч буга буудаж болно, гэхдээ удирдагчид бүү хүр, гирва.

1-р хүү:Таны хэлснээр бүгдийг хийнэ, захиалгыг чинь биелүүлнэ.

2 дахь хүү:Аав аа, бид Гирвас руу буудахгүй.

Тэргүүлэх:Ах нар алхаж, харав: том сүрэг буга нуурын дээгүүр сэлж байна. Мөн хүн бүрийн өмнө гирва байдаг. Тэрээр асар том салаалсан эвэртэй толгойгоо бардам авч явдаг.

2 дахь хүү:Бид ийм олзыг яаж алдах вэ? Хэрэв бид Гирвасыг алвал сүмийн талбай бүхэлдээ бидэнд атаархах болно.

1-р хүү:Ах аа, туршлагатай анчин болгон ийм сайхан, хүчирхэг буга барьдаггүй гэдгийг та мэднэ.

Тэргүүлэх:Хөвгүүд нь аавынхаа зарлигийг мартжээ. Тэд сум харвасан. Тэд буга руу шууд наалдав. Удирдагч нь чулуужиж, чулуун арал болон хувирав. Тэгээд сүрэг явсан.

1-р хүү:Бид эцгийнхээ зарлигийг биелүүлээгүй нь муу, бидэнд азгүй, тундр хоосон байна.

2 дахь хүү:Гэртээ харьцгаая ахаа, бид бүрэн ядарсан байна. Бид гурав хоног тундрын дундуур алхаж яваад нэг ч буга хараагүй.

Тэргүүлэх:Ингэж хэлээд бид гэр лүүгээ явлаа. Аав нь тэднийг хараад бүх зүйлийг тааварлав.

Хөгшин хүн:Онгироод л насан туршдаа ан хийх аз жаргалыг хөөсөн. Та анчин байж болохгүй. Охидтой хамт сагс нэхэхээр яв.

Тэргүүлэх:Тэр цагаас хойш нуурыг Гирвас нуур гэж нэрлэж эхлэв. Өнөөдрийг хүртэл тэд үүнийг ингэж нэрлэдэг.

Таны хөвгүүд зөв зүйл хийсэн гэж бодож байна уу?

Залуус аа, та хэр анхааралтай байсныг шалгацгаая. Та кроссворд таавар шийдэж чадах уу?

9. “Самид зочлох нь” кроссворд шийдвэрлэх.(Хавсралт 2)

10. Сами тоглоом "Нугас".

Залуус аа, та нуур дээр ямар шувууг харж байна вэ?

Одоо бид Сами тоглоом "Нугас" тоглох болно.

Бүх тоглогчид тойрог хэлбэрээр алхаж, дуу дуулдаг:

Тийм ээ, чи, нугас, тийм, чи, саарал,
Усанд сэлэх, усанд сэлэх!
Тийм ээ, чи, нугас, тийм, чи, саарал,
Тааг, таах!
Таны дрейк аль нь вэ?

Дуу дуусахад нугас хүүхдүүдийн нэг болох дрейкийн дэргэд зогсдог. Дараа нь дрейк нугасыг барьж авах ёстой бөгөөд бусад тоглогчид үүнээс урьдчилан сэргийлэхийг хичээдэг. Дрейк нугас барих хүртэл тоглоом үргэлжилнэ.

11. Сами цайны үдэшлэг.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууж байна. Хүн бүрд "Бон хоолны дуршил!" товхимол бэлэглэдэг.

Хүн бүр сами жороор цай ууж болно: "Сонгинотой цай, цаа бугын өөхний хэсэг: Сами сонгиноо жижиг зүсмэлүүдээр цай руу хаяж, гахайн өөхийг хазаж иддэг."

12. Хичээлийн хураангуй.

Залуус аа, өнөөдөр танд юу хамгийн их таалагдсан, юу санасан бэ?

Уран зохиол:

  1. Кола Самигийн гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлаг. - Мурманск, 1985. - P. 1-8.
  2. Сургуулийн сурагчдад зориулсан туйлын нэвтэрхий толь Арктик бол миний гэр: Дэлхийн хойд хэсгийн ард түмэн. - М., 2001. - P.155-158.
  3. Хомич Л.В. Сами / L.V. Хомич. - Санкт-Петербург, 1999 он.
  4. Долоон настай харваач: Самигийн үлгэрүүд. - Мурманск. 1990 он.
  5. Нарны сүйт бүсгүй: Сами үлгэр. - Мурманск. 1986 он.
  6. Кола нутгийн уран зохиол. - Мурманск: MOIPKRO. 2004 он.
Асуулт байна уу?

Алдаа мэдээлнэ үү

Манай редактор руу илгээх текст: