Хоёрдугаар бага бүлгийн театрчилсан тоглолтын хураангуй “Нөхөрлөл хүчтэй газар бүх зүйл сайхан болдог. "Үлгэрийн зүг" бага бүлгийн театрын үйл ажиллагааны хичээлийн хураангуй Бага 2-р бүлгийн театрын хичээл

Нийтэлсэн огноо: 13.05.18

Зорилтот:Ардын аман урлагт дурлах.

Даалгаварууд:
Боловсролын. Хүүхдүүдийг Оросын ард түмний амьдралтай танилцуулах. Хүүхдүүдийн тоглоомын зарим үйлдлийг тусгах, дүрүүдийн үйлдлийг дуурайх чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах, дүрүүдийн энгийн сэтгэл хөдлөлийн үйлдлүүдийг илэрхийлэх арга хэрэгслийг ашиглан илэрхийлэх: нүүрний хувирал, хөдөлгөөний дохио зангаа, ярианы интонац.
Хөгжлийн. Сонсголын анхаарал, ярианы идэвх, уран сэтгэмж, бусад хүүхдүүд, үлгэрийн баатруудтай хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсролын. Оросын уламжлалыг хүндэтгэх, үлгэрийн баатруудад сайн сайхан сэтгэл, театрт тоглох сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:фонограмм , гоёл чимэглэлийн элементүүд, 2 хүний ​​аяга таваг бүхий ширээ (аяга, халбага, цайны аяга), самовар, үлгэрийн хувцас, сагс, тахианы малгай, хулгана, тахиа, малгай, өвөөгийн цамц, эмэгтэй хүний ​​саравч, ороолт, тоглоом - тахиа, өд, өндөг, хөөс ...

Хүүхдийн үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх хэлбэрүүд үйл ажиллагаа: бие даасан үг, хэллэгийг дуудах, дууриамал хөдөлгөөн хийх, бүжиглэх хөдөлгөөн хийх.

Урьдчилсан ажил:Багш, хүүхдүүдийн хамтарсан театрын үйл ажиллагаа явуулах нөхцлийг бүрдүүлэх, хүүхдүүдэд янз бүрийн театр үзүүлэх, аудио бичлэгээр орос ардын үлгэр сонсох, үлгэрийн агуулгыг ярилцах, зураг чимэглэл үзэх, үлгэр, театрын тоглоом тоглох, асуулт асуух. оньсого.
Тэмдэгтүүд: хөтлөгч, өвөө, эмээ, тахиа, хулгана.

Боловсролын бүс:танин мэдэхүйн хөгжил, нийгэм, харилцааны хөгжил, урлаг, гоо зүйн хөгжил.

1. Зохион байгуулалтын мөч

Багш сагс барьсан үлгэрчний хувцас өмссөн хүүхдүүдтэй уулзав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ!

Хүүхдүүд: Сайн уу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би түүхч хүн. Би үлгэр ярих дуртай.

Багш хүүхдүүдийг эхлүүлж, зочдод анхаарлаа хандуулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хараарай, зочид бидэн дээр ирлээ, тэдэнтэй мэндэлцгээе (хүүхдүүд сайн уу).

Та өнөөдөр хүсч байна уу

Үлгэр үзэх үү?

Дараа нь зоригтойгоор замд ор!

Хөгжим тоглож байна. (Үлгэрт зочлох)

Бид гүүрээр алхах болно ...

Шууд үлгэр рүү орцгооё.

Хүүхдүүд зам дагуу алхав

Бид замдаа сагс олсон ...

Хүүхдүүд хөгжимд массажны замаар алхаж, сандал дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та сагсанд юу байгааг хармаар байна уу? (Хүүхдийн хариулт)

Өд гарга

Хараач, энд өд байна. Энэ юу вэ? Залуус аа. (Өд). Өд ямар байгааг хараарай (Хөнгөн, сэвсгэр). Хэрэв өд дээр сэвшээ салхи үлэвэл тэр нисч чадна. Өд үлээж, яаж нисч байгааг харцгаая.

Амьсгалын дасгал "Өдөн дээр цохих".

(Хүүхдүүд өд рүү хэд хэдэн удаа үлээж байна.) Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид энэ өдийг хэн алдсан болохыг олж мэдэх болно. Би чамд оньсого хэлье, чи миний хэнийг хэлээд байгааг таахыг хичээгээрэй .

Нууцлаг .

Хашааны эргэн тойронд алхаж байна

Тахиа цугларав:

Хамтран хамтран ажиллах

Битгий хол яв!

Хүүхдүүд ээ, энэ хэн бэ?

(Хүүхдүүд хариулдаг: - Тахианы мах)

(Тахианы маханд зориулсан хөгжим сонсогддог, багш тахианы маханд анхаарлаа хандуулдаг - зөөлөн тоглоом).

Залуус аа, хэн бэ? (Тахиа).

Сайхан тахиа манайхаар ирлээ.

Тахиа: Сайн уу залуусаа!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тахианы маханд "Сайн уу тахиа" гэж хэлье.

Тахиа ямар үзэсгэлэнтэй вэ - улаан сүлд, хар нүд, шар хошуу, саарал өд ... (бахдан биширдэг).

Залуус аа, тахиа зүгээр л та нар дээр ирээгүй, тэр танд үлгэр авчирсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та үлгэр сонсохыг хүсч байна уу?

Та тахианы тухай ямар үлгэр мэддэг вэ?

Хүүхдүүд: тахиа Ряба

Энэ үлгэрт юу болсныг санаж, ярьцгаая.

Би эхлэх болно, чи надад туслаач.

Сандал дээр илүү тухтай суугаад чих, нүдээ бэлд, үлгэрээ эхэлцгээе.

Ряба тахиа хаана амьдардаг байсан бэ? (өвөө эмээгийн газар)
- Тахиа юу тавьсан бэ? (Төмсөг)
- Тахиа яаж ярьсан бэ? (Ко - ко - ко) (Хүүхдийн ганцаарчилсан болон найрал дууны хариу)
- Сайн байна уу залуусаа, та "Ряба тахиа" үлгэрийг сайн мэднэ, одоо та нартай үлгэр тоглоцгооё.
Дэлгэцийн өмнө хоёр хүнд зориулсан ширээ, ширээн дээр өвөө, эмэгтэй хоёр, хажуу талд нь тахиа Ряба, "үүрэнд" байдаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Эрт урьд цагт нэгэн өвөө, эмэгтэй хоёр (хүүхдүүд ээлжлэн босоод бөхийдөг) Ряба хэмээх тахиатай байжээ. Өвөө, эмэгтэй хоёр эв найртай амьдарч, будаа идэж, цай ууж (өвөө, эмэгтэй хоёр ширээн дээр цай уудаг). Нэгэн өдөр өвөө, эмэгтэй хоёр ширээнд сууж байтал үүрэнд байсан тахиа: Ко-ко-ко гэж хашгирав. (Тахиа хашгирав)
Өвөө: Баба, манай тахиа хашгирч байна уу?
Баба: Өвөө, ирж үзээрэй.
(Өвөө тахиа руу очоод бөхийж, өндөг авав)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тахиа энгийн өндөг биш харин алтан өндөглөдөг.
Өвөө зоддог, зоддог, гэхдээ эвдэрсэнгүй
Баба зодсон - тэр зодсон - тэр тасарсангүй
(тэд өндөгийг нэг нэгээр нь цохиж, эмэгтэй түүнийг ширээний ирмэг дээр тавьдаг)
(Хулгана дуусна)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хулгана гүйж, сүүлээ даллаж, өндөг унаж, хугарсан. (Хулгана гүйж, өндөг рүү хүрч, унадаг)
Өвөө уйлж байна, Баба уйлж байна (тэд уйлж, нулимсаа арчиж байна) Тахиа тэдэн рүү цохиж байна: (хүүхэд хэлэв - тахиа)

Тахиа:Битгий уйл, өвөө, ко-ко-ко,
Битгий уйл, эмэгтэй минь, ко-ко-ко.
Би чиний төлөө дахин өндөглье,
Алтан биш, гэхдээ энгийн.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Нэгэн удаа өвөө, эмэгтэй хоёр ширээнд сууж байхад үүрэнд байгаа тахиа "Ко-ко-ко!" Гэж хашгирав.
Өвөө: Эмээ, манай тахиа орилоод байна уу?
Баба: Өвөө, ирж хараарай
(өвөө тахианы мах руу очиж, бөхийж, өндөг аваад ширээн дээр тавив)
Өвөө: Бид тахиагаа тэжээх хэрэгтэй (үр тариа авав)
Баба: Бид тахианы маханд ус өгөх хэрэгтэй (ус авдаг) (Өвөө, эмээ хоёр тахианы маханд үр тариа, ус өгдөг)

Тоглоом "Өндөг цуглуул" Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тахиа идэж, бүхэл бүтэн сагс өндөглөдөг. Хэдэн өндөг байгааг хараарай? Гартаа өндөг ав. Өндөгнүүдэд хүр, тэд ямархуу байдаг вэ? (Гөлгөр). Тахианы өндөг ямар харагддаг вэ? Бөмбөг рүү! Бид одоо тэдэнтэй тоглож, гартаа эргүүлэх болно. Та зүгээр л болгоомжтой өнхрөх хэрэгтэй, төмсөг нь эмзэг байдаг. Хүчтэй дарвал буталж болно. Ямар өндөг? (2-3 хүнтэй хүүхдүүдийн хариулт).

Хурууны гимнастик "Алган дээрх өндөг"

Өндөг өнхрүүл

Гэхдээ орхихгүйгээр:

Энэ нь маш эмзэг -

Тахиа ингэж л хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, өндөгөө сагсанд буцааж хийнэ үү.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хавар, өвс ногоорч, тахиа эмээ, өвөөдөө тахиа авчирсан.

Физминутка

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, тахиа биднийг зугаалахыг урьж байна. Чи гармаар байна уу?

(багш хүүхдүүд дээр толгойн тууз тавьдаг)

(Тахиа болон түүний дэгдээхэйнүүд өвөө, эмэгтэй хоёрыг харахаар гарч ирдэг, хөгжмийн дагалдан)
Тахиа зугаалахаар гарч,

Шинэ өвс чимхэж,

Түүний ард хөвгүүд байна,

Шар тахиа.

Хамтран ажиллах, хамтран ажиллах!

Битгий хол яв.

Сарвуугаа эгнээлээрэй -

Үр тариа хай!

Өөх тос идээрэй

шороон хорхой,

Жаахан ус уу

Бүрэн замбараагүй байдал.

Өвөө, эмэгтэй хоёр босоод тахиа дуудаж: Дэгдээхэйгээ - дэгдээхэй - дэгдээхэй!

Хүүхдүүд - тахиа, тахиатай хамт өвөө, эмээ рүүгээ гүйдэг.
3. Хичээлийн хураангуй

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол үлгэрийн төгсгөл бөгөөд хэн сонссон - сайн байна!

Залуус аа, үлгэр танд таалагдсан уу? Үүнийг юу гэж нэрлэдэг байсан бэ?

Хүүхдүүд: "Хадан тахиа"

Бид танд үлгэр үзүүлэв

Сайн уу, муу юу?

Одоо бид чамаас асууж байна,

Та бидний төлөө алга таших болтугай!

Мөн тахиа танд гэнэтийн бэлэг бэлдсэн (сюрприз бүхий сагсыг харуулав - савангийн хөөс).

Хичээлийн зорилго:

Ширээний театрын дүрүүдийг харуулсан текстийг дагалдан үлгэрийг анхааралтай сонсож сур. Хүүхдүүдийн ярианд байгаа үгсийг идэвхжүүлэх: баавгай - баавгай, чоно, үнэгний эгч. Хүүхдүүдэд үлгэрийн жүжигт оролцохыг заа. Асуултанд хариулж сур.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Ширээний театр (мод, байшин, туулай, чоно, үнэг, баавгай, боов, өвөө эмээ, вандан сандал), ногоон картон, хуванцар, загварчлалын самбар.

Арга, техник:

"Колобок" үлгэрийн түүх.

Зураглал үзэх.

Хүүхдүүдтэй хийсэн яриа.

Хичээлийн явц:

Үлгэрч шиг хувцасласан багш бүлэгт орж ирээд хүүхдүүдийг орж сандал дээр суухыг урив:

"Бид бүгд бие биенийхээ хажууд суудаг.

Хамтдаа тоглоцгооё

Чих, нүдээ бэлд

Үлгэрээ эхэлцгээе."

Хүүхдүүд сандал дээр сууна. Ширээний чимэглэлийг ширээн дээр тавьдаг (өвөө, эмээгийн байшин, мод, цэцэг гэх мэт).

Багш "Колобок" үлгэрийг ярьж эхэлж, түүхтэй зэрэгцэн байгаль орчин, дүрүүдийг (туулай, чоно, баавгай) өөрчилдөг.

Аль туулай үсэрч буй туулай вэ? (саарал, урт чихтэй);

Саарал чоно, шүдээ дарж (Чоно - чоно, ууртай, ууртай);

Мишка бол баавгай (хөлтэй, жижиг чихтэй, баавгай нь тарган, болхи);

Үнэг бол улаан үнэг эгч, зальтай, зальтай.

Багш ашигладаг хүүхэлдэйн жүжиг

Эрт урьд цагт нэгэн өвөө, нэг эмэгтэй амьдардаг байжээ. Өвөө эмээгээс: "Явж, хайрцгийг хусаад, ёроолыг нь тэмдэглээрэй, боовны гурил авч болох юм.

За, эмээ хэлэв.

Тэр амбаарт очиж, хайрцгийг нь хусаж, модны ёроолыг шүүрдэж, гурил цуглуулав. Би цөцгийтэй зуурсан гурил зуурч, Колобокыг жигнэв. Талх нь маш сайн болсон - дугуй, ягаан, шаржигнуур царцдастай.

Багш хүүхдүүдэд Колобокыг үзүүлэв. Тэр асуув: "Аль Колобок?"

Хүүхдүүдийн хариулт: улаан, царайлаг, дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зөв шүү, сайн байна! Үлгэрээ үргэлжлүүлцгээе: За ингээд явцгаая залуусаа. Эмээ нь Колобокыг цонхон дээр тавиад хөргөөд, тэр шоглоомчин цонхон дээр хэсэг хэвтээд уйдаж эхлэв. Тэр үсрэн бууж, зам дагуу өнхрөв. Өнхрөх, хөгжилтэй, дуу дуулж:

Би бол Колобок, Колобок! Би цөцгийтэй хольж, цөцгийн тосоор эргэлддэг. Цонхны дэргэд хүйтэн байна. Би өвөөгөө орхисон, эмээгээ орхисон.

Гэнэт зул сарын гацуур модны цаанаас туулай чам руу ирж байна.

Колобок, Колобок, би чамайг идэх болно. Колобок хариулав:

Бунни намайг битгий ид, би чамд дуу дуулъя!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Хараач, Bunny ямархуу хүн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Саарал, урт чих, жижиг сүүл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна, хүүхдүүд ээ. Колобок туулай руу дуу дуулж, зам дагуу цааш гүйв. Тэр эргэлдэж, эргэлдэж, Чоно түүнтэй уулзав.

Би Колобокыг хараад баяртай байсан.

Колобок, Колобок, би чамайг идэх болно!

Колобок хариулав:

Намайг бүү ид, Чоно, би чамд дуу дуулъя: Би Колобок, Колобок! Би цөцгийн тосоор эргэлдэж, цөцгийтэй холилдож, цонхонд хөргөнө. Би өвөөгөө орхисон, би эмээгээ орхисон, би туулайг орхисон, би чамайг орхих болно, Чоно, бүр ч илүү. Тэгээд тэр цааш эргэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Чоно аль нь болохыг хэн хэлж чадах вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг: Саарал, ууртай, том.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ нь зөв, гэхдээ манай Колобок яах вэ? Тэгээд тэр дахин зам дагуу өнхрөв. Тэр эргэлдэж, эргэлдэж, баавгай түүнтэй уулзав.

Колобок, Колобок, би чамайг идэх болно.

Намайг битгий идээрэй, Миша. Би чамд дуу дуулъя! Тэгээд тэр хөгжилтэй дуугаа дахин дуулсан.

Би өвөөгөө орхисон, би эмээгээ орхисон, би туулайг орхисон, би чоныг орхисон, би чамайг орхих болно, Мишенка, бүр ч илүү! Тэгээд дахин тэр зам дагуу цааш өнхрөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, манай баавгай яах вэ? Тэр ямархуу хүн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: хөл, том, болхи. Тэр жижиг чихтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Маш сайн, залуусаа, сайн байна!

Манай Колобок зам дагуу эргэлдэж, Бяцхан үнэг түүн рүү ирж байна. Тэр Колобокыг хараад:

Колобок, Колобок, би чамайг идэх болно!

Намайг битгий идээрэй, Фокси. Би чамд дуу дуулъя! Тэгээд тэр хөгжилтэй дуугаа дуулсан.

Би өвөөгөө орхисон, би эмээгээ орхисон, би туулайг орхисон, би чоныг орхисон, би Мишкаг орхисон, би чамайг орхисон, Фокс!

Үнэг: "Би хөгширч байна, би сайн сонсож чадахгүй байна. Миний оймс дээр суугаад дуугаа дахин дуул” гэж хэлсэн.

Бяцхан үнэг зальтай байсан тул түүнийг хуурч, Колобок хэлэн дээрээ үсэрч, үнэг тэнэг, итгэмтгий Колобокийг идэв.

Бяцхан үнэг сэтгэл хангалуун алхаж, унасан том гүн нүхээ анзаараагүйдээ бахархаж, өөрийгөө биширдэг. Тэр унаж, доош нисч байхдаа гайхсандаа амаа ангайсан - Колобок үсэрч, Үнэгний гэдсэн дээрээс үсэрч, зул сарын гацуур модны ард хурдан эргэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, та ядарсан байх! Чамтай жаахан тоглоцгооё, тэгээд Колобоктойгоо юу болсныг олж мэдье.

Багш хүүхдүүдтэй хивсэн дээр тоглож байна:

Саарал туулай үсэрч,

Тэр хөлөөрөө гишгэж бүжиглэж,

Энэ мэт, үүн шиг

Тэр хөлөөрөө гишгэж бүжиглэв.

Тарган баавгай унтаж, алхаж,

Тэр торхноос зөгийн бал авч,

Энэ мэт, үүн шиг

Тэр торхноос зөгийн балыг гаргаж авсан!

Саарал, ууртай, ууртай чоно

Тэр ингэж архирав - шүд нь товш!

Энэ мэт, үүн шиг

Сарвууны урсгал - шүдний товшилт.

Мөн зальтай үнэг

Колобокийн ойролцоо тэр эргэлдэж байна,

Энэ мэт, үүн шиг

Колобокийн ойролцоо эргэлдэж байна!

Хүүхдүүд ямар амьтад болохыг харуулахын тулд нүүрний хувирал, хөдөлгөөнийг ашигладаг (үсрэх, архирах гэх мэт).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, манай Колобок яах вэ? Тэр модны доор ямар мэдрэмж төрж байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг:

Гунигтай. Тэр гэртээ харихыг хүсч байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Түүнийг өвөө, эмээ дээрээ гэртээ харихад нь тусалцгаая.

Тийм ээ, хийцгээе.

Багш хүүхдүүдийг "зам" байрлуулсан ширээн дээр урьж байна (ногоон картон хуудас, олон өнгийн хуванцараар хийсэн жижиг бөмбөлөг, загварчлалын самбар).

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, бид эхлээд гар, хуруугаараа тоглож, дараа нь Колобок руу зам тавих болно, эс тэгвээс Үнэг түүнийг дахин залхаах болно.

Хурууны гимнастик:

"Нударга - Колобок!"

Бид үүнийг нэг удаа шахах болно!

Жижиг бөөн хэвээр байна

Тэр ямар сайн юм бэ!"

Дараа нь хүүхдүүд хуванцараас хайрга "тавхдаг". Колобокийн замыг хийхэд хавтгайлах аргыг ашигладаг.

Багш хүүхдүүдэд үндсэн өнгийг (улаан, ногоон, шар, цэнхэр) давтах замаар хүүхдүүдэд тусалдаг.

Сэтгэл хангалуун Колобок хүүхдүүдэд баярлалаа:

Ийм сайхан зам гаргасан залуустаа баярлалаа. Одоо би үнэгтэй уулзахаа болино. Би дуулгавартай байж, гэрээсээ гарахгүй.

Залуус аа, баярлалаа

Тэгээд би бүгдэд нь "баярлалаа" гэж хэлдэг.

Одоо би зам дээр гарч байна

Тэгээд би хэзээ нэгэн цагт чам дээр эргэж ирнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, үлгэр танд таалагдсан уу? Танд аль дүр нь хамгийн их таалагдсан бэ? Яагаад?

Хүүхдүүд асуултанд дураараа хариулдаг.

Хүүхдүүдийн хариултыг үнэлэх (эерэг).

Өвөө, эмээ (ширээн дээрх хүүхэлдэй) Колобок тэдэнд буцаж ирсэнд маш их баяртай байгаа бөгөөд тэд хүүхдүүд, зочдод зориулж амттан бэлдсэн.

Үлгэрч багш хүүхдүүд болон зочдыг амттангаар дайлдаг.

Энд бид юу авсан ...

НОЯБРСК ХОТЫН ХОТ

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"ЛУКОМОРЬЕ"

Ноябрск хотын засаг захиргаа

GCD дахь театрчилсан тоглоомын хураангуй (тоглоомын техник болгон)

"Үлгэрийн аялал" 2-р бага бүлгийн хувьд.

Бэлтгэсэн:

MADOU "Лукоморье"-ийн багш

Дразкова О.В.

2015-2016 оны хичээлийн жил жил

2-р бага бүлгийн GCD дахь театрчилсан тоглолтын тойм

"Үлгэрийн аялал"

Хөтөлбөрийн агуулга:Хуванцар илэрхийллийн хэрэгслээр амьд биетийн дүр төрхийг бий болгох, бүлгийн орон зайд хүүхдүүдийг чиглүүлэх, дүрд тоглох яриа хэлцлийг бий болгоход хүүхдүүдэд заа. Сонгосон дүрийнхээ дагуу үлгэрийн үгсийг санаж, хэлж сур. Үлгэрийн баатрууд болох бусад хүүхдүүдтэй үйлдлээ зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх, сонсголын анхаарал, төсөөлөл, урлагийн тоглолт сонирхлыг хөгжүүлэх. Хөдөлгөөний зохицуулалт, хуванцар илэрхийлэл, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх, хүүхдүүдийг театрын тоглолтонд идэвхтэй оролцохыг урамшуулах. Сургуулийн өмнөх насны бага насны хүүхдүүдэд найрсаг харилцаа, сайн сайхан сэтгэл, туслах хүслийг төлөвшүүлэх. Хүүхдэд баяр баясгалантай сэтгэл хөдлөлийг бий болгоход тусална уу.

Тоног төхөөрөмж:Гайхамшигтай цүнх, "Теремок" үлгэрийн баатруудын маск, дуу хураагч, фонограмм, "Теремок" үлгэрийн баатрууд (жижиг тоглоомууд), теремокт зориулсан том барилгын материал.

Өмнөх ажил:Бүлэгт багш, хүүхдүүдийн хамтарсан театрын үйл ажиллагаа явуулах нөхцлийг бүрдүүлэх, хүүхдүүдэд янз бүрийн театр, орос ардын үлгэр үзүүлэх, жүжиглэх, чимэглэл үзэх, унших, үлгэрийн агуулгыг хэлэлцэх, гадаа тоглоом, театрын үйл ажиллагаанд хичээл заах, видео болон аудио бичлэг дээр орос ардын үлгэр үзэх, сонсох.

Хичээлийн явц

Багш нь том барилгын материалаас цамхагийг урьдчилан барьдаг.

Хүүхдүүд багшийн өмнө хагас тойрог хэлбэрээр зогсож байна.

БАГШ:

- Залуус аа, бие биедээ инээмсэглэж, сайхан сэтгэлтэй гэдгээ харуулцгаая. Та аялалд явахыг хүсч байна уу? Одоо тантай хамт ой руу явцгаая. Хараач, зам байна, түүнийг дагацгаая.

Хүүхдүүд зам дагуу алхав
Бид замдаа цүнх олсон,
Гэхдээ цүнх нь энгийн зүйл биш,
Тэр ид шидтэй - үүн шиг!

- Залуус аа, би уутанд юу байгааг гайхаж байна уу? Ингээд харцгаая! Эдгээр нь оньсого юм, сонсож, тааварлаарай.

Багаасаа таавар болгоны дараа багш амьтны зурагтай жижиг тоглоом гаргаж авдаг. Тэгээд ширээн дээр тавьдаг.

ТААВАР:

Бяцхан цагаан ой дундуур үсэрч, үсэрч байна,
нэг удаад нэг цасан бөмбөг.
(туулай)

Газар дээр үсэрч, усан дээр сэлдэг. ( Мэлхий)

Өвлийн хүйтэнд уурлаж, өлсөж яваа хүн. ( Чоно)

Улаан үстэй хууран мэхлэгч, зальтай, авхаалжтай,
Би амбаарт орж тахиа тоолов.
(үнэг)


Даалгаварууд:

Танин мэдэхүйн болон сэтгэл хөдлөлийн хөгжил. Хүүхдүүдийн баяр баясгалан, уур хилэн, айдас зэрэг сэтгэл хөдлөлийн талаархи мэдлэгийг тодруулах.

Тэднийг таньж, дохио зангаа, нүүрний хувирал ашиглан илэрхийлж сур. Эдгээр сэтгэл хөдлөлүүд хэрхэн, хэзээ илрэх талаар ойлголт өгөх. Төсөөллийг хөгжүүлэх.

Яриа хөгжүүлэх. "Солонго" гэдэг үгийн лексик утгыг ойлгох, сэтгэл хөдлөлийн байдал, хөдөлгөөний илэрхийлэл гэх мэт яруу найргийн бичвэрүүдийг ярихыг заах.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил. Дүрсэлсэн дүрийн дүрийг (баавгай, үнэг) дохио зангаагаар дамжуулаарай.

Бүтээлч хөгжил. Театрын үйл ажиллагаанд үлгэрийн агуулгын дагуу үйл явдлыг жүжиглэх, нөхцөл байдал, өөрийн үзэл бодлоос хамааран баатрын дүрийг илэрхийлэх чадвартай байх. Энэ зураг нь нүүрний хувирлаар сэтгэл хөдлөлийн байдлыг илэрхийлдэг.

Нийгмийн болон ёс суртахууны хөгжил. Гадны онцлог, үг хэллэг нь тодорхой хүний ​​хүсэл эрмэлзэлтэй үргэлж нийцдэггүй гэсэн санааг өгч, танихгүй хүмүүстэй харьцахдаа болгоомжтой байгаарай.

Бие бялдрын хөгжил. Төрөл бүрийн дасгал, ноорог зурган дээр хүүхдүүдийг бодлоо идэвхтэй илэрхийлэхэд нь урамшуул. Хуруугаараа зурж байхдаа нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: хүүхдийн өндрийн дагуу дэлгэц; халбага дээрх хүүхэлдэй; тоглоомон баавгай; амьтны нүүрний контурын зураг (чоно, үнэг, хэрэм, туулай, кокерел), гуашийн будаг, нойтон салфетка.

Цэцэрлэгийн 2-р бага бүлгийн хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Хүүхдүүд ээ, цонхоор хараарай, энэ нь биднийг юу харж байна вэ? (Нар)

Хүүхдүүд ээ, нар яах вэ? (дулаахан, энхрий, зөөлөн, шаргал, нүд гялбам, тод, гялалзсан, тааламжтай, халуун ...)

Бид наранд баяртай байна уу?

Бид өөр хэзээ баярлах вэ, хэнд эсвэл юунд баярлах вэ?

(бэлэг, цэцэг, сайн найзууд, бүлээн салхи, ээж, аав гэх мэт янз бүрийн тааламжтай гэнэтийн бэлэг, гайхамшиг)

Одоо би чамд "Баяр баясгалан" гэж нэрлэгддэг янз бүрийн гайхамшгуудын тухай шүлгийг унших болно (К. Чуковскийн хэлснээр)

(шүлэг уншихдаа багш фланелграф дээр зураг зурдаг)

Баяртай, баяртай, баяртай

Цагаан хус.

Мөн тэдэн дээр баяр хөөрөөр

Сүлжмэлүүд ургадаг.

Баяртай, баяртай, баяртай

Харанхуй улиас.

Мөн тэдэн дээр баяр хөөрөөр

Жүрж ургаж байна.

Үүлнээс бороо орж байгаа юм биш

Мөндөр биш

Тиймээс үүлнээс унасан

Усан үзэм.

Тиймээс хурдан надтай хамт ирээрэй

Ногоон нуга руу,

Голын цаана солонго бий

Банкуудыг холбосон.

Бид солонгон дээр авирах болно

Тэгээд үүлэн дунд тоглоцгооё.

Солонго руу бууцгаая

Бид цана, чарга дээр байна!

Хүүхдүүд яагаад аз жаргалтай байдаг вэ? (Тэдний эргэн тойронд гайхамшгууд болж, солонгон дээр давхиж байгаа учраас тэд хөгжилтэй байна)

"Солонго" гэдэг үг инээдтэй эсвэл гунигтай юу гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд ээ, тэнгэрт солонго өнгөлөг, үзэсгэлэнтэй, бид үүнийг хараад баярлаж, хөгжилтэй байдаг. Хүн бүрийг аз жаргалтай, аз жаргалтай болгодог учраас СОЛОНГО гэж нэрлэсэн бололтой.

Өө, хэн энд суугаад архираад байгаа юм бэ? (баавгай)

Сэтгэл хөдлөлийг хөгжүүлэх дасгал хийх

Баавгай маш их уурлав (ууртай харц)

Чанга архирч эхлэв: (хөмсөг зангидсан)

Миний ор хугарсан (доод уруул цухуйсан)

Тэгээд миний ном урагдсан (толгойгоо сэгсэрнэ)

Би юу хийх хэрэгтэй вэ? (гараа сэгсрэх)

Битгий уйл, битгий уурла, баавгай, ("бид баавгайг тэжээдэг")

Номоо наацгаая (нүүрний булчин суларсан)

Бид таны орыг засна. (эелдэг харц, эелдэг инээмсэглэл)

Орон дээр бүү үср,

Номыг тайван уншаарай.

Бяцхан баавгай, одоо хэн бидэн дээр ирж байгааг таамаглаж байна уу?

Хөдөлгөөний илэрхийлэлийн талаархи сэтгэлзүйн судалгаа

Үнэг зам дагуу алхаж,

Тэр сагсанд мөөг авч явсан:

5 зөгийн бал мөөг, 5 chanterelles,

Үнэгний хувьд, эгч дүүсийн хувьд. Хөөх!

(удаан алхаж, бие нь баруун тийш хазайсан - "хүнд" сагс руу баруун гар нь сагсыг "шахдаг". Сүүлийн үгсийн хувьд сагсыг шалан дээр "хуулж", духыг нь араар нь арчина. далдуу).

Хүүхдүүд ээ, Үнэг ямар үлгэрт гардаг вэ? ("Колобок", "Теремок", "Ямаа-Дереза", "Сүрлэн бух", "Муур ба тахиа" гэх мэт)

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Хүүхдүүд ээ, та театр тоглох дуртай юу?

Chanterelle-ийн оролцоотойгоор үлгэр үзэцгээе.

Хүүхдүүдтэй театрчилсан тоглолт(хүүхэлдэйчид - хүүхдүүд)

Илтгэгч (багш): Үзэгчид цугларч, үлгэр эхэлнэ. "Тахиа, тахиа, зальтай үнэгний тухай" үлгэрийг сонсож, үзээрэй.

Илтгэгч: Эрт дээр үед тахиа, тахиа амьдардаг байжээ. Тэд гэртээ суухаас залхаж, дэлхийг тойрон аялахаар явав.

Энд тэд ногоон төгөл дундуур алхаж, сэвшээ салхины эргэн тойронд бут сөөг чичирч, бутнууд дээр шинэхэн ногоон навчис, тэдгээрийн хооронд жимс байдаг.

Тиймээс Тахиа хэлэхдээ:

Хүүхэд-Тахиа: - Тааз, миний мөчрийг хугал.

Навчнууд нь хамгийн зузаан, илүү олон жимс хаана байдаг!

Хөтлөгч: Зөвхөн Cockerel үүнийг эвдэхийг хүссэн бөгөөд бутны доороос туулай байшингаас нь:

Хүүхэд-Бүжин: - Энд миний төгөлөөр хэн алхаж, миний бутыг хэн эвддэг вэ?

Хөтлөгч: Cockerel айж:

Хүүхэд-Тахиа: -Тахиа, навчис нь зузаан, самар ихтэй мөчрийг хугал!

Илтгэгч: Зөвхөн Cockerel үүнийг эвдэхийг хүссэн бөгөөд бутны доороос хэрэм гэрээс нь:

Хэрэм хүүхэд: - Энд миний төгөлөөр хэн алхаж, миний бутыг хэн эвддэг вэ?

Хөтлөгч: Cockerel айж:

Хүүхэд-Тахиа: - Cockerel, надад навч нь зузаан, алим илүү байдаг мөчрийг хугал!

Хөтлөгч: Cockerel зориг гаргаж, эвдэрч эхлэв, түүний гэрээс үнэг энд байна:

Үнэг хүүхэд: - Хайрт минь, над дээр ирээрэй. Энд, миний овоохойд амраарай - надад бэлэг байна!

Хөтлөгч: Тахиа, тахиа хоёр маш их баяртай байв.

Тахианы мах, кокерел (хамтдаа): - Өө, энд ямар сайхан, хөөрхөн амьтад байна!

Хөтлөгч: Зальтай үнэг дотроо: "Энэ бол миний өдрийн хоол байх болно!"

Тэгээд тэр хурдан Чоно руу гүйв e -e-ийн хөрш түүнийг оройн хоолонд урих.

Тахиа, Тахиа хоёр сайн идэж, амарч, маш их баяртай байвб Cockerel хүртэл дуулж эхлэв.

Энд туулай байшингийн хажуугаар гүйв. Туулай үнэхээр сайн байсан бөгөөд:

Хүүхэд-Бүжин: - Энэ байшингаас хурдан гүй, үнэг та нарыг бүгдийг нь идэхийг хүсч байна!

Хөтлөгч: Харин тахиа, тахиа хоёр түүнд итгэхгүй байна.

Тахиа, тахиа (хамтдаа): - Энд ийм сайхан амьтад байдаг!

Хөтлөгч: Дараа нь хэрэм цонхоор тэднийг харав:

Хэрэм хүүхэд: - Энэ байшингаас хурдан гүй, үнэг та нарыг бүгдийг нь идэхийг хүсч байна!

Илтгэгч: Энд Cockerel хашаа руу харвал хашаанд тахианы өд байв.

Хүүхэд-Cockerel: - Өө, бид үнэхээр хурдан гүйх хэрэгтэй!

Илтгэгч: Үнэг аль хэдийн байшинд орж, аймшигтай, махчин чоно түүнийг дагаж, оройн хоол идэх болно гэж баярлаж байна.

Тэд босгон дээр зогсоход тахиа, тахиа хоёр цонх руу үсрэн оров. Тэгээд гэртээ яараарай! Гэхдээ тэд бараг л хүрч чадсангүй!

Чоно, үнэг хоёр гүйж, гүйж, бутны дор ул мөр олсонгүй. Тэгээд бид үдийн хоолгүй үлдсэн!

Хэлэлцүүлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Танд үлгэр таалагдсан уу?

Тахиа, Тахиа хоёр хэнтэй анх уулзсан бэ? (туулай)

Хамгийн сүүлд хэн бэ? (үнэг рүү)

Жүжигт оролцсон бүх дүрийг нэрлэ.

Тэдгээрийн аль нь сайн байсан гэж та бодож байна вэ?

Мөн хэн зальтай, махчин/муу байсан бэ?

Тахиа, Тахиа хоёр ямар байсан бэ? (аймхай)

Тахиа, Тахиа хоёр хэр их айж байсныг харуулах уу?

Хүүхдэд зориулсан харааны үйл ажиллагаа

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Сайн, муу, айдастай, хэн хүссэн нь өөр өөр царайг зурцгаая. (хүүхдүүд ширээн дээр зогсож байна)

Хурууны гимнастик.

Хурууны дасгал хийцгээе: (текстийн дагуу хөдөлгөөнийг дуурайлган хийх)

Тахиа, тахиа хоёр алхав

Тэд цөөхөн үр тариа зөөв

Хушуу нь үр тариа цуглуулж,

Дараа нь тэд бага зэрэг хөхөв.

Үлдсэнийг нь тээрэм рүү аваачсан.

Дараа нь бялууг шатаасан.

Бүх хүүхдэд эмчилгээ хийсэн

Шувууд үйрмэгийг нь цохьжээ.

Хурууны зураг: (хүүхдүүдэд амьтны царайны тоймыг өгдөг бөгөөд тэд өөрсдийн дүрийг дүрсэлсэн байх ёстой - хөгжилтэй, ууртай, айсан)

Доод шугам. Тусгал.

Бидний үзсэн шоу ямар нэртэй байсан бэ?

Танихгүй хүмүүсийн гэрт орох боломжтой юу?

Баярлалаа хүүхдүүд ээ, та нар өнөөдөр шаргуу ажилласан.


Есдүгээр сар

Хичээл 1

Зорилтот.Хүүхдүүдийн театр, тоглоомын үйл ажиллагаанд сонирхлыг хөгжүүлэх. Студийн театрын хүүхэлдэйг танилцуулна уу. Хүүхэлдэйн жүжгийн үйл ажиллагааны хөгжлийг хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Материал.Театрын студийн хүүхэлдэй.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд болон тэдний багш театрын студийн хүүхэлдэйг харж байна. Тэрээр хүүхдүүдийг хүүхэлдэйнд хүрч, гартаа барихыг урьж байна. Тэр асуув: энэ хэн бэ? (туулай, үнэг, баавгай, чоно) Хүүхдүүд харилцан ярианд оролцож, багшийн хүсэлтээр янз бүрийн үйлдэл хийдэг (баавгай, туулай, үнэг тэжээх, бусад хүүхдүүдэд тоглоом үзүүлэх, найздаа дамжуулах).

Багш хүүхдүүдэд ширээний театрын "Маша ба баавгай" жүжгийг үзүүлж, үзсний дараа асуулт асууна: "Үлгэрийн нэр юу вэ? Ма-шенка тосгонд хэнтэй амьдардаг байсан бэ? Та найзуудтайгаа хаашаа явсан бэ? Та ойд хэнтэй уулзсан бэ? Машенка баавгайгаас яаж зугтсан юм бэ?"
Хичээл 2

Зорилтот.Хүүхдүүдийн театр, тоглоомын үйл ажиллагаанд оролцохыг дэмжих. Түүнд эерэг хандлагыг бий болго. Яриа хөгжүүлэх: үгсийн санг баяжуулах, өгүүлбэр зохиох чадварыг хөгжүүлэх, үгсийн зөв, тодорхой дуудлагад хүрэх.

Материал.Тедди баавгай (зөөлөн тоглоом).

Хичээлийн явц

Багш С.Файнштейн "Бидэнд дэг журам бий" (М.: Малыш, 1983) номын чимэглэлийг үзүүлж, Оросын ардын хүүхдийн шүлгийг уншдаг.
Ургах, сүлжих, бэлхүүс хүртэл, Хоёр тэвш вазелин,

Үс битгий алдаарай. Тавин бялуу.

Өсөх, бяцхан ороолт, хөлийнхөө хуруунд хүртэл -

Бүх үс нь нэг эгнээнд байрладаг.

Өсч, сүлжих, бүү андуур - Баяртай, баяртай ...

Ээжээ, охиноо сонс. Бяцхан нохой битгий хуц.

Цагаан саравч, битгий уйл, Машаг минь бүү сэрээ!

Чи үүнийг болгосон, чи жигнэсэн, бяцхан нохой, бүү хуц,

Ерэн хоёр хуушуур, Машаг минь бүү айлга!
Цэцэрлэгийн шүлэг бүрийг уншсаны дараа багш хүүхдүүдийг харилцан ярианд оролцуулдаг. Асуултанд хариулахад нь урамшуулдаг. Тэрээр зөөлөн тоглоом - баавгай - авчирч, хүүхдүүдийг "Бүүвэйн дуу" (хөгжим Е. Тиличеева, хөгжим Н. Найденова) сонсохыг урьж байна. Баавгайг өлгийдөж, хөгжмийн дагалдахгүйгээр дуу дуулдаг.
Баяртай, баяртай! Чи унт, нэг цаг унт.

Унт даа, бамбарууш минь, унт. Баяртай, баяртай!

Хурдлаарай, нүдээ аниад унт, бамбарууш минь, унт!
^ Илэрхий хөдөлгөөнүүд: хүзүү нь баавгай руу урагш сунгагдсан, тоглоом нь дууны хэмнэлээр жигд эргэлддэг.

Багш хүүхдүүдийг баавгайг сэгсэрч, түүнд дуу дуулахыг урьж байна. Хүүхдүүд баавгайг өлгийдөж, бие даасан үгсийн хамт дуулж байна.

Бүх хүүхдүүд баавгайг сэгсрэх үед багш түүнийг сэрээхийг санал болгодог. Хүүхдүүд, багш нар энхрийлэн хэлэв: "Мишенка, сэрээрэй!" Мишка сэрээд бүжиглэхийг хүсч байгаагаа хэлэв. Хүүхдүүд дуртай тоглоомоо аваад бүжиглэхийг урьж байна. Хөгжилтэй аялгуу сонсогдож, хүүхдүүд тоглоомоор бүжиглэнэ - хэн ч хүссэн. Багш нь тэдэнтэй бүжиглэж, хамгийн энгийн бүжгийн хөдөлгөөнийг үзүүлдэг.
Хичээл 3

Зорилтот.Театрын хүүхэлдэйг сонирхох, хүндэтгэх, тэдэнтэй тоглох хүсэл эрмэлзэл, тоглоомон дээр анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг хөгжүүлэх. Шүлэг сонсох, багшийн асуултад хариулах хүслээ хадгал. Нүүрний хувирал, дохио зангаа, хөдөлгөөнөөр үндсэн сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдийн бүжгийн импровизацад оролцох хүслийг урамшуулах.

Материал.Тоглоом: морь, хүүхэлдэй, баавгай. Шаазгайн хувцас. Морь (эргэдэг тоглоом). Тедди баавгайн малгай.

^ Хичээлийн явц

Багш тоглоом авчирдаг: морь, хүүхэлдэй, баавгай. Хүүхэлдэйг гараараа харж, хүрэх цагийг хүүхдүүдэд олгодог. Дараа нь тэрээр хүүхдүүдийг А.Бартогийн "Тоглоом" ("Хүүхэлдэй", "Баавгай", "Морь") шүлгийн циклийг сонсохыг урьж байна. Хүүхдүүд хүүхэлдэйг тайвшруулж, баавгайг өрөвдөж (түүнийг тэвэрч, цээжиндээ дарж), морь унадаг.

Багш шаазгайн хувцас авчирч, хүүхдэд түүгээр хувцасладаг.

Багш аа.

Дөчин дөчин,

Та хаана байсан бэ?

Хүүхэд (багштай хамт).

Алс. Хүүхэд гараа даллаж байна.

Би будаа чанаж, Төсөөлөлтэй халбагаар хутгана

төсөөллийн саванд.

Тэр хүүхдүүдийг хооллосон ... ^ Хүүхдүүдэд төсөөлж буй аяга тарааж өгнө.

Багш аа.

Би босгон дээр үсэрсэн, Хоёр хөл дээрээ үсэрдэг

Зочдыг дуудсан. онигооны хэмнэл, долгион

Зочид сонссон "далавч".

Тэд тэнд байхаа амласан.

Багш морь авчирдаг (эргэдэг тоглоом). Тэр нэг хүүг түүн дээр суугаад дүүжлэхийг урив.

Багш аа.

Манай Ваня шиг алтадмал нумтай,

(хүүхдийн нэрийг хэлнэ) Өөр нэг шинэ хазаар,

Нэг хагас зуун рубль чарга, хонх, бөгж.

Долоон зуун морь -

^ Илэрхий хөдөлгөөнүүд: хүүхэд тоглоомон морь дээр сууж, бие нь хойшоо хазайсан, эрүү дээш өргөгдсөн, нүүрэнд инээмсэглэл тодорч байна.

Багш хүүхдүүдийг баавгайн малгай өмсөж, М.Протасовын "Бяцхан баавгайн марш" хөгжимд бүжиглэхийг урьж байна. ( ТөмөрХАМТ, Железный Э.Хөгжилтэй хичээлүүд: 2-5 насны хүүхдүүдэд зориулсан гадаа хөгжимтэй тоглоом. М .: Хүүхдийн боловсролын хөтөлбөрийн хэвлэлийн газар. Vest-TDA, 1999).
Хичээл 4

Зорилтот.Хүүхдүүдийн театр, тоглоомын үйл ажиллагаанд оролцох хүслийг урамшуулах. Номын тод чимэглэл үзэх, уншсан шүлэг сонсох, багшийн асуултад хариулах хүслийг нь дэмж. Ширээний хүүхэлдэйг удирдах арга техникийг хүүхдүүдэд танилцуулах. Тоглоом дээр анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг хөгжүүлэх. Илэрхий дохио зангааг заа. Бүжгийн импровизацын үйл ажиллагаанд оролцохыг дэмж.

Материал.С.Файнштейн "Бидэнд дэг журам бий" ном. Галуу (хүүхэлдэй).

^ Хичээлийн явц

Багш нь хүүхдүүдэд С.Файнштейн "Бидэнд дэг журам бий" номын чимэглэлийг үзүүлж, Оросын ардын хүүхдийн шүлгийг уншдаг.
Хэдэн ус, бага зэрэг ус, хамт ирээрэй, Маша, жаахан устай,

Маша, миний нүүрийг жижиг хөлөөрөө угаа.

Нүдээ гялалзуулахын тулд,

Хацраа улайлгахын тулд ***

Ам нь инээхийн тулд би Таняад бялуу жигнэх болно,

Ингэснээр шүд нь хаздаг. Би ач охиныхоо төлөө аль хэдийн улайсан.

Энэ нь улаан буудайн царцдас, өндөгний дүүргэгчтэй.

Маша, Маша жижиг, сахлын сойз нь зөгийн бал,

Машенка алслагдсан. Миний ач охин асуудалтай байна!
Багш галуу хүүхэлдэй авчирдаг. Тэрээр хүүхдүүдийг анхааралтай харахыг урьж, тоглоомыг хэрхэн яаж барихыг зааж өгдөг.

Багш аа.Галуу, галуу! Тоглоом барьж буй хүүхдүүд

нэг гараараа.

Хүүхдүүд.Ха-ха-ха! Тоглоомыг урагш хөдөлгөх

мөн эх рүү нь буцаана уу

үржүүлгийн шүлгийн хэмнэлтэй байрлал.

Багш аа.Чи цангаж байна уу? Анхны байр суурь.

Хүүхдүүд.Тийм тийм Тийм! Тэд тоглоомыг сэгсэрнэ.

Багш аа.Галуу, галуу, Анхны байр суурь.

Энд ус байна.

Хүүхдүүд.Ха-ха-ха! Тэд тоглоомыг сэгсэрнэ.

Ха-ха-ха!

Багш нь хуруугаа хооронд нь тэврэхийг санал болгож байна. Хүүхдүүд үүнийг зөв хийсэн эсэхийг шалгана. Тэднийг магтдаг.

Багш "Хаалганы цоож байна" хүүхдийн шүлгийг уншиж, хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.

Хаалган дээр цоож байна. ^ Хүүхдүүд гараа атгадаг.

Хэн үүнийг нээж чадах вэ? Тэд салахыг оролдож байна

атгасан гар.

Эргэсэн, эрчилсэн, Эргэлтийн хөдөлгөөн хийх

гар хөдөлгөөн.

Тэд тогшиж, онгойлгов. Атгасан гараараа тогших

өвдөг дээрээ гараа салга.

М.Протасовын “Баавгай бүжиглэж байна” хөгжмөөр хүүхдүүд чөлөөтэй бүжиглэж байна.
Аравдугаар сар

Хичээл 5

Зорилтот.Тоглоом, театрын хүүхэлдэйг сонирхох, хүндэтгэх чадварыг хөгжүүлэх. Ширээний хүүхэлдэйг жолоодох арга техникийг танилцуулах. Хүүхэлдэйн жүжгийн үйл ажиллагааны хөгжлийг дагах чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдийг ширээний хүүхэлдэйгээр бүжгийн уран бүтээлд оролцохыг урамшуул.

Материал.Бөжин (тоглоом). "Манжин" жүжгийн ширээний хүүхэлдэй.

^ Хичээлийн явц

Багш нь бөжин авчирч, хүүхдүүдийг түүж, сайн харж, илэхийг урьж байна. Дараа нь тэр нэг бөжин авч, хүүхдийн шүлэг уншиж, туулай ширээн дээр "үсэрдэг". Хүүхдүүд багшийн үйлдлийг анхааралтай ажиглаж, дараа нь өөрсдөө түүнийг дуурайж, туулайг удирдаж эхэлдэг.

Багш "Бүжин" хүүхдийн шүлгийг уншдаг. Хүүхдүүд туулайнуудыг ширээний эргэн тойронд хөдөлгөж, дараа нь тоглоомууд хүүхдийн дууны хэмнэлээр хөнгөн үсрэлт хийдэг.

Люли, люли, байнки, люли, люли, люли-бай,

Цэцэрлэгт бөжин байдаг. Хурдан унт.

Бөжин өвс идэж байна, би усан дээр алхаж байна,

Ваня орондоо ор гэж хэлсэн. Би туулайд цай өгье.

Багш хүүхдүүдийг өөрийн тоглодог "Манжин" ширээний театрын тоглолтыг үзэхийг урьж байна.

Багш хүүхдүүдээс: "Та үлгэрт дуртай байсан уу? Энийг юу гэдэг вэ? Манжинг хэн тарьсан бэ? Өвөөг нь гаргаж авахад хэн тусалсан бэ?"

Хүүхдүүдийн хариултыг сонссоны дараа багш тэднийг Оросын ардын аялгуунд хүүхэлдэйтэй бүжиглэхийг урьж байна.
Хичээл 6

Зорилтот.Ширээний театрт хүүхэлдэйн тоглох арга техникийг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн танилцуулах. Богино үлгэр, өгүүллэг бичих ажилд оролцоорой. Өөр хүний ​​сэтгэл хөдлөлийн байдлыг ойлгож, зохих хариу үйлдэл үзүүлэх чадварыг хөгжүүлэх. Драмын тоглоом тоглох сонирхлыг хөгжүүлж, баяр баясгалантай байх.

Материал,Ямаа, туулай, галуу (тоглоом). "Манжин" жүжгийн ширээний хүүхэлдэй.

^ Хичээлийн явц

Багш нь тоглоомон ямаа авчирч, хүүхдүүдэд гартаа барьж, сайтар шалгаж, цус харвах боломжийг олгодог. Дараа нь тэр "Ямаа" хүүхдийн шүлгийг уншиж, тоглоомыг ширээний эргэн тойронд хөдөлгөдөг.

Ямаа зугаалахаар гарч, ^ Тоглоомыг ширээний дагуу жигд чиглүүлдэг

Хөлөө сунга. хажуу тийш найгах.

Ямаа хөлөө тогшиж байна, Тоглоомоо зогсооно

Тэр ямаа шиг хашгирав: ширээн дээр товшино.

"Бай-э-э, бай-э-э!" ^ Тоглоомыг сэгсэрнэ

анхны байрлалдаа буцаана.

Багш хүүхдүүдийг ямааг ширээний эргэн тойронд хөтлөхийг урьж, хүүхдийн шүлгийг дахин уншиж, хүүхдүүд багшийн тусламжтайгаар ямааг удирддаг.

Багш хүүхдүүдээс өмнөх ангиудад ямар тоглоом ирсэнийг асууна. Хүүхдүүд үүнийг: галуу, бөжин гэж нэрлэдэг.

Багш аа.Өнөөдөр бидэн дээр бөжин, галуу, ямаа ирлээ. Эдгээр тоглоомуудын тухай үлгэр зохиоё. Үүнийг "Ой дахь уулзалт" гэж нэрлэе.

Эрт урьд цагт дуугарсан туурайтай ямаа байсан бөгөөд тэр эхтэй байжээ. Төөрчих вий гэж эмээж түүнийг ой руу ганцаараа орохыг зөвшөөрөөгүй. Гэвч ямаа ээжийнхээ үгийг сонссонгүй, ганцаараа ой руу явав. Тэрээр ойн замаар алхаж яваад төөрөв. (Хүүхэд ямааг ширээний дагуу хөтөлдөг.)Гэнэт тэр намрын навчис дээр хэн нэгний чимээ шуугианыг сонсов. Ямаа ойртож ирээд...

^ Козлик(хүүхэд).Тэнд хэн байна?

Багш аа.Ямаанд хэн ч хариулсангүй, ямаа ойртож ирээд дахин асуув...

Ямаа.Тэнд хэн байна?

Багш аа.Намрын навчнуудаас туулай үсрэн гарч ирээд...

Бөжин (хүүхэд). Тэгээд чиДЭМБ?

Ямаа.Би ямаа! Харин чи хэн бэ?

Бөжин.Тэгээд би туулай! Чамтай тоглоцгооё.

Ямаа.Явцгаая!

Багш аа.Тэгээд тэд нуугдаж тоглож эхлэв. (Хүүхдүүд хүүхэлдэйгээр нуугдаж тоглодог. Нэг хүүхэлдэй нуугдаж, нөгөө нь хайдаг.)Ямаа, бөжин хоёр удаан тоглож, гэртээ ээж нь хүлээж байсныг мартжээ. Галуу өнгөрч, бяцхан амьтдад хэлэв ...

^ Галуу(хүүхэлдэйтэй хүүхдүүд).Гэртээ харь, ээжүүд чинь чамайг хүлээж байна.

Багш аа.Ямаа, бөжин хоёр баяртай гэж хэлээд гэрлүүгээ гүйв.

Ямаа.Баяртай, бөжин!

^ Туулай.Баяртай, ямаа!

Багш аа.Сайн байна, залуусаа! Сайхан үлгэр зохиогдов. Одоо өвчтэй хүүг төсөөлөөд үз дээ. ("Зөгий өвчтэй байна" гэсэн Оросын ардын хошигнолыг уншдаг.)

Зөгий өвчтэй, Петенка өвчтэй байна -

Залгих өвчтэй байна, гадаад руу яв!

^ Илэрхий хөдөлгөөнүүд: 1) хүүхэд өвчтэй мэт дүр эсгэдэг: хөмсгөө өргөөд сүлжмэл, нүдээ анивчих, мөрийг нь доошлуулж, толгойгоо мөрөндөө бөхийлгөх; 2) хүүхэд эрүүл саруул дүр эсгэдэг: толгой нь бага зэрэг дээш өргөгдсөн, бие нь хойшоо хазайсан, нүүрэнд инээмсэглэл бий.

Багш хүүхдүүдэд малгай тарааж, "Манжин" үлгэрийг тоглохыг урьж байна. Бяцхан хүүхдүүд тайзан дээр тавьдаг.

Хөгжилтэй Оросын ардын аялгуу эгшиглэж, хүүхдүүд бүжиглэж, импровизаци хийдэг.
Хичээл 7

Зорилтот.Тоглоом эсвэл театрын хүүхэлдэй дээр анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдэд ширээний хүүхэлдэйг хэрхэн удирдахыг үргэлжлүүлэн заа. Нүүрний хувирал, дохио зангаа, хөдөлгөөнөөр сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлж сур. Хүүхэлдэйн жүжгийг сонирхох, түүнд оролцох хүслийг хөгжүүлэх. Хөгжимд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлж, түүнд шилжих хүслийг төрүүл.

Материал.Пусси (зөөлөн тоглоом). Хулгана, муурны малгай. "Маша ба баавгай" жүжгийн чимэглэл, хүүхэлдэй.

^ Хичээлийн явц .

Багш нь хөхөө авчирч, хүүхдүүдэд үүнийг шалгаж, хүрч, цус харвах боломжийг олгодог. Дараа нь тэрээр Оросын ардын хүүхдийн "Пусси" шүлгийг уншиж, хүүхэлдэйн тоглоомын арга барилыг үзүүлдэг. Хүүхдийн шүлгийг дахин уншина.

Хүүхэд текстийн дагуу тоглоомтой хамт ажилладаг.

Эскиз зурах сургалт явуулж байна. .

^ Пусси

Оросын ардын хүүхдийн шүлэг

Багш аа.

Бяцхан муур гал тогооны өрөөнөөс ирж байна. Хүүхэд тоглоомыг ширээний дагуу хөтөлж,

Түүний нүд хавдсан байна. хажуу тийш найгах,

Чи юундаа уйлаад байгаа юм бэ, бяцхан зулзага? Тоглоомоо зогсооно.

Хүүхэд.

Бяцхан зулзага, би яаж уйлдаггүй юм бэ! Тоглоомыг хэмнэлээр нь хөдөлгөдөг

Тогооч жигнэмэгийг долоов үржүүлгийн шүлэг, урагшаа бага зэрэг хазайсан.

Тийм ээ, тэр үүнийг зулзаганд хэлсэн. ^ Үүнийг анхны байдалд нь буцаана

байрлал.

Этюд нь хүүхдийн анхаарлыг нэг хөдөлгөөнөөс нөгөөд шилжүүлэхийг заадаг бөгөөд хүүхэлдэйн тоглоомыг хүүхдийн дууны текстийн дуудлагатай зохицуулдаг.

Багш хүүхдүүд дээр хулгана, муурны малгай өмсдөг. Үндсэн сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэхийн тулд судалгаа хийдэг.

^ Хулгана, хулгана, чи яагаад унтаагүй байна вэ?

Оросын ардын онигоо

Багш аа.Хулгана, хулгана, чи яагаад унтдаггүй юм бэ?

Чи яагаад сүрэл шуугиад байгаа юм бэ?

Хүүхэд.Би унтахаас айж байна, эгч:

Би сахалтай муур мөрөөдөх болно!

^ Илэрхий хөдөлгөөн - хүүхэд айдас төрүүлж, бөмбөг болж, чичирдэг.

М.Протасовын “Муур ба хулгана” хөгжим тоглож байна. Хүүхдүүд хөдөлж, дүрүүдийн онцлог хөдөлгөөнийг дамжуулахыг хичээдэг.

Багш нь Оросын ардын "Маша ба баавгай" үлгэрээс сэдэвлэсэн тоглолтын чимэглэл, хүүхэлдэйг авчирч, хүүхдүүдийг оролцохыг урьж байна.

^ "Маша ба баавгай" хүүхэлдэйн жүжиг

Хүүхдүүд хүүхэлдэйг хянадаг: Маша, баавгай, нохой - дуугарга.

Багш аа. Нэгэн цагт өвөө, эмээ хоёр амьдардаг байсан бөгөөд тэд ач охин Машенкатай байжээ. Нэг удаа Машенка ой руу оров мөөг, жимсгэний хувьд. Тэр ой дундуур алхаж, дуу дуулдаг.

Маша (хүүхэлдэйг ширээний дагуу хөтөлж, дуулдаг).

Цэцэг, цэцэг, эрдэнэ шишийн цэцэг, chamomile,

Би баглаа авах болно: Ягаан будаа.

(Я. Френкель)

(Хүүхэд дууны хэмнэлээр хүүхэлдэйг нааш цааш хөдөлгөдөг.)

Багш аа.Тэр алхаж, алхаж, харав: овоохой байна. Машенка овоохойд орж, тэр овоохойд баавгай амьдардаг байв. Тэр баярлаж, хэлэв ...

Баавгай.Чи надтай хамт амьдрах болно! (Тоглоомоо нааш цааш савлана)

Багш аа.Хийх зүйлгүй! Маша баавгайн овоохойд амьдарч эхлэв. Нэгэн өдөр тэр баавгайгаас өвөө эмээдээ бэлэг авч өгөхөөр тосгон руу явахыг гуйв.

^ Маша.Өвөө эмээ рүүгээ явъя. (Тоглоомоо чичиргээ)

Баавгай.Үгүй! Би явуулахгүй!

Багш аа.Маша баавгайгаас бэлгүүдийг тосгон руу өвөө, эмээдээ авч явахыг хүсэв. Тэр бялууг хайрцагт цуглуулж, тэндээ нуугджээ. Баавгай нуруун дээрээ хайрцгаа тавиад тосгон руу явав. (Хүүхэд баавгайг ширээний дагуу хөтөлж, тоглоомоо зогсооно)

Баавгай алхаж, алхаж, хэлэв ...

Баавгай.

Би модны хожуул дээр сууна

Бялуугаа идэцгээе!

(Хүүхэд тоглоомоо сэгсэрнэ)

Багш:Мөн хайрцагнаас Машенка ...

Маша.

Харна уу!

Модны хожуул дээр бүү суу

Бялууг бүү ид!

Багш аа.Баавгай гайхаж, хайрцгийг аваад тосгон руу аваачив. Би өвөө, эмээгийнхээ гэрийг олж, хайрцаг тавиад, нохой баавгайг мэдэрч, хуцаж эхлэв.

^ Нохой. Хөөх! Хөөх! (Тоглоомоо чичиргээ).

Багш аа.Баавгай айж, ой руу гүйж, өвөө, эмээ нар гэрээс гарч ирээд Машенкаг хараад баярлаж, тэвэрч, үнсэж, түүнийг ухаалаг дуудаж эхлэв.

Хүүхэлдэйнүүд орос ардын аялгуунд бүжиглэдэг.
Хичээл 8

Зорилтот.Театрын хүүхэлдэйтэй тоглоомонд санаачилга, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх. Өөрийнхөө санаачилгаар хүүхэлдэйн театрт оролцох хүслийг бий болго. Хүүхдүүдийг нүүрний хувирал, дохио зангаа, хөдөлгөөнөөр дамжуулан үндсэн сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэхийг заадаг тойм зураг зурахад урь. Хүүхдүүдийн дуугүй тоглоом-зэмсгээр тоглох хүслийг дэмжиж, хүүхэлдэйн театрт үнэ төлбөргүй бүжиглэх, жүжигчилсэн тоглоомоор дагалдах.

Материал.Галуу, бөжин, ямаа, идээ (ширээний хүүхэлдэй). "Маша ба баавгай" жүжгийн хүүхэлдэй. Чимээгүй балалайка ба хоолойнууд.

^ Хичээлийн явц

Багш ширээний хүүхэлдэйг авчирдаг: галуу, бөжин, ямаа, пизда - хүүхдүүдийг ямар ч тоглоом сонгож, хүүхэлдэйтэй зураг зурахад урьж байна. Хүүхдүүд багшийн хамт хүүхэлдэйгээр өмнө нь сурсан "Галуу-галуу", "Зайн-ка", "Ямаа", "Пусси" зургуудыг санаж, тэдэнд оролцдог.

Багш хүүхдүүдийг "Маша ба зөгийн бал" хүүхэлдэйн жүжгийг тоглоомонд үзүүлэхийг урьж байна. Үүнд аль болох олон хүүхдийг оролцуулахын тулд үлгэрийг хэд хэдэн зурагт хуваадаг. Кино болгонд Маша ба баавгайн дүрд өөр өөр хүүхдүүд тоглодог.

Хүүхдүүд багшийн хамт дохио зангааг илэрхийлэх, үндсэн сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэхийн тулд өмнө нь сурсан ноорог зургуудыг санаж байна.

Багш "Манжин" жүжгийн тоглоомын хувцасны элементүүдийг танилцуулж, хүүхдүүдийг оролцохыг урьж байна.

Хүүхдүүд балалайка, гаанс (чимээгүй) тоглохыг дуурайлган жүжиглэх тоглоомын бүх дүрийн чөлөөт бүжигийг дагалддаг.
Арваннэгдүгээр сар

Анги 9

Зорилтот.Хүүхдүүдийг намрын өглөөний үдэшлэгт оролцохыг урамшуулан дэмж: хүүхэлдэйн жүжиг, жүжигчилсэн тоглолт, бүжиглэх, хөгжимт тоглоом, эцэг эх, цэцэрлэгийн ажилтнуудын өмнө дуу дуулах.

^ Хичээлийн явц

Багш намрын өглөөний скриптэд сүүлийн хоёр хичээлийн сард хамрагдсан театрын материалыг оруулсан болно. Эдгээр нь хүүхэлдэйтэй ноорог зураг, ноорог сургалт, "Манжин" үлгэрийн жүжиглэлт, "Маша ба баавгай" хүүхэлдэйн жүжиг, А.Бартогийн шүлгийг унших зэрэг байж болно.

Хүүхэд бүр өглөөний тоглолтод оролцох дуртай байх нь чухал. Хэрэв ямар нэг шалтгаанаар тоглолт хийхийг хүсэхгүй байгаа бол түүнийг албадах биш, харин түүнд үзэгч байх боломжийг олгосон нь дээр.

Энэ долоо хоногийн хоёр дахь хичээл нь чөлөөт цагаараа явагдана. Сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүд хүүхдүүдтэй уулзахаар ирж, хүүхэлдэйн жүжиг эсвэл намрын тоглолтынхоо бие даасан хэсгүүдийг үзүүлдэг. Хүүхдүүд бас оролцдог: хэрэв хүсвэл хүүхэлдэйн шоу, жүжигчилсэн тоглолт, хүүхэлдэйтэй тойм зурагт оролцдог. Багш идэвхгүй хүүхдүүдийг театрын үйл ажиллагаанд татан оролцуулж, тэдэнд тусалж, урамшуулахыг хичээдэг.
Хичээл 10

Зорилтот.Ширээний хүүхэлдэйг жолоодох арга техникийг бататгах. Нүүрний хувирал, дохио зангаа, хөдөлгөөнийг ашиглан сэтгэл хөдлөлийн байдлыг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх. А.Бартогийн шүлгийг жүжиглэх хүслийг төрүүл. Хүүхэлдэйг зөөлөн сэгсэрч, хөгжимд зөөлөн хөдөлж сур.

^ Хичээлийн явц

Багшийн гарт ширээний хүүхэлдэй байдаг: өвөө, ач охин. Тэд хүүхдүүдтэй мэндчилж байна. Багш хүүхэлдэйг удирдаж байхдаа хүүхдийн шүлгийг уншдаг.

Хүүхдүүдэд ойлгоход нь туслах ноорог зурсан: хэрэв нэг тоглоом "ярьдаг" бол нөгөө нь хөлдөж, анхааралтай сонсох хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр үзэгчид тэдний аль нь "ярьж" байгааг тодорхойлох боломжтой болно.

Зургийг эхлүүлэхийн өмнө хоёр хүүхэд өвөө, ач охиноо ширээн дээр тавьж, араас нь гараараа барина. Багш, гартаа тоглоом барьсан хүүхдүүд хүүхдийн дууг дүр болгон уншдаг.

Багш аа.

Өглөө өвөө

Би ач охиноосоо асуув ...

^ Өвөө.Яагаад гараа угаахгүй байгаа юм бэ? (Хүүхэд тоглоомоо урагш хазайлгана.)

Багш аа.Ач охин хариулав ... (Тоглоом-ка-өвөө гарааны байрлалд байна.)

Ач охин.Би цагаан биш! (Хүүхэд тоглоомыг урагш хазайлгаж, дараа нь анхны байрлал руугаа буцаана.)

Багш хүүхдүүдэд дохио зангаа, нүүрний хувирал, хөдөлгөөнийг ашиглан үндсэн сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэхийг заадаг.

^ Зочид

Оросын ардын тоглоом

1-р хүүхэд.Ээжээ ээж!

2 дахь хүүхэд.Юу, юу, юу?

1-р хүүхэд.Зочид ирж байна!

2 дахь хүүхэд.Тэгээд юу гэж?

3 дахь хүүхэд.

Сайн уу сайн уу!

Цохих, цохих, цохих!

^ 4 дэх хүүхэд.

Сайн уу сайн уу!

Цохих, цохих, цохих!

Илэрхий хөдөлгөөнүүд. 1-р хүүхэд баяр баясгаланг харуулдаг: бие нь хойшоо хазайсан, эрүү дээш өргөгдсөн, нүүрний булчингууд тайвширч, инээмсэглэл; 2-р хүүхэд - гайхсан: хөмсөг өргөгдсөн, гар нь хажуу тийшээ тархсан; Гурав, дөрөв дэх нь баяр баясгаланг мэдэрдэг: тэд эзнийхээ гарыг барьж, тэвэрч, үнсдэг.

Багш тоглоом авчирдаг: машин, муур. Тэрээр А.Бартогийн “Ачааны машин” шүлгийг хүүхдүүдтэй хамт сурч байна.

Үгүй ээ, бид шийдэх ёсгүй байсан

Машинд муур унах:

Муур унаж дасаагүй -

Ачааны машин онхолдсон

Хүүхдүүд тоглоомыг удирдаж, багшийн дараа шүлгийг давтана. Тэрээр зөв аялгууг санал болгож, хүүхэлдэйг удирдахад тусалдаг. Тэр ямар ч хүүхэлдэйг аваад ганхуулахыг санал болгодог. Бичлэг, хөгжимд "Чимээгүй, хүүхэлдэй" дуу сонсогддог. М.Протасов (цаашид хөгжмийн зохиолч М. Протасовын дууны зохиогчийн дурьдсан: Железнов С., Жеяезнова Е. Хөгжилтэй хичээлүүд. 2-5 насны хүүхдүүдэд зориулсан гадаа хөгжмийн тоглоом. М.: Хүүхдийн боловсролын хэвлэлийн газар. програмууд Vest-TDA, 1999). Хүүхдүүд хүүхэлдэйг сэгсэрч, танхимыг аажмаар тойрон алх.
Хичээл 11

Зорилтот.Ширээн дээр бүжиглэж буй хүүхэлдэйг дүрсэлж сур: шинэ илэрхийлэлтэй хөдөлгөөнийг эрэлхийл. Нүүрний хувирал, дохио зангаа, хөдөлгөөнийг ашиглан ууртай ямааг дүрслэх хүслийг урамшуул. Ширээний театрын хүүхэлдэй ашиглан үлгэр зохиохыг танилцуулах. Бүжгийн хөдөлгөөнийг өөрөө зохион бүтээх замаар хөгжилтэй хөгжим рүү шилжих хүслийг дэмжээрэй.

^ Хичээлийн явц

Багш ширээний хүүхэлдэй авчирдаг: хэд хэдэн хулгана, муур. Хүүхдүүд ширээн дээр тоглоом тавьдаг: нэг талдаа хулгана, эсрэг талд нь муур. Багш онигоо уншдаг. Хүүхдүүд ширээн дээр бүжиглэж буй хулганыг дүрсэлдэг.

^ Хулганууд дугуйлан бүжиглэдэг

Оросын ардын онигоо

Хулганууд дугуйлан бүжиглэдэг (хүүхдүүд жолооддог ширээн дээрх хулгана)

Муур орон дээр унтаж байна.

Чимээгүй. Хулгана, битгий чимээ гарга,

Васка муурыг бүү сэрээ.

Васка муур сэрэх болно -

Энэ нь бүхэл бүтэн дугуй бүжгийг эвдэх болно. (Хүүхдүүд бяцхан хулгануудад зориулж бүжгийн хөдөлгөөн хийдэг.)

Хүүхдийн шүлгийн төгсгөлд хүүхдийн удирддаг муур хулганыг барьдаг.

Багш ямааны малгай авчирч хүүхдүүдэд үзүүлнэ. Дараа нь тэр хүүхдийн шүлгийг илэрхий уншдаг.

Эвэртэй ямаа ирж байна

Бяцхан залууст зориулав.

Соосог хэн хөхдөг вэ

Сүү уудаггүй

Того - уу! - горхи,

Би чамайг эвэр дээр тавина.

Хүүхдүүдээс хариулахыг хүснэ: тэд ямар ямааг дүрслэх вэ?

^ Илэрхий хөдөлгөөнүүд. Бие нь урагш хазайсан, ямаа аажмаар хүүхдүүд рүү шилждэг; хөмсөг сүлжмэл, хамар нь үрчлээстэй, уруул нь цухуйсан; толгойгоо сэгсэрч, хүүхдүүдийг шатаахыг оролдов.

Багш үнэг, баавгай, өвөө, эмэгтэй гэсэн ширээний хүүхэлдэйг авчирч, хүүхдүүдийг "Үнэг ба баавгай" үлгэр зохиохыг урьж байна. Хүн бүр гартаа барьдаг дүр-пресс-хүүхэлдэйнийхээ хуулбарыг гаргаж ирдэг.

Багш аа.Нэгэн цагт нэгэн хууран мэхлэгч үнэг амьдардаг байжээ. За, тэр зальтай байсан! Нэгэн өдөр тэр тахианы хашааны хажуугаар гүйж очоод өвөө, эмээ хоёроос тахиа хулгайлахаар шийджээ. Тэр гүйж ирээд хаалгыг онгойлгоод дотогшоо авирав. Тахианууд айж, маш их чимээ шуугиан тарьж, тэдний уйлахыг сонссон эмэгтэй тэдэнд туслахаар ирэв. Эмэгтэй. Би тахиа аврах хэрэгтэй байна, би цонхоо онгойлгож, гаргана.

Багш аа.Баба яг үүнийг хийсэн. Тэр цонхоор тахиа гаргаж, дотогш харвал тахианы саравчны эргэн тойронд үнэг гүйж байхыг харав. Баба хүнд дүнз авч, үнэг зугтахгүйн тулд хаалганы ойролцоо тавив. Тэгээд тэр өвөөгийнхөө гэрийг авахаар явсан. Үнэг цонхоор харвал зам дагуу удаан алхаж буй баавгайг харав.

^ Үнэг.Баавгай! Над дээр ирээрэй. Би чамайг зөгийн балаар эмчилье.

Багш аа.Баавгай баярлан хэлэв...

Баавгай.Би очиж байна! Би зөгийн бал үнэхээр хайртай!

Багш аа.Баавгай гуалингаа өнхрүүлэн хаалгыг онгойлгож, үнэг хамаг хурдаараа гарч гүйв. Баавгай гайхаж, өөрийн замаар явав. Удалгүй өвөө, эмэгтэй хоёр гүйж ирээд хаалга онгорхой байхыг харав. Өвөө гайхаж байна.

Өвөө.Ямар зальтай үнэг вэ. Тэр хаалгаа онгойлгоод зугтав.

Багш нь хүүхдүүдийг хамтдаа зохиосон сонирхолтой үлгэрийг магтдаг. Тэднийг бүжиглэхийг урьсан (М. Протасовын "Хуруунууд" хөгжимд импровизаци бүжиглэх).
Хичээл 12

Зорилтот.Ширээний хүүхэлдэйг удирдаж сур: гүйж байгаа дүр эсгэх. Харилцан яриа өрнүүлэх чадварыг цаг тухайд нь бэхжүүлж, хамтрагчийнхаа хүүхэлдэй "ярьж байхад" анхааралтай сонс. Нүүрний хувирал, маягаар дамжуулан уйтгар гуниг, уй гашууг илэрхийлэхийг дэмж. Унтаж байгаа хүн шиг дүр үзүүлж, хүүхдийн дууг анхааралтай сонсохыг заа. Бүжгийн импровизацид оролцох хүслийг дэмжинэ: хөгжмийн ялгаатай шинж чанарыг хөдөлгөөнөөр дамжуулах.

^ Хичээлийн явц

Багш, хүүхдүүд ширээний хүүхэлдэй ашиглан хүүхдийн үлгэр тоглодог: муур, гөлөг. Багш хүүхдүүдэд сануулдаг: гөлөг "ярих" үед муур зогсоод анхааралтай сонсдог; муур хариулахад гөлөг хөлддөг. Багш нь хүүхдийн шүлгийг уншдаг. Хүүхдүүд хүүхэлдэйг удирддаг: нэг хүүхэд муур, нөгөө нь гөлөг удирддаг.

^ Китти

Оросын ардын хүүхдийн шүлэг

Багш аа.

Саарал муур гүйв (муур ширээн дээгүүр гүйдэг),

Тэр бялууг шүдэндээ барьжээ.

Гөлөг түүнээс асуув (муур зогсоно) ...

Гөлөгтэй хүүхэд.Надтай жаахан тогло! (Тоглоомыг хүүхдийн дууны хэмнэлээр дүүжинэ.)

Багш аа.Муур хашгирав ...

^ Мууртай хүүхэд.Би чадахгүй!

Би зүгээр л гүйгээд байгаа юм биш.

Би зулзага тэжээх гэж гүйдэг.

Тэд үнэхээр идэхийг хүсч байна! (Тоглоомыг хүүхдийн дууны хэмнэлээр дүүжин)

Багш нь Тешкаг сонсож, уйлж буй хүүхдийн байрлал, дохио зангааг дууриахыг санал болгож байна.

^ Өө, битгий уйл, битгий уйл

Оросын ардын онигоо

Битгий уйл, битгий уйл,

Би чамд калач авч өгье.

Хэрэв чи уйлвал -

Би туранхай баст гутал худалдаж авна.

^ Илэрхий хөдөлгөөнүүд. I - бие нь нугалж, хөмсөг нь өргөгдсөн, сүлжмэл, нүд нь анивчсан, толгой нь доошилсон, ам нь хагас нээлттэй; II - инээмсэглэ.

Багш "Шөнө" хүүхдийн шүлгийг уншиж, унтаж буй хүүхдийг дүрслэхийг хүүхдүүдээс хүснэ.

Шөнө ирлээ, үхэр унтаж байна,

Эргэн тойрон харанхуй байна. Гөлөг унтаж байна.

Загас унтаж байна, унт.

Мөн азарган тахиа унтдаг. Хүү.

Багш нь хүүхэд бүр өөрийн замаар, найзыгаа дуурайлгүй, унтаж буй хүнийг дүрслэхийг хичээдэг. Хүүхдүүдийг хүүхэлдэй авч, хөгжмийн онцлогоос хамааран рок эсвэл тэдэнтэй бүжиглэхэд урьдаг. Хүүхэд бүр М.Протасовын "Ти-хо, хүүхэлдэй" хөгжимд хүүхэлдэйдээ зориулж бүжгийн хөдөлгөөнийг бие даан хийдэг.
Арванхоёрдугаар сар
Хичээл 13

Зорилтот.Хүүхдүүдийн театр, тоглоомын үйл ажиллагаанд оролцохыг дэмжих. Хүүхэлдэйн жүжгийн үйл ажиллагааны хөгжлийг хянах чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдийг ширээний театрын хүүхэлдэй ашиглан багшийн тусламжтайгаар үлгэр зохиоход нь урамшуул. Нүүрний хувирал, байрлал, дохио зангаа, хөдөлгөөнөөр үндсэн сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхэлдэйн театрын тусламжтайгаар яриаг хөгжүүлэх: өгүүлбэр зохиох, үгсийг зөв, тодорхой дуудах чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдийн бүжгийн импровизацад оролцох хүслийг дэмжих.

^ Хичээлийн явц

Багш аа.Миний гарт ямар сайхан ном байгааг хараарай. “Гараараа шүлэг ярь” гэдэг. Яруу найргийг гар, нүүрний хувирал, хөдөлгөөнөөр хэлж болдог гэдгийг та аль хэдийн мэддэг болсон. Оролдоод үзье. Манай шүлгийг "Хэн дуртай" гэж нэрлэдэг (үзнэ үү: Шүлгүүдийг гараар ярь / В. Егоровын үнэгүй орчуулга. - М.: Пролог нийгэмлэгийн оролцоотой "Совер" ХК, 1992).

Муур - шаардлагатай бол - газар дээр

Гэтэж байна.

Магадгүй эдгээр нь цуурхал, гэхдээ туулай

Урт чихтэй,

Хийх юмгүй бол царцаа шиг үсэрнэ.

Хүүхдүүд өөрсдийн нүүрний хувирал, дохио зангаа, хөдөлгөөнийг ашиглан гэтэж буй муур, урт чихтэй туулай, үсэрч буй царцааг дүрсэлдэг.

Багш тэднийг нөхдүүд нь шүлгийн дүрд хэрхэн тоглож байгааг анхаарч үзэхийг урьж, дүр бүтээхэд бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зарим хөдөлгөөнийг үзүүлдэг. Насанд хүрсэн хүн хүүхэд бүр бусдыг хуулбарлахгүйгээр муур, туулай, царцааг өөрийнхөөрөө дүрслэн харуулахыг хичээдэг.

^ Сурган хүмүүжүүлэгчТа гараараа шүлэг уншиж болно, гэхдээ зураг ашиглан үлгэр зохиож чадах уу?

Хүүхдүүд зурган дээр үндэслэн "Находка" үлгэр зохиодог (Сутеев В. Хөгжилтэй түүхүүд. - М.: Малыш, 1983).

Багш аа."Ээж-би инээмсэглэ" тоглоом тоглоцгооё. Хүн бүр ээждээ хайртай, ээжийгээ хараад инээмсэглэдэг. Хэрхэн инээмсэглэж байгаагаа надад харуул! (В. Агафонниковагийн “Бид ээждээ инээмсэглэж байна” дууны үгийг уншина)

Өө, зүгээр, за, зүгээр,

Бид уснаас айдаггүй.

Бид өөрсдийгөө байнга угаадаг - иймэрхүү!

Бид ээж рүү инээмсэглэдэг - ингэж байна!

Хүүхдүүд багшийн үзүүлсэн хөдөлгөөнийг давтана. 1-р мөрөнд - гараа алгадах; 2-т - гараа хажуу тийш нь тарааж, алгаа дээш өргөх; 3-т - угаах; 4-р мөрөнд - тэд гараа доошлуулж, инээмсэглэдэг.

Багш аа.Сайн хийлээ! Бүх хүүхдүүд ээжийгээ хайрлаж, өхөөрдөн инээмсэглэж байгааг би харж байна.

Хараач, хүүхэлдэй манайд зочлохоор ирэв: кокерел, нугас, ямаа, Алёнушка. Тэднийг илүү нарийвчлан авч үзье. Тэд ямар тод, дэгжин юм бэ! Тааз, нугас, ямаа нь нуруундаа бариултай байдаг гэдгийг та харж байна. Энэ юунд зориулагдсан бэ? (Хүүхэлдэйг ширээний эргэн тойронд хөдөлгөх.)Зөв. Эдгээр хүүхэлдэй бол ширээний тавцан бөгөөд бид тэдэнтэй ширээн дээр тоглож, бариулаас нь барьдаг. Бид Алёнушкаг нэг гараараа араас нь барьж, гэдсийг нь атгав. (Хүүхдүүдийг үлгэр зохиохыг урь. Тэд хүүхэлдэй авдаг. Тус бүр өөрийн дүрийг дуугардаг.)

^ "Манай азарган тахиа дуулахгүй" үлгэрийн зохиол

Багш аа.Нэгэн удаа нэг хашаанд нэг хорхой амьдардаг байжээ. Тэр бусдаас түрүүлж босч, дуугаараа бүгдийг сэрээсэн. Нэг өдөр хоолой нь өвдөж, сөөнгө болж, өмнөх шигээ дуулж чадахгүй болжээ. Азарган тахианы хөршүүд санаа зовж, түүнийг шалгахаар шийджээ. Нугас түрүүлж азарган тахиа дээр ирээд асуув...

Асуулт байна уу?

Алдаа мэдээлнэ үү

Манай редактор руу илгээх текст: