Ямар төрлийн "эсэх" вэ? Ямар "мон" вэ? Усанд орох давс Charley ZZZ Setouchi Lemon ванны давс - "Юу" вэ? Ямар "мон" вэ? Дуу чимээнд ямар ч утга алга! Гэхдээ "Лемон!" Гэж бараг л шивнэх нь тэр даруй исгэлэн болно! (минийх биш). "

СЭДЭВ: Өгүүлбэр ба үг.

ЗОРИЛГО: - Үгийн тухай ойлголт өгөх, өгүүлбэр ба үгийн ойлголтыг ялгах.

ЗОРИЛТ: - Өгүүлбэр нь үг хэллэгээс бүрддэг гэсэн хүүхдүүдийн мэдлэгийг тодруулах,

утгатай харилцан уялдаатай.

Өгүүлбэр дэх үгсийн тоог тодорхойлж сур.

Тодорхой тооны үгнээс өгүүлбэр зохиож сур.

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Анхаарал, санах ойг хөгжүүлэх.

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ: зураг төсөл, сэдэвчилсэн зураг, саналын схем.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ.

Би.Орг. мөч.

Удаан хүлээгдэж буй дуудлагыг өглөө.
Хичээл эхэлнэ.
Өдөр бүр, үргэлж, хаа сайгүй,
Ангид, тоглоомонд,
Зоригтой, тодорхой ярь
Бид чимээгүй суудаг.

II. Өнгөрсөн материалыг давтах.

Л. - Яриа нь юу вэ?

Өгүүлбэр нь аман яриагаар төгссөн эсэхийг та яаж мэдэх вэ? Захидал дээр үү?

Өгүүлбэрийн төгсгөлд ямар шинж тэмдэг илэрч болох вэ?

Текст дэх өгүүлбэрүүд хоорондоо ямар холбоотой вэ?

III.Шинэ материалыг тайлбарлах.

1. Хичээлийн сэдвийн мессеж.

"Үг хэл" тоглоом

Туулай аавын үгийг сонссонгүй -

туулайг буталсан ... (сарвуу).

Хүүхдүүд цэцэрлэгт сууж байв

Мөн зайрмаг ... (идсэн).

Нуур руу байнга согтох хэрэгтэй

Улаан үсчин явна ... (үнэг).

Гэнэт тэнгэр үүлэнд бүрхэв,

Үүлнээс аянга буув .... (гялсхийв)

Л - Та юу нэмсэн бэ?

D. - Үг.

Л - Таны бодлоор юу гэсэн үг вэ?

2. Үгийн тухай ойлголт.

Л. - Шүлэг сонс

Юу вэ?

Ямар МОН вэ?

Дуу чимээнд ямар ч утга алга.

Гэхдээ тэд арай гэж шивнэлээ:

"ЛИМОН",

(Г. Сапгир)

Энэ нь нэн даруй исгэлэн болно

Л - Тийм ээ, үг бүхэн өөр өөрийн гэсэн утгатай. Үг нь объект (бороо, онгоц, гар), үйлдэл (алхах, нисэх, бичих), тэмдэг (жижиг, ган, зөөлөн) гэсэн утгатай. Энэ ертөнцөд байгаа бүх зүйлийг нэрлэхийн тулд хүнд энэ үг хэрэгтэй байв. Яриандаа алдаа гаргахаас зайлсхийхийн тулд үгийн яг утгыг мэдэх нь маш чухал юм.

Үг нь өөр байна:

Сайхан, энгийн,

Үг сул байна

Шаардлагагүй, хоосон

(А.Барто)

Л. - Та энэ шүлгийн утгыг хэрхэн тайлбарлаж чадах вэ?

Л - Яагаад шаардлагагүй үгсийг ярианд ашиглаж болохгүй гэж? (тэд бидний яриаг гацаадаг. Садар самуун хоосон үг хэрэглэдэг хүнийг сонсоход хэцүү байдаг

3. Үг ба өгүүлбэрийг ялгах.

Л. - Таны бодлоор үгээр юу бүтээж болох вэ?

D. - Санал.

Л. - Ширээн дээрх зургуудын талаар саналаа хэл.

Үүнээс өөр үг эсвэл өгүүлбэр гэж юу вэ?

Яагаад?

4. FISMINUTE.

Булчин тайвшруулах дасгал. Модноос унасан навчийг зур. Байрлал эхлэх - гараа дээш өргөөд шулуун зогсох. Нэгдүгээрт, гараа чөлөөтэй буулгаж, доошоо буулгаж, тохой нь "унах", дараа нь гар нь "унах", дараа нь бид бөхийх болно. Навч унав.

5. Саналын дүн шинжилгээ.

Л. - Зургаас 3 үгтэй өгүүлбэр зохио.

Л. - Та юу зохиосон бэ?

Өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?

Аль үг хамгийн түрүүнд бичигддэг вэ? Хоёр, гуравдугаарт?

    Бид өгүүлбэрийн бүдүүвчийг үгсээс гаргаж тавьдаг.

Энэ өгүүлбэрийн схемийг дэвтэртээ зур.

/____________.

____ ____ ____

III. Зангуу бэхлэх.

Текст гэж юу вэ?

Санал гэж юу вэ?

Захидал дээр өгүүлбэрийн эхлэлийг хэрхэн зааж өгсөн бэ?

Захидалдаа өгүүлбэрийн төгсгөлд би ямар таслал тэмдэг тавьж болох вэ?

Санал юунаас бүрддэг вэ?

Өгүүлбэр дэх үгсийг хэрхэн яаж бичдэг вэ?

Өгүүлбэр эсвэл үг хоёрын аль нь илүү вэ?

Үгсийг нэрлэ.

Амралт. 2Баяр баясгалан "

Хүүхдүүд гар барьж, бие биедээ тааламжтай үгс хэлдэг. сайхан үгс..

Уран зохиол.

    Бичгийн яриаг засах. Жуковская Л, Г., Терешкова Э.Б.

    Яриа хөгжүүлэх сургууль. Т.Н.Соколова.

    Санаарай - ка. Н.И.Невзорова

Ямар төрлийн "эсэх" вэ?
Ямар "мон" вэ?
Дуу чимээнд ямар ч утга алга.
Гэхдээ тэд арай гэж шивнэлээ:
LEE
МОН -
нэг дор
болох болно
исгэлэн.

Тэрээр насанд хүрэгчдэд зориулж шүлэг бичсэн боловч тэд түүнийг хүүхдийн яруу найрагч гэж хүлээн зөвшөөрөв. Энэ бол ийм зүйл болсон. Нэг өдөр тэр бяцхан хүүгийн уншиж байхыг сонсов:
Би дахиж сууж чадахгүй!
Би хэвтэж чадахгүй!
Би харах хэрэгтэй болно
Би дүүжлэхгүй юу ...

Дараа нь тэр бодлоо:
Би шүлэг бичнэ
Тухай,
Би шүлэг бичих талаар
Би шүлэг бичих талаар
Би шүлэг бичихдээ ...

Шүлгүүд гарч ирэв
Д.
Л.
БА
H
H
С
E,
Илүү урт
Хүзүү
Анааш.
Тэдгээрийг уншиж болно
Сандал дээрээс
Гэхдээ хамгийн сайн нь
Шүүгээнээс.


Генрих Сапгир. Гэрэл зургийг Дмитрий СавицкийНухацтай ярих (энэ бол үүнийг хэлэх цорын ганц арга юм), Сапгир бол хүүхдүүдэд зориулж яруу найраг руу буцаж ирсэн хүмүүсийн нэг юм. Эцсийн эцэст, өмнө нь яаж байсан бэ? "Би сайн ажиллах болно, муу ч биш байх болно." Түүнээс гадна, энэ нь зөвхөн сайн сурч, зохих газраар гудамжаар гарах, манна будаа идэж, шил хагалахгүй байх явдал байв ... гэх мэт.
Гэхдээ хүүхдүүд та нар маш хатуу хүмүүс шүү дээ. Хэрэв та ёс суртахуунтай болж эхэлбэл, шүлэг дээр дор хаяж нэг хуурамч тэмдэглэл сонсвол (зөвхөн төдийгүй), тэр дороо уйдах болно. Гэхдээ насанд хүрэгчид хүүхдүүдтэй ижил тэгш тоглодог бол хуурамч тэмдэглэл байдаггүй.
Та юу тоглож чадах вэ? Та нуугдаж, хайж болно, та таглаж эсвэл Коссакийн дээрэмчдийг хайж болно. Мөн та бүжиглэх, хум, дуулах ... гэсэн үгсээр тоглож болно.

Энэ бүхэн эхэлсэн.
1960-аад онд Москвад бяцхан хүүхдүүдэд зориулж ном үйлдвэрлэдэг хэвлэлийн газар байсан. Үүнийг "Kid" гэж нэрлэдэг байв. Энэ хэвлэлийн газарт авга ах Юра хэмээх ерөнхий редактор байсан бөгөөд хэрэв насанд хүрэгчдийн хувьд бол Юрий Павлович Тимофеев байв. Энэ бол тэр яруу найрагч Генрих Сапгираас нэг удаа асуусан: "Мөн бидэнд зориулж шүлэг бичээрэй!"
- Юуны тухай? гэж Сапгираас асуув.
- Аливаа зүйлийн талаар. Жишээлбэл, энэ бол дөрөвдүгээр сар.
- Хэрэв дөрөвдүгээр сар бол би муурны тухай бичиж болох уу?
- Сайн байна гэж авга ах Юра хэлэв.
Дараах шүлгүүд гарч ирэв.

Хөөе! Эцэст нь дулаахан. Хавар.
Дөрөвдүгээр сард муур унтах цаггүй болсон.
Дөрөвдүгээр сард яаж байгааг би ойлгохгүй байна
Залуус орондоо унтаж болно.
Дээврийн дээвэр дээр алхаж байна
Сарны дор том, улаан.


Үүний дараа хүүхдүүдийн шүлэг Сапгираас алимны модноос алим шиг унав. Энэ бол "Огре ба Гүнж, эсвэл бүх арга зам" гэсэн үгс бий болжээ.


"Гүнж ба Каннибал" хүүхэлдэйн киноны кадр (зураач Владимир Палчиков)Гүнж
Сайхан байсан
Цаг агаар
Энэ аймшигтай байсан.
Өдрийн цагт
Хоёр дахь цагт,
Алга болсон
Ойд гүнж.

Харагдаж байна
Үзэсгэлэнтэй,
Нуга дахь нүх
Аймшигтай.

Мөн нүхэнд -
Каннибал:
- Орж ирээрэй
Өдрийн цайнд.
Тэр хутга шүүрч авав
Энэ нь тодорхой байна
Гэнэт би харав
Юу ... үзэсгэлэнтэй!

Махчин хүн тэр даруй болов
Энэ нь муу юм.
- Яв, гэж тэр хэлэв, -
Эндээс.
Хоолны дуршил гэж тэр хэлэв -
Аймшигтай.
Хэтэрхий эелдэг, гэж тэр хэлэв,
Үзэсгэлэнтэй!
Тэгээд явсан
Бяцхан гүнж
Шулуун цайз руу
Ойгоос гарч ирэв.
Энэ бол юу вэ
Аймшигтай домог!
Энэ бол юу вэ
Гүнж үзэсгэлэнтэй!

Эсвэл энэ нь эсрэг байсан байж магадгүй юм:
Гүнж
Энэ аймшигтай байсан
Цаг агаар
Үзэсгэлэнтэй байсан.
Өдрийн цагт
Хоёр дахь цагт,
Алга болсон
Ойд гүнж.
Харагдаж байна
Аймшигтай
Нуга дахь нүх
Сайхан.
Ogre нүхэнд:
- Орж ирээрэй
Өдрийн цайнд.
Тэр хутга шүүрч авав
Энэ нь тодорхой байна
Гэнэт би харав
Юу ... аймшигтай!

Махчин хүн тэр даруй болов
Энэ нь муу юм.
- Яв, гэж тэр хэлэв, -
Эндээс.
Хоолны дуршил гэж тэр хэлэв -
Сайхан.
Хэтэрхий эелдэг, гэж тэр хэлэв,
Аймшигтай.
Тэгээд явсан
Бяцхан гүнж
Шулуун цайз руу
Ойгоос гарч ирэв.
Энэ бол юу вэ
Гайхамшигтай домог!
Энэ бол юу вэ
Гүнж бол аймшигтай.


"Шүлэг ба зургаар ABC" номын хавтасСапгирын номууд маш ноцтой номнуудын хажууд лангуун дээр байв. Нэг лангуун дээр бусад хүмүүсийн шүлгийг олж болно. Жишээлбэл, минийх. Нэг удаа Генрих Сапгирын шүлгийг сонссоны дараа би:
Би ... тухай шүлэг бичих болно.
Тэр оюутан байхдаа түүн дээр очсон. Дашрамд хэлэхэд, бичиж сурахын тулд хүн сонсож сурах хэрэгтэй. Эхлээд бусад нь, дараа нь өөрөө. Бичихдээ нэг хуурамч тэмдэглэлийг санахгүй байхыг хичээгээрэй, тэгэхгүй бол бүх зүйл алга болно! Тэгээд хүүхдийн яруу найргийн дараа томчуудад зориулж шүлэг бичиж эхэлсэн. Тэр үеэс хойш би бичиж байна. Тиймээс би амьдардаг. Би хаана ч амьдардаггүй, гэхдээ Парис хотод амьдардаг!

Бас багш нарын маань дунд хүүхдийн ухаалаг нүдтэй, цас шиг цагаан үстэй хүн байсан. Түүний нэр байсан. Генрих Сапгир Дризагийн шүлгүүдийг Идишээс орчуулж, орос хэл дээр уншдаг хүүхдүүдэд бэлэглэжээ.

Оосор, сонин хачин,
Хүүхэд тэрэгтэй шүүр
Чемоданаа бэлдээрэй
Үлгэрт ирээрэй!
Хэрэв та ирвэл,
Та үүнд харамсахгүй байх болно.
Цэнхэр хивсэн дээр байна
Хунууд сэлэх болно
Хар ямаа
Сармагчинтай
Фрийлхүүд байх болно
Бүжиг,
Мөн эвдэрсэн эрхтэн
Санаа алдан санаа алдах болно.
Цурхай байх болно
Унах,
Цагаан тааз дээр
Үсрэх болно
Инээ
Ногоон малгай өмссөн хошигнол
Данх байх болно
Алгаа таш:
Энэ бол зүйл юм!
Браво! Бис!
Та баяртай байна уу?
Би ч бас -
Чиний
Овсей Овсеич
Дризз.
(Орчуулсан Г. Сапгир)


Энэ хоёр хүн хэрхэн хамтарч ажилласан нь тусдаа дуу, эсвэл бүр шүлэг юм. Энд Овсей Овсеевич Генрих Вениаминович дээр баяр хөөртэй, өдрийн дундуур үргэлж л урам зоригтой ирдэг. “Генрих, би чамтай уулзахаар явж байхдаа трамвай дотор шүлэг зохиосон. Тэгээд би купон дээр үг үсгээр бичсэн. Тэгэхээр та үүнийг надад орчуулах уу? "
Генрих орчуулсан! ..

Хүүхдүүдийн шүлгийг өөртөө сонирхолтой болгох, томчуудад таалагдах, хүүхдүүдийг баярлуулах зорилгоор бичдэг. Та тэднийг хэрхэн баярлуулж чадах вэ? Тэдэнтэй тоглож эхэлээрэй, гэхдээ яруу найрагч өөрөө тоглоомд дуртай байх нь чухал юм. Жишээлбэл, та хүүхдүүдэд бүх зүйл солигддог гэж хэлж болно: өнөөдөр гүнж үзэсгэлэнтэй, цаг агаар нь аймшигтай, маргааш энэ нь эсрэгээрээ байж магадгүй юм. Юу нь илүү сайн, юу нь муу, ерөнхийдөө юу нь сайн, юу нь муу вэ гэдэг нь тодорхойгүй хэвээр байна.


Габриэль Заполянскийн зурсан зурагХенри Сапгир хэн бэ? Тэр нарийхан царайтай, элф шиг үзүүртэй чихтэй байв. Тэрбээр мөн ногоон чулуу, хилэн хүрэм бүхий мөнгөн бөгж, өвс шиг ногоон зүүсэн байв.
Өмсөх
Ногоон blazer
Үсрэх болно
Тэнгэрт
Үүн шиг!
Мөн унах
Бүжиглэ
Нуга дундуур
Гайхаж байна
Уян хатан хөл.
Би ногоон хэрэглэдэг
Хийл
Аваарай,
би чадсан
Царцаа
Болох.

Шүлгээ анх уншсан хүн хэн бэ? Насанд хүрэгчид - насанд хүрэгчид, хүүхдүүд - хүүхдүүдэд, хамгийн түрүүнд өөрсдийнх нь хувьд. Хүүхдүүд бол ерөнхийдөө маш хатуу үзэгчид бөгөөд ялангуяа өөрсдийн хүүхдүүд байдаг. Сапгир нь хоёр охинтой байв. Тэд аль эрт өсч том болсон бөгөөд хүүхдүүддээ аавын шүлгийг аль хэдийн уншиж өгчээ. Энэ юу баталж байна вэ? Хүүхдүүдийн мөнхийн Смеянцевын хэвлэл жилд 365 өдөр, харин үсрэнгүй жилд нэг өдөр илүү ажилладаг болохыг энэ нь нотолж байна. Өдөр бүр. Орой ч байтугай шөнө ч ...

Оройн цагаар,
Оройн цагаар
Сар харж байна
Шилэн жаазанд.
Орондоо ор
Freaks,
Pince-nez өмссөн
Эсвэл шил,
Үүнийг илүү тодорхой болгох
Мөрөөдлийг харахын тулд
Тэдэн рүү нисч байна
Сарнаас.

Зарим нь
Авахад ашигладаг байсан
Харандаа
Намайг орондоо аваач
Бүх зүйл зүүдэнд байна
Зурах,
Бусад -
Таны дуу хураагуур
Бичих
Сайхан мөрөөдөл.

Энэ үүлэрхэг
Хөгшин хүн
Үргэлж хувцасладаг
Унтахдаа ашигладаг.
Галошгүй
Мөн гадуур хувцасгүй
Тэр хэвтдэггүй
Хэзээ ч үгүй.
Түүний зүүд зүүдэлдэг
Үргэлж бороотой
Мөн гунигтай.

Энд зальтай нь байна
Сахалтай хүн.
Тэр дэрэн доор байна
Бөмбөгийг нуудаг.
Тэр мэддэг,
Дахин зүүдэнд юу харагдаж байна
Тэр гүйх болно
Мөн тоглох.
Зүлэг байх болно
Нарны гэрэл -
Энэ нь дахин болно
Найман жил.

Би бол загасны стейк дээр нимбэг асгадаггүй хүмүүсийн нэг бөгөөд боломжтой бол зүсэм нимбэгээ hodgepodge-д битгий хийж өгөөч гэж хүсдэг. Намрын цаг агаарт үнэртэж байхдаа ч гэсэн "эрүүл мэндийн төлөө" нимбэгийг хар цай болгон буталдаггүй (энэ дашрамд хэлэхэд, чинжүү, байцаа нимбэгнээс илүү витамин С агуулдаг), зуны халуунд тэдэнтэй хамт ус амтлахгүй. Би нимбэгэнд дургүй, тэгээд л болоо.

Гэхдээ гоо сайхны хувьд тэрээр заримдаа хүчиллэг бус гэнэтийн бэлэг барьдаг. Жишээлбэл, Японы Сетучи хотод ургадаг нимбэгний хамт Японы ванны давс.

Гэхдээ буржгар сав баглаа боодолыг хармагц шууд л өхөөрдөм хөөрхөн болж хувирна. Банны хэлбэртэй цонхонд тод давс харагдаж байгаа бөгөөд дотор нь хоёр уут давс байгаа гэж ухуулах хуудсанд бичсэн байв.

Хайрцагны ард, үүнээс ч олон япон дүрс ...

Үйлдвэрлэгч нь тайлбар эсвэл найрлагын жагсаалтыг орчуулахдаа энерги зарцуулахгүй гэж шийдсэн нь хөгжилтэй байсан боловч түүний ухамсар англиар бичихгүй байхыг зөвшөөрсөнгүй. "Идэж болохгүй юм!"... За, "Японд үйлдвэрлэв", бид үүнгүйгээр хаашаа явах вэ.

Хайрцаг нь их хэмжээтэй, талыг нь наалдамхай туузны дугуйлан дээр хадгалдаг.

Тэврэлтийг ичимхий байдлаар картон цаасаар хучсан байдаг.

Хоёр уутыг дотор нь нямбай нугалав.

Эхлээд би тус бүр дэх давсны хэмжээгээр эргэлзэж байсан гэдгээ хүлээн зөвшөөрч байна.


Шууд утгаараа нэг халбага давс байна! Тэд татан буугдах болно, би ч анзаарахгүй байх болно ... Ёс суртахууны хувьд би нэг дор хоёрыг асгахад бэлэн байсан.

Цүнхнүүдийг тайрах болон нээхэд хялбартиймээс та хайчаа авах шаардлагагүй болно.


Солка нь нарийн хув шиг үзэсгэлэнтэй юм!


Үнэхээр сайхан үнэртэй байна. Исгэлэн, гашуун нимбэг биш харин нимбэгний модны цэцэг. Үүний зэрэгцээ шинэхэн, гашуун, заримдаа ванилийн үнэртэй байдаг.

Харамсалтай нь усыг амтлах үнэртэй ус хангалтгүй байна. Давсны уусмал нь үнэргүй байдаг.

Гэхдээ хангалттай будаг байна! Энэ бол нэг уут давсаас ийм баялаг өнгийг олж авах болно.


Аз болоход банн ба арьс огт буддаггүй... Японы нимбэгний уусмал нь жижиг шархыг хавчуулаагүй тул давсны концентраци нь үнэхээр бага байх болов уу.

Үр нөлөөний хувьд давс арьсыг бага зэрэг зөөлрүүлж, хатуу цоргоны усны сөрөг нөлөөнөөс бага зэрэг хамгаалагдсан... Ямар ч сенсаацгүй, зүгээр л бага зэрэг зөөлрүүлэх.

Энэ тохиолдолд гоо зүйн таашаал, ёс суртахууны сэтгэл ханамж нь бүтээгдэхүүний бодит үр нөлөөнөөс илүү давуу талыг авчирдаг. Гэхдээ би дургүйцэхгүй байна! Хүн болгон ашигтай байж чадахгүй, хэн нэгэн гоо үзэсгэлэнтэй байх хэрэгтэй.Энэ давсыг хэрэглэхэд маш тааламжтай тул бид үүгээр зогсох болно, мөн арьсаа нойтон жингээр чийгшүүлнэ.

Хаанаас худалдаж авах вэ - Надад ямар ч ойлголт алга. Би зөвхөн бүтээгдэхүүний албан ёсны хуудсыг (дэлгүүр биш) л олсон ... мэдээж бүх зүйл япон хэл дээр байдаг. Сайт Чарли ZZZ Англи хэл дээрх хувилбар бас байдаг боловч олон улсын төрөл зүйлд байдаггүй нимбэгний давс юм.

Асуулт байна уу?

Үг үсгийн алдааг мэдээлэх

Манай редакторт илгээх текст: