Ахлах ярианы эмчилгээний бүлгийн ярианы лексик ба дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй. Ахлах бүлгийн ярианы дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй

Зорилго: Намрын тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн нэгтгэх, системчлэх: өдрүүд богиносч, хүйтэн болж, бороо байнга орж, мод, бутны навч шарлаж, хатаж, унаж байна; шавж алга болж, нүүдлийн шувууд нисдэг; Мал өвөлдөө бэлдэж, хүмүүс ногоо, жимсээ хурааж байна.

Залруулах боловсролын зорилго:Энэ сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүл. Хүнсний ногоо, жимс жимсгэний талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх, тодруулах. Дүрслэх өгүүллэг бичих, нэр үгнээс нэмэлт үг үүсгэх, үгсийн сангаа өргөжүүлэх чадварыг бэхжүүл. Анхаарал, сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Үзүүлэх материал - хүнсний ногоо, жимс жимсгэний дамми; Тараах материал. Намрын ландшафтын зураг, соронзон самбар, зараа (тоглоом), тоглоом - "гайхалтай цүнх".

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг.

Яриа эмч: Залуус аа, манай бүлэгт гайхамшиг тохиолдож байна.
- Зарим ул мөрийг хараарай. Тэднийг энд хэн орхисон бэ?
- Явж, биднийг хаашаа хөтөлж байгааг харцгаая (хүүхдүүд зам дагуу)
- Өө, хар даа, ямар нэгэн захидал байна, одоо энд юу байгааг харцгаая.
Хэл ярианы эмч захидал, оньсого уншдаг:


Хүүхдүүд оньсого тааварлав.
Яриа эмч: Тийм шүү, намар боллоо.
-Тэгвэл энэ намрын ул мөр хэний ул мөр вэ? Үүгээр ч зогсохгүй, энд хэдэн зураг байна, тэдэн дээр юу байгааг хараарай?

Гол хэсэг.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг үзсэний дараа зургуудыг тарааж, хүүхдүүд соронзон самбар дээр өлгөх;
Яриа эмч: Намрын нарны талаар та юу хэлэх вэ?
Хүүхдүүд: Халдаггүй, нартай өдрүүд цөөхөн байна.
Яриа эмч: Намрын улиралд тэнгэр ямар байдаг вэ?
Хүүхдүүд: Гунигтай, хүнд, үүлэрхэг, бороотой, үүлэрхэг, саарал, харанхуй.
Яриа эмч: Намар мод юу болдог вэ?
Хүүхдүүд: Навч шарлаж, улаан болж, унаж, хатаж байна. Мод нь нүцгэн байна.
Яриа эмч: Модноос навч унах үед байгальд тохиолддог үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд: Навч унах.

Яриа эмч: Намрын улиралд навч юу хийдэг вэ?
Хүүхдүүд: Шар, улаан болж, хатах, унах, эргэх, нисэх, сүйрэх.
Яриа эмч: Намрын улиралд өвс ногоо юу болдог вэ?
Хүүхдүүд: Энэ нь хатаж, шарлаж, бүдгэрч байна.
Яриа эмч: Намар шувууд юу хийдэг вэ?
Хүүхдүүд: Тэд дулаан цаг агаар руу нисдэг.
Яриа эмч: Намрын цаг агаар ямар байдаг вэ?

Хүүхдүүд: Хүйтэн, бороотой, салхитай, заримдаа цас орно.
Яриа эмч: Сайн байна залуусаа, бүх асуултанд хариулсан тул цаашаа үргэлжлүүлж, биднийг өөр юу хүлээж байгааг харцгаая.
Хүүхдүүд зам дагуу цааш явна.
Яриа эмч: Хараач, энэ юун навчтай уул тэнд хэвтэж байна вэ? Тэнд хэн нэгэн нуугдаж байгаа юм шиг санагдаж байна, одоо бид харах болно.

Хүүхдүүд ярианы эмчтэй хамт навчийг тармуур хийж, доороос нь зараа олдог
Ярианы эмч: Энэ хэн бэ? Тийм шүү, зараа. Намар амьтад юу хийдэг вэ?
Хүүхдүүд: Өвөлдөө бэлдэж байна. Зарим нь өвлийн турш унтдаг: баавгай, зараа, дорго. Бусад нь арьсаа өөрчилдөг: туулай, хэрэм, үнэг. Хэрэм, зараа хоёр өвлийн бэлтгэлээ хийж байна.
Ярианы эмч: Сайн байна, чи бүгдийг мэднэ. Хараач, зараа цүнх авчирсан, тэнд юу байгааг харцгаая? Та нар хүн бүр объектыг хүрэлцэх замаар тодорхойлж, энэ нь юу болохыг, ямар өнгөтэй, ямар хэлбэртэй, хаана ургадаг болохыг хэлэх ёстой. "Гайхамшигт цүнх" тоглоом тоглогддог.
Яриа эмч: Сайн байна, тэд шаргуу ажиллаж, зараа тусалсан, гэхдээ манай бүлэгт хичнээн сайхан навч байгааг хараарай, би тэдэнтэй тоглохыг хүсч байна.



Биеийн тамирын минут.

Яриа эмч: Та тоглох дуртай байсан уу? Зараа ч гэсэн үнэхээр их таалагдсан, тэр хэрхэн инээмсэглэж байгааг хараарай. Гэхдээ бид цаашаа явах ёстой; ул мөр энд дуусдаггүй.
Хүүхдүүд зам дагуу үргэлжлүүлэн навчийг олдог.

Яриа эмч: Өө, залуус аа, хар даа, бид зүгээр л тод өнгийн навчаар тоглосон, энэ навчнууд өөр, тэд юу вэ?
Хүүхдүүд: цагаан, тод биш.

Яриа эмч: Тэдэнд намар таалагдах болов уу? Бид юу хийж чадах вэ?
Хүүхдүүд: өнгө.
-Мэдээж, тэдэнд сайхан, тод хувцас өгье.
Хүүхдүүд навчийг буддаг.

Хичээлийг дүгнэж байна.

Ярианы эмч: Навчнууд ямар үзэсгэлэнтэй болсон бэ, намар аз жаргалтай байх болно, тэд хатаж, зараа ой руу аваачна. Таныг зурж байхад зараа танд гэнэтийн бэлэг бэлдсэн, энэ юу болохыг хараарай?
Залуус сагсаас алим гаргаж авав.
Хүүхдүүд: Баярлалаа.
Яриа эмч: Харамсалтай нь зараа өвөлд бэлдэхийн тулд ой руу буцах цаг болжээ.
Удахгүй уулзацгаая.

Товч танилцуулга: Мэдэгдэж байгаагаар хэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхдүүд ярианы лексик болон дүрмийн шинж чанарыг бүрдүүлэхэд бэрхшээлтэй тулгардаг. Хамгийн хэцүү сэдвүүдийн нэг бол нэр үгийн тоотой тохирч байх явдал юм. Би нэрлэсэн болон генитив тохиолдлуудад нэр, тоонуудыг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх хичээлийн хураангуйг санал болгож байна.

Бэлтгэл бүлгийн (FFG) ярианы дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх тухай GCD-ийн хураангуй "Баатрууд зугаа цэнгэлийг хэрхэн аварсан бэ"

1. "Богатирс" лексик сэдэв.

2. Дүрмийн сэдэв “Нэр үгийн тоотой зохицох нь”.

  • засч залруулах, хүмүүжүүлэх:

1. Оросын газар нутгийн анхны хамгаалагчид - баатруудын сонирхлыг төрүүлэх;

2. "Эртний Орос", "Эртний Орос дахь хувцас, зэвсэг" сэдвээр толь бичгийг тодруулах, идэвхжүүлэх;

3. Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (нэрлэсэн ба генитив тохиолдолд нэр үгийг тоонуудтай уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх);

4. Илэрхий унших чадварыг сайжруулах;

5. Ярианы синтакс шинж чанарыг сайжруулах (тухайлбал, ойролцоо, ойрын нийлмэл угтвар үгсийг ашиглах).

  • Залруулах, хөгжүүлэх:

1. Өөрийнхөө ярианд тоонуудын хэрэглээг хөгжүүлэх;

2. Сэтгэл хөдлөлийн болон үнэлгээний үгсийн санг баяжуулах;

3. Хүүхдэд орон зайн чиг баримжаа олгох чадварыг практикт нэгтгэх;

4. Хөдөлгөөний ярианы зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

  • Залруулах, хүмүүжүүлэх:

1. Оросын түүхийг сонирхох, Оросын цэргүүдийг хүндэтгэх;

2. Тоглоом, ангид хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

3. Хүүхдийн насанд хүрэгчдийн ярианд хандах хандлагыг нэмэгдүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: төлөвлөгөө - газрын зураг, дугтуй, хайчилбар "Богатырь" зураг, баатруудын янз бүрийн хэмжээтэй хувцас, зэвсэг бүхий сэдэвчилсэн зураг, ар талдаа цамцны зураг бүхий царс модны навч, гүүрний дүрс, хувцасны хавчаар.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох

3. "Богатирс" хөдөлгөөнт дасгал (Хөдөлгөөнтэй яриаг зохицуулах)

4. Хурууны моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

5. "Эртний Оросын Богатирууд" сэдвээр толь бичгийг шинэчлэх.

6. Тоглоом "Тоо ба нэр"

7. Хавтгай дээрх орон зайн чиг баримжааг засах (газрын зураг дээр).

8. Биеийн тамирын дасгал. "Бид одоо баруун тийшээ явна..." бүжгийн хэлбэр.

9. Дасгал "Би юуны хажуугаар өнгөрч байна (ойролцоо, ойролцоо) ...?"

10. "Тийм - үгүй" тоглоом..

11. Гадна тоглоом "Бид явж байна, явж байна, явж байна ...".

12. "Гарамдах" дасгал.

13. "Төөрөгдөл" дасгал.

14. Хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

"Сайн уу гэж хэлье"

Сайн уу залуусаа (тэд орж ирээд хаалганы дэргэд зогсов).

Өнөөдөр бидэнд олон зочид ирсэн тул тэдэнтэй мэндчилээрэй. (хажуухан алхаж, сандал дээр суу).

Одоо бие биедээ болон надад үг хэлэлгүйгээр (хосоор) мэндчилье.

Гараараа "Сайн уу" гэж хэлцгээе.
Нүдээрээ "Сайн уу" гэж хэлцгээе.
Толгой дохиж "Сайн уу" гэж хэлцгээе.
Энэ нь эргэн тойронд илүү баяр баясгалантай байх болно.

II. Үндсэн хэсэг.

1) Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох.

Ярианы эмч: Өнөөдөр бид гайхалтай аялалд гарах болно.

Манай улс эрт дээр үед Орос гэж нэрлэгддэг байсан, маш үзэсгэлэнтэй, баян нутаг, битүү ой модтой, олон гол мөрөнтэй байсан. Орос улс дайснуудын довтолгоонд байнга өртдөг байсан тул хүмүүс дайснуудаас өөрсдийгөө хамгаалах ёстой байв. Оросын газар нутгийг хамгаалагчид баатрууд байсан.

Өнөөдөр бид баатруудтай адилхан байхыг хичээх болно: зоригтой, хүчтэй, ухаалаг.

2) "Богатирс" хөдөлгөөнт дасгал

(Хөдөлгөөнтэй яриаг зохицуулах)

Яриа эмч: Тэд ямар баатрууд байсныг харуулъя.

Баатар, тэр энд байна: (бүсэндээ гараа)
Тэр хүчтэй, тэр эрүүл, (гараа мөрөн дээрээ өргөв)
Тэр нумаас харвасан (харвааг төлөөлдөг)
Тэр саваагаа нямбай шидсэн (бид саваа хэрхэн шидэхийг харуулдаг)
Хил дээр зогсох (духан дээрээ алга, алсыг харах)
Сонор сэрэмжтэй ажиглав.
Бид өсч томрох болно, мөн харна, (бүсэндээ гараа)
Баатрууд шиг болцгооё. (бүгд сууна).

3) Хурууны моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Өө, залуус аа, хараарай, ямар нэгэн захидал! Та авчираагүй юм уу?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ.

Ярианы эмч: Дугтуйнд юу байгааг харцгаая (тэд дугтуйг онгойлгож, зураг, захидлын зүсмэлүүд байна). Залуус аа, энд нэг төрлийн зургийн хэсгүүд байна. Цуглуулъя.

(Хүүхдүүд хэсгүүдээс зургийг угсарч, үр дүнд нь баатрын хөрөг зураг гардаг).

4) "Эртний Оросын Богатирууд" сэдвээр толь бичгийг шинэчлэх.

Ярианы эмч. Залуус аа, та хэн болохыг тааварласан уу?

Хүүхдүүд: Богатырь.

Ярианы эмч: Та яаж таамагласан бэ?

Хүүхдүүд: хувцасаар - дуулга, нөмрөг, гинжин шуудан,

зэвсгээр - бамбай, сэлэм, цохиур, нум сум, жад.

5) Тоглоом "Тоо ба нэр"

(Харааны ойлголтыг хөгжүүлэх. Ярианы лексик ба дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх: нэр үгийн нэрлэсэн тохиолдолд тоон үгтэй тохиролцох).

Яриа эмч: Мөн дугтуйнд захидал бий. Их эмгэнэлт явдал болсон. Могой Горыныч ба Булшин хулгайч нар гүнж Забаваг хулгайлсан ("Забава Путятична" слайд). Бидэнд түүнд тусалж, муу санаатнуудаас аварч чадах баатрууд хэрэгтэй байна. Залуус аа, Забавааг аврахыг зөвшөөрч байна уу?

Яриа эмч: Тэгвэл замдаа гарцгаая. Гэхдээ дайснууд зальтай, урвагч гэдгийг санаарай. Таны гол зэвсэг бол мэдлэг юм. Та янз бүрийн объектуудыг хэрхэн зөв тоолохыг мэддэг байх ёстой, энэ нь тэднийг ялах цорын ганц арга зам юм.

Хүүхэд бүр өөр өөр тооны объекттой зурагтай байдаг.

Надад нэг бамбай бий.

Би хоёр сэлэмтэй;

Би гурван жадтай;

Би дөрвөн клубтэй;

Би таван цамцтай;

Би зургаан борооны цувтай;

Би долоон дуулгатай.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

Яриа эмч: Сайн байна уу залуусаа, та даалгавраа биелүүлэв. Одоо дагаж мөрдөх ёстой замаа хамтдаа ярилцъя (хүүхдүүдийг соронзон самбарт урина, газрын зураг байна). Чи бид хоёр энд байна.

6) Онгоцонд орон зайн чиг баримжаа тогтоох(газрын зураг дээр).

Хэл ярианы эмч картыг соронзон самбар дээр байрлуулна. Хүүхдүүд багштай хамт маршрутыг хянаж, тодорхойлно.

Хүүхдүүд. Эхлээд бид шулуун явах хэрэгтэй, дараа нь баруун тийш эргэж, ой дундуур явах хэрэгтэй. Бид өөрсдийгөө дээрэмчин Nightingale амьдардаг Оак дээр олох болно. Зүүн тийш эргэж, зам дагуу алхаж, гүн суваг харцгаая. Үүнийг даван туулахад хэцүү байх болно! Мөн шуудууны ард Могой Горынич амьдардаг чулуун агуйнууд байдаг. Зугаагаа аварцгаая!

7) Биеийн тамирын дасгал.

“Бид яг одоо явна...” хөгжимд тоглож байна. (1 мин.)

8) Дасгал "Би юуны хажуугаар өнгөрч байна ...?"

(Харааны ойлголтыг хөгжүүлэх. Ярианы лексик ба дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх: нэр үгийн тоон үгтэй зохицох)

Ярианы эмч: Биднийг ойд байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Гэхдээ бид яаж дээрэмчин Nightingale-д хүрч, ойд шаардлагатай замыг олох вэ? Эсвэл та өөрөө олох болов уу? Та маш ухаалаг юм. Бид замдаа тааралдсан бүх зүйлээ газрын зураг дээр тоолж, дараа нь дээрэмчин Nightingale-ийн сууж буй царс мод руу явна.

Бид яг энд байна. Цаашид хаашаа явах ёстойгоо бидэнд хэлээч.

(Газрын зурагтай ажиллах.

Би хажуугаар нь явж байна:

Нэг намаг;

Хоёр бут;

Гурван цэцэг;

Дөрвөн хожуул;

Таван мөөг.

Яриа эмч: Бидний зам ийм л болсон. Одоо бид хаашаа явахаа мэдэж байна. Залуус аа, энд манай царс мод байна. Хараач, дээр нь нүх байна! Дээрэмчин Nightingale өөрөө дотор нь сууж байна! (ханан дээрх модон дээрх зургийг эргүүлнэ).

9) "Тийм - үгүй" тоглоом.

(Харааны ойлголтыг хөгжүүлэх. Хэл ярианы лексик ба дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх: нэрлэсэн болон генитив тохиолдолд тоон нэр үгийн тохирол).

Яриа эмч: Бидэнд хэлээч, Зугаа цэнгэл хаана байна?

S.R. (дуу хураасан): Надад асуудал байна. Өчигдөр би шүгэлдэж, бүх цамцнууд маань холилдон, орооцолдож, царс модны навчаар цацагдсан. Би зүгээр л тоолж чадахгүй байна. Хэрвээ чи надад хувцсаа тоолоход туславал би чамд хэлье.

Ярианы эмч: За, энэ хамаагүй. Бид танд одоо тусалж, цамцаа тоолж, нэгэн зэрэг тоглоом тоглох болно. Нээрээ залуусаа?

(царс модны навчнууд байдаг, 1-ээс 7 хүртэлх тоогоор навчийг урж, тэдгээрийг дууддаг).

Яриа эмч: Энэ тоглоом танд танил байна. Та нэг карт аваад хэдэн цамц байгааг хэлээрэй. Хөрш чинь тийм олон цамцтай биш, өөр дугаартай гэсэн.

Зураг дээр надад нэг цамц байна;

Зураг дээр надад нэг цамц байхгүй, харин хоёр цамц байна

Би зураг дээр хоёр цамц байхгүй, гэхдээ гурван цамц;

Зураг дээр миний гурван цамц байхгүй, гэхдээ дөрвөн цамц байна.

Зураг дээр надад дөрвөн цамц байхгүй, гэхдээ таван цамц байна:

Би зурган дээр таван цамц байхгүй, харин зургаан цамц;

Зурган дээр надад зургаан цамц байхгүй, гэхдээ долоон цамц байна.

Ярианы эмч: Сайн байна. Харж байна уу, дээрэмчин Nightingale, залуус чамд хэрхэн тусалсан. Одоо бидэнд зугаагаа өгөөч.

S.R. (слайд 3): Надад байхгүй, гэхдээ Змей Горыничт байна. Тэр бол Забаваг хулгайлж, чулуун агуйд хорьсон юм. Түүн дээр оч.

Nightingale the Robber слайд унтарна.

Яриа эмч: Забавааг Могой Горынич хулгайлсан нь тогтоогдсон. Бид дахин холын аялалд гарах гэж байна.

9) "Бид одоо зүүн тийш явна" дасгал.

Эцэст нь тэр намайг сандал дээр аваачлаа.

10) "Гарцах" дасгал.

(Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох, шийдвэрлэх арга замыг эрэлхийлэх. Үгийн санг чанарын нэр томъёогоор баяжуулах. Хурууны хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх).

Ярианы эмч: За, бид шуудуунд байна, түүний ард Могой Горыничын чулуун агуйнууд байдаг. Гэхдээ бид яаж нөгөө тал руугаа очих вэ?

(асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох, шийдлийг хайх).

Хүүхдүүд: Та гүүр барих хэрэгтэй, дээгүүр нь үсэрч, модны их бие дээр шидэж болно.

Яриа эмч: Та мэдэж байгаа, одоо ч гэсэн гүүр барьцгаая. Ямартай ч би гүүр авч явсан. Гэхдээ энэ нь зөвхөн ид шидийн зүйл юм, хэрэв та Оросын баатруудын шинж чанаруудыг санаж байвал түүгээр алхаж болно. Энд хувцасны хавчаар байна, нэг удаа нэг үг хэлж, гүүрэнд хавсаргана.

(шалан дээр гүүрний зураг байна).

Хүүхдүүд: Хүчтэй, зоригтой, зоригтой, айдасгүй, зоригтой, эелдэг, ухаалаг, шударга гэх мэт чанаруудыг нэрлэж, самбар дээр байрлах гүүрний загварт хувцасны хавчаарыг хавсаргана.

Яриа эмч: Ингээд бид шуудууг давлаа. Энд Могой Горынич ("Могой Горыныч" слайд + "Могой Горыныч" тоглоом) ирлээ. Баатруудтай хүч чадлаа хэмжихгүй, тулалдаанд яс хугалах, хугалахаас залхаж байна гэсэн. Тэр чамтай оюун ухаанаа харьцуулахыг хүсч байна. Дараа нь тэр Замушкаг явуулна.

11) "Төөрөгдөл" дасгал.

(Сонголтын анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх. Нэрлэсэн тохиолдолд тоон үгтэй нэр үгийг зохицуулах чадварыг нэгтгэх).

Ярианы эмч: Могой Горынич таныг хуурч мэхлэхийг хүсч байна.

Толгой бүр танд өгүүлбэр хэлэх бөгөөд та үүнээс алдаа олох болно.

Надад нэг том агуй бий.

Би агуйд хоёр ширээтэй.

Би гурван толгойтой.

Ярианы эмч: Та нар ямар мундаг хүмүүс вэ? Бид бүгдийг зөв хийсэн. Дээрэмчин Nightingale болон Могой Горыныч хоёулаа бүгдийг нь ялав. Тэдэнд Зугаагаа буцааж өгөхөөс өөр хийх зүйл үлдсэнгүй. Тэгээд тэр энд байна ...

Үндэсний хувцастай том хүүхэлдэй гарч ирэв.

12). Хичээлийн хураангуй. Хүүхдийн ажлын үнэлгээ.

Яриа эмч: Одоо манай хөгжилтэй гэртээ харих болно. Тэр үүнд маш их баяртай байна. Тэгээд чи түүнд тусалсан. Залуус аа, бидний аялал танд таалагдсан уу? Та юуг хамгийн их санаж байна вэ?

Ярианы эмч: Забавушка танд нэг юм хэлэхийг хүсч байна.

Ярианы эмч: (хүүхэлдэй бүрт):

Баярлалаа, эрхэм залуус аа,

Энэхүү хүндэтгэлийн цагт хүлээн авна уу

Биднээс оюун ухаан, эр зоригийн медалиуд.

(Хөгжилтэй нь хүн бүрт ил захидал тараадаг - медаль).

Бид гэртээ буцаж байна, чи бид хоёр. Нэг, хоёр, гурав, эргэж, гэртээ харь! (хүүхдүүд бүлэгт очдог).

Наталья Кацуба,
ярианы эмчилгээний багш

Екатерина Бардакова
"Эмээгээ зочлох" бага бүлгийн ярианы дүрмийн бүтцийг бий болгох хичээлийн хураангуй.

Кон Залуу бүлгийн ярианы дүрмийн бүтцийн талаархи хичээл.

Сэдэв: IN эмээ дээр зочлох.

Зорилтот: Ярианы дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэхгэрийн тэжээвэр амьтдын тухай илтгэлийн үеэр.

Даалгаврууд:

Боловсролын: Хүүхдүүдийн тэжээвэр амьтдын талаарх мэдлэгийг нэгтгэхийн тулд тэднийг гадаад төрхөөр нь танихыг заа. Хөгжүүлэх ярианы дүрмийн бүтэц: нэр үгийг ганц тооноос олон тоо болон эсрэгээр өөрчлөх, багасгах дагавар ашиглан үг үүсгэх чадвар.

Хөгжлийн: Сонсголын болон харааны анхаарал, оюун ухааныг хөгжүүлэх үйл явц: санах ой, сэтгэлгээний анхаарал.

Боловсролын:Амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

OOD явц:

Оршил хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Настенка, бидний дуртай номыг авчирна уу.

(Настя тавиур дээрээс ном авч, номноос захидал унав.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, энэ юу вэ?

Хүүхдүүд: Захидал

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүнийг хурдан энд авчир, хэн бидэнд бичсэнийг олж мэдэх болно.

(багш захидлыг нээж уншина.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр, тэгэхээр... Тэр бидэнд бичдэг ЭмээВасилиса таныг байрандаа урьж байна зочид. Түүн рүү орцгооё зочид?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та юу үргэлжлүүлж чадах вэ?

Хүүхдүүд: Онгоцоор, галт тэргээр, машинаар, автобусаар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Танд ямар сонирхолтой санаа байна, гэхдээ бид тэнд багтахын тулд ийм тээврийн хэрэгсэл хэрэгтэй байна, бидний явах хамгийн сайн арга юу вэ?

Хүүхдүүд: Вагоноор.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Галт тэрэг юунаас бүрддэгийг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Тиймээ. Галт тэрэг нь вагон, дугуйнаас бүрдэнэ.

Гол хэсэг:

(багш галт тэргийг харуулсан зургийг харуулав, гэхдээ дугуйгүй бүлэгбудсан дугуйнууд нь тавигдсан.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Болгоомжтой хар даа, галт тэргэнд юу дутагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд: Дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, галт тэрэг дугуйгүй, бид дугуйгүйгээр явахгүй, тиймээс бид тэднийг олох хэрэгтэй. Дугуйг хаанаас олсоноо санаарай.

(хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, дугуйг багшид авчирна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Кирилл та дугуйг хаанаас олсон бэ?

Кирилл: Дугуй ширээн доор хэвтэж байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Оля, чи дугуйг хаанаас олсон бэ?

Оля: Би сандал дээрээс дугуй олсон.

(хүүхэд бүр багш руу нэг нэгээр нь ойртож, дугуйгаа олсон газраа тайлна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, бид галт тэргээ засаж чадлаа. Та зам дээр гарч болно.

(хүүхдүүд баригдаж байна хурдан - хурдан хурдаар. Багш хүүхэлдэй сууж буй эхний буудлын ойролцоо зогсов эмээ нар.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид энд байна. Сайн уу Василиса эмээ.

Хүүхдүүд: Сайн уу Василиса эмээ.

Эмээ: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ, надтай хэн амьдардагийг мэдмээр байна уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Эмээ: Тэгээд арын хашаа руугаа яв.

(хүүхдүүд, багш нар гэрийн тэжээвэр амьтдын тоглоом байрлуулсан дэвсгэр рүү очдог.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач хэн бэ?

(багш хивсэн дээр байгаа тоглоомуудыг заана.)

Хүүхдүүд: Үхэр

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бөгөөд энэ нь?

Хүүхдүүд: Бяцхан тугал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бөгөөд энэ нь?

Хүүхдүүд: Өөр үнээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэдэн үхэр вэ?

Хүүхдүүд: Маш олон үхэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та өөр хэнийг удирдаж байгаа юм бэ?

Хүүхдүүд: Бид тугал харж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нэг тугал, гэхдээ олон уу?

Хүүхдүүд: Тугалууд.

Эмээ: Та өөр хэнийг удирдаж байгаа юм бэ?

Хүүхдүүд: Бид бух харж байна.

Эмээ: Нэг бух, гэхдээ олон уу?

Хүүхдүүд: Быков.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү, сайн байна. Тэд бух, үхэр, тугалын талаар юу гэж хэлдэг вэ?

Хүүхдүүд: Тэд Мүүг шоолж байна

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, бидэн дээр илүү олон амьтад ирсэн. Бүх амьтдыг энхрийлэн дуудцгаая.

(багш амьтдыг нэг нэгээр нь харуулж, хүүхдүүд тэднийг энхрийлэн дууддаг.)

бух - гови

гахай - гахай

нохой - нохой

хуц - хурга

тугал - тугал

үнээ - үхэр (үхэр)

хонь - хурга

гөлөг - гөлөг

ямаа - ямаа

Эмээ: Гэрийн тэжээмэл амьтад зэрлэг болж, чамтай тоглож эхлэв, тэд юу хийж байгааг надад хэлээрэй.

(багш нь амьтдын хөдөлгөөнийг дуурайж, ономатопея ашиглан хүүхдүүдийг өгүүлбэрийг нэрлэхийг урамшуулдаг.)

гөлөг хашгирав

хаздаг нохой

хонь зажлах

үхэр-мүү

гахайн оймс

тугал давхиж байна

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэрийн тэжээмэл амьтад амрах цаг боллоо, тэдэнтэй баяртай гэж хэлцгээе эмээ Василиса, тэдэнд "Баяртай!" гэж хэлцгээе.

Хүүхдүүд: Баяртай.

Эмээ: Баяртай хүүхдүүд ээ, миний байранд ирээрэй зочид.

Тусгал:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид вагонд суудлаа эзэлнэ. Явцгаая.

(хүүхдүүд баригдаж байна, чиргүүл шиг бид хэнгэрэгийн дуунд шилжинэ. Бид хэнгэрэгийн удаан дуунд аажуухан хөдөлнө. Доод хурдан - хурдан хурдаар.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид хаашаа явсан бэ? Бид хэнтэй уулзсан бэ? Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Та бидний аяллын талаар хэнд хэлэхийг хүсч байна вэ?

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Ярианы дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх."Ярианы дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх" (Ярианы эмчилгээний бүлэг) Зорилго: янз бүрийн байрлал дахь дуу авиаг тодорхойлох (үэг, үг, өгүүлбэр.

Ярианы лексик ба дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх, уялдаатай яриаг хөгжүүлэх тухай урд талын ярианы эмчилгээний хичээлийн конспектСэдэв: Миний гэр Насны ангилал: ахлах хэл ярианы бэрхшээлтэй: OHP 3-р түвшин Хугацаа: 35 минут Хичээлийн төрөл: төгс эзэмших хичээл.

Ярианы лексик ба дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.Тусгай хөгжлийн хэрэгцээтэй ахимаг насны хүүхдүүдийн ярианы лексик, дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх, үгсийн санг баяжуулах талаархи ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй х.

Улсын төсвийн боловсролын байгууллагын ахлах бүлэгт шууд боловсролын үйл ажиллагаа NS. Красноармейское дунд сургуулийн "Чебурашка" багш-ярианы эмч Турапина Е.А.

"Наранд айлчлах тухай" ярианы дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Хүүхдийн нас: 5-6 жил. Зорилго: ярианд угтвар үгийн зөв хэрэглээг нэгтгэх. Зорилго: 1. Дасгалын тусламжтайгаар ярианы дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх.

Бага насны нэгдүгээр бүлгийн "Варварушка эмээгийнд зочлох" ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээлийн хураангуй.Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: нийгэмшүүлэх, харилцаа холбоо. Нийгэмшүүлэх - хүүхдүүдийн багштай хамт тоглох хүслийг хөгжүүлэх.

OHP-тэй бэлтгэл сургуулийн бүлэгт ярианы лексик-грамматик бүтэц, уялдаа холбоог хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй.

Горбанева Светлана Валерьевна ,

дээд зэрэглэлийн ярианы эмчилгээний багш,

MDOU DSKV No 22 Yeisk хотын дүүрэг Yeisk дүүрэг

СЭДЭВ: "Манай гэр"

Залруулах боловсролын зорилго:

"Бидний гэр" сэдвээр үгсийн санг баяжуулах. Байшин барих зорилго, материалын талаархи санаа бодлыг тодруулах, өргөжүүлэх. Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (янз бүрийн материалтай харьцах утгатай харьцангуй нэр томъёог бүрдүүлэх; холбогдох үгсийг ашиглах).

Залруулах, хөгжүүлэх зорилтууд:

Харилцан уялдаа холбоотой яриа, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх; объектуудыг харьцуулах, өвөрмөц шинж чанарыг онцлон харуулах чадвар.

Залруулах, боловсролын зорилго:

Хамтын ажиллагаа, харилцан үйлчлэлийн чадварыг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж:

"Хэн хаана амьдардаг вэ?" тоглоом, хүний ​​гэр, нэг давхар, олон давхар байшинг дүрсэлсэн зураг, "Барилгын мэргэжил" тоглоом.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Дидактик тоглоом "Хэн хаана амьдардаг вэ?"

- Залуус аа, хэн хаана амьдардагийг санацгаая?

-Үнэг хаана амьдардаг вэ? (Үнэг нүхэнд амьдардаг)

(чоно, туулай, хэрэм, зараа, баавгай, гахай, үхэр, нохой, хонь, морь, хараацай, од гэх мэт)

2. – Тухайн хүн хаана амьдардаг вэ? (Байшин дотор)

– Жижиг байшингийн талаар та юу хэлэх вэ? (байшин)

-Том байшингийн тухай? (байшин)

– Гэрт амьдардаг үлгэрийн хүн үү? (брауни)

– Чөлөөт цагаа гэртээ өнгөрөөх дуртай хүн үү? (гэрийн хүн)

– Гэртээ хийдэг зүйлээ юу гэж нэрлэх ёстой вэ? (дотоодын)

– Ажил хийдэггүй хэрнээ өрх толгойлдог эмэгтэйг юу гэж нэрлэдэг вэ? (гэрийн эзэгтэй)

House, house, house, brownie, homebody, homebody, housewife - энэ бол үгийн гэр бүл, холбогдох үгс юм.

Бөмбөг тоглоом "ГЭР гэсэн үгтэй холбоотой үгсийг нэрлэ."

3. – Хүн өөр ямар орон сууцанд амьдрах боломжтой вэ? (шилтгээнд, ордонд, овоохойд, овоохойд, харшид, цайзад, майханд)

-Хэн байшин барьдаг вэ? (барилгачид)

– Байшин барихад ямар мэргэжилтэй хүмүүс оролцдог вэ? (өрсөгчин, засалчин, зураач, дээвэрчин, паркетан шалчин, шилчин, бетончин, гагнуурчин, сантехникч, цахилгаанчин, мужаан)

4. Дидактик тоглоом "Хэн юу хийж байна?" (ярианы эмч янз бүрийн барилгын мэргэжлээр ажилладаг хүмүүсийг дүрсэлсэн зургуудыг харуулж, хүүхдүүд үйлдлийн үгсийг нэрлэдэг)

- Өрлөгчин юу хийдэг вэ? (Өрлөгч барьдаг, хана босгодог) гэх мэт.

– Барилгачид өөр ямар барилгууд барьж байна вэ? (номын сан, сургууль, цэцэрлэг)

5. Биеийн тамирын дасгал

- Тоглоомын барилгын талбайгаар тоглоцгооё.

Бид бэлэг авсан: Хүүхдүүд хэвтэж байгаа мэт дүр үзүүлэв

Тоосго, баар, нуман хаалга. хайрцагнаас авсан зүйлс.

Бидний авсан хайрцагнаас,

Бид сайхан байшин барьж байна.

Бид хурдан барина, бид удахгүй барина, Хүүхдүүд бөхийж,

Цементийн зуурмаггүйгээр. аажмаар шулуун болох,

Байшин улам өндөр болж, дараа нь тэд хөлийнхөө хуруун дээр зогсдог.

Корниз, яндан, дээвэртэй.

6. - Залуус аа, Баба Ягагийн гэрийн нэр юу вэ?

– Баба Яга овоохойдоо тахианы хөл дээр амьдрахаас залхаж байна. Тэр зуурмагт суугаад хүмүүс ямар байшинд амьдардагийг харахаар хот руу нисэв.

– Хотод нэг давхар, олон давхар гэсэн олон байшин бий. Нэг давхар, олон давхар байшинг харьцуул. Ялгааг ол. (байшингийн харьцуулалт)

– Баба Яга өөр ямар байшинг харсан бэ? (Хүүхдүүдэд янз бүрийн давхартай байшингийн зургийг өгдөг)

- Байшин хэдэн давхар байдгийг тоол, аль байшинг хэлээч?

(Энэ байшин 5 давхар. Таван давхар.)

7. – Эдгээр байшингууд Баба Ягад таалагдсан бөгөөд Яга өөртөө шинэ байшин барихаар шийдсэн ч юунаас болсоныг мэдэхгүй.

- Залуус аа, надад хэлээч, би юунаас байшин барьж болох вэ? (тоосго, бетон, чулуу, мод, шавар, цаас, мөчир, хуванцар, металл, сүрэл)

- Цаасаар хийсэн байшин, сүрлээр хийсэн байшин, тоосгон байшин. Таны бодлоор ямар байшин удаан эдэлгээтэй байх вэ? Чи яагаад ингэж бодоов?

8. Дидактик тоглоом "Аль байшинг нэрлэх вэ?"

Тоосгоны байшин (ямар байшин?) - тоосгон байшин.

бетоноор хийсэн - хуванцараар хийсэн - цаасаар хийсэн -

чулуугаар хийсэн - металлаар хийсэн - мөсөөр хийсэн -

шавраар хийсэн - шилээр хийсэн - модоор хийсэн -

9. – Баба Яга ой руу нисч ирээд Лешид харсан зүйлээ ярьж эхлэв.

Тэр зөв хэлсэн үү, үгүй ​​бол засаарай.

Тэрээр сургуулийн ойролцоо (тоосгон) байшин барьж байна.

Оля (бетон) байшинд амьдардаг.

Ойн захад (мод) ойчны байшин байдаг.

Ээж нь хүүхэлдэй (цаас) зориулж байшин хийсэн.

Олон өнгийн загас (шилэн) байшинд амьдардаг.

Piglet Naf-Naf (тоосго) байшин барьсан.

Цасан хатан хаан (мөсөн) ордонд амьдардаг.

Барби хүүхэлдэй (хуванцар) байшинтай.

Баба Яга (мод) овоохойтой.

Зохиогч сэтгэл хангалуун байна, энэ нь танд хэцүү биш - "ТААЛАГДСАН" дээр дарна уу

Бэлтгэл бүлгийн "Хавар" сэдвээр ярианы лексик болон дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх тухай GCD-ийн хураангуй.

Зорилтот:"Хавар" сэдвээр толь бичгийг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх; ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (ижил үндэстэй үг, хүйсийн тохиолдолд олон тооны нэр үг үүсгэх; үйл үгээр илэрхийлсэн тохирох ойлголтыг хайх; өгүүлбэрт дүн шинжилгээ хийх чадварыг сайжруулах.

Хичээлийн явц:

Тоглоом "Цонхны гадна юу байна?" (цонхоор ямар сонирхолтой зүйл харсанаа харцгаая)

сул цас

Наранд хайлдаг

Салхины салхи мөчрүүдэд тоглож,

Ингээд манайд ирлээ... (хавар)

Та хавар хүлээж байсан уу? Тэгээд тэр ирсэн. Өвлийн улиралд бүх байгаль цас, мөсөнд баригдаж унтдаг байв. Хаврын улиралд эргэн тойрон дахь бүх зүйл амилах болно.

Хавар хэдэн сарыг дагуулж ирсэн бэ?

Хаврын сарууд ямар дараалалтай байдаг вэ?

Ирэх хаврын анхны шинж тэмдгүүд юу вэ? Хүүхдүүдийн хүлээгдэж буй хариултууд:

Өдрийн цагаар нар дулаарч эхлэв.

Дулаан болж, өдрүүд уртасав.

Цас харанхуйлж, хайлж эхлэв.

Эхний гэссэн толбо гарч ирэв.

Бор шувуудын жиргээг сонсож, хавар ирэхэд тэд баярлаж байна.

Тэд гүйж, горхи дуугарав.

Нүүдлийн шувууд буцаж байна.

-Хоёулаа хаврын тухай ярилцаж сууя.

Тийм ээ, залуус аа, хавар аль хэдийн бидэнд ирсэн. Хавар бол байгаль дэлхий сэргэж, удаан унтсаны дараа сэргэдэг жилийн гайхалтай, гайхалтай цаг юм. Яруу найрагчид хаврыг "жилийн өглөө" гэж нэрлэдэг нь гайхах зүйл биш юм. Хаврын тухай ямар гайхалтай мөртүүдийг бичсэнийг сонсоорой.

Бүх цасан шуурга унав,

Мөн хүйтэн жавар хагардаггүй.

Дээврээс дусал дуслуулж,

Мөн мөстлөгүүд дараалан өлгөөтэй байдаг.

Илүү хөгжилтэй, илүү дулаахан

Гуравдугаар сарын өдрүүд эхэллээ.

Манай цэцэрлэгт гудамжинд

Гэссэн хэсгүүд аль хэдийн харагдаж байна.

Толгой нь чанга дуугарав

Манай цонхны дэргэд...

Удахгүй манай хаалгыг тогших болно

Жинхэнэ хавар! Алферов

Та хаврын тухай шүлэг мэдэх үү? (Шөнө, өдөр. Соловьева)

Өвөл биднийг орхихыг хүсэхгүй байна. Залуус аа, өвлийг хөөхийн тулд надад та бүхний тусламж хэрэгтэй байна. Та Хаврын туслахууд болохыг хүсч байна уу?

Тоглоом "Хаврын туслахууд"

Цасан ширхгийн доороос цэцэг харагдахгүйн тулд цасан ширхгийн зураг дээр цасан цаасаа байрлуул. Үүссэн цасан шуургыг хүүхдүүдэд үзүүл. Хавар болж, цас хайлж, цасан шуурга дор юу нуугдаж байгааг харахыг санал болго. Хавар болоход туслахын тулд хаврын үгсийг сонгох хэрэгтэй.( Гайхалтай, эрт, оройтсон, хоцрогдсон, нөхөрсөг, шуургатай, дулаахан, нарлаг, чийглэг, хуурай, чийглэг, удаан хүлээсэн, дэгжин, улаан, өвслөг, манантай, хүйтэн, цэцэглэдэг, тод.)Хаврын нэг үг хэлсэн - бид нэг бөөн цасыг арилгадаг. Зорилго нь хавар цасыг бүрэн хайлахад туслах явдал юм. Цасан дор хүүхдүүдийг гэнэтийн бэлэг хүлээж байна - хаврын анхны цэцэг - цасан ширхгүүд.

- Сайн байна, тэд хавар цас хайлуулахад тусалсан бөгөөд удахгүй хавар өөрөө бүрэн орж ирнэ гэж би бодож байна.

"Хаврын гялбаа" тоглоом (бөмбөгтэй)

Бид бүх зүйл хавар болсон хаврын нугад байна гэж төсөөлөөд үз дээ.

Би чамд бөмбөг шидэж, үгийг нэрлэнэ, та бөмбөгийг барьж аваад ижил үгийг давт, харин "хавар" гэсэн үгний хүссэн хэлбэрийг урд нь тавь.

N - r: өдөр-хаврын өдөр (нар, цаг агаар, ой, өвс, тэнгэр, сар, аадар бороо, бороо, цэцэг, сэтгэлийн байдал)

-Үзэсгэлэнт цасан ширхгийг аваад Хавар руу явцгаая (самбар дээрх зурагт хуудас). Өөрийгөө тав тухтай байлга.

Мөн Spring танд хаврын үгс бүхий хайрцаг бэлдсэн.

Тоглоом "Хаврын үгсийн хайрцаг" (зураг)

Оньсого сонс, таамаглавал зураг харагдах болно.

· (нартай) Ямар төрлийн нартай вэ? (хавар, тод, хөгжилтэй, дулаахан , хавар, гэрэлтсэн, дулаахан, энхрий, гайхалтай, том, баяр баясгалантай, зөөлөн, шатаж буй, өгөөмөр, өглөө, орой, шар, алтан, галт, асар том, улаан, адислагдсан, баяр хөөртэй, эелдэг, угтан авах).Нар юу хийдэг вэ? (гялалзах, дулаацуулах, энхрийлэх).

· (тэнгэр) Ямар тэнгэр вэ? (цэнхэр, цэвэр, тунгалаг, тод, хавар, өндөр).

· (мөсөн бүрхүүл) Ямар төрлийн мөсөн бүрхүүл вэ? (Хөгжилтэй, дуугарч, урт, тунгалаг, гялалзсан мөстлөгүүд юу хийдэг вэ? Тэд дусааж, хайлдаг.

· (цас) Хавар ямар цас ордог вэ? (Сул, саарал, харанхуй, гэсгээн, бохир). Цас юу хийдэг вэ? (харанхуйлах, тогтох, хайлах)

· (урсгал) Ямар урсгал вэ? (Хөгжилтэй, эгдүүтэй, тунгалаг, бувтнах, хурдан, цочмог, шуургатай, цочмог, яриа хөөрөөтэй, шуугиантай, хурдан, чимээ шуугиантай, шуугиантай, цоглог, цэвэрхэн, бүрхэг, мөнгөлөг, цайвар, мөстэй, болор, хүйтэн, хавар.). Урсгалууд юу хийдэг вэ? (Тэд гүйж, бувтнаж,тэд дуугарч, чимээ шуугиан үүсгэж, гол руу нийлдэг.)

· (өвс) юу? - залуу, ногоон, анхны, тендер, анхилуун үнэртэй, удаан хүлээсэн Өвс (юу хийдэг вэ?) - хагарч, ногоон болж, ургаж, хатаж, хатаж, шарлаж, баярлах ...;

Залуус аа, нар гарч ирэхэд цас юу болох вэ? (хайлж)

Энэ нь зөв, хайлж, баяр баясгалантай горхи урсаж, дээвэр дээрээс дуслуулж байна .... (дусал).

Гэхдээ яагаад ч юм дуслын чимээ сонсогдохгүй байна. Түүнийг сэрээцгээе.

Хавар юу болдгийг би чамд хэлье, хэрэв ийм зүйл тохиолдвол та алгаа ташин чанга дуугарна. Гэхдээ ийм зүйл болохгүй бол чимээгүй байгаарай.

дидактик тоглоом "Энэ нь тохиолддог - энэ нь болохгүй"

· Хавар нарны туяа хурц гэрэлтдэг.

· Хавар шар навчис мод дээр цэцэглэдэг.

· Хавар цас хайлдаг.

· Хавар мөөгийг ойд цуглуулдаг.

· Хавар хүмүүс дулаан хувцсаа тайлж, хөнгөн хувцас өмсдөг.

· Хавар бороо орно.

· Шавжнууд урд зүгээс ирдэг

· Дэгдээхэйнүүд хавар бувтнадаг

· Навчнууд хавдаж байна

· Нулимс хайлж байна

Энэ зураг нь "Хавар юу болдоггүй вэ?" гэсэн үлгэр юм.

"Алдааг засах" үгийн тоглоом.

Би хаврын шинж тэмдгүүдийг нэрлэе, та миний өгүүлбэрийн алдааг олж, засах болно.

· Шувууд ирсэн тул хавар ирлээ.

· Цас хайлж байгаа болохоор нар гийж байна.

· Гол горхи урсдаг тул цас хайлдаг.

· Бүх зүйл амилсан болохоор дулаахан байна.

· Дулаан болсон тул нар гарч ирэв.

· Дусал дугарч байгаа тул нар гийж байна

· Цасан ширхгүүд хамгийн түрүүнд цэцэглэв.

Та хаврын тухай хэр их мэддэг вэ! Хавар өвлөөс юугаараа ялгаатайг та мэдэх үү?

Тоглоом "Би эхлүүлье, та үргэлжлүүлээрэй."

· Өвөл нар хөлдөж, хавар..... дулаарна,

· Өвөл өнгөрч, хавар...... ирлээ,

· Өвөл хүйтэн, хавар...... дулаан,

· Өвөл үслэг дээл өмсдөг, хавар...... хүрэм,

· Өвлийн улиралд цасан шуурга ихтэй, хавар...... бага.

· Өвлийн улиралд цас цэвэр, хаврын улиралд -...

· Өвөл нар бүдэгхэн, хаврын улиралд -....

· Өвлийн улиралд өдөр хүйтэн, хавар - ....

· Өвлийн улиралд цаг агаар ихэвчлэн үүлэрхэг, хавар -....

· Өвлийн улиралд баавгай унтдаг, хавар - (сэрдэг)

· Өвөл цас орж, хавар хайлдаг

· Өвлийн улиралд туулай цагаан, хавар (саарал)

· Өвлийн улиралд өдөр богино, хавар (урт)

· Мод өвөл унтаж, хавар сэрдэг.

Залуус аа, би та нарт хамтдаа амрахыг санал болгож байна.

Биеийн тамирын хичээл "Хайртай нар".

Нар тэнгэрээс илгээдэг

Туяа, туяа, туяа. Хүүхдүүд хэмнэлээр гараа толгойнхоо дээгүүр давна.

Тэгээд тэр тэднийг зоригтойгоор хурдасгадаг

Үүл, үүл, үүл. Гараа дээд хэсэгт нь зөөлөн эргүүл.

Дараа нь зөөлөн дулаарна

Хацар, хацар, хацар. Тэд хацраа хэмнэлээр үрнэ.

Тэгээд хавар нь хамар дээрээ тавьдаг

Цэгүүд, цэгүүд, цэгүүд. Хуруугаа хэмнэлээр хамраа товшино.

Хүүхдийн сэвх нь алтан өнгөтэй болдог.

Тэд үнэхээр дуртай. Газар дээрээ үсэрч, гараа туузан дээр тавина.

Залуус аа, та аль хэдийн хэлсэнчлэн нүүдлийн шувууд хавар урд зүгээс бидэнд буцаж ирдэг. Тэднийг нэрлэ (зураг). Шувууд гэртээ хурдан буцаж ирэхийн тулд та тэднийг эелдэг байдлаар дуудах хэрэгтэй.

Тоглоом "Эелдэгээр нэрлэ" (шувуутай).

Старлинг - одтой

Nightingale - булбул

Кран - кран

Хун - хун

Нугас - нугас

Хөхөө - хөхөө

wagtail - wagtail

болжмор - болжмор

Хаврын улиралд амьтдын амьдралд ямар өөрчлөлт гардаг вэ? (Баавгай үүрнээс гарч, туулай бамбарууш төрүүлдэг).

Тоглоом “Хэний сүүл? Хэний чих вэ? -эзэмших шинж тэмдгийг нэрлэх (үнэг, баавгай)

- Залуус аа, хавар ирж, нар дулаарч, нугад хаврын анхны цэцэгс гарч байна. Тэднийг юу гэж нэрлэдэгийг хэн хэлж чадах вэ? Цасан ширхгүүд.

Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? Учир нь тэд цасан доороос хамгийн түрүүнд гарч ирдэг.

Залуус аа, та өөр ямар хаврын цэцэг мэддэг вэ? Ээж, хойд эх, мимоза.

(примрозуудын зургийг тавь)

Тоглоом "Нэг - олон" (примрозе)

Биеийн тамирын хичээл "Хавар ирлээ"

Залуус аа, бид ч бас булгийн гудамжинд гарч, хаваржилтыг биширцгээе.

Нар, нар, өндөр (Бид гараа хөлийн үзүүр дээр татдаг)

Нар биднийг дулаацуулдаг. (Гараараа нүүрээ бага зэрэг илбэнэ)

Цас туяанаас хайлж, (Хөхлөх)

Урсгал маш чанга урсав. (Дугуйлан гүйх)

Та урсгалын араас гүйж байна ,

Бүх шалбааг дээгүүр алх. (Тойрогоор алхах)

Энд хөгжилтэй бор шувуу байна

Шалбагт усанд сэлэх (Гараа араар нь нааж, тойрог хэлбэрээр 2 хөл дээрээ үсрэх)

Түүний өдийг цэвэрлэдэг (Гараа бага зэрэг илбэх)

Тэгээд өөрийгөө сэгсэрнэ. (Сэгсрэх сойзтой)

Тэгээд одоо тэд нисч чимээгүйхэн суув.

Тоглоом "Ард түмний дуудлага" -торгон тууз тоглоом.

Хавар бол байгаль өвлийн нойрноос сэрдэг гайхалтай цаг юм.

Бүгд л хавар болсонд баярлаж, тэсэн ядан хүлээж байсан. Өмнө нь хүмүүс хаврыг урьж, дараах үгсийг хэлж байсан.

Хавар улаан байна! Бид зочлохыг хүсч байна. Хурдан ирээрэй.

Дулаан нар, дууч шувууд, ногоон зүлэг, тод цэцэгсийг авчир.”

Хавраас юу асуумаар байна?

Хүүхдүүд бие биедээ шар өнгийн торго туузыг дамжуулдаг.

Чи бид хоёр өөрийн гэсэн нартай нөхөрлөлийн нартай.

Сайн байна, одоо бид тантай хамт байна хавар зурцгааяболон түүний шинж тэмдэг. Хүн бүр шаардлагатай материалыг авч, бидний ярьсан бүх зүйлийг санаж, зураг гаргаж ирээд ажилдаа орно.

- Таны зурсан зургууд гайхалтай байна, бүх зургуудаа нэгтгэж, өөрсдийн гараар ном хийцгээе, бид үүнийг "Хавар ирж байна - хаврын замыг нээ" гэж нэрлэх болно.

Асуулт байна уу?

Алдаа мэдээлнэ үү

Манай редактор руу илгээх текст: