Ljetni odmor. Odmor Što je razdoblje godišnjeg odmora

Općinska proračunska institucija

"Srednja škola br. 48, Nižnjeudinsk"

Razmatrano

pedagoško vijeće

MBU srednja škola br. 48, Nižnjeudinsk

Protokol broj __ od 25.08.2014

Odobreno

Naredba broj ___ od 25.08.2014

MBU srednja škola br. 48, Nižnjeudinsk

Direktor:________

„Ura! Praznici!!!"

Program

“Organizacija odmora za školarce kao sredstvo

socijalizacija djece i adolescenata"

Razvijen od:

Maksimenko T.S.,

Zamjenik ravnatelja Škole za upravljanje vodama, profesor povijesti

najviša kvalifikacijska kategorija

Nižnjeudinsk - 2014

Odjeljak 1

Informativno

1. Tema iskustva:„Organizacija odmora školaraca kao sredstvo socijalizacije djece i adolescenata“.

2. Radno iskustvo prikazano je sljedećim materijalima:

    Sveobuhvatan program „Ura! Praznici!"

    Algoritam igre programa;

    Program "Ljetne zdravstvene kampanje";

    Program obuke i sudjelovanja dječaka 10. razreda u vojsci

okupljanja srednjoškolaca na bazi vojnog logora;

    Program organizacije ekoloških aktivnosti škole za vrijeme praznika;

    Program organizacije sportskih aktivnosti škole za vrijeme praznika;

    Organizacija rada ljetne radne grupe školaraca, stvorene na bazi gradskog "Centara za zapošljavanje";

    Scenariji događanja za dječji zdravstveni kamp "Radost";

    Društveni projekt „Školsko dvorište“;

    Materijali objavljeni u medijima;

3. Stupanj novosti iskustva:

Ovo radno iskustvo usmjereno je na unaprjeđenje sadržaja aktivnosti za organiziranje odmora djece i adolescenata i korištenje novih pedagoških tehnologija.

4. Kako nabaviti novi:

Novost prikazanog iskustva otkriva se kroz unaprjeđenje pojedinih aspekata pedagoškog rada, kombinaciju elemenata suvremenih metoda, heuristika.

5. Sadržajno-ciljna orijentacija iskustva:

Iskustvo je usmjereno na pronalaženje novih načina za razvoj sustava obrazovanja, odgoja, zdravstvenog unapređenja, slobodnih aktivnosti MOU "Temp" u organiziranju odmora djece i adolescenata, povezano je sa sadržajem obrazovanja, pedagoškim tehnologijama i metodičkim raditi.

6. Trajanje iskustva: 4 godine

Odjeljak II

tehnološke

1. Relevantnost iskustva

U jednoj od okružnica Ministarstva obrazovanja predrevolucionarne Rusije, objavljenoj prije više od jednog stoljeća, nalazi se nevjerojatan redak: "Praznici - ima vremena za odmor djeteta."

Praznici su najsvjetlije emocionalno bogato vrijeme za školarce. Djeci je potrebna samo promjena aktivnosti i dojmova.

Pojam "odmor" dolazi od imena jedne od zvijezda u zviježđu Canis Major. Krajem 19. stoljeća povezivalo se s vrućim ljetnim vremenom i značilo je mirovanje u obrazovnim ustanovama. Slijedeći definiciju V.I. U 20. stoljeću riječ "odmor" počela se koristiti u drugačijem smislu, zadržavajući glavnu karakteristiku: to je vrijeme kada djeca nemaju nastavu u obrazovnim ustanovama općeg srednjeg ili strukovnog obrazovanja.

No škole tijekom praznika u pravilu nastavljaju sa svojim aktivnostima. MBU srednja škola br. 48 ima pozitivna iskustva u organiziranju odmora djece i adolescenata. Škola je stekla dovoljno iskustva u organiziranju i provođenju rekreacijskih, obrazovnih, kulturnih i slobodnih aktivnosti tijekom praznika. Rad u ovom smjeru provodi se tijekom cijele godine, osiguravajući uključivanje vremena godišnjeg odmora u jedinstven obrazovni proces.

Osnovna zadaća organiziranja rada s djecom tijekom praznika je poboljšanje zdravlja djece i stvaranje uvjeta za razvoj djetetove osobnosti tijekom praznika.

Složene društveno-ekonomske i političke promjene koje se događaju u zemlji diktiraju potrebu iznalaženja novih načina razvoja sustava obrazovanja, odgoja, poboljšanja zdravlja i slobodnih aktivnosti.

Cilj djelatnici škole za vrijeme odmora - stvaranje cjelovitog sustava odmora na odmoru, osiguravanje tjelesnog i psihičkog zdravlja djece, aktiviranje njihovih kreativnih potencijala i uključivanje u društveno značajne aktivnosti.

Zadaci:

    stvoriti potrebne uvjete za punopravno korištenje vremena godišnjeg odmora, poboljšanje djece i adolescenata;

    unaprijediti psihološku i pedagošku podršku i programsku i metodičku podršku pri organizaciji odmora;

    organizirati praćenje školskih aktivnosti tijekom praznika.

Očekivani rezultati:

    širenje mogućnosti za razvoj i samorazvoj djetetove osobnosti, ostvarenje njegovih interesa; formiranje iskustva socijalne interakcije

    razumijevanje slobodnog vremena od strane djece i roditelja kao osobne i društvene vrijednosti; utvrđivanje stupnja i oblika njihova sudjelovanja u njemu;

    implementacija novih pedagoških tehnologija i projekata u području organiziranja slobodnih aktivnosti djece i adolescenata;

    sprječavanje zanemarivanja i delikvencije među maloljetnicima;

    integracija djelatnosti obrazovnih i društvenih ustanova;

    razvoj i jačanje materijalne baze ustanove.

2. Sredstva za provedbu hitnih zadataka i njihova pedagoška svrsishodnost

Analizirajući praksu naše ustanove dodatnog obrazovanja djece, u strukturi sadržaja odmora izdvajamo glavne vrste aktivnosti koje imaju svoj specifičan i specifičan sadržaj. Među njima:

    zdravlje;

    zabavan;

    igra;

    obrazovni;

    rad.

Sljedeći uvjeti omogućuju potpunu provedbu ovih vrsta aktivnosti u MOU "Temp":

    Lokacija (škola broj 3, park, gradski rekreacijski centar, okružna knjižnica, gradski zavičajni muzej);

    Povoljno ekološko okruženje;

    visokostručno osoblje;

    Dovoljna materijalna baza (prostorije za rad timova, igraonice, zbornica, uredi za rad kreativnih udruga, sportska oprema).

Uspjehu ustanove tijekom praznika olakšavaju:

    stalna potraga za unaprjeđenjem oblika i sadržaja rekreacijskih aktivnosti, unapređenja zdravlja i zapošljavanja djece;

    modernizacija softverske i metodološke podrške na interaktivnoj osnovi;

    formiranje i razvoj informacijskog prostora i informacijskih resursa za dječju rekreaciju i unapređenje zdravlja, osiguravanje interakcije između sudionika zdravstveno-obrazovnog procesa i svih odjela;

    stvaranje cjelovitog sustava procjene kvalitete odmora i poboljšanja zdravlja djece i adolescenata tijekom praznika.

Djelatnost ustanove tijekom praznika temelji se na principi:

    Načelo priznavanja prava djeteta na slobodno samoopredjeljenje i samoostvarenje, na slobodu izbora pravaca i oblika stvaralačkog djelovanja.

    Načelo jedinstva i cjelovitosti odgojno-obrazovnog prostora (osposobljavanje, obrazovanje, razvoj).

    Načelo razvoja individualnosti svakog djeteta u praksi odgojno-obrazovnog procesa.

    Načelo kreativne suradnje.

3. Pedagoška tehnologija

Organizacija godišnjeg odmora djece jedan je od važnih aspekata odgojno-obrazovne djelatnosti MBU SŠ br.48.

Mogućnosti škole u mogućnosti su zadovoljiti najrazličitije potrebe djece i njihovih roditelja:

Dodatne studije o osobnoj inicijativi;

socijalne aktivnosti;

Dubinsko upoznavanje kulturnih vrijednosti;

Tehnička kreativnost;

Zapošljavanje po volji i plaćeni rad;

primijenjeni rad;

Umjetničko amatersko stvaralaštvo;

Sport i tjelesna kultura;

Komunikacija s prirodom i okolišnim aktivnostima;

Komunikacija po interesima, amaterske aktivnosti, igre.

Koristeći dugogodišnje iskustvo u organizaciji ljetovanja za djecu, organiziramo i provodimo aktivnosti u sljedećim područjima:

Regulatorno - pravna i informacijska podrška;

Programska i metodološka podrška odmora na odmoru;

Osoblje;

Logistika i financijska potpora;

Organizacija kontrole.

Tijekom provedbe ovih područja provedene su sljedeće aktivnosti:

    pedagoško vijeće ustanove o organizaciji dječjih praznika;

    sudjelovanje na regionalnom seminaru organizatora ljetnih praznika za djecu;

    sudjelovanje na regionalnom seminaru o organizaciji ljetne rekreacije;

    izrada i suglasnost programa rada radnih timova organiziranih na bazi gradskog „Centra za zapošljavanje“;

    odabir kadrova iz reda nastavnika i učenika;

    informiranje o poštivanju sigurnosnih propisa i zaštiti života i zdravlja djece;

    razvoj mjera za poboljšanje zdravlja;

    sklapanje sporazuma o osiguranju života škole za vrijeme odmora, o rehabilitaciji djece iz obitelji s niskim primanjima, o organizaciji poslova za maloljetnike iz Središnjeg zdravstvenog centra Nižnjeudinsk;

    uključivanje djece u ljetne ekološke formacije.

Rad nastavnog osoblja usmjeren je na rješavanje sljedećih zadataka:

    stvoriti sustav zanimljive, raznovrsne, aktivne i edukativne rekreacije za djecu, uvodeći ih u razvoj bogatstva duhovne kulture, kao područje neformalne komunikacije i sudjelovanja u svim vrstama praktičnih kreativnih aktivnosti;

    jačati tjelesno i psihičko zdravlje djece, koristeći različite oblike organizacije za unapređenje zdravlja.

Za vrijeme školskih praznika MBU srednja škola br. 48 radi užurbano kako bi se što bolje zaposlila djeca i adolescenti slobodnim, sportskim, rekreacijskim, kulturnim, obrazovnim i izletničkim aktivnostima. Ustanova je izradila i vodi ciklogram razdoblja godišnjih odmora.

Ciklogram programa "Praznici"

ZIMSKI PRAZNICI

    Organizacija istraživačke djelatnosti u raznim područjima znanosti, priprema za NIK.

    Novogodišnja utakmica, sportski programi.

    Sudjelovanje učenika škole na olimpijadama regionalne etape VOSh-a.


PROLJEĆE

ODMOR

Školski skup "Prvi koraci u znanost".

Školska konferencija "U svijet traganja, u svijet, u svijet znanosti!"

Školski skup "Istraživač prirode".

Provedba programa karijernog usmjeravanja „Otvorena vrata».


JESEN

ODMOR

Sportska natjecanja između razreda u košarci i tenisu za 7-11 razrede.

"Cijela obitelj na početak" - sportski praznik za učenike od 1. do 4. razreda i njihove roditelje.

"Smiješni počeci" - natjecanja za 5-7 razrede.

Priprema učenika za općinsku etapu VOSh-a.

Provedba programa turističkih, zavičajnih i ekoloških aktivnosti


LJETNI PRAZNICI

    Škola dnevni boravak u zdravstvenom kampu

"Radost".

škole.

Olkhon na Bajkalu.

"Eruditi planete".

Organizacija odmora djece i adolescenata temelji se na varijabilno-programskom pristupu.

Varijabilni programski pristup je omogućiti djeci i adolescentima mogućnost izbora područja djelovanja i komunikacije, udruga, organizacija, skupina djece u kojima se stvaraju potrebni uvjeti za socijalizaciju djeteta. Pretpostavlja postojanje kompleksa programa koji se međusobno razlikuju po sadržaju dječjih aktivnosti te adekvatnim oblicima i metodama rada. Ovi programi provode pristup primjeren dobi i uzimaju u obzir širok raspon interesa i potreba djece.

Tako učitelji i učitelji dodatnog obrazovanja koji rade u ljetnom zdravstvenom kampu "Radost" provode obrazovne programe različitih smjerova, u kojima se djeca upoznaju s osnovama određene djelatnosti. U uvjetima ljetne rekreacije dijete svoje interese i potrebe može ostvariti iu nekoliko programa.

Raznolikost programa potvrda je profesionalnosti nastavnog osoblja, jer ukazuje na mogućnost zadovoljavanja širokog spektra interesa djece i adolescenata, koji se provode u aktivnostima timova, kreativnih udruga. Sadržaj svakog programa određen je specifičnostima aktivnosti i mogućnostima za djetetovo stjecanje znanja, vještina i sposobnosti koje mu omogućuju da bude uspješan u svojoj aktivnosti i autoritativan među vršnjacima i odraslima.

Mnoge institucije društvenog kompleksa također su uključene u sferu organizacije aktivnosti tijekom praznika: obrazovne ustanove, knjižnica, zavičajni muzej, kino itd. Više od 500 ljudi (djece iz različitih društvenih skupina i odraslih) postaje sudionicima Ura! Praznici!".

Postoje 4 faze u organizaciji odmora za djecu i tinejdžere:

Faza I - jesenski praznici

Tradicionalni oblik rada tijekom jesenskih praznika postao je: masovna sportska događanja za srednjoškolce, srednjoškolce i učenike mlađih razreda. Aktivnosti pripreme učenika za općinsku etapu VOS-a i provedbu programa turističkih, zavičajnih i ekoloških aktivnosti

II pozornica – zimski praznici

Za vrijeme zimskih praznika svoja vrata otvara Škola u kojoj polaznici postaju srednjoškolci. Tijekom nastave u školi rješavaju se zadaci odgoja odgovornog roditeljstva, oblikovanja odgovornog ponašanja i promicanja zdravog načina života.

Program Škola budućih roditelja ističe četiri faze u životu mlade osobe, koje se zovu: “Odrastam”, “Zaljubljujem se”, “Udajem se” i “Ti ćeš dobiti dijete” .

Različiti oblici organizacije u radionicama škole: interaktivne igre, treninzi, majstorski tečajevi, talk showovi, brainstorming sesije omogućuju vam da svaki dan učinite svijetlim i nezaboravnim. U radu Škole "Psihologija obiteljskih odnosa" sudjeluju nastavnici MBU srednje škole br. 48 i specijalisti iz različitih područja djelovanja: pravnici, liječnici,

frizer, kozmetolog, fotograf, stilist, frizer, psiholozi Centra za psihološku dijagnostiku i korekciju, specijalist Centra za socijalnu podršku obitelji i djeci.

U školi "Psihologija obiteljskih odnosa" tinejdžeri ne samo da uče, već i komuniciraju sa svojim vršnjacima, dobro se zabavljaju u slobodno vrijeme, jer je jedan od ciljeva ovih događanja poboljšati slobodne aktivnosti tinejdžera tijekom praznika. Posljednjeg dana Škole svaki polaznik dobiva certifikat.

Tijekom zimskih praznika postali su tradicionalni:

Natjecanje zajedničkih aktivnosti djece i roditelja svih razreda škole;

Novogodišnji praznici za učenike svih razreda;

- "Božićna druženja";

Novogodišnje predstave kazališne skupine škole;

Sudjelovanje djece u školskom natjecanju za najbolju novogodišnju igračku, 2013. - 2014. godine održano je natjecanje "Božićno drvce vlastitim rukama".

Dizajn škole, ukrasi - sve je to rezultat rada razrednih timova.

III faza - proljetni odmor

Tijekom proljetnih praznika nastavlja se radom nastavnog osoblja uključivanje učenika škole u istraživačku djelatnost. Tijekom mjeseca ožujka u školi se održavaju konferencije za srednjoškolce „U svijet traganja, u svijet, u svijet znanosti!“, Istraživač prirode, za mlađe učenike „Prvi koraci u znanost“. Pobjednici školskih konferencija postaju sudionici općinskih konferencija. Sudjeluju na regionalnim predmetnim olimpijadama "Geografski Olimp", "Najbolji biolog" koje održavaju ISU i BSUEP. Sudjeluju u natjecanjima koja se organiziraju za učenike u okviru regionalnog foruma "Obrazovanje regije Angara". Također se provodi program profesionalnog usmjeravanja "Otvorena vrata". Održavaju se susreti srednjoškolaca s nastavnicima i studentima PL - 7, SPTU - 48, "Perspektive". Organiziran je odlazak srednjoškolaca u grad Irkutsk, Krasnojarsk na sajam obrazovnih institucija regije i teritorija.

IV faza - ljetni praznici

Ljetni praznici zauzimaju najvažnije mjesto u strukturi odmora MBU srednje škole br. 48 kako po trajanju tako i po zdravstveno-obrazovnom potencijalu.

Oblici organiziranja rada s djecom ljeti:

    Školski dnevni kamp

"Radost".

    Rad radnih skupina "Škola dobrote", nastalih na temelju Državne središnje crkvene dvorane.

    Sudjelovanje školaraca na gradskim masovnim manifestacijama

za uljepšavanje i uređenje grada.

    Provedba društvenog projekta „Školsko dvorište“.

    Provedba programa ekološkog odgoja i obrazovanja učenika

škole.

    Vojna obuka za studente – dječake.

    Organizacija polaska učenika škole u ekološki kamp

Olkhon na Bajkalu.

    Sudjelovanje učenika škole br.48 u radu općine

kamp rada i odmora "Pchelka" SUN.

    Sudjelovanje učenika škole na međunarodnom natjecanju

"Eruditi planete".

    Sudjelovanje učenika škole u Sveruskom kampu "Eureka" Male akademije znanosti Obninska.

Algoritam ljetne igre

Igranje aktivnosti u organizaciji rada s djecom ljeti nije slučajno vodeće. Od ostalih vrsta aktivnosti, igra se za većinu djece ističe najvećom privlačnošću, jer je za njih prirodna, prirodna aktivnost, u početku motivirana. Dječja igra je praznik.

Govoreći o važnosti algoritma igre u organizaciji dječjih aktivnosti ljeti, treba napomenuti da je najznačajnija samo ona aktivnost koja je većini djece najprivlačnija.

Štoviše, vrlo je važno da odabrana djelatnost bude organski inherentna prirodi određene ustanove, a ne iznajmljena “izvana” samo zato što je dobra za druge.

Izbor modela igre opravdan je činjenicom da naš centar ima sve uvjete za provedbu multiaktivnosti igre:

    kreativni tim nastavnika različitih profila;

    dostupnost materijalno-tehničke baze;

    dovoljna metodološka potpora procesu igre.

Uspjeli smo stvoriti takve modele igara koji su djeci omogućili da se u potpunosti ostvare.

Algoritam igre "Constellation of the game" je dugotrajna složena igra, koja se sastoji od niza raznovrsnih kreativnih aktivnosti, aktivnosti, programa igre i praznika.

Svrha algoritma: okupljanje dječjeg tima u zajedničkim kreativnim aktivnostima.

Na početku smjene dečki su pozvani da pronađu blago, ali za uspješne potrage trebaju znati tragove, koordinate pronalaska "blaga". Ove tragove djeca dobivaju tijekom cijele smjene.

Igra je važna u razvoju djeteta. Situacija igre dopušta da se ponekad još uvijek neostvarene sposobnosti i sklonosti pojedinca otkriju, „nađu se u društvu, u čovječanstvu, u svemiru“ (J. Korchak)

Dakle, algoritam igre programa "Usput dobrote" ima za cilj poticanje odaziva, suosjećanja, potrebe za pomaganjem drugima i stvaranje uvjeta za stvaranje novih prijateljstava i odnosa među djecom.

Svrha ovog algoritma je stvaranje povoljnih uvjeta za sadržajnu rekreaciju, poboljšanje zdravlja djece kroz različite vrste rada, za formiranje pozitivnih životnih stavova kod djece i adolescenata.

Projekt igre programa "Radost TV-a" usmjerena je na stvaranje kreativne atmosfere, odgajanje potrebe za međusobnom pomoći, stvaranje uvjeta za stvaranje novih prijateljstava i odnosa među djecom.

Svrha ove dugotrajne igre je pomoći djetetu da otkrije svoj kreativni potencijal kroz događaje koji se odvijaju u obliku poznatih televizijskih programa, stvoriti mu situaciju uspjeha i dati mu "Minutu slave". .

Za vrijeme trajanja projekta, montažna dvorana ili ljetno koncertno mjesto okreću se v "televizijski studio" Događaji postati "televizijski programi".

No, najvažniji, najsvjetliji događaj u svim “televizijskim sezonama” je “Minuta slave”, gdje dijete može pokazati što može bolje od drugih, odnosno što je naučilo na Tempo TV-u.

Algoritam igre "Živim u Nižnjeudinsku" razvijena je i implementirana u godini proslave 365. obljetnice rodnog grada i omogućila djeci da prožive ljetne praznike pune radosti, kreativnosti i uspjeha, pomogla da se osjećaju kao pravi stanovnik svog grada, aktivni građanin svoga grada. zemlja.

Tradicionalne gradske manifestacije:

Praznik posvećen Međunarodnom danu djeteta;

Praznik posvećen "Danu Rusije"

Zanimljivo iskustvo u odgoj o tradicijama narodne kulture. Ovo su folklorno-igri programi:

    "Jesenska druženja";

    "Gospođica - proljeće";

    "Crvena planina";

Wellness rad ljeti

Jedan od glavnih zadataka razdoblja odmora je poboljšanje djece. Sportska natjecanja pridonijela su obnovi tjelesnog zdravlja djece nakon školske godine i jedna su od točaka za provedbu programa Zdravlje.

Program rehabilitacije se provodi u potpunosti, što potvrđuje i visok postotak rehabilitacije djece (preko 80%). Jutarnje vježbe na svježem zraku, igre na otvorenom, zračne i sunčane kupke, planinarenje, uravnotežena kvalitetna prehrana - ovo nije potpuni popis postupaka za poboljšanje zdravlja tijekom ljeta. Djeca su se hranila hranjivo i raznoliko.

4. Uvjeti koji osiguravaju najveću učinkovitost djelatnosti

Uzimajući u obzir prioritetna područja za razvoj ruskog obrazovanja, nastavno osoblje Srednje škole br. 48 MBU vidi kao dio provedbe programa „Ura! Praznici!" sljedeće smjernice:

    punopravno proživljavanje od strane svakog djeteta vremena godišnjeg odmora kao suštinski vrijedne faze života;

    korištenje odmora za pozitivnu socijalizaciju djece i adolescenata, njihov tjelesni, intelektualni i moralni razvoj;

    suradnja i sukreiranje sudionika u zajedničkim produktivnim aktivnostima usmjerenim na razvijanje kreativnih kvaliteta djece, adolescenata i učitelja.

Najveću učinkovitost aktivnosti na organizaciji odmora djece i tinejdžera osiguravaju:

1. Materijalno-tehnički uvjeti:
a) financiranje iz Fonda socijalnog osiguranja, sredstava lokalnog proračuna, roditeljskih naknada, sponzorstva;
b) dostupnost dvorana, montažnih i teretanih, igrališta i sportskih terena, opreme za sport i igre.
2. Kadrovski uvjeti.
U provedbu programa sudjeluju:
- voditelj kampa - osigurava funkcioniranje kampa;

Zamjenik voditelja kampa - odgovoran za rad učitelja -

odgajatelji;
- odgajatelji - organiziraju rad timova;
- savjetnici odreda, iz reda učenika srednjih škola - pomoćni odgojitelji;
- sportski instruktor - organizira sportsko-rekreacijske aktivnosti;
- glazbeni djelatnik - organizira glazbene i slobodne aktivnosti;
- učitelji dodatnog obrazovanja - provode kružok.
3. Pedagoški uvjeti:
- usklađenost smjera i oblikovanja rada s ciljevima i zadacima,

Stvaranje uvjeta za individualni razvoj djetetove osobnosti kroz sudjelovanje u zajedničkim aktivnostima;
- odabir pedagoških tehnika i sredstava, uzimajući u obzir dobne karakteristike djece;
- osiguranje jedinstva i međusobne povezanosti upravljanja i samouprave;
- jedinstvo pedagoških zahtjeva u odnosima s djecom.

4. Metodološki uvjeti:
- dostupnost potrebne dokumentacije, programa, plana;
- Provođenje instruktivnih i metodičkih sastanaka.

5. Učinkovitost iskustva

Prikupljanjem informacija i dijagnostikom sustavno se prati uspješnost MBU SŠ br. 48 u organizaciji ljetovanja djece i adolescenata.

Glavni pokazatelj uspješnosti je osobni rast djece i adolescenata koji se izražava u:

Stjecanje novih znanja i vještina (71%);

Razvoj osobnih kvaliteta i sposobnosti (69%);

Razvoj vrijednosnih odnosa prema svijetu oko sebe, ljudima, prema sebi (-61%);

Pozitivan stav prema društveno značajnim aktivnostima (76%).

Na temelju rezultata organizacije odmora djece i adolescenata mogu se razlikovati sljedeći rezultati:

2012. - 2013. akademska godina

    škola je laureat regionalnog natječaja „Najbolja ljetna zdravstvena kampanja“, natječaja za organizaciju ljetnih praznika, ozdravljenje i zapošljavanje djece i adolescenata;

Prema podacima medicinskog praćenja aktivnosti ljetnog rekreacijskog kampa "Radost": postotak oporavka djece u posljednje 3 godine ostaje konstantno visok - preko 80%, što ukazuje na optimalne uvjete i kvalitetnu provedbu programa "Zdravlje". "program.

Poglavlje III

Implementacija

Odmor na odmoru je socio-pedagoški fenomen, čija je učinkovitost posljedica raznolikosti mogućih odgojnih i obrazovnih aktivnosti, intenziteta komunikacije djece i odraslih u tom razdoblju.

Radno iskustvo se sumira u općinskoj obrazovnoj ustanovi MBU SŠ br. 48 i IPKROIO. Ovo iskustvo obrazovne ustanove mogu koristiti u svom radu s djecom i adolescentima u cijelosti ili u fragmentima.

Pozitivni rezultati u organizaciji ljetovanja djece i adolescenata mogući su zajedničkim radom odgojno-obrazovnih ustanova, stručnjaka iz različitih područja, te korištenjem gradske infrastrukture.

Glavna ideja iskustva je stvaranje jedinstvenog obrazovnog i sociokulturnog prostora koji osigurava tjelesno i mentalno zdravlje rastuće ličnosti, aktiviranje njezina kreativnog potencijala i samoizražavanje u kreativnoj aktivnosti.

Radno iskustvo prezentirano je na metodičkim skupovima

Godina

Metodološke mjere

2012 - 2014

Sudjelovanje na seminaru organizatora godišnjeg odmora za djecu općinskog okruga

Priprema i prezentacija rada na organizaciji

odmor djece u školi na kolovoškoj konferenciji učitelja okruga;

Govori učitelja iz iskustva organiziranja godišnjih odmora djece i adolescenata;

Sudjelovanje na metodičkoj izložbi "Ovo je naše ljeto!" u okviru pedagoškog skupa;

Izložba fotografija o ljetnim praznicima učenika škole.

Sudjelovanje na regionalnom natjecanju „Najbolja ljetna zdravstvena kampanja“, natječaju za organizaciju ljetovanja, rekreacije i zapošljavanja djece i adolescenata;

Dakle, postojeći sustav rada dobro se uklapa u odgojno-obrazovni proces, budući da je izgrađen u skladu sa suvremenim pristupima podučavanju i odgoju djece, usmjeren je na stvaranje potrebnih uvjeta za punopravno korištenje vremena godišnjeg odmora, poboljšanje zdravlje djece i adolescenata, formiranje infrastrukture za odmor kao nastavak odgojno-obrazovnog procesa u ustanovi.

Zaključak

Odmor čine značajan dio godišnjeg slobodnog vremena školaraca. Tijekom praznika dolazi do pražnjenja napetosti nakupljene tijekom studija, obnavljanja utrošene snage, zdravlja i razvoja kreativnog potencijala.

Sustav organiziranja odmora djece i adolescenata MBU SŠ br. 48 u skladu je s današnjom stvarnošću i ističe prioritete: razvoj djece, socijalizacija pojedinca, moral, tjelesno i duhovno zdravlje, kreativnost, otvorenost, sloboda izbor za svako dijete.

Vrijednost sustava organiziranja rekreacije na odmoru djece i adolescenata MBU SŠ br. 48 je u tome što su stvoreni uvjeti za pedagoški svrsishodan, emocionalno atraktivan odmor djece, obnavljanje njihovog tjelesnog i psihičkog zdravlja, zadovoljavanje potrebe za novitetom dojmova. , kreativno samoostvarenje, komunikacija i amaterski nastup u različitim oblicima uključujući rad, znanje, umjetnost, kulturu, igru ​​i druga područja mogućeg samoodređenja. Raznolikost aktivnosti nastavnog osoblja omogućuje vam organiziranje zanimljivog i višestrukog odmora za djecu tijekom razdoblja odmora.

Pozvani smo organizirati interakciju djeteta sa svijetom, uključiti ga u komunikaciju, u razne za njega značajne aktivnosti na temelju izbora i razumijevanja onoga što se događa.

Dobra potvrda za to su riječi Sh.A. Amonoshvili: „Morate se vidjeti u djeci kako biste im pomogli da postanu odrasli; čovjek ih mora prihvatiti kao ponavljanje djetinjstva da bi se poboljšao; Konačno, čovjek mora živjeti životom djece da bi bio human učitelj.”

Naša pedagoška proza ​​je neumorna briga za dijete u onom dijelu godine kada se nastava ne održava u školi i kada djeca po zakonu trebaju imati dugo očekivano vrijeme za “odmor”.

Reference:

    Afanasiev S.P., Komorin S.V. Tristo kreativnih natječaja. - M., 1997.

    Bashliy E.V. Tehnika igre kao jedan od oblika aktivne nastave. // Dodatna edukacija. broj 4, 2004.

    Barkanov S.V. Pedagoška proza ​​o ljetu. // Dodatno obrazovanje i odgoj. broj 4, 2008.

    za ustanove dodatnog obrazovanja. broj 4, 2003.

    Bilten programske i metodičke građe za ustanove dodatnog obrazovanja. broj 2, 2008.

    Voitenko T.P. Igra kao metoda poučavanja i osobnog razvoja: Metodički vodič za učitelje u osnovnim i srednjim školama. - Kaluga: Adele, 1997.

    Galperin P.Ya. Predavanja iz psihologije. - M .: Viša škola, 2002.

    Dječja psihodijagnostika i karijerno vođenje./ Uredio Stolyarenko L.D. - Rostov na Donu, Feniks, 1999.

    Kuprijanov B.V., Rožkov M.I., Frishman I.I. Organizacija i načini izvođenja igara s tinejdžerima. Igre za odrasle za djecu: Obrazovno-metodički vodič. - M.: VLADOS, 2001.

    Lebedeva I.A. Putovanje u zemlju igara: Zaplet - igra uloga. - Nižnji Novgorod: Humanitarni centar Nižnji Novgorod, 1988.

    Ljetni odmor za djecu. Rad klubova u zajednici za tinejdžere. // Bilten programske i metodičke građe za ustanove dodatnog obrazovanja djece. broj 1, 2005.

    Kolečenko A.K. Psihologija i tehnologije odgoja i obrazovanja. SP/b: Karo, 2006. (monografija).

    Mordasova N. S. Putovima povijesti // Dodatno obrazovanje i odgoj. broj 1, 2004.

    Metik N.V., Konstantinova T.V. Od dizajna pomaka do modeliranja života // Dodatno obrazovanje i odgoj, 2004., br.

    Opća psihologija./ Pod uredništvom Bogoslovskog V.V. – M.: Prosvjeta, 1991.

    Pedagogija./ Uredio V.A. Slastenina - M .: Škola - tisak, 2000.

    PedCouncil. Novine za učitelje osnovnih škola. - M .: Državno jedinstveno poduzeće IPK Moskovskaya Pravda, 2001. - 2008.

    Igre na otvorenom: Udžbenik za studente sveučilišta i visokih škola fizičke kulture. – M.: SportAcademPress, 2002.

    Posljednji poziv. Novine za organizatore izvannastavnih aktivnosti. - M .: Državno jedinstveno poduzeće IPK Moskovskaya Pravda, 2001. - 2008.

    Sventsitsky A.L. Socijalna psihologija. M.: Prospekt, 2004.

    Frishman I.I. Metode rada nastavnika dodatnog obrazovanja: Udžbenik .- M .: Izdavački centar "Akademija", 2001.

    Školske igre i natjecanja. Dodatak novinama "Pedsovet". M.: Državno jedinstveno poduzeće IPK Moskovskaya Pravda, 2007.

    Šmakov S.A. Ideologija odmora: značenje i značenje.
    // Dodatno obrazovanje i odgoj. broj 4, 2008.

dodatak

Događaji

Pojmovi

odgovoran

Proučavanje s nastavnim osobljem normativnih dokumenata "o organizaciji slobodnog vremena djece tijekom praznika i ljetnih praznika".

listopad
prosinac
ožujak
svibanj

administracija

Na sastanku s ravnateljem razmotriti pitanje organiziranja odmora, ljetovanja i rada za djecu iz raznih obitelji.

tijekom godine dana

Izdavanje naloga

"Organizacija slobodnog vremena djece za vrijeme praznika",

„Organizacija rada i odmora djece ljeti“.

listopad
prosinac
ožujak
svibanj

direktor

Osigurati provedbu plana odgojno-obrazovnog rada za sekcije “Obitelj”, “Tinejdžer”, “Zdravlje”.

tijekom godine dana

Zamjenik ravnatelja za odgojno-obrazovni rad

Izraditi raspored za peto radno tromjesečje, uključujući organizaciju rada timova:

    obnova škole;

    popravak namještaja;

    za uređenje školskog terena.

Zamjenik ravnatelja za odgojno-obrazovni rad

Napravite popise s podacima o ostatku djece ljeti.

socijalni učitelj

Razrednici bi trebali sastaviti popise koji sadrže podatke o planiranju ljetnih praznika za učenike u razredima, uključujući i one iz jednoroditeljskih obitelji.

učitelji

Promicanje pravilne, zdrave organizacije slobodnog vremena učenika tijekom jesenskih, zimskih, proljetnih i ljetnih praznika.

tijekom godine dana

društvenim
učitelj, nastavnik, profesor,
učitelji

Organizacija rada ljetnog rekreacijskog kampa „Radost“.

direktor

Zamjenik ravnatelja za odgojno-obrazovni rad

Organizacija rekreacije za djecu bez roditelja, djecu iz nefunkcionalnih, nepotpunih, siromašnih obitelji, djecu pod skrbništvom u školskom zdravstvenom kampu „Radost“ i seoskim kampovima na povlaštenim vaučerima.

socijalni učitelj

Organizirajte razgovore i sastanke s inspektorom prometne policije kako biste spriječili DDTP tijekom blagdana:

    održava mjesec dana "Čuvajte se djeco!" (Rujan);

    osiguranje provedbe akcijskog plana za prometna pravila (studeni, ožujak, lipanj);

    osigurati kontrolu pravodobnog i kvalitetnog izvođenja nastave o prometnim pravilima.

tijekom godine dana

Zamjenik ravnatelja za odgojno-obrazovni rad

Organizirati rad matične predavaonice s obzirom na sljedeća pitanja:

    aktivna rekreacija djece tijekom praznika;

    analiza statističkih podataka o prometnim nesrećama u gradu, regiji tijekom praznika;

    zdrav način života (školska statistika o ovisnosti djece o pušenju);

    studija Konvencije o pravima adolescenata;

    “Zakon i djeca” (o delinkvenciji među tinejdžerima);

    organizacija ljetnih praznika u obitelji.

tijekom godine dana

Zamjenik ravnatelja za odgojno-obrazovni rad

Organizirati rad „Okruglog stola“ za roditelje djece iz jednoroditeljskih obitelji i socijalno ugroženih, gdje se razmatra pitanje zapošljavanja djece za ljetno razdoblje.

socijalni učitelj

Organizacija i sudjelovanje školskih ekipa znanstvenika na natjecanjima, olimpijadama, smjenama na različitim razinama tijekom praznika:

Ekološki kamp "Olkhon";

Međunarodni turnir "Eruditi planeta";

Sveruska smjena "Eureka" Male akademije znanosti grada Obninska;

Ljetni radno-rekreacijski kamp "Pchelka" Općinske stanice mladih prirodnjaka.

lipanj kolovoz

Zamjenik ravnatelja za odgojno-obrazovni rad

Organizacija istraživačkih aktivnosti studenata za vrijeme odmora:

Priprema materijala za istraživački rad,

Sudjelovanje studenata u radu studentskih znanstvenih skupova „Istraživač prirode“, „Prvi koraci u znanost“, „Korak u budućnost“ i dr.

Listopad, siječanj, ožujak, lipanj - kolovoz

direktor

Organizacija preventivnih razgovora s narkologom i specijalistima.

tijekom godine dana

socijalni učitelj

Napravite popis mjera za sprječavanje i sprječavanje delinkvencije među učenicima škole tijekom praznika.

socijalni učitelj

Organizirati rad studija, kreativnih udruga i sportskih sekcija u školi tijekom praznika.

tijekom godine dana

Zamjenik ravnatelja za odgojno-obrazovni rad

Osigurati zaposlenje za vrijeme praznika za učenike „rizične“ skupine.

tijekom godine dana

socijalni učitelj

Napravite popise učenika koji sadrže informacije o planiranju ljetnih praznika za djecu u riziku.

socijalni učitelj

Osigurati građanski, ekološki, zavičajni, umjetnički i estetski, domoljubni odgoj učenika tijekom praznika.

tijekom godine dana

Zamjenik ravnatelja za odgojno-obrazovni rad

Osigurati zapošljavanje učenika tijekom izvannastavnog i odmornog vremena u UDO, promovirati postignuća ovih učenika u sportskom, umjetničkom i tehničkom stvaralaštvu.

tijekom godine dana

Usmjeriti rad Školskog vijeća na način organiziranja i unaprjeđenja slobodnog vremena djece za vrijeme praznika i ljeta.

tijekom godine dana

ravnatelj, predsjednik školskog odbora

Osigurati razvoj i jačanje veza škole s društveno-pedagoškim kompleksima općinske četvrti: Centrom Doverie, Omladinskom sportskom školom, Školom boksa, stadionima Trud i Lokomotiv

tijekom godine dana

zamjenik ravnatelja za odgojno-obrazovni rad,

Organizacija i provođenje racija:

    “dnevna rutina” tijekom praznika i ljeta;

    ispitivanje životnih uvjeta djece iz ugroženih obitelji, udomljene djece, siročadi, djece iz višečlanih obitelji, jednoroditeljskih obitelji, učenika “rizične” skupine.

tijekom godine dana

školske uprave

Izrada socijalne putovnice škole.

Osigurajte da se stalno ažurira i ažurira.

tijekom godine dana

socijalni učitelj

Organizirajte terenski rad.

Osigurati rješavanje pitanja nastavka školovanja i zapošljavanja adolescenata od 16-17 godina, kao i zapošljavanja studenata za ljetno razdoblje.

tijekom godine dana

Zamjenik ravnatelja za odgojno-obrazovni rad

ODMOR, godišnji odmor, odmor. prid. na odmor. Godišnji odmor. || Javlja se tijekom praznika. Odmor na odmoru. Objašnjavajući rječnik Ushakova. D.N. Ushakov. 1935. 1940. ... Objašnjavajući rječnik Ushakova

Odmor Rječnik ruskih sinonima. odmor prid., broj sinonima: 1 odmor (2) Rječnik sinonima ASIS. V.N. Trishin... Rječnik sinonima

PRAZNICI, sv. Pauza od nastave (u obrazovnim ustanovama; u nekim zemljama i u radu parlamenta) za odmor ili ljetno vrijeme. Studenti su otpušteni u saborske prostorije.Ožegovov objašnjavajući rječnik. SI. Ozhegov, N.Yu. Švedova. 1949. 1992. ... Objašnjavajući rječnik Ozhegova

odmor- oh, oh. caniculaire prid. Ljeti vrlo vruće. Uskoro će početi rujanski pljuskovi, a vegetacija, nakratko obustavljena blagdanskom žegom, ponovno će dobiti snagu i prekriti polja ... cvijećem. Fabr 1 112. Te večeri vrijeme je bilo najviše ... ... Povijesni rječnik galicizama ruskog jezika

App. 1. omjer s imenicom. praznici koje sam povezivao s njim 2. Svojstveno praznicima [odmor I], karakterističnim za njih. 3. Padanje na praznike I. Objašnjavajući rječnik Efremove. T. F. Efremova. 2000... Suvremeni objašnjavajući rječnik ruskog jezika Efremova

Odmor, odmor, odmor, odmor, odmor, odmor, odmor, vacation, vacation, vacation, vacation, vacation, vacation, vacation, vacation, vacation, vacation, ... ... Oblici riječi

odmor- praznici su vedri... Ruski pravopisni rječnik

odmor - … Pravopisni rječnik ruskog jezika

odmor- vidjeti praznike; oh, oh S vremenom. kakvo raspoloženje... Rječnik mnogih izraza

odmor- praznici / pređa / th ... Morfemski pravopisni rječnik

Ovaj članak ili odjeljak opisuje situaciju u odnosu na samo jednu regiju. Wikipediji možete pomoći dodavanjem informacija za druge zemlje i regije. Razdoblje odmora bez učenja ili glavne aktivnosti (školski praznici ... Wikipedia

knjige

  • Frau Shram, Afanasy Mammadov. "Frau Schram" je romansa za odmor, ljubavna priča koju je napisao muškarac. Student Moskovskog književnog instituta Ilya Novogrudsky odlazi na odmor u glavni grad neovisnog Azerbajdžana.
  • Frau Shram, Mamedov Afanasy. "Frau Schram" je roman o odmoru, ljubavna priča koju je napisao muškarac. Student Moskovskog književnog instituta Ilya Novogrudsky odlazi na odmor u glavni grad neovisnog Azerbajdžana.
Pregledi detalja: 1398

Pa ipak, u svijetu to nije uzalud izmišljeno. Što otvaraju vrata djeci logora!

Ljeto je prekrasno vrijeme kada svijet postaje svjetliji, šareniji i malo sretniji! Ovako bi trebalo biti našoj djeci - ljubazno, bistro, zanimljivo i sigurno! Ljetni veliki odmor namijenjen je školarcima radi poboljšanja zdravlja, tjelesnog osposobljavanja, a zdravstveno-sportski kamp pravi je uvjet za očuvanje i jačanje tjelesnog i psihičkog zdravlja djece, formiranje njihovog zdravog načina života.

Dana 4. lipnja 2018. godine, dnevnim boravkom za djecu svoja vrata otvorio je prijateljski kamp Sportsko-zdravstvene dječje i omladinske sportske škole. Prvi dan kampa započeo je svečanim redom. U svakoj sportskoj skupini (skijaško trčanje, košarka, odbojka) učenici su dobili upute o sigurnosti i pravilima ponašanja u kampu. Kamp "Sport i zdravlje"dečke čeka puno zanimljivosti: štafete, sportske igre, kvizovi, natjecanja, potrage, izleti i, naravno, treninzi.

Nadamo se da će ostatak za dečke biti zabavan i koristan.Sve najbolje, sportski praznici.

Plan glavnih aktivnosti tijekom zimskih praznika akademske 2017.-2018.

MKU DO MLADOST

1. Masovna događanja

naslov događaja

Institucija-

organizator

držanje

Trošenje vremena

Čajanka "Božićna druženja"

MKU DO MLADOST

MKU DO MLADOST

MKU DO MLADOST

Božićni festival obiteljskog sporta "Zimska zabava"

MKU DO MLADOST

Božićna sportska natjecanja "Smučarsko trčanje"

MKU DO MLADOST

Božićno prvenstvo mladih MKU DO u odbojci među djevojčicama

Srednja škola MKU Chkalovskaya br. 5

Božićno prvenstvo MKU DO Košarka mladih među dječacima

Srednja škola MKU Chkalovskaya br. 5

Skijaško natjecanje "Božićna utrka" Dzerzhinsk

Dzeržinsk

Natjecanje u malom nogometu "Božićni turnir" među dječacima 2006.-2007.

Gorodets

Sastanak sa glavni specijalist KDNiZP Bazhenov M . YU

MKU DO MLADOST

Informacije o aplikaciji

za rekreaciju i ozdravljenje djece u 2018.

Odjel za obrazovanje i politiku mladih Uprave gradskog okruga grada Čkalovska izvještava da od 1. rujna do 1. listopada 2017. godine godine, primaju se prijave građana i organizacija za odmor djece u seoskim kampovima i sanatorijama i zdravstvenim centrima regije Nižnji Novgorod u 2018. Budući da na jesen počinje proces proračuna za sljedeću financijsku godinu, a broj podnesenih zahtjeva za vaučere određuje financiranje ljetne zdravstvene kampanje za iduću godinu.

Organizacija ili građanin se može prijaviti:
1. Besplatna ulaznica u lječilište i zdravstveni centar regije Nižnji Novgorod.

Bonovi se daju građanima s djecom kojoj je iz zdravstvenih razloga potrebno lječilište, u dobi od 6 godina 6 mjeseci do zaključno 15 godina, koji pripadaju sljedećim kategorijama: samohrane majke (očevi); branitelji, građani invalidi; građani koji studiraju u državnim i općinskim obrazovnim ustanovama; građani s djecom koja su postigla uspjeh u studiju, društvenim aktivnostima, koji su pobjednici i dobitnici regionalnih i regionalnih faza Sveruskih olimpijada, natjecanja, smotri, sudionici regionalnih sportskih natjecanja; vojnih građana. Besplatni bonovi za cjelogodišnje sanatorije i zdravstvene centre (kampove) koji se nalaze na području regije Nižnji Novgorod također su osigurani siročadi i djeci koja su ostala bez roditeljske skrbi, djeci iz višečlanih obitelji, djeci, čija su oba roditelja zaposlenici države i općinske proračunske institucije.

2. Naknada ili naknada dijela troškova za kupnju ulaznice u lječilište, lječilište i zdravstveni centar koji se nalazi na teritoriju Ruske Federacije - jednom godišnje.

Naknada se daje građanima koji imaju djecu kojoj je iz zdravstvenih razloga potrebno lječilište.

3. Ulaznica za seoski kamp u regiji Nižnji Novgorod ili nadoknada dijela troškova njezina stjecanja.

Bonovi se osiguravaju zaposlenicima u javnom sektoru, nezaposlenim građanima, neradnim umirovljenicima, umirovljenicima-skrbnicima i udomiteljima. Također, roditelji (pravni zastupnici) mogu sami kupiti bonove za bilo koji kamp u regiji Nižnji Novgorod i imaju pravo na naknadu dijela troškova stjecanja vaučera za seoske zdravstvene kampove.

Prijave prihvaćene prije 01.10.2017 u uredu br. 10 Odjela za obrazovanje i politiku mladih (Lomonosov ulica, 59, 3. kat).

Više informacija možete dobiti

Telefonom - 41446 (lok. broj -21), Krestyaninova Anna Konstantinovna;

U skladu sa zakonodavstvom Ruske Federacije tijekom razdoblja godišnjeg odmora na temelju MKU DO DYUSSHorganizira se rekreacija i zapošljavanje djece.

Rekreativne aktivnosti tijekom ljetnih praznika jedna su od najvažnijih faza u usavršavanju djece tijekom cijele godine, čija je svrha obnavljanje i proširenje adaptivnih sposobnosti dječjeg organizma. Tijekom ljetnih praznika, ne može svaki roditelj svom djetetu pružiti punopravan, pravilno organiziran odmor, tijekom kojeg možete poboljšati svoje zdravlje, osloboditi se stresa i razviti svoje sposobnosti. Stoga organizacija rekreacije, rehabilitacije i zapošljavanja djece i mladih ostaje jedno od prioritetnih područja rada u socijalnoj sferi. Obrazovni sustav ostaje glavni organizator zapošljavanja, rekreacije i zdravlja djece.

Kada se trebam prijaviti za ulaznicu u ljetni zdravstveni kamp?

Tijekom ljetnog odmora na bazi MKU DO DYUSSH djeluje ljetni sportski dnevni kamp za djecu „Sport i zdravlje“.

Vaučer za sportski kamp "Sport i zdravlje" osigurava se besplatno. Učenici srednjih škola gradske četvrti Chkalovsk imaju pravo dobiti vaučer.

Kako bi dijete dobilo ulaznicu za sportski kamp „Sport i zdravlje“, roditelji (zakonski zastupnici) moraju se obratiti MKU DO CYSS, podnijeti zahtjev utvrđenog obrasca i priložiti potvrdu općeobrazovne ustanove. Prijave u sportski kamp „Sport i zdravlje“ za dnevni boravak djece zaprimaju se od 10.04.2018.

Ljetno vrijeme . Studenti se otpuštaju na saborskoj konferenciji.

Objašnjavajući rječnik Ozhegova. SI. Ozhegov, N.Yu. Švedova. 1949-1992 .


Sinonimi:

Pogledajte što je "praznik" u drugim rječnicima:

    ODMOR, godišnji odmor, odmor. prid. na odmor. Godišnji odmor. || Javlja se tijekom praznika. Odmor na odmoru. Objašnjavajući rječnik Ushakova. D.N. Ushakov. 1935. 1940. ... Objašnjavajući rječnik Ushakova

    Odmor Rječnik ruskih sinonima. odmor prid., broj sinonima: 1 odmor (2) Rječnik sinonima ASIS. V.N. Trishin... Rječnik sinonima

    odmor- oh, oh. caniculaire prid. Ljeti vrlo vruće. Uskoro će početi rujanski pljuskovi, a vegetacija, nakratko obustavljena blagdanskom žegom, ponovno će dobiti snagu i prekriti polja ... cvijećem. Fabr 1 112. Te večeri vrijeme je bilo najviše ... ... Povijesni rječnik galicizama ruskog jezika

    App. 1. omjer s imenicom. praznici koje sam povezivao s njim 2. Svojstveno praznicima [odmor I], karakterističnim za njih. 3. Padanje na praznike I. Objašnjavajući rječnik Efremove. T. F. Efremova. 2000... Suvremeni objašnjavajući rječnik ruskog jezika Efremova

    Odmor, odmor, odmor, odmor, odmor, odmor, odmor, vacation, vacation, vacation, vacation, vacation, vacation, vacation, vacation, vacation, vacation, ... ... Oblici riječi

    odmor- praznici su vedri... Ruski pravopisni rječnik

    odmor - … Pravopisni rječnik ruskog jezika

    odmor- vidjeti praznike; oh, oh S vremenom. kakvo raspoloženje... Rječnik mnogih izraza

    odmor- praznici / pređa / th ... Morfemski pravopisni rječnik

    Ovaj članak ili odjeljak opisuje situaciju u odnosu na samo jednu regiju. Wikipediji možete pomoći dodavanjem informacija za druge zemlje i regije. Razdoblje odmora bez učenja ili glavne aktivnosti (školski praznici ... Wikipedia

knjige

  • Frau Shram, Afanasy Mammadov. "Frau Schram" je romansa za odmor, ljubavna priča koju je napisao muškarac. Student Moskovskog književnog instituta Ilya Novogrudsky odlazi na odmor u glavni grad neovisnog Azerbajdžana.
  • Frau Shram, Mamedov Afanasy. "Frau Schram" je roman o odmoru, ljubavna priča koju je napisao muškarac. Student Moskovskog književnog instituta Ilya Novogrudsky odlazi na odmor u glavni grad neovisnog Azerbajdžana.
Imate pitanja?

Prijavite grešku

Tekst za slanje našim urednicima: