Дунд бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээл, гэрийн тэжээвэр амьтан. Ярианы эмчилгээний хичээлийн агуулга "Гэрийн тэжээвэр амьтдын хэлний бэлтгэл. Гэрийн тэжээвэр амьтдын дунд бүлэг

Сэдэв: Гэрийн тэжээвэр амьтад

мариупол хотын DNZ № 98-ийн багш-ярианы эмч ярианы эмчилгээний төв

зорилго: гэрийн тэжээвэр амьтад болон тэдний нялх хүүхдийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх. Гэрийн тэжээвэр амьтдын олон тооны үгсийг үүсгэх. Олон тооны олон тооны тоо, эзэмшсэн шинж чанар, "муур" гэсэн нэр томъёоны бууралт.хөгжил, моторт хөдөлгүүрийн нарийн чадвар, харааны мэдрэмж. Төрөл бүрийн сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэх чадвар.

Тоног төхөөрөмж : гэрийн тэжээвэр амьтад болон тэдний нялх хүүхдийг дүрсэлсэн объектын зураг, тайрсан зураг. D / Мөн "Энэ хэн болохыг таах уу?", "Гэрийн тэжээвэр амьтдыг хайж олох." Хэний сүүл? "," Хэний царай вэ? " Таавар.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсоод үг хэлнэ.

Энд та гайхаж, хошигнож, алдаа гаргаж болно.

Тоглож, хөгжилдөж, маш их зүйлийг сурч мэдээрэй.

1. Миний сэтгэл санаа ямар байна вэ? Хүүхдүүд тохирохыг нь сонгодог

картуудыг хэвлэх даавуун дээр тавь.

2. Нүдэнд зориулсан гимнастик. Нүдээ анивчуул.

Бид нүдээ аниад одоо тайвширч байна

Бид аажмаар амьсгаа авлаа.Бид газрууд руу явлаа.

Амьсгал дээр дахин

3. Тоглоом "Хэн суух вэ?" Хүүхдүүдийн нэрийг шивнэл гэж нэрлэдэг.

4. Эгшгийн авиаг давтах. Эгшгийн тэмдгийг самбар дээр харуулав.

5. Янз бүрийн хоолойны хүчтэй эгшигт авиа дуудлага.


6. Сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх тоглоом. Над шиг алгадах.
7. Оньсого таавар хийх.

Хонх дуугарч байна

Тэр надаас зугтав (ЯМАР)

Нуга үдшийн харанхуйд хайлж,
Түүнийг хаанаас олох вэ? .-би-би-би ..

Мөн цөцгий ба kefir

Сүү, амттай бяслаг (COW)

Биднийг эрүүл байлгахын тулд

Улаан үс бидэнд өгөх болно ... ...

Эзэнтэй найзууд, байшинг хамгаалдаг (НОХОЙ)

Үүдний доор, сүүлний бөгжөөр амьдардаг.

Морьтой давхих

Тэр хурдан хурдан гүйдэг (МОРЬ)

Чи түүнийг гүйцэхгүй

Хэрхэн үсэрч байгааг хараарай: -Хөөө.

Хөвсгөр бөмбөлөг, чадварлаг үсрэх, (Туулай)

Урт чих лууваннд дуртай.

Үслэг цув, кафтан хөндийн дагуух ууланд алхаж байна. (ХОНЬ)

8. Хэн яаж хашгирдаг вэ?

9. Хэн хаана амьдардаг вэ?

Үхэр нь амбаартаа байдаг. Морь нь жүчээнд байна. Гахай гахайн хашаанд байна.

Нохой нь үржлийн газарт Ямаа, хуц нь амбаартаа байдаг.

10. "Ээжүүд ээ, аавууд, хүүхдүүд ээ." Тэдний нэрийг хэн гэдэг вэ?

11. D / Мөн "Хэн нь хэнтэй вэ?" (таавар) Боловсролын төрөл зүйл. тохиолдол нэр

бамбаруушны байшингийн нэрийг тэмдэглэж байна. амьтад.

12. D / Мөн "Өгүүлбэрийг гүйцээнэ үү."

Нүхэнд саарал нь олзоо хүлээж байна ... .. (муур).

Одоо, тэр ч байтугай нэг милийн зайд тэр ойртохгүй ... .. (муур).

Харх нь хөгшин бөгөөд аймшигтай зүйлийг харсан ... .. (муур)

... (муур) -тай уулзахгүйн тулд байшингийн дор хурдан гүй.

Тэнд чичирч, харанхуйд .... (муур) тухай дурсдаг.

13. Мудра "Мэдлэг".


Би хуруугаа тэгшитгэсэн ч хоёр нугалав

Би тэднээс бөгж хийж зүрхэнд зүүж өгдөг.

Одоо би бага зэрэг суугаад амьсгалах болно.

14. D / Мөн "Хэний царай вэ?" "Хэний сүүл вэ?"


15. D / I "Энэ хэн болохыг таах уу?" Амьтдын сүүдэр гэж нэрлэдэг.


16. "Ууртай хүү" өгүүллэг зохио.

17.J / Тэгээд "Зургийг цуглуул." Гэрийн тэжээвэр амьтдыг дүрсэлсэн зургуудыг хайчилж ав.

18. Д / И "Теремок". Хүүхдүүд "суурьшсан" цонхоо хаадаг.

гэрийн тэжээвэр амьтад.


19. Үйлдлийг үзүүлэх санал боловсруулах.

Төгс ба төгс бус үйл үгийн практик хэрэглээ. Хүүхдүүд үйл ажиллагаагаа дуусгахдаа өгүүлбэр хийдэг. Жишээ нь. “Ваня сүү уудаг. Ваня сүү уусан. "

20.Д / И "Гайхамшигт цүнх". Хүүхдүүд шүргэлцэн байдлаар амьтдын аль нь цүнхэнд байгааг тодорхойлоод л гаргана.

"Гэрийн тэжээвэр амьтад" ярианы эмчилгээний хичээлийн агуулга

Сэдэв: Гэрийн тэжээвэр амьтад

Зорилго: Үгийн сангаа нөхөх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгавар:

руу боловсролын зорилгоор :

Гэрийн тэжээвэр амьтдын талаархи санаа бодлыг бий болгох, тэдгээрийн гадаад төрх болон амьдралын хэв маяг;

"Гэрийн тэжээвэр амьтад" сэдэвт тайлбар толь бичгийг тодруулах, өргөжүүлэх (амьтан, үхэр, морь, нохой, муур, ямаа, хөөх, холтос, моо, хөрш, туурай, дэл, эвэр);

Гэрийн тэжээвэр амьтдын ерөнхий ойлголтыг бий болгох;

Төгс байдал дүрмийн бүтэц яриа (-онок, -онок, -ат, -ат гэсэн дагавар бүхий нэр үг үүсэх).

руу засч залруулах, хөгжүүлэх зорилго :

Ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх, фонемик дүрслэл, хараа, антикуляци, нарийн ба ерөнхий моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

руу боловсролын зорилгоор :

Зэрлэг ан амьтдыг сонирхох, нинжин сэтгэл, санаачилга, хариуцлага, хамтын ажиллагааны ур чадварыг бий болгох;

Гэрийн тэжээвэр амьтанд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

Би . Байгууллагын мөч . [Тодруулгадуудлагаондonomatopoeia.]

Логопед нь өрөөний үүдэнд хүүхдүүдтэй уулзаж, мэндэлж, бүгдийг ширээндээ суухыг урьдаг.

Ярианы эмч. Би чамд үзүүлэх амьтны барималуудыг хар. Амьтныг нэрлээд, яаж ярьдагийг надад хэлээрэй.

1-р хүүхэд. Муур: хөөх.

2-р хүүхэд. Нохой: нэхэх.

3-р хүүхэд. Үнээ: му.

4-р хүүхэд. Морь: хөө.

Ярианы эмч. Зөв. Сайн хийлээ! Суух.

II ... Гол хэсэг

Дидактик тоглоом "Хэн дуу хоолойгоо өгч байгаа юм бэ?"

Гэрийн тэжээвэр амьтад манайд зочлохоор ирэв. Гэхдээ эдгээр амьтад ганцаараа биш, харин зулзагануудынхаа хамт амьдардаг.

Эх үнээ хүүхдээ хэрхэн дуудах вэ? (Мөө-о-оо)

Хүүхэд түүнийг юу гэж дуудах вэ? (Тугал)

Гахайн ээж хүүхдээ хэрхэн дуудах вэ? (Оинк-оинк)

Бамбаруушийг хэн гэж нэрлэх вэ? (Гахай)

Ямааны ээж хүүхдээ хэрхэн дуудах вэ? (Fah-ee)

Түүний зулзагыг хэн гэдэг вэ? (Хүүхэд)

Морины ээж хүүхдээ хэрхэн дуудах вэ? (Hoo hoo)

Бамбаруушийн нэр хэн байх вэ? (Унага)

Хонины ээж хүүхдээ хэрхэн дуудах вэ? (Me-e-e)

Бамбаруушийн нэр хэн байх вэ? (Хурга)

Нохой ээж хүүхдээ хэрхэн дуудах вэ? (Нэхэх нэхэх)

Бамбаруушийн нэр хэн байх вэ? (Гөлөг)

Муурын ээж хүүхдээ хэрхэн дуудах вэ? (Хөөе хөөх)

Бамбаруушийн нэр хэн байх вэ? (Зулзага)

Логопед гэрийн тэжээвэр амьтдын дүрсийг ээлжлэн ил гаргадаг.

Гэрийн тэжээвэр амьтдын яриа "Сүрэг" тоглоомын тоонуудыг ашиглан. [Тухайн сэдвээр үгсийн санг сайжруулах, өргөжүүлэх. Диалоги яриаг хөгжүүлэх. Амьтдын тухай дүрсэлсэн түүх бичихэд бэлтгэ.]

Логопед хүүхдийн өмнө ширээн дээр “коррал” барьж, түүнд гэрийн тэжээвэр амьтдын дүрсийг байрлуулдаг.

Ярианы эмч. Амьтны барималуудыг авч үзье. Та хэнийг таньсан бэ? Ээж болон түүний хүүхдийг нэрлэ.

Хүүхдүүд амьтдын дүрсийг үзүүлж, нэрлэв.

1-р хүүхэд. Ямаа, хүүхэд.

2-р хүүхэд. Нохой, гөлөг.

3-р хүүхэд. Адуу, унага.

4-р хүүхэд. Үхэр, тугал.

Ярианы эмч. Зөв. Одоо үнээтэй танилцацгаая. Тэр ямар хүн бэ?

Хүүхдүүд. Том, хар. Ярианы эмч. Түүний толгой дээр юу байгаа вэ?

Хүүхдүүд. Эвэр.

Ярианы эмч. Одоо морины тухай яриач. Тэр ямар хүн бэ? Түүний толгой дээр юу байгаа вэ?

Хүүхдүүд. Энэ нь том, хүрэн өнгөтэй. Тэр дэлтэй.

Ярианы эмч. Сайн байна. Ямааны талаар хэн чамд хэлэх вэ? Түүний хэмжээг үхэртэй харьцуул. Тэр ямар хүн бэ?

Хүүхдүүд. Ямаа нь жижиг, саарал юм. Тэр бас эвэртэй.

Ярианы эмч. Зөв. Одоо нохойн талаар ярилцъя. Энэ хэр том вэ? Түүний гэзэг гэж юу вэ?

Хүүхдүүд. Нохой нь жижиг, бор юм. Тэр бөгжний сүүлтэй.

Ярианы эмч. Та манай үзэг дээр байгаа амьтдын талаар маш сайн ярьсан. Эдгээр амьтдыг хүнтэй хамт амьдардаг бөгөөд түүнд ашиг тусаа өгдөг тул хүн тэднийг халамжилж, халамжилж, хооллож, усалж, тэдэнд зориулж орон сууц барьдаг тул гэрийн амьтад гэж нэрлэдэг. Эдгээр амьтад хүнд ямар ашиг тусаа өгдөгийг та мэдэх үү? Жишээлбэл, үхэр үү?

Хүүхдүүд. Тэр сүү өгдөг.

Ярианы эмч. Тэгээд ямаа юу?

Хүүхдүүд. Тэр бас сүү өгдөг.

Ярианы эмч. Мөн дулаан цамц, малгай, оймс нэхсэн ноос, доош. Нохой юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүд. Тэрээр эзнээ болон гэр орноо хамгаалдаг.

Логопед янз бүрийн морьдыг дүрсэлсэн зураг гаргаж, ширээн дээр байрлуулна.

Ярианы эмч. Зөв. Одоо зургуудыг үзээрэй. Тэдний дээр өвс, түлээ, бордоо ачдаг морьдыг та харж байна. Тосгонд морь бол нэн шаардлагатай амьтан юм. Тэд газар хагалж, түүн дээр ургацаа зөөдөг.

1-р дэвтэр дээр ажиллана уу ... [Хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх.]

Логопед нь нээлттэй хуудсыг p. 30 дэвтэр, өнгөт харандаа бүхий савыг ширээн дээр тавина.

Ярианы эмч. Гэрийн тэжээвэр амьтад, нохой, түүний зулзаганд өнгө оруулъя. Бор харандаа аваад нохой, гөлөгийг өнгөөр \u200b\u200bбуд. Ямар нохой, гөлөг вэ?

Хүүхдүүд. Нохой, гөлөг нь бор юм.

Ярианы эмч. Зөв!

Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна.

Ярианы эмч. Сайн хийлээ! Тэмдэглэлийн дэвтэрээ хаа.

Гадаа тоглоом "Тугал". [Яриа хөдөлгөөнийг зохицуулах, хөдөлгөөнт байдал, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх. Хоёр хөлөөр үсрэх чадварыг нэгтгэх.]

Логопед хүүхдүүдийг хивсэн дээр урьж, тойрог дотор жагсахыг санал болгож байна.

Boo Boo,

Би эвэртэй.

Boo Boo,

Хоёр хөл дээр хоёр үсрэх.

Би сүүлтэй.

"Сүүл" -ийг харуул: арын ард гараа ав.

Boo Boo,

Хоёр хөл дээр хоёр үсрэх.

Би чихтэй

"Чих" -ийг алган дээрээс харуул.

Boo Boo,

Хоёр хөл дээр хоёр үсрэх.

Маш аймшигтай.

Хуруугаараа "эвэр" -ийг харуул.

Boo Boo,

Хоёр хөл дээр хоёр үсрэх.

Би айлгах болно

Stomp.

Boo Boo,

Хоёр хөл дээр хоёр үсрэх.

Би товчилж байна.

"Тулгаа".

Амьсгалах дасгал. [Ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх.]

Логопед хүүхдийг эгц босч, гараа доошлуулаад, тайван амьсгалж, "гэдэс рүү агаар илгээж", амьсгалаа гаргахдаа тав, арагш тоолохыг урьдаг.

Дасгалыг 2-3 удаа хийдэг.

"Гэрийн тэжээвэр амьтад" таавар. [Харааны гнозис ба бүтээлч пракси хөгжүүлэх. Тухайн сэдвээр үгсийн санг сайжруулах, өргөжүүлэх.]

Логопед хүүхдүүдэд зүссэн зураг - таавар тарааж өгдөг.

Ярианы эмч. Миний бэлтгэсэн тайрсан зургуудыг цуглуул. Та тэдэн дээр хэнийг харж байна вэ?

Хүүхдүүд. Эдгээр нь гэрийн тэжээвэр амьтад юм.

"Миний араас давтан хий" дасгал хийх. [Үгийн найруулгын бүтцэд ажиллана уу.]

Ярианы эмч. Энэ тоглоом аль хэдийн танил болсон. Та надаас хойш давтаж үгсийг алгадах хэрэгтэй болно. Эхний үгийг сонс. Ямаа.

Хүүхдүүд алга ташиж, ээлжлэн дууддаг: "ко-за", "се-но", "ус-тийм".

III ... Үр дүн [Хүүхдийн ажлын үнэлгээ.]Логопед нь хүүхдүүдийг гүйцэтгэсэн бүх даалгаврынхаа жагсаалтыг гаргахыг урьж, дараа нь хүүхэд бүрийн ажлыг үнэлдэг.

Лексик сэдвээр ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй
"Гэрийн тэжээвэр амьтад"

бэлтгэсэн: Давыдова Елена Юрьевна
багш ярианы эмч
Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага
цэцэрлэг "Алёнка"
Никифоровский дүүрэг, Тамбов муж, суурин газар Дмитриевка

Даалгавар:
Засан хүмүүжүүлэх боловсрол:
- "Гэрийн тэжээвэр амьтад" сэдэвт хүүхдийн толь бичгийг тодруулах, идэвхжүүлэх;
- дасгал хөдөлгөөнөөр у угтвар үгийг яриандаа ашиглаж сурах. "Хэнд хэн байна?", "Хэнд юу байна?";
- нэр үгийг сургаж сургах. pl. нэгжээс хэдэн цаг дасгал хийх цаг. "Нэг-Олон";
- нэр үгийг бүтээхэд заах. жижигрүүлсэн энхрий дагавартай - "Үүнийг энхрийлэн нэрлэ" дасгал дээр.
Засан хүмүүжүүлэх ба хөгжүүлэх:
- дасгал хийх замаар зөв сэтгэх. "Зургийг цуглуулах";
- үе мөчний аппаратын булчинг бэхжүүлэх.
Засан хүмүүжүүлэх болон боловсролын:
- хүрээлэн буй ертөнцөд танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх
- гэрийн тэжээвэр амьтдыг хайрлах хайрыг бий болгох.

Хичээлийн явц:

1. Байгууллагын мөч.

Логопед: - Өнөөдөр хичээл дээр хэний тухай ярилцах вэ, таавар таах замаар олж мэдэх болно.

Хашаа руу авирах
Би ан хийхээр гарч байна.
Хулганууд нүхэндээ нуугдав
Би тэднийг удаан хугацаанд үздэг. (Муур)

Хамар нь дугуй хамар,
Алаг сүүл нь зүүгээр хийдэг.
Ээж бол гахай, аав бол гахай.
Тэр бол тэдний хайртай хүү юм. (Пиглет)

Хүний үнэнч найз,
Би дуу бүрийг маш мэдрэмтгий сонсдог.
Би гайхалтай үнэртэй
Хурц нүд, сонсгол. (Нохой)

Хурдан гүйлтийн аварга
Би заримдаа тэрэг унадаг.
Авга хүргэн намайг дагуулж ирсэн
Ус, өвс, овъёос. (Морь)

Өлсгөлөн - хошин шог
Залхсан - зажлуур
Бага насны хүүхдүүд
Сүү өгдөг. (Үнээ).

Логопед: - Та эдгээр бүх амьтдыг нэг үгээр яаж дуудах вэ?
(Гар хийцийн)
Логопед: - Тийм ээ, гэр минь. Өнөөдөр анги дээр бид гэрийн тэжээвэр амьтдын талаар ярилцах болно. Хэл маань бидэнд тус болохын тулд бид хэлний гимнастик хийх болно.

2. Үений гимнастик.

Муур сүү долоодог.
"Өргөн" хэлийг амнаас нь гаргаж ав. Хэлний үзүүрийг "аяга" -аар дээш үрээд хэлээ амандаа нуу.
Тугал нь сүү хөхдөг.
Ам нь нээлттэй, уруул нь инээмсэглэв. Хэлний өргөн үзүүрийг дээд уруулын доор авчраад товшилтоор урж ав
Морины хурхиралт.
Уруулын чичиргээ.

3. "Хэн хэнтэй вэ?" Дасгал хийх.

Логопед: Ээжүүд болон тэдний зулзаганууд бие биенээ алджээ. Тэд үнэхээр хамт байхыг хүсдэг. Тэднийг уулзуулъя. Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна.
Логопед: Одоо шалгаая. Хэн хэнтэй вэ?

Муур зулзагатай.

Морь унагатай.

Нохой гөлөгтэй

Гахай гахайтай.

Үхэр тугалтай.

4. "Хэнд юу байдаг вэ?" Дасгал хийх.

Логопед: - Залуусаа, гэрийн тэжээвэр амьтдын аль нь эвэртэй вэ? (Үхэр, хуц, ямаа)
Хэн сахалтай вэ? (Туулай, нохой, муур)
Хэн зөөлөн хөлтэй вэ? (Муур дээр)
Хэн дэлэнтэй вэ? (Үхэр, ямаанд)
Хэн хамартай вэ? (Гахайн дээр)

5. "Нэг-олон" дасгал хийх.

Логопед: - Одоо "Нэг - олон" тоглоом тоглоцгооё.
Муур - муур
Нохой бол нохой юм
үнээ - үнээ,
морь - морь,
хонь - хонь
зулзага - зулзага,
тугал - тугалууд.

6. Дасгал. "Сайхан нэрлэ."

Ярианы эмч: - Одоо залуусаа, ирээрэй. Тэд амьтдыг сайхан сэтгэлээр дууддаг.
Муур. Та түүнийг энхрийлэн юу гэж дууддаг вэ? (зулзага),
нохой нохой,
морь морь,
ямаа-ямаа,
хонь хурга.

7. Биеийн тамир.

"Китти"
Энд муур юу байна, (Тэд "муур" алхамаар алхдаг)
Дугуй нүүр, (нүүрээ цус харвах)
Хөл тус бүр дээр (Тэд хумсыг төлөөлдөг)
Хумс нь зураас юм.
Түүнд зориулсан бүх тоглоомууд - (Үсрэх байрандаа)
Куб ба дамар. Бөмбөг шиг муур, (Тэд ар араасаа дугуйлан үсрэх) Орон сууцны эргэн тойронд үсрэх.


8. Дасгал. “Зураг цуглуулах”.

Логопед: - Зургаа цуглуулаад авсан амьтдыг нэрлэ. (Гахай, муур, хуц, нохой, үхэр, ямаа)

9. Хичээлийн хураангуй.

Логопед: Өнөөдөр хичээл дээр та ямар амьтдын тухай ярьж байсан бэ?
Ямар амьтдыг гэрийн тэжээвэр амьтан гэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдүүд хариулдаг).
Гэрийн тэжээвэр амьтдын жишээг өг.

Мэдээллийн нөөц:
http://logoped18.ru/
http://www.idealdomik.ru/yenciklopedija-poleznyh-sovetov/deti-i-roditeli/zagadki-pro-domashnih-zhivotnyh.html
logoped18.ru ›logopedist / logopedicheskiy-konspekt ...
festival.1september.ru ›нийтлэл / 627480 /
michutka.3dn.ru ›publ / sjuzhetnye_ kartinki ... kartinki

Сэдэв:"Гэрийн тэжээвэр амьтад".

Зорилтууд:Гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдгээрийн гадаад төрх байдал, амьдралын хэв маягийн талаархи санаа бодлыг бий болгох. "Гэрийн тэжээвэр амьтад" сэдвээр тайлбар толь бичгийг тодруулах, өргөжүүлэх. Ерөнхий ойлголтыг бүрдүүлэх гэрийн тэжээвэр амьтад. Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (-онок, -енок, -ат, -ят гэсэн дагавар бүхий нэр үг үүсэх). Уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх. Ярианы ерөнхий ур чадварыг хөгжүүлэх (дуу авианы дуудлага, дуу хоолойг зөв хуулбарлах, дууны тембр өнгө, ярианы аялгууг илэрхийлэх чадвар). Харааны анхаарал, сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөлөл, дууриамал, уран зөгнөл, нарийн ба ерөнхий моторт ур чадварыг хөгжүүлэх. Гэрийн тэжээвэр амьтанд хайр, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:"Сүрэг" тоглоом, өнгөт харандаа, хүүхдийн тоогоор тэмдэглэлийн дэвтэр No1, гэрийн тэжээвэр амьтдын дүрс бүхий сэдэвчилсэн зураг, морины дүрс бүхий сэдэвчилсэн зураг.

Хичээлийн явц:

Хичээл эхлэх үеийн зохион байгуулалт.

Гэрийн тэжээмэл амьтдын тоогоор ширээн дээр очно уу. Амьтныг нэрлээд, яаж ярьдагийг надад хэлээрэй.

За сайн байна. Суудал дээрээ суу.

"Сүрэг" тоглоомын дүрсийг ашиглан гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай яриа.

Амьтны барималуудыг авч үзье. Та хэнийг таньсан бэ? Ээж болон түүний хүүхдийг нэрлэ.

Зөв. Одоо үнээтэй танилцацгаая. Тэр ямар хүн бэ? Түүний толгой дээр юу байгаа вэ?

Одоо морины тухай яриач. Тэр ямар хүн бэ? Түүний толгой дээр юу байна вэ?

Сайн байна. Ямааны талаар танд хэн хэлэх вэ? Түүний хэмжээг үхэртэй харьцуул. Тэр ямар хүн бэ?

Одоо нохойн талаар ярилцъя. Энэ хэр том вэ? Түүний гэзэг юу вэ?

Та манай үзэг дээр байгаа амьтдын талаар маш сайн ярьсан. Эдгээр амьтдыг хүний \u200b\u200bгэрт амьдардаг бөгөөд түүнд ашиг тусаа өгдөг тул хүн тэднийг асран халамжилж, тэжээж, усалж, тэдэнд зориулж байшин барьж өгдөг тул гэрийн амьтад гэж нэрлэдэг. Эдгээр амьтад хүнд ямар ашиг тусаа өгдөгийг та мэдэх үү? Жишээлбэл, үхэр үү?

Нохой юу хийдэг вэ?

Одоо зургуудыг үзээрэй. Тэдний дээр өвс, түлээ, бордоо ачдаг морьдыг та харж байна. Тосгонд морь бол нэн шаардлагатай амьтан юм. Тэд газар хагалж, түүн дээр ургацаа зөөдөг.

3. Дэвтэр No1 дээр ажиллах.

Гэрийн тэжээвэр амьтдын нэг болох нохой, түүний зулзагыг өнгөөр \u200b\u200bбудцгаая. Бор харандаа аваад нохой, гөлөгийг өнгөөр \u200b\u200bбуд. Ямар нохой, гөлөг вэ?

4. Гадаа тоглодог "Тугал" тоглоом.

Зохицуулагчбас би хөдөлгөөнтэй яриа. Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.

Би эвэртэй. Хуруугаараа "эвэр" -ийг харуул.

Boo boo, Хоёр хөл дээр хоёр үсрэх.

Би сүүлтэй. "Сүүл" -ийг харуул. Boo boo, Хоёр хөл дээр хоёр үсрэх.

Би чихтэй, "чих" -ийг алган дээрээс харуул.

Boo boo, Хоёр хөл дээр хоёр үсрэх.

Маш аймшигтай. Хуруугаараа "эвэр" -ийг харуул.

Boo boo, Хоёр хөл дээр хоёр үсрэх.

Стомпыг айлгах.

Boo boo, Хоёр хөл дээр хоёр үсрэх.

Би товчилж байна. "Тулгаа".

5. Исгэрэх дуу гаргах тусгай артикуляцийн гимнастик.

"Бийр" ба "Гүүрний дүүжин" дасгалууд 3-4 удаа хийгддэг.

6. Амьсгалах дасгал.

Босоо босоод, гараа доошлуулаад тайвнаар амьсгаа аваад "гэдсэндээ агаар илгээх" гээд амьсгалаа гаргахад би 5 хүртэл тоолох болно.

Бид дасгалыг 2-3 удаа хийдэг.

7. "Гэрийн тэжээвэр амьтад" зургийг хайчилж ав.

Миний бэлдсэн зургуудыг үзээрэй. Та тэдэн дээр хэнийг харж байна вэ?

Хэсгүүдийг нэгтгэж үзээрэй.

8. "Миний араас давт." Дасгал хий.

Үгийн үгийн бүтэц дээр ажиллана уу.

Миний араас давтаж үгсийг алгад.

Ко-за, тийм, тийм ээ.

9. Хичээлийн төгсгөл.

Хичээл дээр юу хийснээ санацгаая.

Өнөөдөр та бүгд гайхалтай ажилласан.

4-5 настай "Гэрийн тэжээвэр амьтад" хүүхдийн ярианы хөгжлийн тухай хичээлийн тойм.

Плотникова Наталья Васильевна, нэмэлт боловсролын багш.
Ажлын газар: MAOU DOD "Хүүхдийн тасралтгүй боловсролын төв" Балаково
Материалын тодорхойлолт:"Гэрийн тэжээвэр амьтад" сэдэвт хичээлийн хураангуй нь үгсийн санг баяжуулах, ярианы дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх, 4-5 настай хүүхдүүдэд харьцуулсан дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг. Арга зүй боловсруулах хичээлийг практик хэрэглээнд ашиглах боломжтой бөгөөд сургуулийн өмнөх боловсролын багш нар ангид ашиглаж болно боловсролын байгууллагууд, хүүхдэд зориулсан нэмэлт боловсролын багш нар.
Зорилго: Үгсийн санг идэвхжүүлэх, харьцуулсан дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгавар:
боловсролын:
тэжээвэр амьтдын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, өргөжүүлэх,
харьцуулсан дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.
хөгжиж буй:
ярианы дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх,
санах ой, анхаарал, төсөөлөл, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
боловсролын:
амьтдыг хайрлаж хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх,
нөхдүүдийг сонсох чадвар.
Үйл ажиллагаа: тоглох, моторт, танин мэдэхүйн, харилцааны.
Хичээлийн явц:
Сэдвийн талаархи яриа:
- Та ямар тэжээвэр амьтдыг мэддэг вэ?
-Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг юм бэ? (Хүүхдүүд амьтдыг нэрлэнэ, багш нь дүрсээ самбар дээр тавьдаг).
-Тэд хүмүүст ямар ашиг тусаа өгдөг вэ?
- Хүн амьтдыг хэрхэн халамжилдаг вэ?
- Гэрийн тэжээвэр амьтад юу иддэг вэ?
- Хонь, морь, гахайн биеийг юугаар хучдаг вэ?

"Үхэр ба морины биеийн хэсгүүдийн харьцуулалт."
- Үхэрт юу байдаг, моринд юу байдаггүй вэ? (Эвэр)
- Моринд юу байдаг, үхэрт юу байдаггүй вэ? (Мане)
Эдгээр амьтдын хөл, сүүлийг харьцуулж үзээрэй. Ялгаа нь юу вэ?
- Морь яагаад үхрээс илүү урт хөлтэй байдаг вэ?
- Үнээний дэлэн гэж юу вэ?

Тоглоомын дасгал "Хайраар нэрлэ". Хүүхэд бүрт гэрийн тэжээмэл тоглоом байдаг. Хүүхдүүд ээлжлэн амьтан бүрийг энхрийлэн дууддаг.

Биеийн тамирын минут "Хомка"
Шишүүхэй, шишүүхэй, шишүүхэй
Судалтай торх.
Хомка эрт босдог
Түүний хацрыг угаана
Хүзүүгээ илэх.
Хомка овоохой шүүрддэг
Тэгээд цэнэглэхээр гарна.
Нэг хоёр гурав дөрөв тав!
Хомка хүчтэй болохыг хүсдэг.

"Хэн хэнтэй вэ?" Тоглоомын дасгал. Багш нь насанд хүрсэн амьтан, зулзаганы дүр төрхийг харуулав: "Хэн үнээтэй вэ? ... Хэн хоньтой вэ?" (хүүхдүүд бамбарууш гэж нэрлэдэг).

"Үгээ хэл" (С. Погореловскийгаас)
Хэрээ - хэрээ дээр,
Заануудад ... (заанууд) байдаг.
Манай гоймон
... байдаг (макарон).
Илүү их, ба ... (бага),
Мөн зузаан, ... (нимгэн) -
Макорон хөвгүүд
Охидууд - ... (банш).

"One-Many" тоглоомын дасгал. Хүүхдүүд багшийн урд хагас тойрог дээр зогсож байна. Багш бөмбөгтэй.
- Би чамайг амьтан гэж дууддаг, чи над руу бөмбөг шидээд, хэрэв тэд маш олон байсан бол нэрлэ. Жишээ нь "үхэр", хэрэв олон тооны "үнээ" байвал.

"Зүссэн зураг" тоглоом (Хүүхдүүд зүссэн зургаас гэрийн тэжээвэр амьтдыг тавьдаг).



"Ямаа" хурууны тоглоом
Хөгшин хүн зам дагуу явлаа
Эвэргүй ямаа олов.
Алив ямаа, үсрээд үзье
Бид хөлөө өшиглөв.
Мөн ямааны иш
Хөгшин хүн тангараг өргөдөг.
(Ширээн дээр хуруугаараа алхаж, эвэрээ хуруугаараа харуулж, хуруугаа ширээн дээр тогш, эвэрээ дахин харуулж, хуруугаа сэгсэр)

Таавар таавар
Үстэй, сахалтай,
Эвэрээ даллаж,
Сахлаа сэгсэрнэ
Түүний туурайг тогших. (Ямаа)

Халуун, хүйтэн цаг агаарт үслэг цуваа хэн тайлдаггүй вэ? (Хонь)

Ноёнтоон, гэхдээ чоно биш,
Урт чихтэй, гэхдээ туулай биш,
Туурайтай боловч морь биш. (Илжиг)

Тэр эзэнтэй найзууд, байшинг хамгаалдаг,
Үүдний доор амьдардаг, сүүл нь бөгж юм. (Нохой)

Урт чих, бөөн хөвсгөр.
Мэргэн ухаанаар үсэрч, луувангаа зажилна. (Туулай)

Камд наалдаагүй нөхөөс хэнд байна вэ?
Түүний туурайн хөл дээр. Тэр тэвшээс идэж уудаг. (Пиглет)

Тоглоом "Дөрөв дэх нэмэлт". Хүүхдүүдэд зурагтай зургийг үзүүлэв
1. нохой, ямаа, тахиа, морь.
2. ямаа, үхэр, морь, хуц.
3. тэмээ, үхэр, муур, морь.
4. гахай, хонь, тэмээ, туулай.





Сайн байна уу хөвгүүд! Бид ямар амьтдын талаар ярилцсан бэ? Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг юм бэ? Та ямар тоглоомд дуртай байсан бэ?
Асуулт байна уу?

Үг үсгийн алдааг мэдээлэх

Манай редакторт илгээх текст: