Үг, өгүүлбэрээр тэмдэглэсэн үсгүүдийг ялган ялгана. Ярианы дууг ялгахад зориулсан ярианы материал сэдвээр боловсруулсан s-z-c арга зүйн боловсруулалт

Шалгах цэг дээр байгаа хичээлийн хураангуй:

Дууны ялгаа З-С.

Хичээлийн зорилго:

зөв дуу авианы чадварыг нэгтгэх;

дууны артикуляцийг тодруулах [s] - [h];

[дуу] - [s] дууны харьцуулсан тайлбарыг өгч сурах;

s-Z үсгийг ялгаж сурах;

дуут үсэг, үгсийн анализ, синтез хийх чадварыг хөгжүүлэх;

фонемийн ойлголтыг хөгжүүлэх;

харааны болон сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх;

логик сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх;

ерөнхий моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

ангийн сурагчдын идэвх, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх;

бие биетэйгээ харьцах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Эрүүл мэнд хөгжүүлэх бүрэлдэхүүн хэсэг:

бүлэгт сэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгох;

их бие, мор бүслүүр, гарны булчингаас ядаргаа арилгах (тоглоом "Эсрэгээр нь").

II. Хичээлийн сэдвийн талаархи танилцуулга.

Таавар сонсож, тэднийг тааварлаарай.

    Саравчны дор сууж байна

Сүүл нь бөгж юм. (Нохой) (Слайд 1.1)

    Дээш гүйж байна

Уулнаас намуухан. (Харе) (Слайд 1.2)

Нохой гэдэг үгийн эхний дуу юу вэ? (Дуу]

Туулай гэдэг үгийн эхний дуу юу вэ? (Дуу [z])

Өнөөдөр ангиудад ямар дууг ялгаж сурахыг та нар мэдсэн үү? (Дууг [дуу] - [цаг])

Бидний хичээлийн сэдэв: "Дууг ялгах [дуу] - [h]" (Слайд 1.3)

III. Гол хэсэг.

    - Өөрөө массаж хийх:

"Водичка, водичка

нүүрээ угаа

нүдийг чинь гэрэлтүүлэх гэж

хацараа ягаан болгоно

амаа инээхдээ

шүдээ хазах

Одоо бид ой руу орж шумуулнууд бидний дээгүүр нисэв (шумуулууд дуугарч байна).

- Чимэглэлийн гимнастик ( толин тусгалтай ажиллах).

Толин тус бүрээ ав, одоо бид артикуляр гимнастик хийх болно: (дасгал зураг)

Инээмсэглэх "-" proboscis "

"Хашаа"

"Зуурмаг зуурах"

"Хуушуурын"

"Горочка"

"Ажиллах цаг"

Амтат саатал "

Доод шүдээ цэвэрлэе "

IUAE ______

IUAE _____________

IUAE _____________________

2. Судлагдсан дууны эгшгийн хурдыг тодруулна (толин тусгалтай ажиллах).

Толинд хараад бидний дууг хэрхэн дуудагдсаныг хэл.

Дууны үгсийг тодорхойлцгооё.

(Дуу [дуу] - гийгүүлэгч, дуугүй, хатуу.)

Толинд хараад, бид хэрхэн яаж дуудагдсаныг хэл.

Бидний уруул ямар хэл дээр вэ, хэл чинь хаана байна, хоолойгоо гараа тавиад, хоолойны утас ажиллаж байгаа эсэхийг хэлж өгөөч?

Дууны үгсийг тодорхойлцгооё.

(Дуу [h] - гийгүүлэгч, дуу хоолой, хатуу.)

3 …. Судлагдсан дууны харьцуулсан шинж чанар, ижил төстэй байдал ба ялгааг тодорхойлох.

[S] - [h] дуу ямар нийтлэг байдаг вэ? (Тэд хатуу, хатуу юм.)

Ялгаа нь юу вэ? (Дуу нь [дүлий, дуу чимээ нь)

4. Фонемийн ойлголтыг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллана.

Одоо би янз бүрийн дуу чимээ гаргах болно. Уйтгартай дууг сонсвол алгаа харуулна, мөн дуугарах чимээ сонсогдвол алгаа таш.

Дуу сонсогдож байна. ц, х, у, ц, ц, ц, ц, ч, ц, п, ц.

Сургалтын үг: Са, жаа, за, па, са, шха, үүнд,

Хэл сурах хэлцийг "Давт - андуурч болохгүй!"

Са-за-са - FOX ойгоор дамжин өнгөрдөг

За-са-за - зальтай нүд.

5. Сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх.

Шүлэг сонсоод ямар үсэг болохыг хэлж өгөөч.

1. Энэ үсэгийг хараарай:

Энэ бол гурав дахь тоо шиг. (З үсэгний талаар.)

Z үсэг бүхий картыг ав.

2. Хулгана буланд сууж байсан,

Би нэг эмгэнийг идсэн.

Ямар үсэг гэрэлтэж байна вэ

Хуучин тодорхой сараар?

Харанхуй тэнгэр дэх хавирган сар

С үсэг нь байшингийн дээгүүр өлгөгдсөн байв.

С үсэг бүхий картаа аваарай.

6. Нэг минутын турш дасгал хий.

("шулуун" хөдөлгөөн).Гар, шуугаа ширээн дээр тавиадхүүхдүүд сууж байна.

Харсан

Архи ууж, архи ууж, ууж байна! З-з-з-з

Өвөл хүйтэн боллоо. Бррр

Тэд бидэнд түлш, с-с-с байсан

Бид зуухаа халаана, бид бүгдээрээ халаана! S-s-s-s байна

7. Фонемийн ойлголт, сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллана.

Дууг ялгах [s] - [h] үгээр.

Би танд янз бүрийн үг хэлье.

Та [c] дуу чимээг сонсоод алгаа 2 удаа алгаа

Дууг [h] дуугаар сонсоход алгаа 1 удаа алгада.

Дууг [ү] хэдэн үг хэлэхээ, хэдэн [дуу] -тай гэж нэрлэ.

Үг: шүд, ямаа, хумс, туулай, хамар, цүнх, шар шувуу, оймс, үнэг

Та ямар үгсийг санаж байна вэ?

8. GOAT, FOX гэсэн үгсийн дуу авианы дүн шинжилгээ

Бид галт тэрэг барьж байна. Бид үгийн схем хийдэг. (Чиргүүл нь зүү, дугуй гэдэг нь дуу юм)

9. Зангуу.

Хувь хүний \u200b\u200bкарт дээр ажиллах.

10. Хичээлийн хураангуй.

Ангиар ялгаж сурахад ямар авиа, үсгийг сурч мэдсэн бэ?

(Дуу авиа [s] - [z], C үсэг нь - Z.)

Тэдэнд ямар нийтлэг зүйл байна вэ? Ялгаа нь юу вэ?

Таны хамгийн дуртай даалгавар юу байв?

Бүгд сайн байсан.

Програм.

Хичээлийн чимэглэлийн материал.

Бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн сэдэв: Үг, үг, өгүүлбэр дэх дуу чимээг ялгах.

Хичээлийн зорилго: Хүүхдүүдийн үг, хэллэг, өгүүлбэр дэх [S] ба [Z] дууг ялгах чадварыг дээшлүүлэх.

Даалгавар:

1. Боловсрол:

"S" ба "Z" дууны артикуляцийг тодруулах;

Эдгээр дуу авиаг зөв өгүүлбэр, үг, өгүүлбэрт нэгтгэх;

Амьсгалын болон ярианы эрхтнийг хөгжүүлэх;

Фонемийн сонсголыг хөгжүүлэх;

Баяжуулах тайлбар толь;

Зөв эсэхийг шалгаарай дүрмийн бүтэц яриа;

Фразеологийн яриаг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллана.

Энэ сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлж өргөжүүлэх " Шинэ он", хуйвалдааны үргэлжлэлтэй түлхүүр үгс ашиглан ханын зураг дээр үндэслэн" Шинэ жил "бүтээлч өгүүллэгийг гаргах.

2. Залруулгын зорилго:

Сонсголын болон харааны ойлголт, санах ой, анхаарал, логик сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;

Артерийн болон хурууны (нарийн) мотор ур чадварыг хөгжүүлэх, сайжруулах;

Дуу, сургалтын анализ, синтез боловсруулах;

Фонемийн ойлголт, сонсголыг сайжруулах;

Баярын онцлог шинжийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

3. Боловсрол:

Хичээлийн үеэр зохион байгуулалттай зан үйлийг төлөвшүүлэх;

Дуу, үг тоглох сонирхлыг хөгжүүлэх;

Хичээлдээ хичээнгүйлэн төлөвших;

Сайхан, зөв \u200b\u200bаман ярианд анхаарлаа хандуулах, сонирхлыг татах.

Хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, бие даасан байдал, санаачилга, хариуцлага, өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Багаар болон бие даан ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, бие биенээ хүндэтгэх хандлагыг төлөвшүүлэх.

Эерэг сэтгэл хөдлөлийн суурь, баяр баясгалан, хүлээлтийг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж:хувь хүний \u200b\u200bтоль, үлгэрийн баатрууд, тэдгээрийн нэрэнд "S" ба "Z" дуу чимээ, C, Z үсэг бүхий картууд, цасан хүн, Санта Клаус, Цасан хунгийн дүрс бүхий обьектийн зураг, "Шинэ жил" сэдвээр зураг зурах,

Хичээлийн төлөвлөгөө:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Хичээлийн сэдэвтэй танилцах.

3. Хөгжлийн дасгал агаарын тийрэлтэт.

4. Артекциональ гимнастик.

5. C, Z гэсэн дуу чимээтэй танилцах.

6. Фонемийн ойлголтыг хөгжүүлэх.

7. Сурах бичгээр ялгах.

8. Үгээр ялгах.

9. Хурууны гимнастик.

10. Өгүүлбэр дэх ялгаа.

11. Психовербалын гимнастик.

12. Хүүхдийн үйл ажиллагааг үнэлэх.

13. Хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Тайзны зорилго: Эерэг хандлагыг бий болгож, хүүхдүүдийг хичээлд нь цэгцлэх.

Өглөөний мэнд! Энэ өдөр эхэллээ!

Юун түрүүнд бид залхуурлыг жолооддог!

Хичээлдээ бүү яараарай

Сайхан хариулт байна!

P. Танилцуулга яриа:

Залуус минь, жилийн хэдэн цаг болж байгааг хэлээч? (Өвөл)

Хэдэн сар вэ? (Арванхоёрдугаар сар)

Өнөөдөр хэдэн өдөр вэ

Надад хэлэхэд ямар баяр ирж байна вэ? (Шинэ он)

Та юу гэж бодож байна вэ, үүнгүйгээр шинэ жилийн баяр гэж байдаггүй. (Зул сарын гацуур мод, Санта Клаус, бэлэг гэх мэт ямар ч шинэ жилийн баяр байж болохгүй.)

Өвөө Frost нь танд зориулж шинэ жилийн ажлуудыг бэлдсэн. Зөв бөглөсөн даалгавар бүрийн хувьд та 1 зул сарын гацуур модон тоглоомыг хүлээн авах болно.

Эхний ажил.Хариултаар татгалзаарай " цасан ширхэг ".

Ш.Агаарын урсгалыг хөгжүүлэх дасгал. Цасан ширхгийг үлээх.

Хоёрдугаарт даалгавар: "Логик хос олох"

Шинэ жилийн тоглоом аваарай "цасан шуурга"

1У. Дулаан дулаарал.

Тайзны зорилго: Дуу авиа [З], [С] -ийг зөв илэрхийлэх аргыг бүрдүүлэх.

Энд байна гурав дахь даалгавар…. Сайхан хариу өгөхийн тулд бид хэлээ сунгах хэрэгтэй.

Хүүхдүүд дасгал хийдэг ("Харах", "Мөр", "Пусси уурлаж байна", "Доод шүдийг угаах", "Амтат" гэх мэт) (бие даасан толин тусгалаар удирдана).

Зул сарын тоглоом "од"

U. "S-Z" дуу чимээтэй танилцах.

Та оньсог сонсоно, энэ юу гээч?

Тэр сэвсгэр, чимээгүй

Гэхдээ түүнд гараараа хүрч болохгүй:

Цэвэр дусал болно

Чи үүнийг алган дээрээ барьж байхдаа.

(Цас)

Цагийн нэр нь юу вэ?

Эмэгтэй хүн цаснаас

Баавгай саравчаа сарвуугаа сорж авдаг

Хүүхдүүд цасан бөмбөг тоглодог уу?

(Өвөл)

Би халалтыг тэсэхгүй:

Цасан шуургыг би ээрэх болно

Би бүх гялалзсан зүйлийг whitew болно

Би гацуураа будна

Гэртээ цасан бөмбөгийг анзаарах болно

Учир нь би ...

(Өвөл)

Надад хэлээч, цас гэдэг үгний эхэнд ямар дуу сонсогддог вэ? ("C" дуу.)

Өвөл гэдэг үгийн эхэнд ямар дуу сонсогддог вэ? ("Z" дуу.)

Өнөөдөр бид "S-Z" дууг үг, өгүүлбэр, өгүүлбэрээр ялгаж сурах болно.

Надад хэлээч, ямар дуу вэ? (Бидний сонсдог, дууддаг сонсогддог).

Одоо C дууг тодорхойлъё.

"C" дуу чимээ нь насос хэрхэн ажилладагтай төстэй: "C-C-C".

Толин тусгалыг бэлдсэний дараа "С" дууны зүй тогтлыг харцгаая.

"С" чимээ гаргахад уруул нь инээмсэглэлээр бага зэрэг сунадаг, шүд нь хоорондоо татагддаг, хэл нь доод үзүүр дээр үзүүртэй, хэлний хажуугийн ирмэг нь дээд моляруудын дотоод тал руу, дууны утас: нээлттэй, амьсгал нь тодорхой хэмжээгээр сайжрдаг. Бид дууг сонсож, дууддаг.

-Одоо “Z” дууны онцлог шинж чанар.

"Z" дуу нь шумуул "Z-Z-Z" түүний дууг хэрхэн дуулдагтай төстэй юм.

"Z" дууны тусламжтайгаар артикуляци нь "С" дуутай адилхан, зөвхөн хэлний ар тал нь арай дээш өргөгдсөн, дууны утас хаалттай, чичиргээтэй байдаг.

"Z" дуу авиа нь гийгүүлэгч, хосолсон, дуу чимээтэй, заримдаа хэцүү, заримдаа зөөлөн байдаг. "Z" дууны дагуу бид хонх өлгөх болно.

"S-Z" дуу чимээ ямар нийтлэг байдаг вэ?

Зөв шүү, тэд уран зохиолын хувьд ижил төстэй юм.

Ялгаа нь юу вэ?

-Тийм ээ, бид ирлээ сэдэв рүүбидний хичээлийн тухайд, өнөөдөр бид [C] ба [Z] дуу чимээтэй танилцаж, тэдгээрийг үг, үг, өгүүлбэрээр ялгаж (ялгаж) сурах болно.

"Өвөл", "цас" гэсэн үгсийн дууны үсгийн шинжилгээ.

Y1. Фонемийн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Тайзны зорилго: [З], [С] дууг чихээрээ ялгах чадварыг бүрдүүлэх.

Даалгавар 4. Картууд - "Захидал нэмэх" - Zi C үсгийг сонгоно уу

Шинэ жилийн тоглоом аваарай.

"Гараа хөдөлгөх" тоглоом.

Хамт тоглоцгооё, хэрвээ та С дууг сонсвол алгаа нуух хэрэгтэй, яагаад гэвэл тэд хүйтэн салхитай хөлддөг. Хэрэв та Z дууг сонсвол алгаа нээнэ.

Дээшээ. Хичээл дэх ялгаа.

Тайзны зорилго: Үгсийн [S], [Z] дууг ялгах чадварыг шалгах.

- Одоо бид зөгнөлтөөр жаахан тоглоом тоглоно,

Даалгавар 5.

1) бидний анхны тоглоомыг "Эсрэгээр нь хэлэх" (цасан бөмбөгтэй) гэж нэрлэдэг.

Za - sa, sy - zy, so - zo, us - uz, zy - sy, su - zu гэх мэт

2) "Нэмэлт үгсийг нэрлэ" тоглоом.

- Хүүхдүүд ээ, одоо та миний арын эгнээний мөрүүдийг тодорхой хэлэх ёстой бөгөөд нэмэлт үгсийг тодорхойлох ёстой.

Са - са - са - са - арын ард

Хамтдаа амьтны хүрээлэн

Су - су - су - су - зу

Жич - Жич - Жич - Жич - sy

Zi - zi - zi - zi - си

Зу - зу - зу - зу - su

Жаахан тоглоом.

USH. Үгээр ялгах.

Даалгавар 6. Зураг- Санта Клаус баяр ёслолд явах цаг болжээ. Өөрт нь авч явах ёстой бүх зүйлийг олоход нь туслах (хүүхдүүд обойтойгоо дугуйлна)

Би зул сарын гацуур модны тоглоом өгдөг.

Даалгавар 7. Тоглоом "Дөрөв дэх нэмэлт"

Тайзны зорилго: Үгийн [S], [Z] дууг ашиглан ялгаа үүсэх чадварыг шалгах.

- Одоо би үгсийг нь хэлэх болно, та энэ гинжин хэлхээнд аль үг хэт их байгааг хэлэх болно.

чарга, хашаа, шар шувуу, жүүс;

- сарнай, ямаа, ваар, хамар;

- онгоц, цүнх, тэмээлзгэнэшөл.

- Аль үгэнд хоёуланд нь сонсогдож байна вэ? "луу"

Би зул сарын гацуур модны тоглоом өгдөг "луу"

Даалгавар 8. Санта Клаусын захидал - "Хоосон нүдэнд юу дутагдаж байна вэ?"

Шинэ жилийн тоглоом аваарай.

Даалгавар 9. "Цаг агаарыг нэрлэ."

Өвлийн улиралд цаг агаар ямар байна:

Цас орж байна (цастай)

Гадаа хүйтэн байна (хүйтэн байна)

Хөлдүү (царцсан)

Нар гэрэлтэж байна

Салхи үлээнэ (салхитай)

За, бас нэг зул сарын гацуур модон тоглоом байна.

1X. Хуруунд зориулж дулаацуулах. "Су-Жок” -той дулаахан.

Тайзны зорилго: Нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгавар 10. Санта Клаусын захидал - "Мод тоолохоос цасан ширхгийг байрлуул."

Шинэ жилийн тоглоом аваарай "цасан шуурга"

Таавар таах:

Өвлийн хувцас дээр

Бөмбөгний зүүлт дээр

Бэлгийг нуу

Хүүхдэд нэг нь. (Зул сарын гацуур)

Даалгавар 11. Өвөөгийн өвөөгийн захидал - Цэцэрлэгийн хүүхдүүдэд жаахан шалбааг авч өгөхийг хүсэв. Олоход нь туслаарай.

Daiyolochuyu тоглоом "өвслөг яс"

Даалгавар 12. Фрост өвөөгийн захидал.Даалгавар бол тоонуудын мөр бөгөөд та Санта Клаус юу авч явдгийг олж мэдэх болно.

Бид цасан бөмбөг хийсэн

Тэд малгай өмсчихсөн юм,

Хамар нь хавчихад хэсэг хугацааны дараа

Энэ нь болсон ... (Цасан хүн)

Тайлбар толь бичиг:

Хэцүү үгсийг самбар дээр бичсэнийг анзаараарай. дараах үгийг уншсан: Цасан охин, цасан хүн, цас, цасан ширхгүүд.

Надад хэлээч, эдгээр үгс ямар теологичоос ирсэн бэ?

Даалгавар 13. Тоглоом “Юу? Аль нь? Ямар төрөл?"

- Хүүхдүүд ээ, зургуудыг сайтар ажиглаад энэ сэдвээр аль болох олон үг хэлээрэй.

Цасан хүн (ямар төрлийн) - том, цагаан, дугуй, хөгжилтэй ...

Тоглоом (юу) - үзэсгэлэнтэй, шилэн, дугуй, Шинэ жилийн ...

Санта Клаус (юу) - гайхалтай, асар том, эелдэг, хөгжилтэй ...

Цасан охин (ямар төрлийн) - үзэсгэлэнтэй -, эелдэг, хөгжилтэй ...

Сайн байна, бас нэг талт тоглоом.

Даалгавар 14. "Аль үг нь богино вэ?" Дасгал

- Залуус аа, та үгс урт, богино гэдгийг санаж байна. Би одоо үгсийг нэрлээд, аль үг нь богино болохыг хэлэх болно.

Цас - цасан бөмбөг; цас - цасан ширхгүүд; маск - маскад; Цасан охин - цас; дугуй бүжиг - ид шид.

Сайн байна, бас нэг талт тоглоом.

X. өгүүлбэр дэх ялгаа.

Тайзны зорилго: Үнэн зөв бичих чадварыг шалгаж, өгүүлбэр дэх [S], [Z] дууг ялгаж сур.

Саналыг ажиллуул.

Одоо та нарт юу унших гэж байгааг сонсоно уу.

Шинэ жил бидэн дээр ирж байна.

Энэ юу вэ? (Өгүүлбэр үг.)

Надад хэлээч, энэ өгүүлбэрт судлагдсан дуу байна уу? Суусан, тийм үү?

Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ? (Таван үг).

Даалгавар 15. Дасгал "Алдаа засах" Гажигтай өгүүлбэрүүдтэй ажиллах.

Залуус аа, би өвлийн ойгоос захидал хүлээн авлаа. Зөвхөн энэ нь шифрлэгдсэн, та надад үүнийг тайлахад тусалж чадах уу? Би өгүүлбэрүүдийг унших болно, мөн та сонсож, тэдгээрийн алдааг олж, өгүүлбэрийг зөв нэрлээрэй.

Маша маск зүүх дуртай.

Зул сарын гацуур мод нь Цасан охины дэргэд бүжиглэж байна.

Хүүхдүүд зул сарын гацуур модоор тоглоомоо чимэглэв.

Зул сарын гацуур мод нь чийдэнг гэрэлтүүлэв.

Санта Клаус нэг уут бэлэг авчирлаа.

Сайн байна, бас нэг талт тоглоом.

X1 Сэтгэлзүйн гимнастик

Дөрвөлжингийн хэмнэлийг харандаагаар (үг хэллэг бүрээр) товшиж:

Зул сарын гацуур модонд маань өө-өө, өө,

Санта Клаус том ирэв

Санта клаус. Санта клаус,

Тэр бидэнд бэлэг авчирсан.

Даалгавар 16. лавлагаа зураг ашигласан хүүхдүүдийн түүх.

"Шинэ жил" ба "Өвөл"

Даалгавар 17 Санта Клаус танд зориулж бэлэг бэлдсэн боловч та тэдгээрийг олох хэрэгтэй. Тоглоомууд бидэнд туслах болно.

Риддлосово:

Тэр өдөржингөө унтдаг, гэхдээ шөнө нисдэг.

Энэ нь том нүдээрээ гэрэлтдэг.

Түүний сонсгол, анхааралтай харц

Тэд өвс дотроос мэлхий, хулгана олох болно.

Толгой нь эргэлдэж байна

Тэр бидэн рүү "Өө-хөө" гэж хэлэв ...

(Үхэр)

Түгжээнд хийж, эргүүлээрэй.

Аливаа хаалганы түгжээг тайл

Жижигхэн, гэхдээ маш хүчтэй.

Үүнийг ... гэж нэрлэдэг.

(Түлхүүр үг)

Шалан дээр том хайрцаг байдаг.

Энэ нь төмрөөр бүрсэн бөгөөд түгжээтэй байдаг.

(цээж)

Хүүхдүүд оньсогоо шийдэж, өвлийн хүйтэн жавараас бэлэг (гахай, пиглет, гахай, гахай гэх мэт) олж авдаг.

Даалгавар 17 .. Бүтээлч ажил. Санта Клаусын бээлий чимэглээрэй.

Өвөө Фрост талархаж байх ёстой.Хүйтэн өвөөд бэлэг бариарай. Бээлийээ чимэглээрэй.

CP.Хүүхдийн үйл ажиллагааг үнэлэх.Тоглоом тоолох.

XIII Хичээлийн хураангуй.

Тайзны зорилго: Хүүхдүүд дуу авиа нэрлэнэ, -Z-ийн хоорондох дууны зүй тогтлыг тодруулна.

- Залуус аа, танд хичээл таалагдсан уу?

- Өнөөдөр бид ямар дууг харьцуулав?

- Та ямар ажил хамгийн их таалагдсан бэ?

- Хамгийн хэцүү зүйл юу байв?

Өнөөдөр ангидаа ямар баярын талаар ярилцсан бэ?

Бид жилийн аль улирлыг тэмдэглэдэг вэ?

Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна!

X1U Гэрийн даалгавар. Яриа эмчилгээний эмч нь хүүхдүүдэд үг, өгүүлбэр, өгүүлбэр дэх [S] ба [Z] дууг (хэлийг доод шүдний ард нуух) хянахыг санал болгодог.

Хаалга тогшиход шуудангийн ажилтан Санта Клаусаас ирсэн хүүхдүүдэд зориулж захидал авчирав.

Ном зүй:

1 Новоторцева Н. В. [Z], [Z "], [C] дууны яриаг хөгжүүлэх ажлын ном. - Ярославль: Хөгжлийн академи: Академийн холдинг, - 2003. - 64 х.

2 Миронова С. А. Ярианы эмчилгээний ангиудад сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы хөгжил. - М .: Боловсрол, - 1991 .-- 204 х.

3 Визель T.G. Ярианы эмчилгээний дасгалууд Өдөр бүр тодорхой үг хэлэх чадвартай болохын тулд - М .: В.Секачев, 2005 .-- 16 х.

Бид зөв ярьж, бичдэг.

Үг, фразеологийн ярианд дуу авиаг ялгах.

Зорилго: хөгжүүлэх сонсголын тухай ойлголт дуу, s ; үгийн болон дуудлагын ялгааг харуулах; өөрийн яриандаа тус тусад нь, үг хэллэгээр, зөв \u200b\u200bбичих дуудлагыг автоматжуулах.

Даалгавар:

1. Артерийн болон нарийн, ерөнхий моторын чадварыг хөгжүүлэх;

2. Фонемийн үйл явцыг хөгжүүлэх (фонемик ойлголт, фонемийн сонсгол, дуу - үсгийн шинжилгээ, синтез);

3. Үгийн санг баяжуулах;

4. Сэргээх сэтгэцийн үйл явц (ойлголт, анхаарал, ой санамж, орон зайн ойлголт, хүний \u200b\u200bзан авирыг өөрөө зохицуулах, interhemispheric харилцан үйлчлэлийг идэвхжүүлэх).

Тоног төхөөрөмж: зургийн материал, гарын авлага, дохио карт, сэдэвтэй зурагдуу чимээ: "S, Sb, Z, Z"; үсэг С, З; байрлуулах зураг карт дуу чимээ , хувцас: луу, тахиа, туулай, заан.

Хичээлийн явц:

1. Цагийг зохион байгуулах.

Мэндчилж байна. Жил, сар, огноо, долоо хоногийн цагийг тодорхойлох, ярилцах. Долоо хоногийн өдрүүдийн дарааллыг олох (долоо хоногийн өдөр өнөөдөр, өчигдөр, маргааш, маргааш, нөгөөдөр, өмнөх өдөр; долоо хоногийн аль өдөр бусад хоёр өдрийн хооронд тохиолддог).

1.1 Хурууны гимнастик: "Хуруугаараа мэндчилдэг", "Бунни - цагираг - ямаа" (гар тус бүрээр дараалан гүйцэтгэх) Хоёр гарт нэгэн зэрэг "бөжин" - "ямаа" дасгал хийж, байр сууриа өөрчилнө.

1.2 "Халуун цай" амьсгалах дасгал

зорилго : хүчтэй, гөлгөр, удаан үргэлжилсэн амьсгалыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж : өнгөт цаасан аяга.

Тоглоомын явц : - Сайн байна уу, охид хөвгүүд ээ! Өнөөдөр та зочид болно

Уурхай бид хоёр бүх хүмүүст халуун цайгаар ханддаг бөгөөд өөрийгөө шатаахгүйн тулд би цохиж байна

Би санал болгож байна!

2. Дамжуулсан материалыг давтах.

Бүх 2 дууг аль бүлэгт хуваадаг вэ?

Эгшиг болон гийгүүлэгч.

Эгшиг авиа нь гийгүүлэгчээс юугаараа ялгаатай вэ?

Эгшиг дуулж, хашгирч болно. Тэдгээрийг бүрдүүлэхэд зөвхөн дуу хоолой ажилладаг. Та гийгүүлэгч дуулж чадахгүй. Гийгүүлэгч үүсэх үед уруул, шүд, хэл ажиллана. Тэд аманд агаарын хаалт үүсгэдэг.

Дуу-үсгийн шинжилгээ боловсруулах.

Үгийг сонс, эдгээр үгнүүд ямар эгшиг болохыг тодорхойл.

Үсгийг дэвтэртээ бичнэ үү.

A) ELK LYNX TIGER BARS

Эдгээр үгэнд хичнээн эгшиг байна;

Ийм үгсийг юу гэж нэрлэдэг вэ (нэг талт);

B) FOX FEMALE ELEPHANTS

Эдгээр үгс ямар эгшиг вэ;

Эдгээр үгс дотор хичнээн үгс байдаг;

Ийм үгсийг юу гэж нэрлэдэг вэ (disyllabic).

Бидний ажиллаж байсан эдгээр үгийг нэг үгээр хэрхэн яаж нэрлэх вэ? Энэ хэн бэ?

(амьтад).

3. Шинэ материалын тайлбар.

Зургийг хараад анхны дууг тодруул.

Дууны аялгууг болон үгийн утгатай харьцуулж үзээрэй.

Эдгээр дуу чимээ нь хоорондоо хэр төстэй вэ?

Эдгээр дууны ялгаа юу вэ?

Үгсийн эхний дууг гаргаж ав. (Хэл ярианы засалч нь үг хэллэг хийдэг,

Хүүхдүүд зөвхөн эхний дууг нэрлэдэг.)

Түүвэр. Шүүс (үүд), өөрөө, ханцуй, шүд, шүхэр, унтах, цайз, гичий, танхим.

Фонемийн сонсголын хөгжил.

Тоглоом "Pop-stomp"

Хэл ярианы эмч хэлж байна үгхүүхдүүд сонсоод л алгаа ташна дуу - s, сонсох үед бүдэрч - х.

Муурын загас, сэрээ, эвэр, өлгий, тан, дулаан, хамар, элс, ямаа, давс.

Динамик завсарлага. Бөмбөг тоглоом

Тоглоом "Товчлон нэмэх"

Би үгийн эхлэлийг дуудах бөгөөд та -sa эсвэл -za нэмнэ

Гро ...

Ро ...

Ли ...

Бэр ...

Колбо ...

Даалгавар 1. Загвар дахь үгсийг өөрчлөх.

Нүд - нүдний бүс - ... автобус - ....

Хамар - .... захиалга - ... шумбагч - ....

Ачаа - ... тарвас - ... улсын ферм - ...

Хов жив -…. гулгуур- ... уурын зүтгүүр - ....

Даалгавар 2. Өгүүлбэр дэх фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх

- Картуудыг ав. Тааварт таамаглалууд.
- Энэ юу вэ?
- Одоо онолын текстээс [S] дуутай үгсийг нэрлэ. Мөн [Z] дуутай.

Өвөл энэ нь цагаан,
Зуны саарал Нээгдэхгүй - хая
(Харе) (Шүхэр)

Урд - нөхөөс, гараар хийгээгүй цагаан хөнжил.
Ар талд нь дэгээ байдаг. Богино эсвэл тайраагүй байна уу?
Нурууны дунд, Тэнгэрээс газар унав.
Мөн энэ нь үстэй. (Цас)
(Гахай)

Оосор хэвтэж байна, та цус харваж байна -
Хисс, мэхлэх. Та шоолж байна.
Түүнийг авах нь аюултай - (Нохой)
Хазах болно.
Энэ ойлгомжтой юу? (Могой)

Биеийн тамир. Хэл ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах.

Bunny урт чихтэй (нударгаа сунгах)
Тэд бутнаас гацдаг. (алгаа толгой, арагшаа хойш нь тавь)
Чихнүүд үсэрч, үсрэх (ширээн дээр алга таших)
Бүүр өөрсдөө илүү хөгжилтэй байдаг. ( дугуй хөдөлгөөн багс)

Даалгавар 3. Логик сэтгэлгээ, үг хэллэг хийх чадварыг хөгжүүлэх. Грамматик чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүд ээ, самбар дээрх үгсийг хараарай. 1-р баганаас үгсийг 2-р баганаас үгстэй холбож хэлц авна. Самбар дээр C, Z үсгийг гурвалжин, дөрвөлжин тэмдэглэнэ.

Нартай амралт
Амтат, эрүүл хүснэгт
Баярын гүзээлзгэнэ
Бэлэн болсон шил
Шүүслэг ус
Өөр өөр хоол хүнс
Цэвэр, тунгалаг байцаа
Хөгжилтэй чихэр

Даалгавар 4. Ялгаатай ярианд ялгах [S] - [Z]

- Хүүхдүүд ээ, одоо бид амьтдад зочломтгой байдлаар дүр үзүүлэх болно.

Хүүхдүүдэд дүр, хувцас өгдөг: луу, тахиа, туулай, заан, эзэн.

SCENE

Удирдагч:Өнөөдөр амьтад гэрийн зоог барих үдэшлэгтэй болжээ. Луу жилтэн ойд амьдардаг бүх хүмүүсийг нарлаг нугад уриалав.
Луу жилтэн:Хүн бүхэн баярын ширээн дээр амттай, эрүүл хоол авчирцгаая.
Зебра:Би гахай, боловсорч гүйцсэн гүзээлзгэнэ авчрах болно.
Туулай:Би туулай байна, би бүгдэд шүүслэг байцаагаар харьцана.
Заан:Би заан хүн, би чамд зориулж төрөл бүрийн чихэр бялуу хийх болно.
Луу жилтэн:Би тунгалаг усаар нуур руу нисдэг.
Бүгд найрал дуунд:Энэ бол хөгжилтэй баяр байх болно!

Оюутнууд дүр зураг гаргадаг. Дараа нь ярианы эмчилгээний эмч хүүхдүүдэд талархаж, ширээн дээрээ тавьдаг.

4. Хичээлийн хураангуй

- Бид ангид ямар дуу чимээг ялгасан бэ?
- Яагаад эдгээр дуу чимээ төөрөлдөх вэ?
- [C] - [З] дууны ялгаа нь юу вэ?
- Танд юу таалагдсан бэ?

Энэ ярианы материал нь ах дүү, шуугиантай бүлгүүдийн бусад дуу чимээг агуулаагүй тул ихэвчлэн энэ дуу чимээтэй хамт эвдэрдэг. Хэрэв та эвдэрсэн болон бусад дуу чимээг сонссон бол (жишээ нь, [p], [p "], [l], [l"]) автоматжуулалтын материалаас тэдэнтэй хамт үгс оруулахгүй байхыг зөвлөж байна.

за-са зя-ся
zo-so zyo-syo
зу-су зи-си
зй-си зэ-се
zva-sva zvi-svy бузар-слу зма-сма
zvo-svo-sve-sly-sly змо-смо
zvu-svu муу идсэн галзуу идсэн zmu-him
link-bad-муу муухай-могой-инээд
унтах дулааныг мэдэх. унтах халаалтын горим
азма-асма озма-осма узма-усма
язма-ясма yosma-yosma yosma-yusma
исма-исма эсма-эсма

Зал-гахайн мах, бөжин-саика, Лиза-үнэг, цайз, гутал, үерийн салют, арын цэцэрлэг, долоох үнэг, боодол, саравч, сарнай шүүдэр, ямааны сүлжих, мөлхөх, хазах, Захар-чихэр, араас тарьсан, авирах, шүүрдэх-онгоц.

Дуудлага, унтах, үнс давс, зояа-буурцаг, хурц харцтай толгод, шүхэр нойрмог, тэрэг оймс, үнс шувуу, хээ угалз, алтан булш, хайрцаг хайрцаг.

Шүдний шөл, гаргаж авах, шүд тарвага, шүд даавуу, ачаа ачиж буулгах, доороос доош буулгах, ямааны өлгий, аадар бороо шүүдэр, түлшний тос-бэлчээр, мэрэгч бүжигчин.

Хөөсөн тууралт, тарвас-бөмбөлгүүдийг, хөөс-бяслаг, ямааны-braids, хөгжим-шаргал, хөөс-бяслаг, дуудлага-илгээх.

Чөлөөт суудал, нуур-тосгон, сэрүүн - бүгд, ямаа-илжиг, шагналт-боксчин, шилбэн тууз.

Резинэн, өвөл-цэнхэр, бензин-керосин, дэлгүүрээс халагдсан, зөөвөрлөсөн, сагс, даавуу, өвөл-өнчин, Зина-Сима, өвөл-хөх, өвөл-улиас, ахимаг ирмэг гэх мэт.

Зев-тариалалт, үр тариа-эмээл, тахиа-саарал, музей-тариалалт, өвс-herring, сонин-хуурцаг.

Хогийн овоолго, цагираг-өөрийнхөөрөө, амьтны гаралтай крикет, харуулын тогоо, уур уцаартай, цоглог, муухай давхарга, могой, зүрхтэй, мэдрэг, дээлтэй.

Гүйлт-чих, магадгүй үлгэр, сүлжих, янз бүрийн улаан, ойрхон, хойноос нь хурдан, сүүл хурдан, нүдний эгшиг, ямааны илжиг, цагаан толгой-астер, хумс-яс, илүүдэл жинтэй, гунигтай, эмзэг өндөр.

Ган, атаархал, бичлэг хийх, боолт, хөшиг, бүдэрч унах, унах, бичлэг хийх, тариалах, тараах, шүүрдэх, авчрах, хэтрүүлэх, хаях, хөшиг, хивс, улирал, саарал, саарал, хэл, хальслах, уях, өөхлөх, хураах, хураах нулимс, луу.

Лиза, Соня ард суу. Зоя, Захарад элсэн чихэр өг. Нулимс шиг ногоон навчис дээр шүүдэр байдаг. Хүүхэлдэй нь цэнхэр нүдтэй, хүүхэлдэй нь шаргал үстэй. Бяцхан дүү цэцэрлэг рүү зугтах болно, ах нь түүнийг буцааж дуудав. Энэ булан нь тийм ч сайхан биш боловч дуу нь алтан өнгөтэй юм. Сеня хутга аваад хайрцаг асгав. Бид шувууны жэй Зойка гэж нэрлэсэн. Хашаан дотор нь ташууртай энэ охиныг "Ямаа" гэдэг. Вася элс зөөвөрлөдөг, тэрэг нь хагардаг. Зина нэг удаа уйлж, элсэн дээр тоглохоор явав. Би сагс зөөдөг, Сима доор зогсож байна. Аадар бороо бид тантай хамт ойд нуугдсан. Саарал чичрээд эрэг дагуу алхана. Муур Василий золгүй явдал хийжээ: тэр нууцаар цөцгий рүү авирав. Нуурын ойролцоо хэд хэдэн тосгон байдаг. Зина, Сима нар чарга авчээ. Энэ бол цэнхэр өвлийн үдэш байв.

Таавар.

Хэдийгээр цас, мөс өөрөө байдаг ч орхиход нулимс урсдаг. (Өвөл)

Гайхамшиг, гайхамшгууд -
Тэнгэрүүд шатаж байна!
Үүлнүүд час улаан болж,
Гол нь ягаан болж хувирав.
(Үүр)

Хүлээгдсэн хамар
Хурц хамараа хурцалж.
Тэгшлэсэн хамар ажиллав -
Тэд ногоон тэрэг авч явав.
(Скейт)

Алтны талбай.

Нүд хангалттай байхад - алтан талбай, алтан тэнгис. Долгионууд алтан дээр алхаж, улаан буудайн боловсорсон чихийг доошлуулав. Тэд эрдэнэ шишийн цэцгийг асгасан - хөх одод.

Ваня, Зина, Зоя нар энэ салбарт ажиллав. Тэд үр тариа ачааны машинд ачсан. Тэд аав, ээждээ ус, хоол хүнсийг тэрэгнүүдээр авч явав. Нэг удаа залуус нуурын дэргэд байсан. Энэ нь өвсөөр ургасан байна. Нуурын ус муу байсан. Нууранд хэн ч сэлж үзээгүй.
Зоя: "Нуур ширгэж байна. Тэнд ямар ч ус орж ирэхгүй байна. Одоо нууранд суваг ухаад, усаар дамжуулж л байг!" Ваня санаа алдаад: "Муугүй ч их арчилгаа!" Гэсэн хэдий ч Зина эсэргүүцэж: "Бид энэ асуудлыг ямар ч байсан шийдэх болно. Томчууд нь тусална!"

Өвлийн настай эмэгтэйн нэр хүнд

Өвөл уур хүрэв. Би бүгдийг нь царцаахаар шийдсэн. Өвөл нь хүйтэн үлээж, навчаа тараав. Шувууд цугларч, өвөл муу байдаггүй уулсын дээгүүр, далайн дээгүүр нисэв. Бусад нь ан цаваар наалдаж байв. Өвөл тэднийг хөлддөггүй байв.
Өвөл малд уурлав. Шороог цасаар бүрхсэн. Малыг хөлдөх зорилгоор хүйтэн жавар захиалдаг. Хүйтний дараа хүйтэн жавар байдаг, тус бүр нь нөгөөгөөсөө илүү ууртай байдаг, тэд амьтдыг айлгадаг. Амьтад өвлийн улиралд хашгирав. Хорон муу өвөл загасыг мартсангүй. Гол мөрөн, нуурыг хөлдсөн. Гэхдээ загас хөлдөөсөнгүй, тэд мөсөн дор хүйтэн биш байна.
Өвөл хүмүүсийн дээр унав. Хүйтэнд цонхыг хээ угалзаар бүрхэв. Хүмүүс гал зуухыг үерлэв. Тэд түлээ бэлтгэж, вагоноор зөөж, хярууг магтдаг. Хүүхдүүд өвлийн улиралд ч айдаггүй байсан. Тэд хашаанд гүйдэг. Хэн нэгний чих, хамаранд өвөл харгис болно. Тэр үүнийг цэвэрлэнэ - тэр даарахгүй байна.
Гомдсоор, өвөл уйлж эхлэв. Өвлийн нулимс унав. Тиймээс хавар ойртож байна.

Хусан ой.

Хусангийн цаана хус бут, хар ногоон харагдаж байв. Энэ газар нь хээр, дүлий юм. Хаа сайгүй газар шороо ихээр ургадаг байсан бөгөөд энд тэндгүй, бэлхүүстэй өвс байв. Цэцэг бэлхүүс хүртэл ургасан. Тэдгээрээс - цагаан, цэнхэр, ягаан, улаан - нүдэнд гялалздаг. Бүх шил нь тэдэнтэй хамт үерт автдаг тул үзэсгэлэнтэй бөгөөд тэд зөвхөн хус ойд ургадаг. Зам нь бутны дунд бараг харагдахгүй. Энэ нь гүзээлзгэнэ, гашуун - гүзээлзгэнэ, хус, шарилж зэргээс үнэртдэг.

(И. Буниний хэлснээр)

Өвлийн улиралд Тетерев.

Үүр цайхаас өмнө хар хорхой хус дээр сууж байв. Хар хашаа өвөл хусгүйгээр өвөлжиж чадахгүй. Талбайнууд цасаар бүрхэгдсэн тул үр тариа олдохгүй байна. Мөн хус мөчир дээр ээмэг байдаг. Хар хулгана тэднийг иддэг.
Шөнө унаж байв. Цэнхэр харанхуй өтгөрч, живж байв. Цас ойртож байв. Тетерев нар жаргахыг ажиглаад бодлоо: Өнөөдөр хаана унтах вэ?
Салхи үлээв. Салбарууд урсав. Нар жаргах үед хар салхи цасанд унаж эхлэв. Тэд цасанд оров. Салхи юүлүүрийг шүүрдэх болно. Араатан олж чадахгүй. Араатны доор цасан цохиулах - хар ховил буух цаг болжээ. Цас агаараас хамаагүй дулаан байдаг.

(Р. Снегиревын хэлснээр)

Самовар бэхэлсэн шиг.

Нэг үйл явдлын талаар янз бүрийн хүмүүс янз бүрээр хэлж чаддаг. Энэ нь самоварыг бэхэлсэн байв ...
Нэг мастер самовар дээр сууж байв. Самовар цонхийж, уур нь түүнээс гарч эхлэв. Мастер үүнийг анзаарч: "Хүч чадал нь дэмий!" Мастер уурын хүчийг ашиглахаар шийдсэн. Тэр самоварыг талбайд авав. Би үүн дээр бүс бүхий дугуйг бэхэлсэн. Самовар буцалж эхлэв. Уур нь дугуйг эргүүлээд үр тариа босч эхлэв.
Мастерын морь цавчиж байв. Мастер самоварыг аваад, нэг талдаа тавьж, дугуйг нь тааруулав. Самовар явсан. Тэд үүнийг уурын зүтгүүр гэж нэрлэж эхлэв.
Зун ямар нэгэн байдлаар тайван байв. Мастер энд бас самовар ашигласан. Би үүнийг усан онгоцонд ачсан. Тэд усан онгоцыг усан онгоц гэж нэрлэж эхлэв.
Тиймээс тэд залхуу самоварыг ажилд авна.

(Э. Пермякийн хэлснээр)

Танд амжилт хүсье!

Зорилтууд:

1. Амны ба бичгээр ярихдаа S. 3 гийгүүлэгчийг ялгах чадвар.

2.

3.

4. Уялдаа холбоотой ярианы хөгжил.

5. Хөгжил, сэтгэлгээ, ой санамж, анхаарал.

Тоног төхөөрөмж:дохионы карт, соронзон хальсны бичлэг, зураг: хөшиг, тахиа, заан, шил, чавга, тарвас, байцаа, үүр; "Үдэшлэг дээр гахай" үлгэрийн текст бүхий карт; кроссворд бүхий эндүүрэл бүхий хүснэгт.

Хичээлийн явц.

Би юу? Цагийг зохион байгуулах.

II.

Сүүлийн хичээл дээр та ямар үсэг, дуутай ажиллав?

Дууны онцлог шинж чанар.

Эдгээр дуу авианы үгнүүд юу вэ, тэдгээрийн ижил төстэй байдал, ялгаа юу вэ?

C, 3 үсэг нь ямар харагддаг вэ?

Эдгээр дуу авиа бүхий үгсийг гаргаж ирээрэй.

III. Материалыг аюулгүй болгох.

1. C, 3 гийгүүлэгч үгсийг heceler-д ялгах.

a) Хичээлийг хэлбэржүүлнэ. Тэдгээрийг уншаарай.

б) Мэлхийн мөрүүдийг ижил дарааллаар уншиж, цээжилж, бич.

(Нэг гинжин хэлхээний өгүүллэгийг уншихад цаг хугацаа өгдөг, дараа нь үг хэллэг хаагддаг).

са-за-за-з-з-з-зу-зу-за

ся-зя-зя-зя-ся-зя-си-зи-зу-су.

2. Г, г гийгүүлэгчийг үгээр ялгана.

Үг: шил, хууль, шүд, сонсгол, инээд, сонор, мөс, өвөл, тосгуур, цөцгий, ямаа, тос, галуу, сагс, дэлгүүр, одод

б) Кроссворд оньсого шийдвэрлэх. Үгийг нэрсийн эхний үсгээр бичнэ үү.

Hare Vase зул сарын гацуур мод Castle Woodpecker шил шил цаг

Шоо аквариум. (Од).

в) Зурагтай ажиллах.

Зургийг авч үзье. Тэднийг нэрлэ.

Эдгээр үгсийн тоймыг гарга. З, С. үсгийг бичнэ үү.

Үгийг нь бичээд, үгсийн хэсгүүдэд хуваана (хөшиг, тахиа, заан, шил, чавга, тарвас, байцаа, үүр).

г) Оньсог таамаглах, үг ба хариултыг өөр багана бүхий хоёр баганад бичих,



Ташуу нь гахайн нүдний урд оршдоггүй

Түүнд арын нүх хэрэггүй - дэгээ,

Хөл нь дайснуудаас аврагдсан, дунд нь ард,

Мөн өлсгөлөн булшнаас (ТУУЛАЙ) Мөн энэ нь үстэй. (PIG)

Бороотой бас халуунд би алхдаг. Бөмбөг нь зангилаа дээр өлгөгдсөн байдаг

Би ийм зан чанартай. (UMBRELLA) Халуунаас цэнхэр өнгөтэй болж хувирав. (ХАР ЧАВГА)

Цагаан чулуу нь аманд хайлдаг. (SUGAR) Зөвхөн шөнийн цагаар юу харж чадах вэ? ( ОДОО)

Энэ нь цастай ба мөс ч байсан, гялалздаг

Бүгдийг дулаацуулдаг. (НАР) Түүнийг орхин явахдаа нулимс урсаж байв. (ЗӨВЛӨГӨӨ)

Эхний баганын үгсийг уншаарай.

3. С, З г гийгүүлэгчийг өгүүлбэрээр нь ялгах.

Эдгээр үгсээс өгүүлбэр зохио.

Хажууд нь нохой хашаа хуцав.

Миний шүд өвдөж байна, Соня, муу.

Нохой, хөөсөн туулай.

Би туулай, нохой, ул мөр авав.

Хадлан, хадлан, могой, хадлан, мөлхөж ирэв.

Дуугарах, дуулах, цэцэрлэг, булшлах.

Хөнгөн, гялалзсан, бутнууд ургасан.

Өгүүлбэрүүдийн дүн шинжилгээ: өгүүлбэрийн үндсэн гишүүдийг олоорой.

4. Текстүүд дэх S-Z-ийн ялгаа.

Г.Ядины "Үдэшлэг дээр гахай" үлгэрийг сонсоорой.

Дуу авианаас аль нь болохыг тодорхойл S-Z илүү олон удаа текстэнд тохиолддог.

"Нэгэн нохой нэгэн хөршөө гахайн маханд урьсан байна. Тэр цэцэрлэгт ширээ, сайхан орны даавуу, салфетка, давс сэгсэрч дээр давс, шилэн дотор голт борын шил, тэр ч байтугай лааны тавиур дээр лаа хийв. Тэр бүх төрлийн хоол хийсэн: энд би бяслаг, элсэн чихэр, нишингэ, цөцгий, чавганы шүүс, үхрийн махтай хиам зэргийг хуурч авав. Гахай ирлээ, "сайн уу" гэж хэлээгүй, гутлын ширээн дээр гарч, бүх юм идсэн, нохойд юу ч үлдээгүй, лаа ч давслаад, голт борын зүйлээр идсэн.

Тэгээд тэр ширээн дээр тавиад, “Чи уйтгартай байна, нохой! Та шүлэг эсвэл үлгэр уншиж болно. " “Танд ухамсаргүй байна, Эндээс гараарай! " Тэр цагаас хойш нохой гахайнд уурлаж байна. "

Асуултууд:

Текстийн дуу ямар вэ?

Нохой хэнийг урьсан бэ?

Нохой зочин ирэхэд хэрхэн бэлдсэн бэ?

Үдэшлэг дээр гахай ямар ааштай байсан бэ?

Нохой яагаад уурлаад байгаа юм?

Энэ үлгэрийн агуулгыг дахин эргүүлэн авах.

IV. Хичээлийн хураангуй.

Чи ангид юу сурсан бэ?

ЛОГОПЕДИКИЙН Хичээл №33

Сэдэв: ЗӨВЛӨГӨӨНИЙ Б, П.

Зорилтууд:

1. Оюутнуудад B, P гийгүүлэгчийг аман болон бичгийн хэлээр ялгах чадварыг бий болгох;

2. Фонемийн ойлголтыг хөгжүүлэх.

3. Грамматик бүтцийг боловсруулж сайжруулах.

4. Уялдаа холбоотой ярианы хөгжил.

5.

Тоног төхөөрөмж: мнемоник хүлээн авах ширээ, хичээлийн ширээ, хэв гажсан бичвэр бүхий уут, хөөс эсвэл картоноор хийсэн Пиночки, Малвинагийн дүрсүүд.

Хичээлийн явц

Би юу? Цагийг зохион байгуулах.

II.

Сүүлийн хичээл дээр ямар дуу, үсэг бичсэн бэ?

"Хэн илүү байна?" Тоглоом тоглоцгооё. Илүү олон үгтэй хүн ялах болно

III. Шинэ сэдэвтэй танилцах.

1. Тааврыг таагаарай. Эхний дууг таамагласан үгсээс тусгаарлах.

Цэцгээс хөдлөв

Бүх дөрвөн дэлбээ.

БИ БОЛби тасармаар байсан,

Тэр нисээд ниссэн (ЗӨВЛӨГӨӨ)

Үүрээр босдог.

Хашаанд байрлуул.

Толгой дээрх шанага

Энэ хэн бэ? (COCK).

Тэгэхээр эдгээр ямар дуу авиа вэ?

2. Дууны артикуляцийг тодруулах, тэдгээрийн ижил төстэй байдал, ялгааг тогтоох,

3. Дууг тэдгээрийн графиктай харьцуулах. Мнемоник хүлээн авалт.


Спортын зааланд том гэдэс бүхий В үсэг

Урт visor бүхий малгайнд! Хөндлөвчийг дуудав.

Хонгор минь битгий залхуураарай.

Та өөрийгөө дээш тат.

4. Ялгах АД.

a) хэллэгээр

1) Сургалтын хүснэгттэй ажиллах.

Хичээлүүдийг хосоор нь уншиж, эдгээр хослолууд ямар дуу чимээтэй болохыг хэл.

BA-PA-PA-BA BA-PYA BI-PI

BO-ON-BO-BO-PYA-BYA

БИ-БИ-БИ-БИ-БИ-БИ-БИ-БИ

2) Үгсийн мөрүүдийг сонсож, санаж, ижил дарааллаар давтана уу:

ТХГН-BA-ТХГН-ийн PU-BU-PU ТХГН-BA-PA-BA

BA-PA-BA BU-PU-BU BA-PA-BA-PA

3) Хичээлийн хэлбэрүүд:

P ба Б Би бол
тухай э
Байна уу Ю.
ийн ба

4) Хичээлийг дэвтэрт бичих:

py, bo, ab, al, ub, pyu, bu, bab, паб

Бичсэн хэллэгийг уншаарай.

б) Үгсийн дууг ялгах.

1) Үгсийн хэллэгүүдийн тоог хасав:

БУДАГ, ХУУДАС, ЖИЛИЙН ХУГАЦАА, ЛОГ, ШОВЕЛ, Бөмбөр, БУТЛУУР

2) Үг сонсож, B эсвэл P дууны оршихуй, байрлалыг тодорхойл.

Дээж: a) PALKA үгэнд - үгийн эхэнд P дуу байна.

б) Хашаа үгэнд - В дуу, энэ нь үгийн дунд оршдог.

a) ШИЛДЭГ, ХУВЬ, ШОУ, БОЛОМЖ, БОЛОМЖ, ПОСТЕР.

b) FENCE, АЖИЛ, БУТЛУГААР, МУСК, ШОВЕЛ, Фишер.

3) "Хөгжилтэй чимээ".

"В" хэлэхдээ: Ойг тайрах гэж

"А" дууг сонс, давирхай бэлэн боллоо,

Үг хайхаар гүйцгээе! SAWS руу эргэв,

Тэд харагдаж байна - нэг баррель

Захидал баррель Байшинд оруулна.

Бид элсэн дээр эргэлдэв. Үхэр айж байна:

Торх нь хөнгөн болсон, Миний доор

Үүлний дор шилжсэн (ЗӨВЛӨГӨӨ) ШИЛДЭГ гулзайлт.

Хаалгаар байрлах клубууд, хосууд

Тэд бөмбөг хорхойноос гарч ирж байна

Үүний ард хэдхэн урагдал байна,

Балалайка дээр

4) Үүнтэй адил үгсийг өөрчлөх. г дараа нь Г гийгүүлэгч дараа нь эгшиг гарч ирнэ. Сүүлчийн үгсийн доор тэмдэглэ.

Дээж: ЗУРАГ - ЗУРАГ.

(Дуутай гийгүүлэгч хэрхэн эгшиглэгдсэн ба үгний төгсгөлд бичигдсэнийг анхаар. Дүрмийг санаарай.)

CHUB - OAK - CRAB -

LUB - SOUP - TOULUP -

ХАМАА - ЗӨВЛӨГӨӨ - ЗӨВЛӨГӨӨ -

в) өгүүлбэр дэх B-P-ийн ялгаа.

1) Өөрт хэрэгтэй үгийг дараахь утгаар оруулан өгүүлбэрүүдийг дуусгана уу.

мод - туяа Хөгшин эмэгтэй түшиглэв ...

толь бичгийн ажил Дээвэр нь ...

баррель - нахиа Навчнууд гарч ирэв ...

Байцаа нь татсан ...

Мартах - угаах Маргаан нь заавал байх ёстой ...

Эм хэрэгтэй ...

Одууд гэрэлтэж байна - гэрэлтэж байна Цэнхэр тэнгэрт ...

Хөх тэнгэр дэх давалгаа ...

Өгүүлбэрийг унш.

1, 2 өгүүлбэрт дүн шинжилгээ хийх: өгүүлбэр дэх үндсэн нэр томъёог олох.

Яриа эмчилгээний биеийн тамирын дасгал.

d) Утгын ярианд B-P ялгах.

Өнөөдөр бид зочдод байна. (Хэл ярианы эмч нь Малвина, Буратино нарын зургийг харуулдаг).

Малвина Буратино юу заадаг байсан бэ?

Тиймээс өнөөдөр Малвина Буратино-д даалгавар өгсөн боловч тэр үүнийг даван туулж чадахгүй, тусламж хүсэв.

Цүнхийг нээнэ үү. Та тексттэй баар харах болно. Өгүүллэгийг зохиохын тулд та эдгээр зурвасуудыг зөв байрлуулах ёстой. Тэгээд дараа нь энэ түүхийг гарчиглаарай, Эхлэх. Түүхийг уншина уу.

Манай байшин том, үзэсгэлэнтэй.

Байшингийн нэг давхарт дэлгүүр байдаг.

Дэлгүүрт хувцас, гутал зардаг.

Байшингийн үүдэнд улиас ургадаг.

Хүүхдүүд байшингийн эргэн тойронд олон цэцэг тарьсан.

Бид гэр орноо маш их хайрладаг.

Та өөрийн түүхийг хэрхэн нэрлэх вэ?

Пиноккиод тусалсан уу?

IV. Хичээлийн хураангуй. Чи ангид юу сурсан бэ?

ЛОГОПЕД ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ №34

Сэдэв: ЯЛГАЛТ Б-П

Зорилтууд:

1. Оюутнуудын B-Pv гийгүүлэгчийг аман болон бичгийн хэлээр ялгах чадварыг бэхжүүлэх;

2.

3.

4. Уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

5.

Тоног төхөөрөмж:дохио карт, соронзон хальсны бичлэг, дууны цаг, цоолсон картууд.

Хичээлийн явц.

Би юу? Цагийг зохион байгуулах.

II.Дамжуулсан материалыг давтах.

Сүүлийн хичээл дээр та ямар гийгүүлэгчтэй ажиллаж байсан бэ? Эдгээр дуу авианы үелзлийн ижил төстэй, ялгаатай талууд юу вэ? Ямар гийгүүлэгч гийгүүлэгч вэ? Дуугүй гийгүүлэгч гэж юу вэ?

III.

1. Хов жив дэх дууны ялгаа: үгсийн мөр.

a) Мэлхийн цувралуудыг унших, цээжлэх, давтах. (Оюутнууд үгсийг уншиж, дараа нь аажмаар аажмаар эгнээний мөрийг хааж болно. Хүүхдүүд үг хэллэгийн мөрийг ой санамжаас хуулбарлаж өгдөг. Ярианы эмчилгээний эмч нь дуу хоолой, дуугүй гийгүүлэгчийг тодорхой хэлэх тал дээр хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг.)

BO-BO-BO-BO-BO

BE-PI-BE PI-BE-BE-PI

PYA-PYA-PYA BU-PU-PU-BU

BE-PE-BE-PE-PE-BE байх

б) Үгсийг хоёр мөрөөр бичнэ: эхний хэсэгт - В үсгээр; хоёр дахь нь - П үсэгтэй.

BA, PA, PU BY, PU BYU, BY, BY, PE, PYA.

Эхний мөрөнд, хоёр дахь мөрөнд бичигдсэн үгсийг унших,

2. P-B дууг үгээр нь ялгах.

a) Соронзон хальсны бичлэг дээр үндэслэн дохионы карттай ажиллах.

ТАЛААР, ТУХАЙ, ТҮҮХ, ТОХИН, ФЕСТИН, шаахай, LARGE, COTTON, BlOUSE, шаахай, COAT, BANTIES, AX, RUN, Struggle, CRY, SWIM, RUN, DISTURB.

б) "Дууны цаг" -тай ажиллах.

Хамгийн их олох богино үгс n дээр нь сум тавь.

BARREL, STICK гэсэн хоёр үгтэй үгийг олоорой.

Хамгийн урт үгсийг олоорой: ЗӨВЛӨГӨӨ, BOOTS.

Одоо P г гийгүүлэгч үгсийг нэрлэнэ үү.

в) Таамагласан үгсийн график шинжилгээ.

Наплет, наплет, - гэрийн эзэгтэй

Энэ нь сууж, олзоо хүлээж байна, (SPIDER). Зүлгэн дээгүүр ялаа

Цэцгийн талаар санаа зовох болно

Цаг агаарыг анхаарч үздэггүй, тэр зөгийн балтай хуваалцах болно. (БАГ).

Тэрбээр цагаан хувцас өмсдөг,

Дулаан өдрүүдийн нэгэн дээр тэр сайн дураараа тоосыг нэвчиж,

May түүнд ээмэг өгөх болно. (БЕРЕЗКА). Өвчтэй биш, харин найтаах (VACUUM CLEANER). Гучин гурван эгч

Бичсэн гоо сайхан

Нэг хуудсан дээр амьдардаг.

Тэд хаа сайгүй алдартай. (ХУУДАС).

3. Өгүүлбэр дэх P-B ялгаа.

a) Алга болсон үсгүүдийг үгэнд оруулна. Сонгосон үгсийг хувааж бичнэ.

Ээж нь амттай шөл хийсэн ...

U ... ори ... олит зу ...

Тэр халуун саван идэж чадахгүй ..

Уря ... хаясан телеграф ширээ ....

Байшин овоолжээ ... том цоохор хад ...

Кра ... далайд амьдардаг.

Ирмэг дээр ургадаг тархах хийх ...

Өгүүлбэрүүдийг уншаад, үгийн төгсгөлд B, P үсэглэлийг тайлбарла.

б) Үгийг уншаарай.

Эдгээр үгсээр өгүүлбэр бичээрэй. Тэднийг бич.

БОЛОМЖТОЙ, ПОЛЯНКЕ, ӨӨР, ШОУ, ХҮН.

TROPINKA, ЧАГАЛ, АЖИЛЛАГАА, Шуурхай, АСУУДАЛ.

GRANDMA, БЭЛЭГ, ҮНЭГҮЙ, ШИНЭ. Паша.

Паша, Баярлалаа, GRANDMA, Бэлэг, ЗӨВ.

Өгүүлбэрийг унш. P, B үсгийн тоог тоолж, аль үсэг нь илүү том болохыг тодорхойл.

Яриа эмчилгээний биеийн тамирын дасгал.

4. Ялгаатай ярианд P, B ялгах.

Цоолсон карттай ажиллах. Алга болсон үсэгнүүдийг оруулна уу.

Хэрэв ан хийдэг байсан бол - ... энэ нь зүгээр байх болно.

Сул зогсолтгүй амьдрах - зүгээр л биш ... өө ... т.

Би хичнээн нуусан ч хамаагүй гарах болно.

Би залуудаа сураагүй - амиа алдсан ...

... амнаас нь хоослох.

Тэд ... биш, харин оюун ухаанаараа бичдэг.

IV. Хичээлийн хураангуй. Чи ангид юу сурсан бэ?

ЛОГОПЕДИКИЙН Хичээл №35

Сэдэв: АШИГЛАХ Д - Т.

Зорилтууд:

1. Ам ба бичгээр ярихдаа D - T гийгүүлэгчийг ялгах чадвар;

2. Фонемийн ойлголтыг хөгжүүлэх;

3. Грамматик бүтцийг боловсруулж сайжруулах;

4. Уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

5. Санах ой, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:мнемоник төхөөрөмж, хүснэгтийн хүснэгт, "Сайн үг" үлгэрийн текст бүхий карт, урвуу үгтэй хүснэгт, таавар бүхий ширээ, зураг: хоолой, түлээ.

Хичээлийн явц.

Би юу? Цагийг зохион байгуулах.

II. Дамжуулсан материалыг давтах.

Сүүлийн хичээлээс та ямар дуу, үсэг ялгаж сурсан бэ? Ямар гийгүүлэгч гийгүүлэгч вэ? Энэ дуутай үгсийг гаргаж ирээрэй. Дуугүй гийгүүлэгч гэж юу вэ? Энэ дуутай үгсийг гаргаж ирээрэй.

III.

1. Үгсийн дуу авиаг сэдэвчилсэн зургаар тусгаарлах…. (Эхлэх байрлалд).

Зургууд: хоолой, түлээ.

2. Дууны артикуляцийг тодруулах, ижил төстэй байдал, ялгааг тогтоох (кинестетик мэдрэмжинд анхаарал хандуулах хэрэгтэй.)

3. Дууны шинж чанар (гийгүүлэгч, дуу авиа, дуу хоолой).

4. Дуу авиаг тэдгээрийн график дүрслэлтэй харьцуулах.

Энд утаа үлээж байна. Шинжээч гэж хариулна уу.

D үсэг нь зуухны хоолой юм. Энэ алх юу вэ?

5. D-T-ийн хэллэг дэх ялгаа.

а) Ширээн дээрх үгсийг хосоор нь унш. Эдгээр хос үгс ямар дуу сонсогдож байна вэ?

ТИЙМ БОЛОМЖТОЙ БОЛОМЖТОЙ

DYO-CHO CHO-DYO TE-DE хийх

DU-TU TU-DY DU-TU TYU-DU DYO-CHO

DY-ТА ЧИ-ДИ-ТИ ТИ-ДИ ТУ-ДУ

б) Үгсийг сонсож, тэдгээрийг хоёр мөрөөр бичнэ үү: эхний мөрөнд, дуугүй гийгүүлэгч бүхий үгс, хоёр дахь нь - нэг дуугаар бичнэ.

ЭНЭ, ДИ, ЭНЭ, ХЯНА, ЧИ, ОЙ, ТЙ, ТЕ, ДЕ, ДУ, ТЮ, ДУ, ТЛА, ДЛА ТЛО, ДЛИ, ТРУ, ДРУ, ТИ, ДИ, ТЛИ.

Эхний мөрөнд бичигдсэн, 2-р мөрөнд бичсэн үгсийг уншаарай.

ТАА-ТА Ту-Ду-Ту ТТ-ДА-ТА-ДА

DA-TA-DA DO-TO-DA DA-TA-DA-TA

6. Үгэнд D-T ялгах.

а) Үг сонсоод ямар дууг нэрлэнэ үү D, T:

1) Энэ нь үгийн эхэнд зогсдог.

2) Дунд нь зогсож байна.

Жишээ хариулт:

1) SMOKE гэдэг үгэнд - Д дуу.

2) COCK гэдэг үгэнд - Т-ийн дуу.

1) Орон сууц, SMOKE, ТҮҮХ, ҮНЭГҮЙ, ХУВААЛЦАХ, ГЭДЭГ.

2) ХҮҮХЭД, БУТЛУУР, БУТЛУУР, ДЭЛГЭР, УТАЙ, УЛААНБААТАР, ТҮҮХ.

б) Урвуу үгтэй ажиллах.

Ширээн дээр бичсэн үгсийг уншаарай.

ЭНЭ, ЭНД, ГРАНДФАТЕР, ХӨРӨНГӨ ОРОЛЦОГЧ, MOD

Одоо эдгээр үгсийг баруунаас зүүн тийш унших. Энэ юу вэ?

в) Тааврыг шийдвэрлэх. Ширээн дээр үзүүлсэн таавруудыг шийдээрэй.


d) Үгийг өөр багана бүхий хоёр баганад бичнэ.

ПЛЕТ, БИДОН, ГОЛФРИЕНД, АЖИЛ, ГАЗАР, АВТОМАШИНГ, РАДИО, ФАКТ, шаахай, Пумпкин.

Хоёр дахь эхний баганад бичсэн үгээ уншаад үзээрэй.

д) Үг хэлэх:

Би харанхуйг мэднэ. Би бол чимээ шуугиан, тогшлын эсрэг зүйл юм

Би тэднийг биечлэн тоолж чадахгүй. Надгүйгээр та шөнө шаналах болно.

Учир нь хэн өнгөрч, би амрах, унтах,

Нэг ба бариул нь намайг сэгсрэх болно. Намайг ... гэж нэрлэдэг (SILENCE).

Би ард түмэндээ баяртай байна. Надад итгэж байна,

Би нөхөрсөг ... (DOOR).

Үргэлж дэг журамтай байх ёстой

Зараа арав дахин өсчээ, Танай сургууль ... (ЗӨВЛӨГӨӨ).

Энэ нь эргэж ... (ДИКОБРАЗ).

Модон дунд эргэлдэж, дуугарч, шүгэлдэж байв

Ойн телеграф оператор:

"Сайхан байна!

Тэгээд тэр гарын үсгээ тавиад ... (Вудпекер).

7. Өгүүлбэр дэх D-T ялгаа.

a) өгүүлбэрээс D, T үсгээр үг хэллэг бичнэ үү. D - нэг мөр, T - хоёр.

Хээ: Бүтэн өдөр хүйтэн салхи үлээнэ. ХӨГЖЛИЙН ЗАМ.

ОДОО ШИНГЭЭ ДИМ.

ХӨГЖҮҮЛЭГЧ АЖИЛД АВНА.

ШИЛДЭГ ДУРГҮЙ ОРУУЛАЛТАНД ОРОЛЦОГОЙ.

ӨДӨР БҮРТГЭЛИЙН ӨРГӨӨ.

ЗӨВЛӨГӨӨД АЖИЛЛАГАА ХИЙГЭЭРЭЙ.

ХӨГЖҮҮЛЭГЧ АЖИЛЛАГАА.

Цөөрмийн дэргэд хуучин зуслангийн байшин байв.

Бичсэн хэллэгийг уншаарай.

b) Өгүүлбэрийг FROM эсвэл TO гэсэн өгүүлбэрт оруулаарай. Та урьдчилсан үгсийг хэрхэн бичих вэ?

Завь завиар явав ... эрэг.

Тосгон тийм ч хол биш байв.

Дима ээждээ ... цүнхээ үүрээд ... гэртээ тусалсан.

Галт тэрэг хөдлөв ... буудал.

Хүүхэд авав ... хамгийн дээд алхам. -

Өгүүлбэрийг унш.

8. Утгын ярианд D-T-ийн ялгаа.

"Сайн үйл" үлгэрийг сонсоод дараа нь үлгэрээс ямар дуу илүү олдсоныг хэлж өгөөч?

Сайн үйл.

Баавгай юу ч хийхгүй тул тэр өдөржингөө ойд тэнүүчилж, модоо чичирхийлдэг. Ээ! Би ямар нэгэн зүйл хийх байсан. Надад хэрэгтэй зүйл байна. хийх. Хэдэн өдрийн өмнө тэрээр нүхтэй клубтэй газар нүх гаргав. "Магадгүй хэн нэгэн нь энэ нүхэнд үүрээ засаарай" гэж бодов. Гэхдээ тэнд хэн ч амьдрахгүй байсан. Дараа нь баавгай өвс авчирч, ой модны агшин амьдардаг хөндийд чихмэл байв. "Одоо ой модон хөндий зөөлөн болно." Гэхдээ хөндий рүү орох боломжгүй байсан тул модон тогооч түүнийг загнажээ. Баавгай царс модны доор сууж, уйдаж, Димка тосгон түүний хажуугаар өнгөрөв. "Өвөө баавгай та яагаад ийм гунигтай байна вэ?" - Тийм ээ, надад хийх зүйл алга, энэ бол харамсалтай. - баавгай бувтнав. "Чи хоолой хийж чадах уу?" "Хоолой юу? Би яагаад үүнийг хийх ёстой гэж? " - баавгай үрж, нэг эсвэл хоёр удаа! - Димкаг хоолой болгосон. "Хөөх!" - Дима баярлав. Та миний эгч Дашаагийн төлөө хийж чадах уу? " "Тийм ээ, би одоо тосгоны бүх хүүхдүүдэд үүнийг хийх болно." Гэж баавгай яаравчлан, эцэст нь миний хувьд сайн үйлс олдсон юм.

Текст D эсвэл T текстэд ямар дуу илүү түгээмэл байдаг вэ?

Яагаад баавгай уйтгартай байсан бэ?

Баавгай ямар ашигтай зүйл хийхээр шийдсэн бэ?

Аавууд баавгайн хийсэн нүх хэрэгтэй байсан уу?

Баавгай модон эдлэгчийг баярлуулахаар хэрхэн шийдсэн бэ?

Модон эдлэл яагаад баавгайд уурладаг вэ?

Баавгай ямар сайн үйл хийв?

IV. Хичээлийн хураангуй. Хичээлийн талаар танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

ЛОГОПЕД ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ №36

Сэдэв: АШИГЛАХ Д - Т.

Зорилтууд:

1. Ам ба бичгээр ярихдаа D - T гийгүүлэгч үгсийг ялгаж сурах чадварыг бэхжүүлэх;

2. Фонемийн ойлголтыг хөгжүүлэх;

3. Грамматик бүтцийг боловсруулж сайжруулах;

4. Уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

Тоног төхөөрөмж:дохио карт, магмлофоны бичлэг, цоолсон карт, зураг: харандаа, алх, хувин, сүх, хүрз, загас барих саваа, ширээ, жимс, царс.

Хичээлийн явц.

Би юу? Цагийг зохион байгуулах.

II. Дамжуулсан материалыг давтах.

Өнгөрсөн хичээлээс та ямар гийгүүлэгчийг ялгаж сурсан бэ? Эдгээр дуу авианы үелзлийн ижил төстэй, ялгаатай талууд юу вэ?

Тоглоом "Захиа алга болсон".

Самбар дээр захиа алдсан гэсэн үгсийг бичсэн байна.

CA ... CA ... OK O ... AIS эхлүүлэх ...

... YERVO ... YNI SA ... OVNIK ... IVAN

KUS ... S NOR ... KIS KIS ... БА

Одооноос эхлэн бид эдгээр D-T гийгүүлэгчдийг ялгахын тулд үргэлжлүүлэн ажиллах болно.

III. Дамжуулсан материалыг нэгтгэх.

1. Хов жив дэх дууны ялгаа.

а) Дууны хослолыг уншаад зөвхөн гийгүүлэгчийг бичнэ үү.

ADA, ATA, ODA, OTA, UTU, GO, UDU, GO, ITI, UDU, UDI, UTI.

T, D. хэдэн үсэг вэ, хэдэн үсгээр вэ?

2. Үгсийн дууг ялгах.

a) Дууны картыг ашиглан соронзон хальсны бичлэг хийх.

MELON, BUCKET, ХӨДӨЛГӨӨ, ПУЛД, ТРАКТОР, ДУЛААН, ХҮЧ, ХӨДӨЛМӨР, ХӨДӨЛГӨӨ, VIC, Dandelion, BROOM, OTHER, DIFFICULT, RAINBOW, VICTORY.

б) Хос, үг, утгыг хослуулан харьцуул. Эдгээр үгс ямар дуу сонсогдож байна вэ? Үг бүрээр өгүүлбэр хийнэ үү:

ОРОН СУУЦ БАРАА - ЖИЖИГИЙН ТОЙМ - RAFT DAUGHTER - DUCK

в) Таавар таавар, хариултын үгсийг өөр багана дээр өөр өөр баганад бичих.

Олон гар, гэхдээ нэг хөлтэй. (WOOD) Бороон дулаан, өтгөн байна

Энэ бороо нь энгийн.

Тэр ирж, гуурсыг дүүргэв. Тэр үүлгүй, үүлгүй;

Орондоо хичээнгүйлэн усалав. Өдөржингөө явахад бэлэн байна (SOUL)

Цонхны чимээнээр угааж байв.

Би үүдэнд бүжиглэсэн

Дээврийг тойрон эргэлдэж зүрх сэтгэлийн минь сэтгэлийг эзэмдэв

Тэгээд тэр хээрийн хөвөөн дундуур явав. (RAIN) Амьд биш харин алхаж байна.

Хөдөлгөөнгүй - гэхдээ тэргүүлэх. (ROAD)

Энэ нь диваажинд хүрэхээр ирсэн

Тэгээд (SMOKE) алга болсон. Утсан дээр барь

Би андуураагүй байна

Талбай, ой модоор дамжуулж хэзээ ч болохгүй. (TROLLEYBUS)

Тэр утаснуудаар гүйж, толгод руу авирав. (DOUGH)

Хэрэв та энд хэлвэл тэндээс сонсох боломжтой. (ТЕЛЕФОН)

Дээрээс минь

Нэг уут ус ниссэн.

Би алс хол ой руу гүйв

Сул, алга болсон. (CLOUD)

Овъёос нь хооллодоггүй

Тэд ташуур жолоодохгүй байна,

Үүнийг хэрхэн яаж үржүүлдэг вэ

Долоон анжис ухаж байна. (TRACTOR)

Эхний баганад бичигдсэн үгсийг хоёр дахь хэсэгт нь уншаарай.

3. Өгүүлбэр дэх T-D ялгах.

a) Зургийг ашиглан өгүүлбэрүүдийг гүйцээнэ үү.

Даша нь өнгөт ... (харандаагаар) зурдаг.

Хумс ... (алх).

Тэд Веда ... (хувин) өмсдөг.

Модыг цавчих ... (сүх).

Газар ухах ... (хүрз).

Тэд загас барьдаг ... (загас барих саваа).

Хүүхдүүд сууж байна ... (ширээ).

Ойд янз бүрийн ... (жимс) ургадаг.

Ойн ирмэг дээр .... (царс) ургадаг.

Өгүүлбэрийг унш.

б) Алга болсон үгийг өгүүлбэрт оруулах.

Голын дээр хүчтэй ...

Москва бол том ...

Гол хавар хавар эхэлнэ ....

Зорчигч голын дагуу хөвдөг ...

Өгүүлбэрүүдийг уншаад, оруулсан үгсийн төгсгөлд гийгүүлэгч үсгийн дүрмийн дүрмийг санаарай.

4. Ялгаатай ярианд T-D ялгах.

Цоолсон карттай ажиллах. Алга болсон үсгүүдийг зүйр цэцэн үгэнд оруулна уу.

Рус түүнээс айдаг ...

Хөдөлмөр тэжээх ... гэхдээ залхуурал ... үүнийг.

Тэвчээр ба ... хүдэр бүгд дуусч байна.

Найзууд нь б ... д байдаг.

Мод ... үнэтэй, эр хүн үйлд үнэтэй.

{!LANG-d7fd3d96e8403b4970e33857effadbbf!}

IV. Хичээлийн хураангуй. Чи ангид юу сурсан бэ?

{!LANG-3853125066bcbed29e180b23aa3e96ad!}

{!LANG-28aabcc86be0ac6de2956bf3c59a13b1!}

Зорилтууд:

1. {!LANG-ff96e080912e5f4bc503b773c86d42e6!} {!LANG-0e21b5f175207d1293a36681ef79e0f9!}{!LANG-c11895840df7dd4c66aee9185803fc89!}

2. Фонемийн ойлголтыг хөгжүүлэх;

3. Грамматик бүтцийг боловсруулж сайжруулах;

4. Уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

5. {!LANG-d7259ccc2fdc47380cf392058059b0ad!}

Тоног төхөөрөмж:{!LANG-5fe545779fb561021a95b6bfc390ae5f!}

Хичээлийн явц.

Би юу? Цагийг зохион байгуулах.

II.{!LANG-e491822028016003d62f4100461e1304!}

{!LANG-ae60ba0cc73b0ee9f524ca0d06927ee7!}

III. {!LANG-57cf52273cb57eb544854cdbc158d78e!}

1. {!LANG-6d7484d5786cc2300d15b1ee573ec171!}

{!LANG-dbd74de80d6525ae98c7d6fd61c21008!}

2. {!LANG-dd49b9e949c55c88c4076228fd290297!}{!LANG-a7f812572d410092dcf4a001f739207c!}

3. {!LANG-042e6ddad476cdc633d9954c297a9b06!}


{!LANG-6154a1dfeacafa37206191632a443d84!}

{!LANG-cc7e9cd1aeb04eac05f1aff8cd148cc2!}

{!LANG-7f7cdfc8f74aace7f41df9223a82ffa0!}

{!LANG-325918991d89a658a4b9802f400d5b44!}

4. {!LANG-de323d2d7f05a333fc7b4a7564592c54!}.

1) {!LANG-6d5c7272dd9511888d2727fe6454b795!}

{!LANG-22fe4e2e8158d81364fdae07a814a163!}

{!LANG-7775e2e08edd1665f7fdb25ece683c1e!} {!LANG-de02c84daef69e5dc57a012444d3d1d6!} {!LANG-14588440a63bf5556c6b8e6f19adca7e!} {!LANG-c204f0e4c61c47fff51c44016ca5452d!}
{!LANG-757aed43fefa867322ddf510214cb4a3!} {!LANG-9dff1caa197750dae6888fdcc0da3111!} {!LANG-c204f0e4c61c47fff51c44016ca5452d!} {!LANG-c349d5829d8db0b876098eaee0a27643!}
{!LANG-afbe711177273e2da8ac9e62797bbca4!} {!LANG-068f1d1e3a58952ba08e81f152d82eec!} {!LANG-0f9d61ac11d8bacad6c42c1756130347!} {!LANG-8c3014ffa012bdc607fce3caf8208338!}

{!LANG-82e3f16a3431109b0c28a625efb24437!}

{!LANG-36cee4055b97712e5d47fb907a4a98de!}

{!LANG-35744cdf5f21f8c498d615fe34fc1f71!}

{!LANG-fe20c47a8e5409119a1c438be1d634d2!}

{!LANG-ea4f221f2415debed170ae57abd8f8c0!}

{!LANG-56673f3bbca295d8761c08ddd9a0f95a!}

{!LANG-b503d7535ddacab345c094e0fa8abfe0!}

{!LANG-a3a42c3f364ed392bd85a23494d45627!}

2) {!LANG-4f14846e3309902c6b67b9938760ea25!}

{!LANG-52fb49ae345fc44fa7f44eb4d87c5e44!}

{!LANG-cbed4fea2638d47be6052e76e5ba0711!}

{!LANG-982ed81abe0eb3c4e7a39498275a5225!}

{!LANG-1cc6c156e61af3f03f89fb26336c97ec!}

{!LANG-4411dabcb179d0c26318c21b2dbc2a35!}

{!LANG-7e308c97fc9288e0d485dc95c8eda64a!}

{!LANG-2e18f8ec13d565b64c28464dacc15b5a!}

{!LANG-c6accd825816149d3d582b8e10dcda26!}

{!LANG-4f8decd907d98b126f9b3d75d0d0a3bf!}

{!LANG-22e0d92274cc9500a37ee116664c1d9f!}

{!LANG-0042aa5e4f43460d0997f5780e215c05!}

{!LANG-275f67fe1ace8896b3d032776adc233a!}

{!LANG-01fa95225dc684336614cf192b52878c!}

{!LANG-69a78b2e92eee6fe2fb65a327aaacdfc!}

{!LANG-a02c401c246467f2660ed71c4902da9a!}

{!LANG-1137694a4284bed643ebcfcecbfdf5a0!}

{!LANG-3668140463453af3973212b9af8ed71f!}

{!LANG-6a117a820f9d108d5e9e6e76b26bfb11!}

{!LANG-17b7e3c852d197ae0e0a37957283a544!}

{!LANG-a5d9240a741ab91361d8b825f5700164!}

{!LANG-b1a5afbe867de222f7af3b6a4d0d3155!}

{!LANG-5a17be5f3d96c8d4bb69fd6b27e1c4f1!}

{!LANG-27dab713fab71f9d87e21fa61624621c!}

{!LANG-0442c929b5d5374f5fe3ab49aa1024e4!}

3) {!LANG-9acbe5d015f3e644bfbd412a8f09d005!}

{!LANG-910dad871b35760cfcc5c6bbfc9757e8!}

{!LANG-ee58bc326775a74c3ffa009769124aa1!}

{!LANG-b5dd1f1df1ea291e47b3e9293fb72be5!}

{!LANG-19f7d7e0b487981ee540924224a8a654!}

Асуултууд:

{!LANG-e3ec6ed38f253db4d9a67c153ee7532a!}

{!LANG-b0e574a02f423aeba6d6e560d0fbb882!}

{!LANG-101fbb47e761b2a2ee6712042d625f7e!}

{!LANG-a175fcb71c78171412d7a037c46485fc!}

{!LANG-c6cbbbc89f76c4e6738c4a9fb246d990!} {!LANG-8c74cc9ace3695afdd8eaac9e015641f!}{!LANG-022ade725c39ad8696b619a345281c91!}

Өгүүлбэрийг унш.

{!LANG-f97041399928406f84aa2b84c04664de!}

4) {!LANG-fe84362aec35d2fbb7bfbc6fe8b69b4f!}

{!LANG-42a4c7f5898ac849737871d0006b9492!}

{!LANG-3b62b6622477c6a2f94dc0598791c1a2!}

1) {!LANG-00afbbefbe78fe439d935e0f059ce6e6!}

2) {!LANG-c1c526881e034d485ea1c6fe773e9902!}

3) {!LANG-d1e16639352996501497285af1b1decc!}

{!LANG-8e549111a10585798e50cc388804fac8!}

IV. {!LANG-95e8b946970c834850f57d12a415b6f2!} {!LANG-de82b0dcb251f1d09b71e92562c911b2!}

{!LANG-f4f435896cdccda55ab8697b8e31b035!}

{!LANG-373e0e423bd027e053a8ee8d2632294f!}

{!LANG-4753a361211750a60bb6598f929c0173!}

{!LANG-f195629fc3a8d9544f8952d9c573cd7e!}