Сургалт: ярианы өөр өөр хэсгүүдтэй биш, аль нь ч үгүй ​​зөв бичих. Диктант - Үг хэллэгийн өөр өөр хэсгүүдтэй биш бөөмс Хэлний өөр хэсгүүдтэй биш тайлбар диктант

Анги: 8

Зорилго.

1. Сурган хүмүүжүүлэх, хөгжүүлэх:

1.1. Ярианы янз бүрийн хэсгүүдэд БИШ зөв бичгийн дүрмийн ерөнхий байдал.

1.2. Ярианы хэсгүүдийг тодорхойлох, дүрмийг хэрэгжүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

2. Боловсролын:

2.1. Оюутнуудад шинжлэх ухааны хүмүүст хүндэтгэлтэй хандахыг төлөвшүүлэх.

Хэлбэр: практик хичээл.

Хичээлийн үеэр

I. Оршил

Сүүлийн хичээл дээр бид ярианы янз бүрийн хэсгүүдээр биш бичих дүрмийг давтсан. Өнөөдөр бид "Ярианы янз бүрийн хэсгүүдтэй биш" сэдвээр практик хичээлтэй.

II. Хичээлийн сэдэв, зорилго

Хичээлийн огноо, сэдвийг бичнэ үү. Онолын мэдлэг, дүрмийг практикт хэрэгжүүлэх чадвартай байх нь өнөөдрийн хичээлийн зорилго юу вэ? (Зорилгоо тодорхойлох)

III. Текстийн цогц шинжилгээ

Бид текстийн иж бүрэн дүн шинжилгээ хийх замаар ур чадварыг хөгжүүлэх болно. Үйл ажиллагааны төлөвлөгөө, үндсэн ажил, ажилд шаардлагатай санамж бичгийг сайтар бодож үзээрэй. Таны үйл ажиллагааны үр дүн нь "Ярианы өөр хэсгүүдтэй БИШ" зөв бичгийн схем байх ёстой. Ажиллахад 15 минут.

IV. Бүлгийн үзүүлбэрүүд

Бүлгүүдийг сонсоцгооё. (Оюутнууд диаграммыг танилцуулж, ажлаа танилцуулж, асуултад хариулна)

Санал болгож буй схемүүдийн аль нь ашиглахад тохиромжтой вэ?

V. Баталгаажуулах ажил

4-р догол мөрийн агуулгыг уншина уу. Үгийн сангийн диктант бичих, товчлуур ашиглан хосоор ажиллах ажлыг шалгах. Тэдний үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийх, үнэлгээний хуудсыг бөглөх.

Хичээлийн зорилтуудыг харна уу.

1. Зорилтуудын аль нь бүрэн хэрэгжсэн бэ? Юун дээр ажиллах шаардлагатай вэ?

2. Өөрийгөө үнэлэх хуудсан дээр аль бүлэгт хамаарахаа тэмдэглэ.

VII. Гэрийн даалгавар (заавал биш)

  1. Энэ зөв бичгийн дор хаяж 9 үгийг ашиглан чөлөөт сэдвээр бяцхан эссэ бичээрэй.
  2. Энэ зөв бичгийн үгсээс эссэ бичээрэй.

Бүлгийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө

Хичээлийн үе шатууд Агуулга
1. Зохион байгуулалтын мөч.
2. Хичээл дэх үйл ажиллагаанд бэлтгэх. 1. Хичээлийн огноо, сэдвийг бичнэ үү.

2. Хичээлийн зорилгыг тодорхойлох.

3. Хэлний материалын чадамжийг хөгжүүлэх. 1. Тексттэй ажиллах (текстэнд зориулсан даалгаврын дагуу илтгэгчдийн үүргийг хуваарилах).

2. Бүлгийн нэг төлөөлөгч текстийг илэрхий уншиж, бусад нь 2-р тэмдэглэлийг ашиглан яриандаа дүн шинжилгээ хийнэ.

3. Гурав дахь асуулт дээр бүлгийн нэг төлөөлөгч үг хэлж, бусад нь нөхөж байна.

4. 4, 5.6-р асуултуудад бүлгийн хоёр төлөөлөгч үг хэлнэ (зөв уялдаа холбоотой монолог яриаг бий болгох), үлдсэн хэсгийг нэмэлт, ашиглан залруулна.

Санамж № 3.

5. Үүсгэсэн схемийн дагуу гүйцэтгэлийг хоёр оюутан бэлтгэдэг, үлдсэнийг нь нөхдөг.

6. Хичээлийн энэ үе шатанд хийсэн үйл ажиллагаандаа дүн шинжилгээ хийх (үнэлгээний хуудсыг бөглөх).

4. Баталгаажуулах ажил. 1. Толь бичгийн диктант бичих.

2. Түлхүүр ашиглан хосоор хийсэн ажлыг шалгах.

3. Хичээлийн энэ үе шатанд хийсэн үйл ажиллагаандаа дүн шинжилгээ хийх (үнэлгээний хуудсыг бөглөх).

5. Дүгнэж байна. Хичээлийн зорилгыг харна уу, юу ажилласан бэ?

Өөрийгөө үнэлэх хуудсан дээр та өөрийгөө аль бүлэг гэж үздэг вэ?

6. Гэрийн даалгавар. 1. Энэ зөв бичгийн 9-өөс доошгүй үгийг ашиглан чөлөөт сэдвээр бяцхан эссэ бичээрэй.

2. Энэ зөв бичгийн үгсээс эссэ бичээрэй.

1-р бүлгийн текст

Климент Аркадьевич Тимирязев

Энэ амьдрал бол галт эр зориг байлаа. Тимирязевын үйлдсэн шавхагдашгүй асар их зүйлийн өмнө та гайхаж зогсоно.

Дотоодын тэмцэгч, эрдэмтэн-иргэн, (хэд хэдэн) үеийн гайхамшигтай судлаачдыг өсгөсөн багш, лабораторийн практикт шинэ зам тавьсан туршилтчин, "Оросын агрономийн патриарх", дөрвөн арван академи, их дээд сургууль, шинжлэх ухааны жинхэнэ ба хүндэт гишүүн дэлхий даяарх нийгэмлэгүүд ...

Ажил энэ амьдралыг бүрэн дүүрэн дүүргэсэн.

Гэхдээ Тимирязевыг биечлэн таньдаг хүмүүс түүний микроскоп, номондоо гүнзгийрүүлсэн, харин дэлхийн бүх амьд баяр баясгалангуудад нээлттэй хүний ​​дүр төрхийг бидэнд хадгалсан. Тэрээр байгаль, аялал, алс холын аялалд дуртай байв. Түүнтэй камер, линз хоёр салшгүй холбоотой байсан бөгөөд түүнийг ихэвчлэн ургамал судлаачийн гараар биш харин амьдралд хайртай хүний ​​гараар удирддаг байв.

Түүнд эцэг эхийн гэрт суулгаж, насан туршдаа хадгалагдан үлдсэн ухаалаг байдал нь аливаа гадаад, дотоод завхайрал, залхуурал, хөдөлмөрийг хүндэтгэх, ажиллах чадварыг үзэн ядах (үгүй) байв.

Энэ амьдралын хүсэл тэмүүлэлтэй шаталт (биш) нэг өдөр зогссон. Гэвч энэ нь хүслийн хамгийн хатуу сахилга бат нь (үгүй) эвдэрч гарахыг зөвшөөрдөггүй дотоод буцлах явдал байв. Ноёнтон зөв, жигд, яаран биш, хөөгдсөн хэллэгээр Тимирязевыг мэддэг хүмүүс санаж байв.

Тимирязевт (үгүй) "сурсан хазгай" -аас юу ч байсангүй. Тэрээр анхаарал сарниулах, мартамхай байдлаас болж зовж шаналж байгаагүй. Эсрэгээр, тэр нарийн ширийн зүйл болгоныг цаг алдалгүй нарийн хийдэг байв.

Маргаан дээр тэр хэзээ ч (хэзээ ч) хашгирч, бүдүүлэг үг хэлээгүй. Гэвч тэр дайснаа хэрхэн устгахаа мэддэг байсан тул амьдралынхаа эцэс хүртэл Тимирязевын түүнд өгсөн "хувцаслалт" -ыг мартсангүй.

Тэрээр шинжлэх ухааныг (биш) (биш) хүртээмжтэй (биш) ариун сүм гэж дүрсэлсэн бөгөөд үүнд гайхамшигт бүхнийг танин мэдэхүйн хувцас өмссөн санваартнууд нууцлаг зан үйлийг хийж, зөвхөн хөшигний ирмэгийг нээж өгдөг. Үгүй ээ, Тимирязев (биш) давтахаас залхсан: "Шинжлэх ухаан бол семинар, ажиллаж сур, чи тэнд байр сууриа олох болно! (В. Сафонов.)

Текстийн даалгавар

  1. Текстийг анхааралтай уншина уу.
  2. Зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла үгүйэнэ бичвэрт.
  3. Нэр, дагалдах үг, дагалдах үгийн синонимыг өг үгүйчөлөөтэй бичих.

Хариулах дараалал

Текст 2 бүлэг

Архип Иванович Куинджи

Архип Иванович Куинджи бол Оросын зураач, зураачдын нийгэмлэгийг байгуулах санаачлагч бөгөөд хожим нь түүний нэрийг авсан. Оросын уран зурагт Куинджигийн эзлэх байр суурийг түүний байгалийн тухай онцгой алсын хараагаар тодорхойлдог.

Тэрээр Оросын ландшафтын уран зурагт дахин давтагдахгүй өвөрмөц байдлыг нэвтрүүлж, нутгийнхаа байгалийн гоо үзэсгэлэнг гаднаас нь харуулсан, бараг (байгаа) үеийн хүмүүсийн бүтээлүүдэд тусгалаа олсонгүй.

Хамгийн алдартай зургуудад байгалийг түүний өмнө хэн ч дүрсэлж байгаагүй тийм агшинд дүрсэлсэн байдаг.

Бүх зүйл мастерийн уран сайхны сонирхлын сэдэв болсон: (н) бүдгэрч буй нар жаргах, сартай шөнийн туяа, хүнд үүлний дэвсгэр дээрх солонгын бараг мэдэгдэхүйц гэрэл. Намрын бороо тасрахгүй, хадагдсан өвстэй тал нутаг, нарны туяанд хатгасан ер бусын үзэсгэлэнтэй хус төгөл зэргийг зурсан ч Куинджи үеийн үед үлдэнэ. дур булаам гоо үзэсгэлэн, сарны гэрэлт шөнийн нууцлаг гоо үзэсгэлэнг дуурайлган дуурайлган дуурайгчаар. "Днепр дээрх шөнө" (биш) том зураг дээр зураач туршлагагүй гэрэлтүүлгийн эффект, найруулгын ухаалаг энгийн байдлыг олж авдаг. (С. Мясникова.)

Текстийн даалгавар

  1. Текстийг анхааралтай уншина уу.
  2. Санамж No2-ыг ашиглан текстийг илэрхийлэлтэй уншихыг бэлтгэ.
  3. Текстийн сэдэв, гол санааг тодорхойл. (Санамж No2, 3-р зүйлийг үзнэ үү).
  4. Энэ текст ямар ярианы хэв маяг, төрөлд хамаарахыг тодорхойл. Өөрийн үзэл бодлыг тайлбарла (хариултаа текстээс жишээгээр дэмжээрэй).
  5. Зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла үгүйэнэ бичвэрт.
  6. -тэй хэллэг бичнэ үү үгүй, үүнтэй та ижил утгатай хосыг сонгох боломжтой үгүй, эдгээр ижил утгатай хосуудыг бич.
  7. "Ярианы өөр хэсгүүдтэй биш" зөв бичгийн дүрмийг өөрөө гарга.

Хариулах дараалал

(бүлэгт хэн аль асуултын хариултыг бэлдсэнийг хуваарилах).

  1. Текстийг илэрхий уншиж, унших талаархи оюутнуудын санаа бодлыг сонс.
  2. Гурав дахь асуултын бүрэн хариултыг бэлтгэ (2-3 өгүүлбэр).
  3. 3-р тэмдэглэлийг ашиглан 4, 5-р асуултууд дээр монолог бэлтгэ.
  4. 6-р асуултыг уншаад тодорхой хариулна уу.
  5. Диаграмаа оруулна уу. Үүний ашиг тусын талаар бидэнд хэлээрэй.

3 бүлэгт бичнэ үү

Гэртээ харих

Николай Николаевичийг ирэхээс өмнө бүтэн жилийн турш байшин гацсан байв. Бороо асгарч, дээвэр дээр цас орсон, хэн ч байхгүй (үгүй) арилгасан, тиймээс дээвэр, гэх мэт удаан хугацаагаар (үгүй) будсан, олон газар гоожиж зэвэрсэн.

Николай Николаевич (үгүй) таамагласанбайшинтай уулзах нь түүнийг маш их догдлуулах болно. Хаясан байшин гарч ирэхэд түүний зүрх маш хүчтэй цохилж, тэр айж эхлэв (үгүй) ир. Тэр амьсгаа аваад, цэргийн хатуу алхамаар гудамжийг хөндлөн гарч, хашаанд оров.

Николай Николаевич эргэн тойрноо хараад, түүний ард гараа цээжин дээрээ гашуудан эвхэж зогсож байхыг харав. (хэд хэдэнэмэгтэйчүүд. Тэр хэнтэй ч байхгүй (үгүй) ярьсан(үгүй) учир нь тийм байсан (биш) хүмүүс, зүгээр л ( чадахгүй байсан: түүнд зориулсан байшинтай уулзахад түүний доторх судас бүр чичирч байв ( тийм ч амар бишгэр, түүний амьдрал, өлгий.

(В. Железников)

Текстийн даалгавар

  1. Текстийг анхааралтай уншина уу.
  2. Санамж No2-ыг ашиглан текстийг илэрхийлэлтэй уншихыг бэлтгэ.
  3. Текстийн сэдэв, гол санааг тодорхойл. (Санамж No2, 3-р зүйлийг үзнэ үү).
  4. Энэ текст ямар ярианы хэв маяг, төрөлд хамаарахыг тодорхойл. Өөрийн үзэл бодлыг тайлбарла (хариултаа текстээс жишээгээр дэмжээрэй).
  5. Зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла үгүйэнэ бичвэрт.
  6. Доор нь зурсан үгс нь ярианы аль хэсэг болохыг заана уу.
  7. "Ярианы өөр хэсгүүдтэй биш" зөв бичгийн дүрмийг өөрөө гарга.

Хариулах дараалал

(бүлэгт хэн аль асуултын хариултыг бэлдсэнийг хуваарилах).

  1. Текстийг илэрхий уншиж, унших талаархи оюутнуудын санаа бодлыг сонс.
  2. Гурав дахь асуултын бүрэн хариултыг бэлтгэ (2-3 өгүүлбэр).
  3. 3-р тэмдэглэлийг ашиглан 4, 5-р асуултууд дээр монолог бэлтгэ.
  4. 6-р асуултыг уншаад тодорхой хариулна уу.
  5. Диаграмаа оруулна уу. Үүний ашиг тусын талаар бидэнд хэлээрэй.

Хавсралт 1

Гүйцэтгэлийн үнэлгээний хуудас

Оюутны овог, нэр Текст Схем Диктант Үр дүн
1.
2.
3.
4.
5.

Тайлбар толь бичгийн диктант (баталгаажуулах түлхүүр)

Гайхлаа нуухгүй байх; эргэлзсэн; уулзаж чадаагүй; үзэн ядалтыг хадгалах; уур хилэнгээр уурлах; модон байшин биш; хямд биш; сахилга батгүй оюутан; гол нь өргөн биш, харин хүйтэн; удаан хугацаагаар бие муутай байх; хол биш, харин ойрхон; жаран биш; хэлэгдээгүй хууль; шатаагүй гал; төлөвлөгөөг дутуу биелүүлэх; тавиур дээр хүрэхгүй байх; үл итгэх байдал; бичих зүйл байхгүй; араас нь гүйх хүн байхгүй; хангалттай идэхгүй байх; хурлын өмнөхөн; жинхэнэ мэдрэгчтэй; хэн ч далдлахгүй байх; мартагдашгүй царай; замбараагүй харагдах; бурууг харуулах; мунхаглалыг үзэн ядах; таагүй мэдрэмж; хэн ч ирээгүй; загас ч биш, шувуу ч биш.

Анги: 10

  • 5-9-р ангид судалсан "Ярианы өөр хэсгүүдтэй биш" сэдвээр материалыг системчлэх, сургуулийн сургалтын хөтөлбөрт заасан материалын хэмжээг нэмэгдүүлэх;
  • ярианы янз бүрийн хэсгүүдэд БИШ, хүчтэй, ухамсартай зөв бичих чадварыг бий болгох;
  • оюутнуудыг шалгалтанд бэлтгэх, тестийн даалгавар гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх

Хичээлийн төрөл: мэдлэгийг системчлэх, нэгтгэх, нэгтгэх хичээл

Тоног төхөөрөмж: "Ярианы өөр өөр хэсгүүдтэй БИШ" хүснэгт, интерактив самбар, компьютер, тараах материал.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Үг үсгийн ажил

(Үйл үгийн төгсгөл ба одоо цагийн үйл үгийн дагавар, өнгөрсөн цагийн дагаврыг зөв бичих - А16 ХЭРЭГЛЭЭ)

Та дуудах, гомдоох, хувирах, үйлчлэх, тараах, холбогдох, унтах, худал хэлэх, тослох, харагдах, наасан, шуугих (тогоруу), харах, мартах, хүлээн зөвшөөрөх, жиргэх, барих, харагдах, төөрөх, сэргээгдэх, мартагдашгүй, ганхах.

Энэ даалгаврыг амжилттай биелүүлэхийн тулд оюутнууд дараахь зүйлийг хийх ёстой.

  • үйл үгийн холболтыг тодорхойлох (дуудлага - дуудлага тэр- II реф. - би бичих; курлычщие - курлык цагт- Би лавлаж байна. - U)
  • үл тоох эгшгийг харах: гомдсон - гомдсон
  • Стрессийг өөртөө татдаг "муу" угтвар та-г санаарай (хангалттай унтах - унтах - II реф.)

III. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг тодорхойлох

Слайд дээр Дмитрий Лихачевын үгс байна.

Сонирхолтой гэж бодож байгаа газраасаа ч гэсэн сонирхолтой зүйлийг олох боломжийг бүү алдаарай. Дэлхий дээр ямар ч сонирхолтой газар байдаггүй: зөвхөн (биш) сонирхолтой хүмүүс байдаг, сонирхолтой, дотоод уйтгартай хүмүүсийг олж чаддаггүй (биш). Хувь тавилан таныг шидсэн тэр газрын уур амьсгалд өөрийгөө шингээж чаддаг байх хэрэгтэй ...

(Д. Лихачев)

Дасгал:
Текстийг унших. Лихачевын хэлсэн үг юу вэ? Энэ мэдэгдлийн утгыг та хэрхэн ойлгож байна вэ? Бичих, хаалт нээх, зөв ​​бичгийн дүрмийг тайлбарлах, дагаж мөрдсөн зөв бичгийн дүрмийг хэлээрэй. Хичээлийн сэдвийг томъёол.

IV. Хичээлийн сэдвээр материалыг системчлэх

Хүснэгттэй ажиллах ( сурагчдад зориулсан слайд, гарын авлага)

Слитно Тусдаа
Нэр үг, нэр үг, үйлчлэлийн үгээр
  • Хэрэв NOTгүйгээр ашиглаагүй бол
  • Хэрэв та NOT-гүй ижил утгатай үгийг олж чадвал
  • нэгдлийг эсэргүүцэж байгаа эсвэл байгаа бол а
  • бөөмс байгаа бол огт биш, хол, огт биш, огт биш, огт биш, хараахан биш, хараахан биш

Сөрөг ба тодорхойгүй төлөөний үг ба үйл үг

Хэрэв шалтаг байхгүй бол (хэн ч байхгүй) Хэрэв шалтаг байгаа бол (хэнтэй ч биш)

Үйл үг ба герунд

ҮГҮЙ-гүйгээр ашиглаагүй бол Үргэлж байдаг

Үг хэллэгийн шинж тэмдэг, нэр үг

  • бүрэн хэлбэрүүд
  • хамааралтай үг байхгүй
  • эвлэлдэн нэгдэхийг эсэргүүцдэггүй а
  • бөөмс огт байхгүй, хол, огт байхгүй гэх мэт.
  • богино хэлбэрүүд
  • хамааралтай үг байдаг
  • эвлэлээс ялгаатай тал бий а
  • огт биш, хол, огт биш болон бусад хэсгүүд байдаг

Дараахь зүйлүүдэд онцгой анхаарал хандуулаарай.

  • Тэмдэглэл, үйлдлээр бус үргэлжилсэн / тусдаа зөв бичгийн дүрмийг харуулсан үгс байгаа эсэх.

Тайлбар үгсээс хамгийн ойлгомжгүй нь БҮРЭН гэдэг үг юм. AT ALL = VERY бол хамтад нь бичигдсэн БИШ. Хэрэв AT ALL = AT ALL, OPERASYON БИШ бол тусад нь бичдэггүй.

  • adversative union ГЭХДЭЭ тасралтгүй зөв бичихийг санал болгож байна: муухай боловч үнэтэй тоглоом
  • Санаж байна уу: өөр юу ч биш; юу ч бишээ гэхдээ
  • Гэсэн хэдий ч, үл харгалзан - угтвар үг (герунд биш)
  • Үйл үг дэх NOT бөөмийг NEDO- угтвартай андуурч болохгүй. "NEDO-" угтвар нь "нормтой харьцуулахад дутагдал" гэсэн утгатай. Хоригдлууд хоол тэжээлийн дутагдалд орсон (нормтой харьцуулахад дутагдалтай), шөлөө дуусгаагүй (үйл ажиллагаа дуусгаагүй), хүүхдийг үл тоомсорлож, кино үзээгүй.

V. Сургалтын даалгавар

1. Бичих, хаалт нээх (слайд дээрх даалгавар)

(Бүү) унтаж байгаа хүүхдүүд, хөгшин хүн (үгүй) удаан унтах, (үдэхгүй) тэмцэл, (үгүй) өдрийн цагаар бороо зогсох, (биш) ган зэврэх, бүрэн (хөгжилгүй) газар, туйлын (ун) судлагдсан орон зай, бараг л (хүрээгүй хөрс, (н) наранд түлэгдсэн царай, хаана ч (ун) хэвлэгдсэн нийтлэл, (ун) хөгшин эмэгтэйн сүлжмэл ороолт, ил (н) сэтгэл ханамжгүй байгаагаа илэрхийлсэн, роман (ун) уншсан, ажил (un) дууссан.

2. Өгүүлбэрт онцолсон үгс, тэдгээрийн шинж чанаруудын хоорондын уялдаа холбоог тогтоо.

1. Волконская өөрийн онцлог шинж чанараараа орос (биш) зүйлтэй байсан. A. Тусад нь бичигдсэн хамааралтай үгтэй гишүүн
2. (Үгүй) түүнийг олоод би Алексеев дээр очив. B. Богино нэр үг, хамт бичигдсэн
3. (Үгүй) нутгийн хүйтэн жавар харгис хэрцгий байсан ч тэр хөдөлсөн. B. Үг ҮГ-гүй, NO-гүй, хамт бичнэ
4. Пушкины эцэг эхийн хувьд нэг хүний ​​үр удам болох Петр Петрович Пушкин нийлж, олон жилийн турш (биш) бие биетэйгээ харилцах, харилцаа холбоогүй байв. G. Тусдаа бичсэн ерөнхий гишүүн
5. Энэ гэрлэлт аз жаргалтай байсан. E. ҮГҮЙ гэсэн тэмдэгт үгийг хамт бичдэг, учир нь та ижил утгатай үгийг сонгож болно
6. Хусан төгөл нь байшингаас холгүй байв. E. Угтвар үгэнд орсон, хамт бичсэн.

(Түлхүүрүүд: 1-D, 2-D, 3-E, 4-A, 5-B 6-C)

3. Зөв хариултыг заана уу

Үгийг үсэглэсэн байна

A) Юуг ч золиослохгүйгээр амьдрах боломжтой юу?
B) Тэр хүлээн зөвшөөрөгдөөгүй хэвээр байхыг илүүд үзсэн.
C) Өөрийн чадвардаа итгэлгүй (биш) хүн ялахад хэцүү байдаг.
D) Би (биш) хэнээс тусламж хүсэх вэ.

(Хариулах– B)

A) Дэлгүүрт байгаа талх шинэхэн биш (биш).
B) Тосгоны амьдрал тайван, (ямарч биш) байдаг.
C) Ажлын алдааг засаагүй хэвээр байна.
D) Энэ бол аз жаргалын төлөө бүтээгдсэн (үгүй) мэт хүний ​​амьдрал байсан.

(Хариулт - Б)

Үгүүдийг тусад нь бичдэг

A) Түүний үгэнд хачирхалтай зүйл байгаагүй.
B) Гар утасны дэлгэц дээр "(Un) хариулаагүй дуудлага" гэсэн бичээс харанхуйлав.
C) (Үгүй) хэсэг хугацаанд би тосгонд амьдарна.
D) Тэр хүн над руу итгэлгүй харав.

(Хариулт - А)

A) Энэ бол (зохион бүтээгээгүй) бодит түүх юм.
B) Та ийм (нэг) цуглуулж чадахгүй.
C) Үүнийг хийх нь эелдэг биш юм.
D) Танхимд ядаргаатай хашгирах (үгүй) байв.

(Хариулт - А)

4. Аль мөрөнд ҮГҮЙ гэсэн үгсийг адилхан бичих ёстой

A) (биш) үгүй, огт биш (биш) найз, (биш) хэнээс, (биш)
B) (үгүй) бүтээсэн, (биш) дуулах, (биш) тэврэлт, (биш) гэрэл зурагчин
C) бүрэн (биш) үзэсгэлэнтэй, (биш) самнасан, (байхаас үл хамааран, (биш) хэнд
D) огтхон ч (биш) гомдоогүй, (биш) үүрэг хүлээгээгүй, нөхцөл байдалд дасан зохицоогүй, (үгүй) цаг.

(Хариулт: B - хамтдаа, D - тусад нь)

5. Буруу үсгийг зааж өгнө үү

1. A) зарим үг
B) тэнэг хүү
B) өөртөө итгэлгүй хүн
D) дэлхийд үл үзэгдэх нулимс

2. A) өөр юу ч биш
B) байх ёсгүй
B) сайн биш
D) хэлээгүй

3. A) хэлэхгүйгээр
B) хаана ч байхгүй
B) тийм биш байсан
D) нэгээс олон удаа

4. A) өрөвдөх сэтгэлээс хол
B) үзэн ядалт
B) бүрэн аз жаргалгүй
D) хэн нэгэн

(Хариултууд: 1-D, 2-C, 3-B, 4-A)

6. ҮГҮЙ ба ДОО-ны хооронд ялгах дасгал хийх.

Тодорхойлолт нь өнгө дутагдалтай байсан (нормтой харьцуулахад дутагдалтай). Тэр шумбсан боловч ёроолд нь хүрч чадаагүй (дуусаагүй үйлдэл). За, Питер, чи бялуугаа дуусгаагүй байна. Би шөнө хангалттай унтаагүй, нэг ширхэг ч идээгүй. "Светлана" онгоцны багийн гишүүдээс нэг зуун жаран долоон хүн алга болжээ. Тэр сонссонгүй цааш явав.

7. Тайлбар бичсэн диктант

Энэ нь (биш) vezhey гэж алдаршсан (биш) сайн, (биш) шинэ гарааны хүн шиг харагдах таатай байна. (Үгүй) алдар нэр аль хэдийн (байхгүй) байсан, бүх зүйл надад аль хэдийн тодорхой болсон. Энэ нь намайг галзууруулсан ч гэсэн энд (үгүй). Тэр нагац эгчийгээ үзэн яддаг байсан (биш) настай. Чистяков, (үгүй) аймшигтай ядарсан байсан ч (үгүй) нүдээ аньж чадсангүй. Бүрэн (сонирхолгүй) тоглоом зохион бүтээгдсэн. Бид хотын гэрэлтүүлэггүй гудамжаар алхав. Би маш бодлогогүй шийдвэр гаргасан. Завь нь салхинаас хамгаалагдсан тэнгис буцалж, харанхуйд эргэлдэх газарт ойртож байв. Талбайд ганцаараа (биш) дайчин. Намрын будганд өртөөгүй хэвээр (байгаагүй) өвсний өндөр ишнүүд ногоон өнгөтэй байна. Бид устгасан биш, харин бүрэн бүтэн овоохойг олсон.

8. Бие даасан ажил

Даалгавруудыг карт эсвэл слайд дээр өгдөг. Нэгтгэсэн үү, салсан уу? Даалгаварууд А шалгалтын сүүлийн 18 жилийн.

  • Үл мэдэгдэх нисдэг биет илэрсэн байна.
  • Ширээн дээр зөвхөн (болоогүй) аяга шүүс байна.
  • Замдаа харласан цонхнууд нь оршин суудаггүй байшингууд хэвээр байна.
  • Амьдралд өөрийгөө ухамсарлах чадваргүй (биш) Базаров үхлийн өмнө хамгийн сайн чанаруудыг харуулдаг.
  • Түлхүүрүүд олдоогүй хэвээр байна.
  • Петровын байшин том биш, гэхдээ маш тухтай.
  • Чимээгүй байдал нь аймшигтай биш боловч ямар нэгэн байдлаар зөөлөн, тайван байв.
  • Ханхүү Андрей Сперанскийн хүйтэн харцыг сэтгэл рүү нь оруулахгүй байгаад уурлав.
  • Марья Гавриловна Дефоржийн маскны дор юу нуугдаж байгааг мэдэхгүй тул болзож байна.
  • Гэрийн эзэгтэй (дургүй) шинэ үйлчлэгчдээ хайртай байв.
  • Талархалгүй сонсогч нь сайн түүхчдэд ч саад болдог.
  • Ширээн дээр шарсан загас (байгаагүй) байсан.
  • Нүүрний онцлог нь тааламжтай бус (байхгүй).
  • Энэ (наргүй) ойд залуу мод удаан ургадаг.

V. Хичээлийг дүгнэж байна

Гэрийн даалгавар:

  • § 58 х 175 дасгал 321 (Греков В.Ф. “Ахлах сургуулийн орос хэлний хичээлд зориулсан гарын авлага”)
  • Шалгалт өгөх (гарын хуудас)

Уран зохиол.

ХЭРЭГЛЭЭ: мэдээллийн технологийн сургалт. Орос хэл. Арга зүйн зөвлөмж./ Auth.-comp. Крашенинникова Л.А., Лукина И.В. - Эрхүү: Эрхүүгийн Улсын багшийн их сургуулийн хэвлэлийн газар, 2011 он.

Ярианы янз бүрийн хэсгүүдтэй "үгүй".
Нэгтгэсэн үү, салсан уу?

Оюутнууд зөв бичгийн дүрмийн шинэ сэдвийг ойлгож, амжилттай эзэмшихийн тулд багш юуны түрүүнд орос хэлний зөв бичгийн дүрмийн дотоод логикийг харуулж, эдгээр хуулийг ойлгомжтой, танил, энгийн болгох ёстой. Арга хэрэгсэл нь өөр байж болно. Энэ нь ялангуяа шинэ мэдлэгээ боловсруулж, нэгтгэх мөчүүдэд үнэн юм. Хүснэгтүүд нь энд бас тохиромжтой (багшийн бэлдсэн эсвэл бодож боловсруулсан, түүний "тарчуулсан" - тиймээс хамгийн шилдэг нь), алгоритмууд, зугаацах, хөгжүүлэх даалгавар, тоглоомууд.

Орос хэлний хичээл нь 6-7-р ангид сурч байсан зүйлээ уйтгартай давталт болгохгүйн тулд ахлах ангиудад үзэгдэх орчин, "зугаа цэнгэл"-ийг үл тоомсорлож болохгүй, гэхдээ ихэнх нь бүрмөсөн мартагдсан, олонхи нь. зүгээр л шинэ илчлэлт гэж ойлгогддог.

I.Төрөл бүрийн гарын авлагаас авсан дидактик материал нь багшид сэдвийг судлах, давтахад тусалдаг « Үгүй ээ ярианы янз бүрийн хэсгүүдтэй. Оюутнуудын сурах ёстой бичих гол зарчим нь:

Бөөм үгүй , тусад нь бичсэн нь тэмдэг, үйлдлийг үгүйсгэхийг илэрхийлдэг.

Угтвар биш-, хамтдаа бичсэн нь зөвхөн тухайн объект нь эсрэг чанар, тэмдэг эсвэл үйлдэлтэй гэдгийг хэлдэг.

Энэ зарчимд үндэслэн та олон тооны дүрмийг энгийн схемд нэгтгэж болно.

Бөөм үгүйтусад нь бичсэн:

үйл үгтэй(байгаагүй),герундын хамт(тайван),тоонуудтай(нэг удаа биш),түүнчлэн богино нэр үгтэйүүрэг даалгавартай (тэр хэрэггүй - шаардлагагүй, үүрэг хүлээгээгүй - хүсэхгүй байна);

- хэрэв байгаа эсвэл илэрхийлсэн бол бүх үгийн хамт эвлэлдэн нэгдэхийг эсэргүүцдэг а (үгүйгүн ажижиг гол), түүнчлэн бэхжүүлэх замаар үгүйсгэхүгс хол, огт биш, огт биш, огт биш, огт биш(огтхон ч бишаз жаргалтай царай)

харьцуулах шинж тэмдэгтэй(нимгэн биш);

угтвар үгтэй үгсээр(үгүйхэнтэй, үгүйсүнсэнд үгүйхэний төлөө, үгүйболомжтой).

Зөв бичигдээгүй:

- байхгүй үгсээр үгүй ашиглагдахгүй байгаа (үгүйвежа, үгүйялалт);

тухайн сэдвийн чанарын тодорхойлолтыг өгч, ижил утгатай үгээр сольж болох үгсээр (үгүйнайз - дайсан, маш их үгүйэрүүл харагдах - маш өвчтэй харагдах, үгүйэрүүл - өвчтэй);

үг хэллэгээр -миний (үгүйхамааралтай);

v тодорхойгүй төлөөний үг (үгүйДЭМБ, үгүйюу, үгүйаль нь);

v угтвартай үйл үг доогуур-, үйл үгэнд бүрэн бус, үйл ажиллагааны дутагдал гэсэн утгыг өгөх (доорхийх , доорүнэлэх).

Оролцох үгийн зөв бичих зарчим нь:

Бүрэн оролцоо бөөмстэй үгүй бичигдсэн байдаг тусад нь,хэрэв байгаа бол

хамааралтай үг: үгүй эргүүлэн төлсөн хэн чгэрэл;

эвлэлдэн нэгдэхийг эсэргүүцдэг гэхдээ үгүй эргүүлэн төлсөн, агал асаалаа.

Оролцох үгтэй биш миний хэрэв байгаа бол тусад нь бичнэ. хамааралтайүг оруулах бүтээлчтохиолдол: Үгүй ээхарагдахуйц(Тэмдэглэл) нүд,гэхдээ үл үзэгдэх(Тэмдэглэл) нулимсны ертөнц.

Холбоотой хараат үг, эсэргүү байхгүй бол а, дараа нь бөөмс үгүй бичсэн хамтдаа: Үгүй ээ унтарсан гэрлүүд манан дунд бүдэгхэн гэрэлтэв.

ХАМТ богино оролцообөөмс үгүй бичсэн үргэлж тусдаа: гэрэл үгүйэргүүлэн төлсөн.

II. Эдгээр дүрмийг энгийн хүснэгт хэлбэрээр (7-р ангийн түвшин) танилцуулах боломжтой.

Үгүй ээярианы янз бүрийн хэсгүүдтэй

Ярианы хэсэг

Слитно

Тусдаа

Нэр үг, нэр үг, үйл үг -o, -e

1. Үгүй бол хэрэглэхгүй үгүй-:

хүүхэн, тэнэг, тэнэг

2. Үгүй гэсэн ижил утгатай үгээр сольж болно үгүй-:

үгүйдаруухан (бардамнах)

үгүйтэнэг (ухаалаг)

3. Сөрөг үйл үгэнд:

үгүйхаана , үгүйхаана

1. Эсрэг заалт байдаг:

үгүйүнэн , aХудлаа

2. Үгээр бататгасан үгүйсгэх

хол, огт биш, огт биш, огт биш, хэзээ ч биш

алс хол үгүйтэнэг

3. Дагалдах үгтэй not on -o, -e:

үгүйнөхөртөө

төлөөний үг

Дараа нь үгүйболон аль нь ч бишсанал байхгүй:

аль нь ч бишхэн , үгүйхэн

Дараа нь үгүйболон аль нь ч бишсанал байна:

үгүйДЭМБ , басДЭМБ

үйл үг, үйл үг

үгүйдарамтлах (хэрэглээгүй -үгүй )

үгүйдарамтлах(гүйгээр ашиглахгүй -үгүй )

үгүйанзаарсан (үйл үг)

үгүйанзаарч байна(ерөнхий үг)

Оролцогч

Ямар ч хамааралгүй үг эсвэл эсрэг тэсрэг:

үгүйдууссан ажил

1. Хараат үг байдаг:

үгүйдууссан цагтааАжил

2. Эсэргүүцэл байдаг:

үгүйдууссан, аажлаа эхэлсэн

3. Богино гишүүнтэй:

Ажил үгүйдууссан

III. Үггүй үгс үгүйашигладаггүй.

Нэр үг нэр үг Үйл үг

танихгүй хүн

галзуурал

мунхаг, мунхаг

утгагүй байдал, утгагүй байдал

үзэн ядалт

муу цаг агаар

хөдөлгөөнгүй

дургүй

зэвэрдэггүй ган (ган)

хайнга байдал, хайхрамжгүй байдал

лоб

Несмейана (гүнж)

тэнэг

дэмий юм

болхи байдал

торгууль

дутагдалтай

бохир ус

шар шувуу (өвс)

галзуу

үзэмжгүй

нөхөрсөг бус

үзэн яддаг

бороотой

тайван бус

нэвтэршгүй (харанхуй)

үзэмжгүй (үйлдэл)

дайсагнасан

азгүй

хайнга

тоо томшгүй олон (тоо)

эвгүй

болхи

өршөөлгүй (тангараглах)

дургүйцэх

эргэлзэх

дутагдалтай (sth.)

үл тоомсорлох (хүүхдийн ард)

харахгүй байх (Света)

дургүй

үзэн ядах

шуугиан дэгдээх

би сайнгүй байна

тэр загатнаж байна

чи зүгээр болохгүй

IV. Дүрмийн хялбаршуулсан хувилбар:

V. Бид алгоритмтай ажилладаг.

VI. хөгжүүлэх даалгавар.

1. Урвалын хурдыг тодорхойлох даалгавар(удаан шээсэний дараа хийх нь сайн). Багш өгүүлбэрүүдийг уншиж, тэдгээрийн серийн дугаарыг дуудаж, оюутнууд зөвхөн хоёр баганад тоонуудыг бичдэг: хамтдаа. үгүй - мөн тусад нь үгүй

1) биелэгдээгүй захиалга;

2) ой нь шилмүүст биш;

3) уур уцаартай харц;

4) цонх угаагаагүй;

5) уулзахдаа таатай биш байна;

6) тийм биш байсан;

7) бие нь муу;

8) бөгж нь алт биш;

9) шийдвэр гаргахад амаргүй;

10) хялбар ажил биш;

11) маш хайхрамжгүй;

12) хадаагүй нуга;

13) эргэн тойрноо харахгүй байх;

14) нөхцөл байдлаас үл хамааран.

Хариулах ингэж бичсэн байна:

хамтдаа: 1, 3, 7, 9, 11, 12, 14;

тусад нь: 2, 4, 5, 6, 8, 10, 13.

2. анхаарал хандуулах даалгаварэнэ нь нэр үг, нэр үгийг ялгах чадварыг нэгэн зэрэг хөгжүүлдэг.

Зөвхөн тоог бичнэ үү нэр үгаль ньгүйгээр үгүй ашиглагдахгүй байгаа:

1) дуусаагүй роман;

2) яаравчлахгүй;

3) үзэмжгүй;

4) оролцоогүй;

5) хайхрамжгүй;

6) төлөвшөөгүй;

7) болхи;

8) эргэлт буцалтгүй.

Одоо жагсаалтаас үлдсэн үгсийг санаарай үгүй үргэлж хамт бичигдсэн байдаг (сонсголын санах ойн сургалт).

3. эсэхийг чихээр тодорхойлно үгүй Нэр үгийн язгуурын нэг хэсэг юм уу угтвар угтвар уу, түүнгүйгээр уг үгийг ашигладаггүй:

2) лаг;

3) сул тал;

4) үзэн ядалт;

6) нектар.

4. Эдгээр үгсийн ижил утгатай үгсийг олж, зөвхөн тэдгээрийг бичнэ үү. хайхрамжгүй байдал, бичиг үсэггүй байдал, үл итгэх байдал, аз жаргалгүй байдал, бие даасан байдал.А одоо санаж, нэр үгийн хажууд бичнэ үү үгүй, Энэ нь танд зааж өгсөн.

5. -тэй эсрэг утгатай үгсийг сонгоно уу үгүй үгэнд (чихээр) зөвхөн тэдгээрийг бичнэ үү: боолчлол– ..., дайсан -..., төвлөрөл - ..., бохир - ..., цэвэрхэн– ..., ойр - ..., худал - ..., бага– ....

6. Үйл үгээс (чихээр) герунд үүсгэж, зөвхөн бичдэгийг нь (үйл үгтэй хослуулсан) бич. үгүй хамтдаа:

алдахгүй байх, бохирдохгүй байх, уурлахгүй байх, сонсохгүй байх,

сонсохгүй байх, эргэлзэх, энхрийлэх, шимэх.

Яаж бичдэг юм үгүй өгүүлбэр дэх үйл үгтэй:

Надад 100 рубль байхгүй

Би 100 мянга дутаад байна уу?

7. Үйл үгсээс герунд үүсгэж (боломжтой бол) зөвхөн хоёр баганад бичнэ үү (хамтарсан ба тусад нь):

бүү хар, үзэн яд, бүү яар, бүү яар,

бүү хий, бүү хий, уурлах, эргэлзэх,

анзаарахгүй байх, анзаарахгүй байх, хэрүүл хийх,

бүү асуу, бүү асуу, (тэр) бие муутай,

загатнах, үл хайхрах (хэн нэгний хувьд).

Дагалдах үг үүсгэхэд ямар үйл үг хэрэглэж болохгүй вэ?

(Сүүлийн хоёр дасгалыг хийж дууссаны дараа залуус тэмдэглэлийн дэвтэртээ бараг бүх үйл үг, оролцоогүй нэрсийн жагсаалттай байна. үгүй ашиглагдахгүй).

VII. Хажуугаар хазайсан текстийг сэргээх дасгал.

Текстэд гарсан алдааг засна уу.

Тэдний булан бараг явах боломжгүй тул дэлхий дээр болж буй үйл явдлын талаар хамгийн сүүлийн үеийн мэдээ авах газар байсангүй: модон сав суулга барьсан харуулууд ердөө хорин миль зайд амьдардаг бөгөөд тэднээс илүүг мэддэггүй байв. Тэднийг амьдралтай нь харьцуулах ч юу ч байсангүй: тэд сайхан амьдарч байна уу, үгүй ​​юу; баян ч бай, ядуу ч бай.

Бусад бүх хүмүүс яг адилхан амьдардаг, өөрөөр амьдрах нь нүгэл гэдэгт итгэлтэй байж, өөрөөр байж болохгүй, болохгүй гэж аз жаргалтай хүмүүс амьдарч байсан.

Сүүлийн таван жилийн хугацаанд хэдэн зуун сүнснүүдээс хэн ч үхээгүй, тэр байтугай хүчирхийлэл, тэр байтугай байгалийн үхэл ч байхгүй.

Хэрэв ахмад настан эсвэл архаг өвчтэй хүн мөнхийн нойронд амарсан бол удаан хугацааны туршид ийм ер бусын үйл явдал хийж чадахгүй байв.

Гэтэл нэг удаа захын ард, гүүрний дэргэд шуудуунд хэвтсэн хэвээр байсан нь өнгөрч буй артелийн ард хоцорсон бололтой.

Эрчүүд ойртож зүрхэлсэнгүй. Хажуугаар өнгөрч буй хүн толгойгоо өргөх хөдөлгөөн хийсэн боловч чадсангүй: түүний эрүүл мэнд сайнгүй эсвэл маш ядарсан байсан бололтой.

Тэгээд бүгд тосгон руу явж, хөгшин хүмүүст эндээс өөр хүн байна гэж хэлж, юу ч хэлэлгүй байв.

"Эндээс биш, битгий хүр!" гэж хөгшин хүмүүс хэлэв .

(И.А. Гончаровын хэлснээр)

VIII. Диктант бичнэ үү.

ХӨВГҮҮД ТӨӨРСӨН

Хөвгүүд ойг таньсангүй. Тэр өөрчлөгдсөн бололтой. Буруу мод, буруу намаг, буруу өвс. Зарим хачин цэцэг харагдаж байна, тэд өмнө нь байгаагүй. Мөн замын оронд үл мэдэгдэх гол. Тэд зах руу үсрэн гарч, амьсгаадан гарав. Дахиад л юу ч танил нутаг шиг санагдсангүй. Газарт живсэн мэт уул, тосгон ч үгүй. Нар жаргав. Гэвч тэд нар жаргах болоогүй байв. Ойд харанхуй найдваргүй байсан ч тэд зам гаргахгүй урагшилж байсан бөгөөд ялгах боломжгүй байв. Тэд бие биенээ цааш нь харсангүй. Гэнэт Коля сэрэмжтэй болж, чичирч эхлэв. Зүүн талаас нь бараг л мэдрэгдэхүйц удаан үргэлжилсэн чимээ гарав. Тэд зүүн тийш гүйв. Хөл нь тэднийг хожуул, намаг, бут сөөг дундуур тэсвэрлэхийн аргагүй зөөв. Гэвч салхины чимээ, борооны чимээнээс өөр юу ч сонсогдсонгүй. Хоёулаа чичирч, өвдөг дээрээ гараа үрж алхаж байв.

(Н. Тимковскийн хэлснээр)
(130 үг)

Уран зохиол

1. Богданова Г.А."8-р ангид орос хэлний хичээл".

2. Ахременкова Л.А."Таван руу алхам алхмаар."

3. Коновалова Л.Ф.Орос хэл. Үндсэн схемүүд. Дасгал. М., 2005.

О.П. ЭЧИНА,
Москва хот

1. Сахилга батгүй байдал нь тоглоом шоглоом, ёс зүйн хэм хэмжээг бага зэрэг зөрчихөд оршдоггүй, харин юуны түрүүнд сургуулийн сурагчийн сурах үүргээ биелүүлээгүй, нийгэмд ашигтай, үр бүтээлтэй ажилд хайхрамжгүй хандах, хувь хүний ​​​​хувийг шилжүүлэхийг оролдох явдал юм. бусдад хөдөлмөр (Сухомл.) 2. Боловсролын даалгаврыг бие даан гүйцэтгэхгүй байх - паразитизмын эхний алхам. (Сухомл.) 3. Номтой байнгын сүнслэг харилцаагүйгээр орчин үеийн хүний ​​амьдралыг төсөөлөхийн аргагүй юм. (Сухомл.) 4. Сайныг чимээгүй хийх ёстой. Гэхдээ энэ талаар ярих юм алга (П.) 5. Гүехэн жалгын энгэр дээр зөгийн үүр харагдав. (Т.) 6. Үдшийн үүр цайж, жаргах нарны туяанд гэрэлтэхээ больсон хэдий ч гэрэл гэгээтэй хэвээр байгаа агаарт хүйтэн сүүдэр өтгөрч, тархаж эхлэв. (Т) 7. Оргон зугтсан гэж гэрт нь хэн ч мэдээгүй. (P.) 8. Намар урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй, хуурай, эрч хүчтэй, хүйтэн агаарын тунгалаг байв. (Пауст.) 9. Бид усгүй, цангаж байсан. (Пауст.) 10. Нар дээш мандаж, винтов, пулемёт тэсэхийн аргагүй эргэлдэнэ. (Сераф.) 11. Хаалгыг онгойлгоод командлагч аажуухан морь руу буув. (Хөтөч.) 12. Амар мужийг үзсэн хэн бүхэн түүнд дурлахгүй байхын аргагүй байв. (В. Гусев.) 13. Хэн ч бүгдийг мэдэж чадахгүй, гэхдээ мэдэхгүй зүйлээ мэддэг мэт дүр эсгэх нь ичгүүртэй бөгөөд хортой юм. (Л. Т.) 14. Хэдэн өдөр дараалан ном унших завгүй байлаа. (Хөтөч.) 15. Өвгөн дурамжхан босоод намайг дагаж гудамжинд гарлаа. (Т.) 16. Гэсгээгүй газрын дээгүүр тэнгэрт болжмор цутгаж байв. 17. Баярын үеэр бид хаашаа ч явсангүй, явах газар ч байсангүй. 18. Бид гэрэлгүй гудамжаар гэртээ харьлаа. 19. Нэг хүн бидэнд хаалгыг онгойлгов. Түүний нойрмог царай муу биш, харин эелдэг байв. 20. Хажуугийн өрөөнөөс дуу хоолой сонсогдов. Маргаанчдын нэг нь илт уурласан байв. 21. Оффисын үүдэнд хоёр хүн ярилцаж байв. Тэдний нэг нь инээмсэглэсэн боловч ердийнх шигээ зөөлөн, найрсаг биш, харин хүйтэн, албадан инээмсэглэв. 22. Сандарсандаа би захидлыг дахин уншиж эхлэв. 23. Шийдвэрийг яаралтай гаргах ёстой байсан бөгөөд зөвлөлдөх хүн байсангүй. 24. Танхимын бүх суудлыг аль хэдийн авсан, бид суух газаргүй болсон. 25 Голын мөс бэхжээгүй, харин ил тод царцдасаар бага зэрэг чангарчээ. 26. Бид санаанд оромгүй том нарлаг нугад ирлээ. Эндхийн өвс шүүслэг, ногоон, хэнд ч үрчлээгүй байв. 27. Бидэнд хуучин зогсоол руу буцах ямар ч шалтгаан байгаагүй. 28. Хөдөө аж ахуйн шинжлэх ухааны олон асуудал шийдэгдээгүй байгаа бөгөөд судалгааг хүлээж байна. 29. Гал асаахгүйгээр бид чимээгүйхэн суугаад ярилцав. 30. Хүнийг газар биш, харин хүнийг газар болгодог. (Сүүлийн)

Энд тэндгүй хоцрогдсон цэцэг шарлана. Өвс ногоо үрээ газарт асгаж, нүцгэн иш нь салхинд найгана. Бэлчээрт ногоон хэвээр байгаа нь идсэн гэмтэл бөгөөд ийм хүн цасан дор хэвтэх болно.

Холоос хоньчны бүрээ дуугарна. Хар нисэн дээрх хорхойд идэгдсэн навч одоо ч хадгалагдан үлджээ.

Хагалсан нүцгэн талбайд, тосгоны ард боловсорсон төмс хурааж авдаг. Намрын сүүлээр байцаа цэцэрлэгт тайрдаг - байцааны хүнд цайвар ногоон толгой. Өндөр овоолгод улаан лууван ухаж, өтгөн амтат манжин нурууны хооронд цутгаж байна.

Ойн захад жимсээр цацсан өндөр уулын үнс улайж, бөөрөлзгөнө цэцэрлэгт тод дугуй бөмбөлгүүдийг улайж байна. Буржгар арцыг хар бөмбөлгүүдийгээр цацсан - цас орохыг хүлээж байна. Өвс мод сүүлийн дууг дуулж, дэлхийг магтан, халуун нар, бүлээн бороо. (И.Соколов-Микитовын хэлснээр.) (109 х.)

1. Бүрэн идэвхгүй үгийн дагаварт хоёр n үсэг.

2. Идэвхгүй үгийн дагавар дахь эгшиг.

ХАМРАГДАХ

Манай үүдний танхимаас би Белая голыг харж, хэзээ тасрахыг тэсэн ядан хүлээж байлаа. Эцэст нь энэ хүсэн хүлээсэн өдөр, цаг ирлээ! Евсейч миний цэцэрлэг рүү яаран харж, сэтгэл түгшсэн баяр хөөртэй хоолойгоор: "Цагаан нь явлаа!" Нэг минутын дотор дулаахан хувцасласан би үүдний үүдэнд аль хэдийн зогсоод, хөх, харанхуй, заримдаа шар өнгийн мөсний асар том зурвас хөдөлгөөнгүй эргийн хооронд хэрхэн алхаж байгааг нүдээрээ шунахайран дагаж байв. Хөндлөн зам аль хэдийн алс хол явсан; түүгээр нэг азгүй хар үнээ галзуу юм шиг нэг эргээс нөгөө эрэг рүү гүйв. Миний хажууд зогсож байсан эмэгтэйчүүд, охид гүйж буй амьтны бүтэлгүй хөдөлгөөн бүрийг гашуудлын дуугаар дагалдаж, архирах нь чихэнд минь хүрч, би түүнийг маш их өрөвдөв. Эргэлтийн гол эгц хадны араар тонгойж, ард нь зам, даган гүйх хар үхэр алга болов.

Гэнэт мөсөн дээр хоёр нохой гарч ирэв; Гэвч тэдний аймшигт үсрэлт нь миний эргэн тойрон дахь хүмүүсийг өрөвдөх биш харин инээдийг төрүүлэв, учир нь нохой живж, үсэрч, эрэг рүү сэлж чадахгүй гэдэгт бүгд итгэлтэй байсан. Би үүнд шууд итгэж, хөөрхий үхрийг мартаад бусадтай хамт инээв. Ноход ерөнхий хүлээлтийг зөвтгөхөд удаан байсангүй, удалгүй эрэг дээр гарч ирэв.

Мөс хүчтэй, хатуу, салшгүй, төгсгөлгүй блокоор хөдөлсөөр байв. (С. Аксаков.) (195 ж.)

1. Ярианы янз бүрийн хэсгүүдтэй биш,

2 Эгшигт төгсгөлийн өргөлтгүй эгшиг.

ИЛҮҮ ХҮЧИРХЭГ БУЛЧИН - СЭТГЭЛ ХУРЦ

Оюуны үйл ажиллагаа, биеийн хөдөлгөөнтэй холбоотой юу? Михаил Ломоносов төмөр покерыг амархан зангидаж чаддаг байсан бол лорд Байрон боксын тэмцээнд оролцсон. Зохиолч А.Куприн Киевийн хүндийг өргөлтийн шилдэг тамирчин, бөхчүүдийн нэг байсан. Тэд бүгд булчингаа сургах, бэхжүүлэх нь тэдний оюун санааны ажилд тусалдаг гэж мэдэгджээ.

Булчин ба оюун ухаан, байгалийн нарийн мэдрэмж, нударганы хүч, тод оюун ухаан, биеийн хүч чадал. Тэдний ойр дотно байдал нь хачирхалтай бөгөөд ойлгомжгүй мэт санагддаг. Гэхдээ бие бялдрын хувьд сайн хөгжсөн хүмүүсийн оюун ухаан нь хүчирхэг булчингүй хүмүүсийнхээс хамаагүй өндөр байдаг гэдгийг физиологичид нотолж байна. Учир нь булчингаас ирж буй дохио нь тархины амжилттай ажиллах зайлшгүй урьдчилсан нөхцөл болдог.

Тархины үйл ажиллагааг тогтмол сургах хэрэгцээг Америкийн хэд хэдэн пүүсүүдийн удирдагчид аль хэдийн бүрэн үнэлдэг. Өөрийгөө зөв галбиртай байлгадаг фитнессийн ажилтнууд цалингийн нэмэгдэл авдаг. (А. Суворов.) (131 үг)

1. Одоо цагийн бодит үгийн дагавар дахь эгшиг.

2. Үгийн үндэс дэх өргөлтгүй шалгасан эгшиг.

3. Тэмдэглэлийн дагавар дахь Н - нн.

ХАВРЫН САЛХИ

Өглөө нь шалбааг мөсөн дундуур цагаан байсан бөгөөд одоо үдээс хойш горхи урсаж, нохой наранд жаргаж, бор шувуу хурдан зайлж байна. Салхи хатуу, чийгтэй дулаахан. Энэ нь татна, заримдаа үлээх болно: эрч хүчтэй, хаврын салхи. Та сонсоорой - энэ нь чимээ шуугиан үүсгэдэг, инээдэг. Тэнгэр салхинд байна: улиасны алтан мөчрүүдийн цаана гүн хөх. Дулаан, шинэлэг байдал. Мөн энэ цэнгэг байдал нь - хайлж буй цас, дулаан газар, дээвэр, шүүслэг болж, салхинаас гялалзсан салхинд цохилж буй мөчрүүд, талбай, ой модыг нэвчиж буй салхи. Мөн тагтаа, тэдний уйтгар гуниг, зөөлрүүлсэн мөстэй зоорины дулаан чийг үнэртэж байх шиг байна. Хавар ... Тэр нүд рүү нь улайсан "болжмор" болон Улаан өндөгний баярын цагаан малгайтай цаасан сарнайгаар харж, улаавтар мөчрүүдтэй хөгжилтэй бургас, саарал тэмээ бүхий тэргэнцэрээс толгой дохиж, тэнгэрт загалмайгаар алтадмал, хашгирах дуугаар хашгирав. худалдаачид. (И. Шмелев.) (124 үг)

1. Тэмдэглэл, нэр үг, нэр үгийн төгсгөлд өргөлтгүй эгшиг.

2. Одоо цагийн бодит үгийн дагаварт орсон эгшиг.

3. Үсгүүд e - ба нийлэх I ба II үйл үгийн төгсгөлд.

Намрын урт нар жаргах нь шатсан. Цэнхэр саарал үүл хоёрын хооронд тэнгэрийн хаяаны захад нимгэрч ангархай мэт нарийхан сүүлчийн час улаан зурвас унтарлаа. Газар, мод, тэнгэр байхгүй. Зөвхөн дээгүүр том одод хар шөнө дунд сормуусаа чичирч, гэрэлт цамхагийн цэнхэр туяа нимгэн багана хэлбэрээр дээш өргөгдөж, шингэн, манантай, гэрлийн тойрог хэлбэрээр тэнгэрийн бөмбөгөр рүү цацав. .. Од хэлбэртэй цэцэгс, урд талын цэцэрлэгт цагаан тамхи харанхуй сэрүүнээс илүү хурц үнэртэй байв. (А. Куприн.) (76 ж.)

1. Нэмэлт үгийн дагаварт Н, нн.

2. Ярианы янз бүрийн хэсгүүдтэй биш, аль нь ч биш.

3. Үндэс дэх өргөлтгүй шалгасан, ээлжлэн солигдох эгшиг.

Эдгээр энгийн нуга, ойн хөөрхөн цэцэгсийг хэн мэдэхгүй вэ?

Та урт удаан хугацааны туршид сайн мэддэг замаар ой руу явдаг байсан. Баруун, зүүн талаараа нуга, ойн цэцэгс өргөн олон өнгийн, баяр баясгалантай далай шиг тархана. Нил ягаан өнгийн хонхнууд салхинд найгаж, тоо томшгүй олон данделионууд шар болж, ойн ойролцоо, аль хэдийн модны дор Иван да Марья цэцэглэдэг. Яг зам дээр, шуудууны хажуугаар, ойн ногоон зүлгэн дээр танил хөгжилтэй бумба цэцэглэж, танд мөргөж байна. Цагаан, цэвэр дэлбээтэй даруухан chamomile цэцэг нь баяр хөөртэй инээмсэглэл шиг харагддаг. (Мөн Соколов-Микитов.) (78 ж.)

1. Угтвар дахь эгшиг ба гийгүүлэгч.

2. Үсгүүд e - ба нийлэх үйл үгийн I ба II төгсгөлд.

3. Үндэст дуудагддаггүй гийгүүлэгч.

4. Тэмдэглэлийн төгсгөлд өргөлтгүй эгшиг.

5. Нэг төрлийн гишүүнтэй цэг таслал, нийлмэл өгүүлбэрт.

Бүх дууч шувууд - ойн хөгжимчид - хамгийн нууцлаг, үзэсгэлэнтэй нь алтан шаргал ориол юм.

Ориолууд цэвэр хус төгөл, эртний сүүдэртэй цэцэрлэгт хүрээлэн, өндөр царс, линден гудамжинд амьдардаг.

Хавар, ойн ойн шувууд аль хэдийн ирчихсэн, төгөл ногоон навчаар бүрхэгдсэн байх үед оройлосон орой гарч ирдэг.

Хусан төгөл дэх ориолын чанга шүгэлийг хэн сонсоогүй вэ? Ойд үл мэдэгдэх хөгжмийн зэмсгүүд дээр үл таних хөгжимчид тоглож байгаа мэт.

Модны ногоон мөчирт урам зоригоор дүүжлэгдсэн Ориолын үүрийг олоход хэцүү байдаг. Модноос мод руу нууцаар нисч буй гайхамшигтай шувууг ойроос харах нь үргэлж боломжгүй байдаг. Зөвхөн заримдаа наранд тусдаг задгай ойн дээгүүр нисэхэд л тод өдөөрөө анивчдаг. (И. Соколов-Микитоа.) (103 үг)

1 Тэмдэглэгээ болон үйл үгийн дагавар дахь n - nn үсэг.

2. Үндэст дуудагддаггүй гийгүүлэгч.

3. Тэмдэглэлийн төгсгөлд өргөлтгүй эгшиг.

4. Өгүүлбэрийн болон оролцооны хэллэгийн нэгэн төрлийн гишүүдтэй цэг таслал.

ЛОМОНОСОВ

Гэрийн ажилд ууссан Ломоносовын аав хүүгээ бараг сургадаггүй байв. Тэрээр ихэвчлэн ээжийнхээ асрамжид өссөн, эрүүл саруул, хурдан, мөрөөдөмтгий ухаантай байсан. Тэрээр байгалийн зураг, ургамлын ургалт, цэцэглэлтийн нууцыг шунахайн сэтгэлээр шингээж, шувууд, амьтдын зуршлыг цээжилдэг байв. Түүнийг амьдралынхаа туршид шинэлэг, хурц дүр төрх дагалддаг. Олон жилийн дараа их эрдэмтэн өөрийн төрсөн нутгийнхаа газрын зургийг дурсамжаас нь зурсан нь тохиолдлын хэрэг биш юм.

Эцэг эхийн гэрт залуу Помор анх удаа орос хэлний дүрмийг сурчээ. Нэгдүгээрт, Михайло оюун санааны ном, эртний домгийн цуглуулгуудыг эзэмшсэн. Дараа нь иргэний агуулгатай номууд.

1730 оны 12-р сарын цасан шуургатай шөнө Помор залуу шинжлэх ухаан, гар урлалын салбарт азаа сорихоор Москвад очжээ. Он жилүүд улиран одож, Михайло Ломоносов Москвагийн Славян-Грек-Латин академи, Санкт-Петербургийн Эрдмийн их сургуулийг төгсөж, Германд боловсролоо үргэлжлүүлж, ирээдүйтэй химич, математикч, яруу найргийн уран яруу найргийн мастер болон эх орондоо ирэх болно. . (О. Ларин.) (138 үг)

1. Нэр үгийн е үсэг ба том үсгийн төгсгөл.

2. Нэмэлт үгийн дагавар, нэр үгийн дагавар дахь n - nn үсэг.

3. Нэг төрлийн гишүүнтэй, гишүүн үгтэй цэг таслал.

ОЙН ХҮҮХЭД БҮҮ ХҮР

Ойн бамбарыг ойгоос авч явах боломжгүй гэдгийг хүн бүр мэддэггүй.

Өсөн нэмэгдэж буй амьтад амьдралын талаар суралцахыг эрмэлздэг боловч тэдэнд хангалттай болгоомжтой байдаггүй, хүмүүсээс айж сураагүй байдаг. Тиймээс заримдаа ойд та ойн оршин суугчдын ганцаардмал бамбаруудтай уулзаж болно. Зөвхөн ойд төдийгүй хот, суурин газрын ойролцоо, дуу чимээ ихтэй хурдны замын хажууд.

Гэсэн хэдий ч энэ нь бяцхан амьтад төөрсөн, тэднийг аврах шаардлагатай гэсэн үг огт биш юм. Байгалийн амьдрах орчинд байгаа амьтдын дийлэнх олонхи нь зулзагаа хэзээ ч алдаж, орхидоггүй. Мөн "аврагдсан" зэрлэг амьтны бамбарыг гэртээ үлдээх нь маш хэцүү гэдгийг санаарай. Заавал биш, мэдээжийн хэрэг, тэр үхэх болно, гэхдээ түүнээс хэвийн, эрүүл амьтан гарч ирэхгүй, намрын улиралд тэдэнд тэсвэрлэх чадвартай амьдралыг зохион байгуулсан ч та тэднийг ойд гаргах хэрэгтэй. Үхэх хүртэл суллах: хүний ​​ойролцоо төлөвших үеийг туулсан дэгдээхэй эсвэл залуу амьтан байгальд бие даасан амьдралд бэлтгэгдээгүй байна.

Зэрлэг амьтдыг байшинд оруулснаар хүн удаан хугацаанд гаршуулсан амьтадтай ижил ойлголттой болно гэж бүү найд. Киса шилүүсээс, сайхан сэтгэлтэй Потапичийн баавгайн бамбараас бүү ургуул. Хэрэв та хөдөө зугаалгаар явахдаа хөөрхөн бяцхан амьтантай тааралдвал түүнд хүрч болохгүй. Түүнийг шугаманд үлдээ. (Г. Бажутн.) (196 ж.)

1. Үсгүүд e - ба нийлэх I ба II үйл үгийн төгсгөлд.

2. Үйл үгэнд -Ця ба -ця.

3. Ярианы янз бүрийн хэсгүүдтэй биш.

4. Нийлмэл өгүүлбэрт gerunds, participles бүхий цэг таслал.

ЭХ ОРНДОО ҮЙЛЧИЛГЭЭ

Миний хувьд хамгийн гол нь эх орон, ард түмэндээ үйлчлэх явдал байсан. Миний хамгийн их баяр баясгалантай өдрүүд эх орны баяр баясгалантай давхцсан. Эх орны сэтгэлийн түгшүүр, түүний гарз хохирол, уй гашуу нь миний хувийн асуудлаас илүү санаа зовдог.

Жил бүр бид дайны үеэс улам бүр холдсоор байна. Энэ бол ер бусын хэцүү, гэхдээ бас их алдар суутай үе байсан. Тэр жилүүдэд бид бүр ч ууртай болж, ёс суртахууны асар их хөрөнгө хуримтлуулсан. Эргээд бодоход дайсныг ялахын тулд өөрийгөө харамлаагүй хүмүүсийг бид үргэлж дурсах болно.

Ялалтын шинжлэх ухаан нь энгийн шинжлэх ухаан биш юм. Харин ялалтын төлөө тэмүүлдэг, зөвт нь итгэсэн зорилгынхоо төлөө тэмцдэг хүн ямагт ялна. (Г. Жуков.) (100 үг)

2. Ярианы янз бүрийн хэсгүүдтэй биш.

3. Үсгүүд e - ба нийлэх I ба II үйл үгийн төгсгөлд.

4. Нийлмэл өгүүлбэрт нэмэлт үг хэллэг бүхий цэг таслал.

ОЙД БОРОО

Зуны халуун борооны үеэр гацуур модны дор ойд байхын баяр баяслыг илэрхийлэхийн аргагүй юм. Бороонд хөглөгдсөн зул сарын гацуур модны голд орж ирэн овоохойн яг дээгүүр суув. Мөчирний доор нилээн харагдахад нэг финч суув. Зараа ирлээ. Туулай өнгөрөв. Тэгээд удаан хугацааны турш бороо шивнэж, бидний гацуур мод руу ямар нэгэн зүйл шивнэв. Тэгээд бид удаан сууж, бүх зүйл ойн жинхэнэ эзэн бидний хүн нэг бүрийг тус тусад нь шивнэж, шивнэж, шивнэж байгаа мэт байв ... (М. Пришвин.) (71 үг)

1. Үсгүүд e - ба нэр үгийн төгсгөлийн тохиолдолд.

2. Үндэс дэх өргөлтгүй шалгасан эгшиг.

3. Цогцолбор өгүүлбэрт оролцох үг хэллэг бүхий цэг таслал.

БАЙГАЛЬД ХАЙРЛААРАЙ

Томоохон нөөц газарт, бидний гар хүрээгүй ойд халиун буга байдаг. Хутагт буга нь маш үзэсгэлэнтэй, нарийхан биетэй, том салаалсан эвэртэй амьтан юм.

Өмнө нь хаа сайгүй олон буга байсан. Эрт дээр үед тэднийг агнаж, нохойд хордуулж, нум сумаар алж, хурц жадаар хатгаж байсан. Одоо буга агнахыг хатуу хориглосон.

Сайхан, зоригтой буганууд хүмүүст итгэдэг. Ойн цэвэрлэгээ, нарсан ойд тэжээгчийг зохион байгуулдаг. Буга орой болгон энд ирдэг. Тэд тайвширч хадлан иддэг бөгөөд хүн тэднийг биширч ирэхэд бараг айдаггүй. (И. Соколов-Микитов.) (86 ж.)

1. Үйл үгийн Tsya ба -tsya.

2. Тэмдэглэлийн төгсгөлд өргөлтгүй эгшиг.

3. Үндэс дэх өргөлтгүй шалгасан эгшиг.

4. Нэг төрлийн гишүүнтэй цэг таслал, нийлмэл өгүүлбэрт.

АВРАЛЫН АРАЛ ДЭЭР

Ижил мөрний их үер дээр энд тэндгүй олон тооны амьтад гүйлдэж, дүүрээгүй газар харагдана.

Усан харх маш хол зайнаас сэлж, ядарч туйлдсандаа ниган модны мөчрийг налан суув. Бага зэрэг усны давалгаа хархыг хөлөг онгоцны зогсоолоос салгах гэж оролдов. Дараа нь тэр тэвшин дээр бага зэрэг авирч, сэрээ дээр суув.

Тэгээд нэлээд том модон дээр, магадгүй өндөр толгод дээр усан дор зогсож байсан, шунахай, өлссөн хэрээ сууж, олзоо хайж байв. Түүний сэрээ дэх усны хархыг харах боломжгүй байсан ч оготны сүүлтэй хүрэлцсэний улмаас долгион дээр тойрог хөвж байсан бөгөөд эдгээр тойрог нь хэрээ хархыг хаана байгааг харуулжээ. Энд ходоод руу биш, харин үхэлд хүргэх дайн эхлэв.

Хэрээний хушууны цохилтоос хэд хэдэн удаа харх ус руу унаж, сэрээ рүүгээ дахин авирч, дахин унав. Одоо хэрээ олзоо барьж чадсан ч харх хэрээний золиос болохыг хүсээгүй.

Сүүлчийн хүч чадлаа цуглуулж, тэр хэрээг чимхэж, хөвсгөр нь гарч ирэв. Хэрээ бүр усанд унах шахсан бөгөөд зөвхөн бэрхшээлтэй тулгараад, модон дээр нь манаран сууж, өдөө шархаа өөрөө засаж, шархаа эдгээж эхлэв. (М. Пришвин.) (178 ж.)

1. Ярианы янз бүрийн хэсгүүдтэй биш.

2. Угтвар дахь эгшиг ба гийгүүлэгч.

3. Тэмдэглэлийн төгсгөлд өргөлтгүй эгшиг.

4. Тусдаа гишүүнтэй цэг таслал, нэгэн төрлийн гишүүн, оршил үг.

Асуух зүйл байна уу?

Алдаа мэдээлнэ үү

Манай редактор руу илгээх текст: