Ш-тэй дуу авиаг ялгахад зориулсан дүрмийн даалгавар. Энэ сэдвээр бие даасан ярианы эмчилгээний хичээлийн конспект: "Дууны ялгаа - үг, өгүүлбэр, өгүүлбэрээр

Хувь хүний \u200b\u200bхураангуй ярианы эмчилгээний ангиуд 2-р ангийн хувьд

Сэдэв: Дууны ялгаа [S] - [W].

зорилго: өгүүлбэр, үг, өгүүлбэрт [s] ба [w] дууг ялгаж сургах.

Даалгавар:

Залруулах боловсрол: [s] ба [w] дуу авианы зөв дуудлагыг нэгтгэх, [s] ба [w] дууг акустик ба артикулятор тэмдгээр хувааж, үг, өгүүлбэр, өгүүлбэрт оруулах; үгсийн дуу авианы шинжилгээ хийхдээ тэдгээрийг тодорхойлох.

Залруулах ба хөгжүүлэх: нарийн, артикуляр моторын чадварыг хөгжүүлэх, фонемийн сонсгол, сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх, ярианы грамматик байдлыг сайжруулах, сурагчдын үгсийн санг баяжуулах, янз бүрийн сургалтын дасгал, сургалтын тоглоомуудаар дамжуулан хүүхдүүдийн ярианы хэл яриаг бүрэн гүйцэд хөгжүүлэхэд түлхэц өгөх.

Залруулга ба боловсролын: сонсох чадварыг хөгжүүлэх, ярианы эмчилгээний зааврыг тодорхой дагаж мөрдөх; өөрсдийнхөө ярианд хяналт тавих, боловсролын үйл ажиллагаанд эерэг сэдэл олгох.

Тоног төхөөрөмж: сэдэвчилсэн зураг, даалгавар бүхий карт, толь, дэвтэр, үзэг.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

I. Зохион байгуулалтын мөч

    Мэндчилж байна

II. Гол үе шат

    Артекциональ гимнастик

    Амьсгалах дасгал

    Хичээлийн сэдэв зар

    Сургалтын дасгалууд

III. Хичээлээ дүгнэж байна

IV. Гэрийн даалгавар

Хичээлийн явц:

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Тоног төхөөрөмж

I. Зохион байгуулалтын мөч

Сургуулийн сурагч Паша бичжээ

Малгай, угаагч, будаа

Хулгана, гогцоо, онигоо

Шатар, баавгай.

Одоо бас нэг шүлэг дээр:

Бид онгоцоо өөрсдөө барина

Ойн дээгүүр нисч үзье

Ойн дээгүүр нисч үзье

Тэгээд ээж рүүгээ буцна.

Сайн байцгаана уу, Ш, С дууг тодорхойлно.

II. Гол үе шат

Артекциональ гимнастик

Эдгээр дуу авиаг зөв хэлэхийн тулд юу хийх хэрэгтэйг санацгаая.

Бид хэл, урууланд зориулсан дасгалаа эхлүүлдэг.

    "Инээмсэглэх"

    "Хашаа",

    "Хуушуурын" тоо 5 / хүртэл хөрнө,

    "Бид шүдээ угаадаг" (дотроос дээш / доош; гадна талаас), хэлийг доод шүд рүү

    "Аяга" (10 хүртэл),

    "Амтат саатал" (5 удаа),

    "Зураач" (5 удаа),

    "Морь"

Хүүхэд артикуляр дасгал хийдэг.

Амьсгалах дасгал

Бидний ярианы дуу чимээ зөв сонсогдож, бусад хүмүүс ойлгохын тулд өөр юу хэрэгтэй вэ? Зөв амьсгалах:

1. "Дасгалжуулагч": ярианы эмчилгээний эмч, хүүхэд нь ээлжлэн морь (алга ташилт), дасгалжуулагч (уруулаа хаалттай "тэд" оо-оо "гэж хэлдэг) - бид амьсгалын хүчийг хөгжүүлдэг.

2. "Гараа дулаацуулах": амьсгалынхаа хүчийг алгаа дээр нь цохь.

Хүүхэд амьсгалын дасгал хийдэг.

Хичээлийн сэдвийг зарлах.

Өнөөдөр бид C ба W дууг ялгаж салгана.

Хүүхэд эерэг хариултыг өгдөг.

Дууны артикуляцын шинжилгээ

Дууны онцлог шинж чанар

    Эдгээр дууг хэрхэн яаж зохиож, тэдгээрийг дүрслэн харуулсаныг санаж үзье.

Дууг хэлэх

"Могойн дуу" - ШШШ.

Ингээд эдгээр дуу авианы талаар тайлбар өгье. (Нийтлэг - гийгүүлэгч, дуугүй, хосолсон; ялгаа - C дуу нь хатуу, зөөлөн, Ш дуу нь үргэлж хатуу байдаг).

Эдгээр дууг ямар үсэг илэрхийлж байгаа вэ? Тэднийг нэрлээд бичье: үсэг [es] ба [sha] үсэг.

Хүүхэд сонсдог, дуу чимээ гаргадаг.

"С" дуу - инээмсэглэлтэй уруул, хэлний үзүүр нь урд талын доод шүд дээр байрлана, хэлний дунд хүйтэн агаар урсана. Дууны атираа ажиллахгүй байна.

"W" дуу - уруулаа урагш сунгана, хэл нь аяганы хэлбэрийг авдаг, дээд хэсэгт байх, хэлний дунд агаарын тийрэлтэт агаар. Дууны атираа ажиллахгүй байна. Үзье

Хүүхэд дууны шинж чанарыг өгдөг [S] - гийгүүлэгч, дуут, хатуу.

Хүүхэд дууны шинж чанарыг өгдөг [Ш] - гийгүүлэгч, дүлий, үргэлж хатуу байдаг.

Хүүхэд дуу чимээг нэрлэж, зааж өгдөг.

Толь, дэвтэр, үзэг

S-W хэллэг дэх ялгаа

1. "Хөгшин, залуу тоть" тоглоом: Миний араас тоть шиг давт.

Та гайхалтай залуу тоть хийсэн!

2. Одоо бид сурах бичгийг уншдаг

зүүнээс баруун тийш хүснэгт:

3. Миний дараа хэллэгүүдийг давтаж үзээрэй.

SA-SA-SA - үнэг нарсны модны дор амьдардаг.

SHA-SHA-SHA - бид удаан алхаж байна.

SU-SU-SU - Би Соня руу зөгийн бал авчирч байна.

SHU-SHU-SHU - бид будаа чанадаг.

CO-CO-CO - машин нь дугуйтай.

SHO-SHO-SHO - зуны улиралд маш сайн.

CH-CH-CH - бид архиас айдаггүй.

Та сайн ажил хийлээ!

Хүүхэд давтаж байна.

Хүүхэд уншиж байна.

Хүүхэд давтаж байна.

Мэргэжлийн хэсгүүдтэй хүснэгт

S-W-ийг үгээр ялгах

4. Хэрэв би [c] дуутай үг хэлвэл та бариулуудыг доош нь хөдөлгөнө, хэрэв би [w] дуутай үг хэлвэл та бариулыг дээшлүүлнэ.

JUICE, NOISE, KOSA, PUSHOK, STEP, SOM, SOUP, TIRE.

Та маш анхааралтай байна! Ухаантай охин!

5. Хос, үг, утгын хос хослолыг харьцуулцгаая.

Картын дугаар 1

KASHKA-HELMET;

БАГШ - ХҮН; MASK - MASK;

RAT - ҮНЭ;

Шөнө - хошигнол;

ШУУРХАЙ - ЗУРАГ;

TOWER - TOWER.

6. Одоо алга болсон үсгийг бөглөж нэмэлт үгийг нэрлэнэ үү.

Картын дугаар 2

... Ашка, бид ..., бас ... а, бир ... а, ма ... ина, кату ... ка.

Үүнийг тоглуул

санах ойноос цуврал үгс (урагш ба арагш дарааллаар).

Энэ нь хэцүү ажил байсан бөгөөд та үүнийг сайн гүйцэтгэсэн!

7. SA буюу SHA үгсийг нэмэх замаар үгийг гүйцээнэ үү:

Картын дугаар 3

ли- ..., ка - .., руу - .., су - .., кри- ..., кол- ..., колбо- ..., гэхдээ- ..., ро- ...

Маш сайн ажил хийсэн!

8. Хүүхдүүд нэрэндээ [S, W] дуу авиа бүхий зургийг сонгож, хоёр бүлэгт хуваагаад үгэнд байгаа дууны байрлалыг тодорхойлно (хүүхдэд зураг харуулав).

Сайн хийлээ!

9. Та бүх асуултанд бүрэн хариултаар хариулах хэрэгтэй.

Товчийг хэн өргөдөг вэ? (хүнд жингийн тамирчин)

Хэн шатар тоглодог вэ? (шатарчин)

Хэн хоккей тоглодог вэ? (хоккейчин)

Галт тэрэгүүдийг хэн жолооддог вэ? (жолооч)

Таксиг хэн жолооддог вэ? (таксины жолооч)

Хэн төгөлдөр хуур тоглодог вэ? (төгөлдөр хуурч)

Хэн гитар тоглодог вэ? (гитарчин).

Бид ямар үгс (такси - таксины жолооч, гитар - гитарчин) авсан бэ? - нэг үндэс.

10. Rhymes-будлиан:

Дуу, үгсийг байрандаа буцааж, хэмнэлийг зөв дуудахад тусална уу.

Муур нь "аяга" барьж байна

Ээж нь хулгана угаадаг.

Хүүхдүүдээр нь бүрэн харлаа

Зураачид "харх" -ыг зурдаг.

Гал сөнөөгчид "будаа" өмсдөг

Саша "дуулга" иджээ.

Миша "Машка" -д бүжиглэж байна

Энэ чихрийг "маск" -т өгчээ.

Та үүнийг хийсэн!

Хүүхэд гараа дээшлүүлж / доошлуулдаг.

Хүүхэд үгсийн утгыг тайлбарлаж өгдөг.

Хүүхэд даалгавраа гүйцэтгэдэг.

Хүүхэд даалгавраа гүйцэтгэдэг.

Хүүхэд зургийг хоёр овоолго хэлбэрээр зохион байгуулдаг.

Хүүхэд хариулдаг.

Хүүхэд дуу авиа, үгсийн зөв дарааллыг сэргээдэг.

Даалгаврын карт

Даалгаврын хуудас, дэвтэр, үзэг

Даалгаврын карт

Обьектийн зураг

S-W-ийн өгүүлбэр дэх ялгаа

11. Дээжийн дагуу өгүүлбэрийг хуваана уу.

Картын дугаар 4

Та өмсдөг - би өмсдөг

Та яарч байна -

Та унтдаг уу -

Та зурах -

Та асгах -

Та тарьдаг -

Би өмсдөг - та өмсдөг

Би асуух -

Би яарч байна -

Би зурж байна -

Би асгаж байна -

12. Эхний баганын үгсийн утганд тохирох хоёр дахь баганаас үг сонгож, үг хэллэг хийх.

Картын дугаар 5

Хөгжилтэй хурдны зам

Тодорхой хоньчин хүү

Хуурай нар

Сонирхолтой муур

Саарал аялал

Та бүх зүйлийг зөв сонгосон байна!

13. Дараах өгүүлбэрүүдтэй өгүүлбэрүүд гарч ирээрэй.

Картын дугаар 6

Амтат гоймон, хөндийн анхилуун сараана цэцэг, чарга, шүршүүрт ордог.

Танд гайхалтай сайхан өгүүлбэрүүд байна!

Хүүхэд даалгавраа гүйцэтгэдэг.

Хүүхэд даалгавраа гүйцэтгэдэг.

Хүүхэд даалгавраа гүйцэтгэдэг.

Номлолын хуудас

III. Хичээлийн хураангуй

Өнөөдөр бид ямар дууг ялгасан бэ?

Дүрмээ давтцгаая.

Хичээлийн талаар танд юу таалагдсан бэ?

Та ажлаа хэрхэн үнэлдэг вэ (хэрэв бүх зүйл бүтсэн бол - баруун гараа дээш нь өргө. Хэрэв үгүй \u200b\u200bбол - баруун гараа цээжний түвшинд хүртэл, юу ч болоогүй - баруун гараа доош нь тавь).

Хэлэх ... шш.

Хэл доош ... sss.

Хүүхэд хариулдаг.

Хүүхэд өөрийгөө үнэлдэг.

IV. Гэрийн даалгавар

Алга болсон үсэгнүүдийг оруулаад өгүүлбэрүүдийг бичнэ үү.

Күкү ... ка ва ... кукуэт. Са ... гэхдээ биш ... em gru ... u. Па ... ту ... за ... н ... ум гэр. Хараач ... tra ... Sa ... e ruba ... ku.

Мэргэжлийн хэсгүүдтэй хүснэгт

Картын дугаар 1

KASHKA-HELMET; БАГШ - ХҮН; MASK - MASK; RAT - ҮНЭ; Шөнө - хошигнол; ШУУРХАЙ - ЗУРАГ; TOWER - TOWER;)

Картын дугаар 2

... Ашка, бид ... ба, кри ... а, бир ... а, ма ... ина, кату ... ка.

Картын дугаар 3

ли- ..., ка - .., ко - .., су - .., кри- ..., кол- ..., колбо- ..., гэхдээ- ..., ро- ...

Картын дугаар 4

Та өмсдөг - би өмсдөг

Та яарч байна -

Та унтдаг уу -

Та зурах -

Та асгах -

Та тарьдаг -

Би өмсдөг - та өмсдөг

Би асуух -

Би яарч байна -

Би зурж байна -

Би асгаж байна -

Картын дугаар 5

Хөгжилтэй хурдны зам

Тодорхой хоньчин хүү

Хуурай нар

Сонирхолтой муур

Саарал аялал

Картын дугаар 6

Амтат гоймон, хөндийн анхилуун сараана цэцэг, чарга, шүршүүрт ордог.

Алга болсон үсэгнүүдийг оруулаад өгүүлбэрүүдийг бичнэ үү.

Күкү ... ка ва ... кукует идсэн. Са ... гэхдээ биш ... em gru ... u. Па ... ту ... за ... н ... ум гэр. Хараач ... tra ... Sa ... e ruba ... ku.

Хэсэг: Ярианы эмчилгээ

Зорилтууд:

  • зөв дуудлагаар дасгал хийж, үгс, үг хэллэг, өгүүлбэрээр [S] - [W] дууг ялгаж салгах;
  • дуу авианы үгсийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх, дуу авиа хэрхэн тодорхойлохыг заах;
  • [S] - [W] дууны оршихуй, байрлалыг тодорхойлох чадварыг нэгтгэн, фонемийн сонсгол, ойлголтыг хөгжүүлэх;
  • үгийн дуу авианы дүн шинжилгээ хийх, үгсийг хувааж бичих чадварыг хөгжүүлэх;
  • нэр үгсийг уялдуулан зохицуулах дасгал хийх;
  • өгөгдсөн угтвар, өгүүлбэрийн схемтэй өгүүлбэр зохиож сурах;
  • ерөнхий болон нарийн моторт ур чадвар, анхаарал, санах ойг хөгжүүлэх;
  • тасралтгүй чиглэсэн агаарын тийрэлтэт онгоцыг үргэлжлүүлэн бий болгох.

Тоног төхөөрөмж: хүүхэлдэй; үсэг бүхий хүснэгтүүд; автобусны тоглоом; сумны ширээ; [s] ба [w] дууны тоглоом; дуу чимээ бүхий гэрүүд [s] - [w]; зурагтай дэлгүүр: онгоц, баавгай, тумблер, заан, малгай, нохой, цамхаг; үгийн бүдүүвч зураг зурах зориулалттай дууны тэмдэг; хуваасан цагаан толгой; бөмбөгтэй цээж; бөмбөг; C - W үсэг байхгүй үгс бүхий алим; саналын схем; амьсгалын дасгалын схем; Зураг.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхэд орж ирлээ, мэндчилж байна!

Бид хичнээн зочин байгааг хар даа. Тэд бүгдээрээ хэрхэн зөв, сайхан ярьж чадахаа харахаар ирсэн. Бид тэдэнд харуулах уу?

II. Артекологийн гимнастик. (Слайд 2)

Манай зочдод хэр их баярлаж байгаагаа харуул, инээмсэглээрэй. (Дасгал хийх " инээмсэглэх”).

Дасгал хийх "Дүүжин"

Савлуур дээр би дүүжлэв
Дээш, доошоо, дээшээ доошоо
Би илүү авирч байна
Дараа нь би доош буулаа.
- Ядарсан хэл.
Дасгал хийх "Мөр"
Хэлийг хутгуураар нь
Үүнийг бага зэрэг барь.
Хэлээ тайвшруул
Данс дор нь хөтөл,
Нэг хоёр гурав дөрөв тав -
Хэлийг арилгаж болно.

Тэр биднийг сонсохоо больсон, бид түүнийг шийтгэх хэрэгтэй.

Дасгал хийх "Тэнэг хэл амыг шийтгэе."

Зочдод цайгаар хооллох нь заншилтай байдаг тул та ямар аягатай болохыг харуулъя.

Дасгал хийх "Цом".

Хэлийг хутгуураар нь
Ирмэгийг нь дээшлүүл
Энэ нь аяга болж хувирав
Дугуй аяга.
Бид аягыг гэрт авчирна.
Түүний ирмэгийг шүдээ хавчина.

III. Амьсгалын гимнастик (диаграм дээр үндэслэн). (Слайд 3)

Та эрч хүчээ зарцуулж, зарцуулсан диаграммыг үзээд амьсгалаа сэргээе.

IV. Сэдвийн танилцуулга. (Слайд 4)

Өнөөдөр манайд өөр нэг зочин ирсэн - хүүхэлдэй.

Түүний нэрийг Фафа гэж хэлсэн.

Та ийм нэрийг урьд өмнө сонсож байсан уу?

Мөн хүүхэлдэй зарим дууг хэрхэн яаж хэлэхээ мэдэхгүй байгааг хэлээд биднийг эдгээр дууг хэрхэн зөв дуудахыг зааж өгөхийг гуйлаа.

Бид түүнд тусалж чадах уу?

Гэхдээ эхлээд бид зочныхоо нэрийг ойлгох хэрэгтэй.

Энд хамгийн эхний ажил байна.

Хүүхэлдэй эдгээр үсэгнүүдийн дунд нэрнийхээ үсгийг нуужээ. Тэднийг хайж олоод түүний нэрийг унш.

V. Хичээлийн сэдвийг танилцуулах.

Манай зочны нэр хэн бэ? (Саша).

Надад хэлээч, Саша нэрээр ямар гийгүүлэгч сонсогдож байна вэ?

Өнөөдөр хичээл дээр бид гийгүүлэгч эгшиг [s] ба [w] -ийг тодорхой, зөв \u200b\u200bхэлж, чихээрээ ялгаж сурч, Сашаг ярихыг заах болно.

Одоо та бид хоёр аялалд явна. Бид ямар тээврийн хэрэгслээр явах вэ? [S] эсвэл [w] дуу чимээтэй тээврийн хэрэгслийг сонгоно уу.

Бид автобусаар явна. Гэхдээ эхлээд дугуйг шахах хэрэгтэй. (Слайд 5)

Тэд хурдан шахуургыг авав
Дугуйг нь шахаад: шхх.

Бид автобусанд суув. Сандал дээр суу.

Бид автобусанд сууж байна (Слайд 6)
Бид горхи руу харж байна.
Чимээгүй бөгжнүүд
Тэр бидэнд тодорхой хэлсэн: ss.

1. Дуу авиа зүй. (Слайд 7)

Тодруулга зөв байрлал [s] ба [w] дуу авиа гаргахад хэл.

Автобусаар явж байхдаа Саша-г яаж дуугарахыг хэлье.

Дууг [S] хэлнэ үү. Хэл хаана байна? (доор). Доошоо сум. Уруулын байрлал ямар байна вэ? (инээмсэглэлтэй хашаа). Амнаас ямар агаар гарч ирдэг вэ? (хүйтэн).

Та [S] дууг өөр юу гэж нэрлэж чадах вэ? (шүгэлдэж). Дууны [S] - гийгүүлэгч, хатуу, дуугүй.

Дууг гарга [Ш]. хэл хаана байна (дээд) дээш сум. Уруулын байрлал ямар байна вэ? Амнаас ямар агаар гарч ирдэг вэ? [Ш] дуу авиа нь гийгүүлэгч, хатуу, дуугүй юм.

Та [Ш] дууг өөр юу гэж нэрлэж чадах вэ? (шивнэх).

Загварын дагуу дуу авиа гарга, сум нь хэлний байрлалыг заана.

2. Дууны дууг [S] - [W] ялгах замаар:

Эхний зогсоол бол "Чистоговазкино" юм. (Слайд 8)

Миний араас давт.

Хонгил дээшлэх - ша-ша-ша, будаа, пончик, гоймон.

Хөнгөн бууралт - са-са-са, цөцгийн тос, бяслаг, хиам.

Хэл яриа - ша-ша-ша, чих, хүзүү, сэтгэл.

Дуугаа доошлуул - са-са-са, нүд, нуруу, сүлжих.

Са - ша - са

Us - ush - сахал

sho - so - sho

үнс - os - ush

Ша - ша - ша - ээж нь хүүхдээ угаана.

Shu - shu - shu - Би танд захидал бичиж байна.

Са-са-са - ойд гүйдэг үнэг.

Тиймээс - тийм - тийм - Вовагийн дугуй.

3. [S] ба [W] дууг үгсээр ялгах. Үгсийн үгсийн тоог тодорхойлох. (Слайд 9)

Цээжинд 6 - 10 тоглоом олох хэрэгтэй бөгөөд эдгээрийн нэрүүд нь S ба S дуу чимээ агуулсан байдаг. гурав нь гурав байвал (Ширээн дээр хоёр байшин байдаг, нэг нь [W], нөгөө нь [S]).

Та олсон зүйлээ нэрлэнэ үү.

4. Дидактик тоглоом "Үгийг өөрчлөх": (Слайд 10)

Дараагийн зогсоол бол "Өөрчлөлт - ка" юм. Mew-тай тоглох.

[S] дууг [W] дуугаар солино.

Саша [S] дууг хэрхэн зөв дуудахыг аль хэдийн сурч мэдсэн бөгөөд үүнийг [W] дуу байдаг бүх үгээр дууддаг. Сашаг залруул.

5. Обьектын тэмдгийг сонгох. Дидактик тоглоом "Би юу хэлж чадах вэ?" (Слайд 11)

Бид дэлгүүрт зогсов.

Энд зарагдах сонирхолтой зүйлсийг дэлгүүрийн цонхоор сонирхож үзээрэй. Эдгээр зүйлийн аль нь хэлж болох вэ том? (- th, - өө, - th) Онгоц, заан, цамхаг.

Би юу хэлж чадах вэ сэвсгэр үү? (- th, - өө, - th) Кашка, нохой, малгай, баавгай.

БОЛОН хөгжилтэй? (th, th, th) Тумблер, нохой гэх мэт.

6. Динамик завсарлага. (Слайд 12)

Нэг хоёр гурав дөрөв тав
Бид бүгд хэрхэн тоолохыг мэддэг
Бид ч бас хэрхэн амрахаа мэддэг.
Гараа араар нь тавь.
Толгойгоо дээш нь өргө
Мөн энэ нь амархан - хялбар амьсгалж авцгаая ...
Нэг хоёр! толгой нь өндөр
Гурав, дөрөв - гар нь илүү өргөн.
Нэг нь - босох, дээш татах,
Хоёр - нугалж, нугалахгүй
Гурван толгой чинь
Гурван толгой зангилаа.
Дөрөв - гар нь илүү өргөн
Тав нь - гараа
Зургаан - ширээн дээр чимээгүй суу.

7. Саша гэдэг үгийн дууны шинжилгээ. (Слайд 13)

"Шемкино" -г зогсоо. (Слайд 14)

Нэрийн схемийг гаргах шаардлагатай байна - Саша.

Саша гэдэг үгэнд хэдэн өгүүллэг байдаг вэ? Тэднийг нэрлэ.

"SA" хэллэг дэх хамгийн анхны дуу нь юу вэ? Хоёрдугаарт уу?

Хоёр дахь үг хэллэг юу вэ? Хоёрдахь үгсийн ажил ямар дуугаар эхлэх вэ?

Хоёрдахь үгэнд ямар дуу чимээ байдаг вэ?

8. Нэг авиа, үсгээр ялгаатай үгсийг харьцуулах.

"Guess" зогсоох уу? (Слайд 15)

Өгүүлбэрийг төгсгөл болгохын тулд аль үг хэрэгтэй болохыг тагаарай. Зураг нь танд туслах болно (хашир, хулгана, маск, будаа, дуулга).

9. Сураггүй болсон үсэг бүхий үгсийг унших С-Ш; өгөгдсөн үг ашиглан өгүүлбэр бичих.

"Яблочная" -г зогсоо. (Слайд 16-17)

Ямар сайхан алим байгааг хараарай! Та бүх алимыг цуглуулах хэрэгтэй, гэхдээ алим нь энгийн үг биш бөгөөд "S" ба "W" гэсэн үсэг байхгүй байна.

Алим сонгоод, алга болсон үсэгнүүдийг оруулаад гарч ирсэн үгсийг уншаарай.

Үгэнд ямар чимээ дутагдаж байна вэ?

Одоо цаасан дээр бичигдсэн угтварыг ашиглан эдгээр үгс бүхий өгүүлбэрүүдийг гаргаж ирээд өгүүлбэр бүрийн диаграмыг гарга. Даалгавраа хийж дуусаад алимаа сагсанд хийнэ.

Vi. Хичээлийн хураангуй. (Слайд 18)

Сайн байна, та манай зочинд [S] - [W] дууг ялгаж сурахад тусалсан. Тэр маш их баяртай байсан тул зугтаж, баяртай гэж хэлэх цаг завгүй байсан тул надаас бэлэг өгөхийг хүсч, маш их баярлалаа.


Ялгаа S-W

Үе шаттайгаар ялгах сонсогдож байна S-W

1-р шат
2. Тоглоом "Элэглэл нэмэх":
A) [s] or [w]: le .., this .., kwa .., gua .., anana., Globu .., жижиг .., гэхдээ .., du .., naso .., бид .., фоку ...
B) [sa] эсвэл [sha]: эсэх .., ка .., ко .., Ната .., Са .., уйлах .., өө .., хав .., гру ...
C) [sy] эсвэл [shi]: ками .., өө .., харандаа .., бамбарууш .., bu ..., ve ..., ча ..., за ..
3. Хоёр хэлхээний мөрийг давтана уу.
sha - sa shu - su shi - sy she - se
sa - sha su - shu sy - shi se - тэр тэр
Мэргэжлийн эгнээг давт
са-ша-са-са-ш-ша-ша-са
со-шо-со-са-ша-ша ша-са-са
су-шу-ш-са-ша-са ша-са-ша
sy-shee-shee-sy байна

4. Үгсийг хосоор нь давтаж эхлээд толины өмнө аажмаар, дараа нь илүү хурдан хий. Хуухдийн анхаарлыг үгийн утганд анхаарлаа хандуул.
Сайка - бүлэглэлийн өдөр - хошигнол Stuki - ширхэг Рок - масштаб
Зогсоол - Corkscrew спорууд - Спортын үе - Bayonet Scar - Scar
Шүүс - шок Мал аж ахуй - хуудас хэв маяг - тайван

2-р шат
1. [s] ба [w] дууг ээлжлэн дууд.
2. Санах, давтах
ша-са шо-сю-шэ-сэ-ши-си
асха-аса ошо-осо уушу-усу ашэ-аса иши-исэ
3. Хоёр үгийг давтана уу.
Таных - yous Бидний - us Tower - Fable Scary - улаан
Хашир - малгайтай аяга - Ихэвчлэн тариалангийн газар - гоймон цамц - хиам Grosh - ургасан - ургасан - Reed - kumis Yashka - тунгалаг
Хоккийн саваа - лааны тавиур - дуунууд Цүнх - өс хонзон баавгай - аяга интоор - өлгөөтэй шүлэг - онигоо хурдан
Зулбах - Уурхайчинд мэндчилэх - Утгачин хутга - Салвия салат - салфетка будаа - кассны машин Дээвэр - харх
Гоймон - Хорошагийн хиам - Ушанка зурвас - чарга

3-р шат
1. [s] ба [w] дууг ээлжлэн дууд.
2. Санах, давтах
шэ-са-шэ шэЬэр вэ шэЬэр шэраитлэринэ дайр мэЬсулдарлыг етмишдир. -si-sy she-se-se
3. Хоёр үгийг давтана уу.
Малгай - Залхуу Хөмсөг - Зоригтой Хөшиг - Манаач Унтдаг - Унтаж буй ширхэг - хөвсгөр
Элс - vershok Sock - оосор Дөчин - зэвүүн Унтах - хулганы уут - шуугиантай
Би авч явдаг - Би Pass бичдэг - Би pas
Бүжигчин - бүжиг хийх боломжтой - дуу чимээ гаргах
Fed - оёсон харх - хулгана
Бяслаг - өргөн тууралт - өргөс
Хүч - awl асуусан - шийдсэн
4. Өгүүлбэрийг өөрчлөх:
Би сургуульдаа яарч байна. Чи .. тэр (тэр) .. Бид .. чи .. Тэд ..

4-р шат
1. [s] ба [w] дууг ээлжлэн дууд.
2. Санах, давтах
аса-асха usho-usha-usa asha-asa-asha ushu-ushu-usa
aso-aso ush-ush-ushe asu-asu-asu ushe-ush-ush байна
us-us-usi asi-ashi-usi-usi-asi-asi-asi-usi
3. "Эсрэгээр нь хэлнэ үү" тоглоом:
Deuces нь муу болж, тав нь ... (сайн).
Өвс бага, мод нь ... (өндөр).
Горхи нь нарийхан, гол нь ... (өргөн).
Гич нь гашуун, элсэн чихэр ... (чихэрлэг).
Шөнөдөө харанхуй, өдөртөө ... (гэрэл).
Гном нь жижиг, аварга ... (том).
Борооны дараа дэлхий чийгтэй, гэхдээ халуунд ... (хуурай). Мэлхий аажмаар мөлхөж, туулай гүйдэг ... (хурдан).
4. Өгүүлбэрийг өөрчлөх:
Би чимээгүй болж байна. Та .. тэр (тэр) .Таныг тэд ..

5-р шат
1. [s] ба [w] дууг ээлжлэн дууд.
2. "4-р нэмэлт" тоглоом. Цөөн хэдэн үг давтаж, аль үг нь хэт их байгааг тодорхойлж, шалтгааныг тайлбарлана уу.
Гутал, үслэг цув, маск, kvass; Нохой, муур, морь, үнэг.
Малгай, ороолт, саравч, үслэг цув; Малгай, гутал, үслэг цув, шорт.
Аяга, аяга, халбага, аяга; Нарс, chamomile, улиас, хус.
Чавга, лийр, жүрж, манжин; Төмс, байцаа, лийр, сармис.
3. Үгийг давтана уу.
Саша, газар, хатаах, хатаагч, шон, зургаа ба түүнээс дээш, ноос, зальтай, яарах, зэвүүцэх, сонсох, сонсох, сонсох
Саша, ахмад, аймшигтай, нар, шил, хурдны зам, инээх, инээх, бялхах, инээх, яарах, хуурайших,
зугаа цэнгэл, анхилуун, сэвсгэр, дуулгавартай, дуугүй, жаахан хүү, аймхай, хөгшин эмэгтэй, чимээ шуугиантай, хоньчин хүү, машинист.
4. Өгүүлбэрийг өөрчил: Би нэг хэмнэл сонсож байна. Чи, тэр ... бид ... та ... тэд .. тэд ..
5. Сур: pussy тоглоомтой - тедди баавгай,
Баавгай нь тоглоомтой байдаг - сэвсгэр pussy.

6 үе шат
1. Бүх дууг тодорхой илэрхийлсэн цэвэр хэллэгийг давтана уу.
Ша-ша-ша - Саша хүүхдээ угаана. Су-су-су - Би бөмбөлөг зөөж байна.
Ши-ши-шэ - нялх хүүхдүүд орондоо ордог. Шү-шү-шуу - Би захидал бичиж байна.
Тийм ээ - Миша дугуйгаа өнхрүүлэв. Су-су-су - баавгай ойд харагдаж байв.
Үнс-үнс үнс - нарс модны дор овоохой байдаг.
2. Үгсийг гурван удаа давтаж, хурдыг аажмаар хурдасгах. Ssh авианы зөв дуудлагыг хянах.
Саарал үстэй өвөө, хөгшин эмээ, нарс боргоцой, хөгжилтэй хүүхэд, дуу чимээтэй анги, давстай давалгаа, сарнайн бут.
Хуурай хатаах, сэвсгэр муур, хөндийн анхилуун сараана, хөгжилтэй шүлэг, интоорын цэцэрлэг, амттай гоймон, том нохой,
халбага, чихэрлэг шоколад, ойн зах, судалтай булцуу.
3. Сур.
Тунгалаг муур наранд хатдаг
Нуруун дээр нь гэзэг, гэзэг, чих.

7 үе шат
1. хэлцүүдийг давтана уу.
Хөгжилтэй хошигнол, амттай хатаах, эгшиглэх чимээ, амтат вандуй, амтат сарнай хонго, аюултай аялал,
шил шил, перс муур, дуулгавартай хүүхдүүд, настай эмэгтэй хүний \u200b\u200bзам, хурдны зам,
инээдтэй бяцхан хүү, ухаалаг хүүхэд, хатаасан интоор, зэгс татав.
2. Хэлний тохойг давтаж аажмаар хурдыг түргэсгэнэ.
Ширээн дээр шалгагч, нарс дээрх боргоцой. Саша хатаах дуртай, дотуур байр нь бяслагтай бялуунд дуртай. Шувуу, шар шувуу, том толгой.
Баавгайд зориулсан хулганы аяга угаасан. Саша жижиг, Саша чихээ савангаар угаав.
3. Өгүүлбэрүүдийг аажмаар, тодорхой хэлээрэй (2-3 удаа):
Заан том чих…. Леша том сахалтай муурыг барьж авав. Муур аяганаас будаа иддэг.
Даша амттай интоортой. Сагс цонхны тавцан дээр байдаг. Хөхөө кукует хөгжилтэй.
Алёша салатанд дуртай, Света нь шоколаданд дуртай. Сэвсгэр муур цонхон дээр сууж байна. Нарсны ой нь анхилуун давирхай үнэртэй.

8 үе шат
1. Сур.
Би баавгайд зориулж цамц оёж өгсөн.
Би түүнд өмд оёх болно.
Би тэдэнд халаас оёх хэрэгтэй
Тэгээд алчуураа тавь.
Зууханд будаа чанаж өгнө
Манай том халбага хаана байна?

Нарс
Саша, Маша нарс мод авахаар ой руу явав. Энд ойн зах байна. Ирмэг дээр өндөр нарс мод байдаг. Нарсны дээр өтгөн сэвсгэр мөчрүүд байдаг. Өндөр, хамгийн дээд хэсэгт, том овойлт байдаг. Овоо чимээ шуугиан газарт унана. Нарсны модны доор олон боргоцой байдаг. Саша, Маша хоёр бөөн юм түүж байна. Нэг боодолтой боргоцойтой тул тэд гэр лүүгээ яарав.
Асуултууд:
Саша, Маша хоёр яагаад ой руу явсан юм бэ? Өндөр нарс мод хаана байна? нарс модонд юу байна? Хамгийн шилдэг нь юу вэ? Боргоцой хэрхэн доош буудаг вэ? Нарс модны доор юу байдаг вэ? Саша, Маша нарсны модны доор юу хийж байна вэ? Хүүхдүүд яарч байна уу?

9 үе шат
1. Сур.
Саша, Саша, яагаад уйлна вэ?
Мөн та гартаа нүдээ аних уу?
Хэрэв та үлгэр,
Чи тэр даруй уйлахаа болих болно!
2. Насанд хүрсэн хүн хүүхдэд нэг үлгэр уншиж, түүнийг эхлээд асуултанд хариулахыг урьж, дараа нь дахин сонирхож үзээрэй.
Флюф ба Маша
Саша Флюф нэртэй нохойтой. Даша Маша мууртай. Флюф ясыг хайрладаг, Маша нь хулганад дуртай. Флюф Сашагийн хөл дээр унтаж байгаа бөгөөд Маша буйдан дээр сууж байна. Даша Маша өөрөө өөртөө дэр оёдог. Маша дэрэн дээр унтана. Асуултууд:
Саша хэн бэ? Даша хэн бэ? Флюф юунд дуртай вэ? Маша юунд дуртай вэ? Сэвсгэр хаана унтдаг вэ? Маша хаана унтдаг вэ? Даша Масчкад зориулж юу оёдог вэ? Маша хаана унтах вэ?

10 үе шат
1. Насанд хүрсэн хүн хүүхдэд нэг үлгэр уншиж, түүнийг эхлээд асуултанд хариулахыг урьж, дараа нь дахин сонирхож үзээрэй.
Эгч
Саша Наташа эгчтэй. Наташа Сашагаас зургаан настай. Тэр зургадугаар ангид сурдаг. Чөлөөт цагаараа Наташа Сашаг гулгаж, түүнтэй хамт шалга тоглож, онгоцоо бүтээхэд нь тусалдаг. Ням гарагт Наташа Сашаг кино театрт аваачна. Саша өөрийн эгч Наташадаа хайртай.
Асуултууд:
Сашагийн эгчийн нэр хэн бэ? Наташа Сашагаас хэдэн настай вэ? Наташа ямар ангид байна вэ? Наташа, Саша чөлөөт цагаа хэрхэн өнгөрөөдөг вэ? Ням гарагт Наташа Сашааг хаанаас авдаг вэ? Саша хэнд хайртай вэ?

S-W дууг сурах бичгээр ялгах

A) шууд өгүүлбэрүүдэд:
са - са - ша
са - ша - са
co - sho - co
su - us - шү
co - sho - co
sy - shi - sy
sy - shi - se
su - shi - se
su - shi - тийм
se - тэр - se
se - shi - sa
б) хөндлөнгийн байрлалд:
asa - asa - asha
aso - aso - asho
asu - asu - asu
asi - asi - ashi
ashi - asy - asy
в) гийгүүлэгч үгтэй нийлсэн хэллэгээр
usho - usho - usa
sshu - sshu - ush
us - us - бид
us - us - бид
АНУ - АНУ - АНУ

S-W дууг үгээр нь ялгах

A) шууд өгүүлбэрүүдэд:
бүлэглэл - саика
шок - шүүс
оёсон - сайн хооллодог
jester - шүүх
б) урвуу үгсээр:
хулгана - малгай
хутга - хамар
аль хэдийн - сахал
бидний - бид
наран шарлагын газар - бүжиг
в) интервалы байрлалд:
будаа - Тооцоо хийх
дээвэр - харх
үнэг - гоблин
саад болох - массаж
асуух - сүйрэх
явах - элчин сайд
г) гийгүүлэгч үетэй нийлсэн хэллэгээр:
үйрмэг - будаг
будаа - дуулга
Маша - маск
баавгай - аяга
bipod - хөх
масштаб - чулуу
салаа - маргаан
салаа - хэрүүл
сорви - ичгүүр

S-Sh дууг хэллэгээр ялгах

Хөгжилтэй хошигнол
амттай хатаах
дуу чимээтэй
чихэрлэг вандуй
анхилуун сарнай
аюултай аялал
шилний шилжилт
Персийн муур
дуулгавартай хүүхдүүд
настай эмэгтэйн зам
хурдны зам
хөгжилтэй жаахан хүү
ухаалаг хүүхэд
хатаасан интоор
зэгс зэв

S-W дууг өгүүлбэрт ялгах

Цөлд, хурдны замын чимээ сонсогдохгүй.
Хурдны зам дагуу анхилуун сарнай бут суулгав.
Лёша эмээгийнхээ алчуурны шүүгээнд өлгөөтэй байв.
Бид хуучин пальто, малгайгаа шуудайнд хийв.
Жэйс, хөхөө нар ойн ирмэг дээр чимээ гарав.
Шөнөдөө буланд чимээ гарав - хулгана биднийг унтуулахгүй.
Усанд орсны дараа Саша сэвсгэр алчуураар арчина.
Хаврын улирал эхлэхэд оймсны нэг булинга сонсогдоно.
Саша инээдтэй рим зохиосон.
Тэд Сашад маскад зориулж маск, баавгай хувцас өмсдөг байв.
Манай муур сэвсгэр үстэй, урт сахалтай.

Загварын дагуу өөрчлөх. Жишээн дээр дурьдсан өгүүлбэр бүрийг өөрчил. C ба S дууны дуудлагыг харах.
Жишээ:
Би чимээгүй болж байна.
Тэр (а) инээдийг сонсдог.
Бид чимээгүй сонсдог.
Чамайг сонсдог.
Тэд чимээ сонсдог.

Би ноосоо таслав.
Би нэг хэмнэл сонсож байна.
Би сургуульдаа яарч байна.
Нарсны боргоцойг тогших.
Наранд хуурай жинсэн өмд.
Хөгжилтэй үлгэр сонсоорой.
Намуу үрээр хатаана.

Санал тараах. Өгүүлбэрийг зөв санаж, давт. Ш ба С-ийн дуудлагыг харах.
Би сонссон.
Би чимээ сонсдог.
Би хурдны зам
Хурдны замын чимээ сайн сонсогддог.
Хурдны замын чимээ сайн сонсогдож байна.

Би хатаж байна.
Би champignons хатааж байна.
Би амттай champignons хатааж байна.

Би муурыг самнах болно.
Би сэвсгэр муурыг самнах болно.
Би сэвсгэр перс муурыг самнах болно.
Би сэвсгэр Персийн муурыг самаар самнах болно.

Хэлний эгнээнд S-Sh дууг ялгах

Хашаандаа гогцоо байдаг. Хурдлаарай, муур. Нэг аяганаас дунжсан будаа идээрэй.

Урцанд л хөөсөнцөр чимээ гаргадаг, тэнхэлгүй Саша унтдаг.

Ээж нь Саша руу буржгар сүүний ийлдэс өгсөн.

Манай саарал муур дээвэр дээр сууж байсан, таны саарал муур илүү өндөр сууж байв.

Хурдлаарай, бүү эргэлз, самар ажиллуул.

Сашкагийн малгай овойлт цохив.

Арван зургаан хулгана алхав
Зургаан пенни авчирсан.
Хулганууд илүү нийтлэг байдаг.
Тэд чимээ шуугиан дэгдэнэ.

Нарс дээрх боргоцой, ширээн дээр шалга.

Саша хурдны замаар алхаж, хатаахыг соров.

Нарс нь нойрноос чимээ гаргаж, зүүднээсээ нарс чимээ гаргадаг.

S-Sh дууг түүхүүдэд ялгах

Текстийг дахин уншиж, C ба S дууг тодорхой илэрхийлж өг.

Галт тэрэг

Хаа сайгүй цас орно. Маша чарга байна. Миша морьтой. Толя нь чаргатай байдаг. Гали чарга. Морьгүй ганц аав.
Тэрээр Галинагийн чаргыг авч Толин, Толиныг Машинуудад, Машинуудыг Мишин рүү аваачив. Энэ нь галт тэрэг болж хувирсан.
Миша хашгирав:
- Ту-ту!
Тэр бол машинч.
Маша хашгирав:
- Таны тасалбар!
Тэр бол удирдаач.
Аав нь олсыг татаад ингэж хэлэв:
- Чуг-чух .. Чух-чух ...
Тиймээс тэр зүтгүүр юм.

Сар яагаад хувцасгүй байдаг вэ


Би нэг сарын турш өөртөө даашинз оёхоор шийдсэн. Оёдолчин хэмжилтүүдээ аваад ажилдаа суув. Төлөвлөсөн цагт даашинз өмсөхөд нэг сар ирсэн. Мөн даашинз нь нарийхан, богино байдаг.
"Би буруу байлаа гэж бодож байна." Гэж оёдолчин хэллээ.
Тэр дахин ажиллахаар суув. Төлөвлөсөн цагт даашинз өмсөхөд нэг сар ирсэн. Дахин хэлэхэд хувцаслалт нь жижиг юм.
"Би одоо буруу байна гэж бодож байна." Гэж оёдолчин хэлэв.
Дахиад л тайрч, оёж эхлэв.
Сард гурав дахь удаагаа оёдолчин дээр ирэв. Би оёдол харсан: энэ нь бүхэл бүтэн сар огторгуйгаар алхаж байсан - сар биш, бүтэн сар, түүний хийсэн даашинзнаас хоёр дахин өргөн байв. Оёдолчин юу хийдэг байсан бэ?
Тэр гүйхээр яарав. Би түүнийг нэг сар хайсан, хайсан ч олсонгүй. Тиймээс нэг сар даашинзгүй үлдсэн байв.


Митка маш олон мөөгийг цуглуулсан тул гэртээ авчирч чадахгүй байв. Тэр тэднийг ойд овоолжээ. Өглөө Митка мөөг авахаар очив. Мөөгийг авч хаяхад тэр уйлж эхлэв. Ээж нь түүнд: "Чи яагаад уйлна вэ? Эсвэл бидний бялууг муур идсэн юм уу?" Дараа нь Митка инээдтэй санагдаж, нүүрэндээ нулимс асгаруулж, тэр өөрөө инээлээ.

Текстийг дахин ачаалж, асуултанд хариулна уу. Ш ба С-ийн дуудлагыг харах.

Харандаа


Аав том харандаа авчирсан. Маша хашгирч: "Надад!" Миша хашгирч: "Надад!" Аав хэлэв:
- Хуш, бид үүнийг хуваалцах болно.
Нэг төгсгөлийг зурсан - цэнхэр. Нөгөө төгсгөлийг зурав - улаан.
Миша, Маша хоёр инээгээд: "Харандаагаа хуваалццгаая!" Миша цэнхэр төгсгөлтэй, Маша нь улаан төгсгөлтэй. Миша цэнхэр зураг зурж, Маша улаан өнгөөр \u200b\u200bзуржээ.

Асуултууд:
1. Аав Маша, Миша нарт юу бэлэг болгон өгсөн бэ?
2. Залуус яагаад хэрэлдэв?
3. Аав юу хийсэн бэ?
4. Маша, Миша хоёр ямар зураг зурсан бэ?

Шүлэг дэх S-SH дууг ялгах

Хулгана зөөлөн шивнэв:
"За хүү минь, чи сэрүүн байна уу?"
"Би чичирч байна" гэж тэр хулганаас хэлэв.
Ойд аймшигтай чимээ сонсогдов. "
"Бүү ай, хонгор минь,
Бороо орж байна "гэж хулгана шивнэв.

*****
Ойн захад амьдардаг
Хуучин нарс модны дор зараа.
Би боргоцой цуглуулахаар явсан
Зараа тоглох.

*****
Хулганууд нам гүм болов
Энэ хулганууд овойлтоос жижиг юм
Ямар сэвсгэр муур Fly
Дэрэн дээр унтах нь дээр.
Муур чихээ налан:
"Хулганууд болох цаг болоогүй байна уу?"
Хэрэв хэн нэгэн хулгана сонсдог бол,
Ан агнуур эхэлдэг.
Тэнэг хулгана байвал дээр байх
Анир чимээгүй шивнэх хэрэггүй.

*****
Муур Флуф, нохойн цасан бөмбөг
Бид хамтдаа нуга руу гарав.
Муур хулганыг араас нь гүйв.
Нохой наранд хэвтэж байв.

*****
Нэгэн удаа сэвсгэр муур
Жаахан хоол идэхийг хүсэв.
Төмөр замын тасалбар дээр
Түүнд ааруул бяслаг өгсөн.

*****
Манай Саша инээд алдав.
Тэр өдөржингөө инээлээ.
Бүх зүйл дараа нь түүнд хөгжилтэй харагдаж байсан,
Би өөрийгөө өвтгөж байсан ч тэр нь хамаагүй.

*****
Зараа паша зарна
Би мэлхий дээр очсон юм.
Мэлхий мэлхий
Хатаасан хатаагч.
Ойн цай
Зочдод тамхи татдаг
Ургамлын өвс ургамал дээр
Маша ууртай биш.
Сайхан үнэр нь бүжиглэж байна
Ойгоор дамжин өнгөрнө
Тиймээс мэлхий Маша
Hedgehogs уулздаг.

*****
Саша бол хамгийн сайн хоньчин хүү юм.
Түүнтэй хамт эвэр авч явдаг.
Хөвөгч цүнх
Аяга, халбагаар.

*****
Муур нь сахалтай, чихтэй.
Тэр сонсохын тулд чих хэрэгтэй.
Тийм учраас бид мэдэхгүй,
Малын сахал хэрэгтэй юу?

*****
Бөжин ирмэгээрээ давхина
Туулайны овоохойны ойролцоо.
Тэр давалгааны мөөг хайж байна.
Усанд орохдоо давслах хэрэгтэй.
Зөвхөн ирмэг дээр хоосон байна.
Тэр ямар ч долгион олсонгүй.
Тэр суугаад уй гашуугаар чихээ хусав
Ирмэг дээр байгаа овоохой дээр.

*****
Хэл яриа: ша-ша-ша,
Каша, бялуу, гоймон.
Хэл яриа: са - са - са,
Элсэн чихэр, цөцгийн тос, хиам.

*****
Нэгэн орой хөгшин хатагтай нар
Бид цай ууж хатаагаад хатгав.
Муур дэрэн дээр
Тэр сарвуугаараа угаав ... чих.
Орон дээр нь хөгширч, хөгшин эмэгтэй
Түүний толгой дор дэр тавь.
Хөгшин эмэгтэй тансаг хоол хийдэг байв
Мөн донингуудыг аяганд хийнэ.

*****
Зургаан сэвсгэр зулзага
Тэд хиам идэхийг хүсдэг.
Хөгжилтэй Наташа
Тэдэнд шар будаа будаа өг.

Ярианы эмчилгээний дасгалууд, тоглоомууд

Дууг [w] - [s] үгээр ялгах

1. Үгийг давт.

1.1. Шела бол хүч чадал юм

алхам - нугалах,

өргөн бяслаг,

Маша-масс,

каша касс,

шуугиан - хөөрхий,

дээвэр - харх,

элчин сайд явсан байна

оёх,

би асуусан -

хэмжээ -

сорви - ичгүүр,

чих нарийхан,

гархи татдаг,

татсан мах бол алс.

1.2. Хэмжээ, өргөн нээлттэй, ахлах, өлгүүр, хүү, хүндийн өргөлтийн тамирчин, шүхэрчин, шатарчин, машинчин, инээв, шон, муруй, Stesha, Ksyusha, хурдны зам, хатаагч, чихэрлэг шүд, биндэр, хоньчин хөвгүүн, бас оёдол, сэвсгэр, чихтэй, шуугиантай, орос.

1.3. Та зогсож, тарих, хазах, доошоо буулгах, доошоо унах, инээх, яарах, бууж өгөх, тогших, яарах, айх, унах, хөвсгөрлөх, унах.

  1. Зурагнуудыг хараарай.

2.1. Эхлээд [w] дуутай үг, дараа нь [дуу] бүхий үгсийг нэрлэ.

2.2. [W] дууны үгийг эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд байгаа үгсийг нэрлэнэ үү.

2.3. Дууны [ү] эхэнд, дунд нь эсвэл төгсгөлд байгаа үгсийг нэрлэнэ үү.

3.4. Обьектуудыг бүлэг болгон нэгтгэж, тэдгээрийн талаархи ерөнхий ойлголтыг авах.

Түүвэр. Автобус, троллейбус, машин, онгоц - тээвэр.

  1. Үгүүдийг урагш болон хойно дарааллаар нь давт.

Саша - хатаах - яаравчлах.

Хөгжилтэй - анхилуун - дуулгавартай.

Яарах - сонсох - чамайг инээлгэдэг.

  1. Тоглоом "Гурав дахь нэмэлт".

Гурван үгийг сонсож, тэдгээрийг сурах бичгээр хувааж, илүүдлийг нэрлэ.

Саша - туйл - газар (2-1-2).

Хүү - яаруу - настай эмэгтэй (3-2-3).

Clamshell - шатарчин - русса (4-3-4).

  1. Загвараа үргэлжлүүл.

5.1. Түүвэр. Инээд инээдтэй юм.

Доошоо - (сэвсгэр),

ноос - (ноосон),

масштаб - (масштаб),

амжилт - (амжилттай),

сүнс - (анхилуун)

чих - (чихтэй),

тансаг - (тансаг).

5.2. Түүвэр. Нураахын тулд элэгддэг.

Хөөх - (хасагдсан),

оёх - (оёх),

холих - (холино),

сонсох - (сонссон),

хуурай - (хатаасан),

асуу - (асуусан).

5.3. Түүвэр. Nimble - бүр ч хурдан.

Хөгжилтэй ((зугаатай хүн ч болно)

амжилттай - (бүр илүү амжилттай),

ахмад - тэр ч байтугай өндөр настан,

тансаг - (бүр илүү тансаг),

дуулгавартай - (илүү дуулгавартай,)

хуурай - (тэр бүү хэл хатаагч).

  1. Үгийг тайлбараар нэрлэ.

Халуун, хуурай улирал - (хуурай).

Хуурай мод, сойз - (хуурай ой).

Ахлах сургуулийн сурагч - (ахлах сургуулийн сурагч).

6-р ангийн сурагч - (6-р ангийн сурагч).

Барбелл өргөгч - (хүндийн өргөгч).

Шонгийн хайрцаг - (туйл шүү дээ).

Шатар тоглож буй тамирчин - (шатарчин).

Шүхэрчин үсрэлт хийж байгаа хүн - (шүхэрчин).

Галт тэрэгний оператор - (жолооч).

Малын бэлчээрлэх ажилчин - (хоньчин).

  1. Тоглоом "Хэний объект вэ?"

Сашагийн шорт - (Сашагийн шорт).

Ксюша цүнх - (Ксюша цүнх).

Хоньчины эвэр - (Хоньчны эвэр).

Хөгшин эмэгтэйн цув - (настай эмэгтэйн дээл).

  1. Үгийг нь хэлээд ямар утгатай болохыг тайлбарла

Хатаах - Хатаах - Хатаах

Eavesdrop - сонсох - сонсох.

Та давс нэмнэ - давс нэмнэ - давс нэмнэ.

Та дахин цэгцэлж - чи илчилж, чи орлож байна.

  1. Тоглоом "Эдгээр зүйлүүд хэнд хэрэгтэй вэ?"

Зурагнуудыг хараарай. Хүн болон түүнд хэрэгтэй обьектын хоорондох шугамыг холбоно уу.

Зургийг зөв холбосон эсэхийг шалгахын тулд энэ шүлгийг уншаарай. Энд та даалгаврын зөв хариултыг олох болно.

Жинлүүрийн тамирчинд barbell хэрэгтэй

Шатар тоглодог хүнд шатар өгдөг

Хоньчинд эвэр

Хоккей хөгшин эмэгтэйд наалддаг

Хүүхдэд зориулсан хөх

Бяцхан хүүгийн маань машин.

Чи бас тэгсэн үү?

  1. Тоглоом "Үгсийн хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?"

Өдөр бол онигоо

аяга - баавгай,

дуулга - будаа.

  1. Тоглоом "төвөгтэй үгс".

11.1. Хэрэв та энэ үгэн дэх анхны дууг [s] дуугаар сольвол ямар үг авах вэ? Их буу - (хатаах),

Паша - (Саша),

муур - (бипод),

оёх - (оёх),

хөхөрсөн -

Машенка - (Саша).

11.2. Хэрэв та энэ үгэнд дуу авиа нэмбэл ямар үг авах вэ?

Оёдол - (оёх),

оёх - (хуурай),

ломбард - (яарах),

чих - (сүши),

дээгүүр - (дээш),

чих - (хатаах).

11.3. Хэрэв та энэ үгийг эхний үгсгүйгээр дуудвал ямар үг авах вэ?

Дуугүй - (дуу чимээтэй)

хуурай - (оёх),

баавгай - (хошигнол),

гоо сайхан - (нэхэх),

хэмнэл - (шок),

сүм - (жүүс),

би оёсон - (оёсон)

№1 СУРГУУЛЬД НЭГДСЭН ШУУД ҮЗЭХ

SHA - SAOSH - ASSA - SHA - SASTA - STA - STA

CA - SHAOS - OSHSO - SHO - SOSTO - SHTO - STO

SHO - SAUCE - USHSU - SHU - SUSTU - PIECE - PIECE

SO-SHOIS - ISHSY - SHI - SISTY - STY - STY

SHU - SUES - ESHSE - SHE - SEASA - ASHA - ASA

SU - SUYUSH - YUSSHA - SA - SHAOSO - OSHO - OSO

SHI - SY YAS - YASHSHO - SO - SHOWSU - WUSHU - USU

№2 СОНГУУЛИЙН ХУВЬ ЗАГВАР - ӨГҮҮДИЙГ УУ

Саша, хатаах, хатаах, яарах, зугаа цэнгэл хийх, үг бичих, хадах, сонсох, уянга, бас хүү, нар, булш, хатаасан, шилэн, инээдтэй, яаралтай, амжилттай, доромжлох, инээх, анхилуун, сэвсгэр, дуулгавартай, дуулгавартай, дуугүй, боломж, шуугиан, зургаа, жагсаал, зургаа, хурдны зам, хоньчин, зам, инээд, цуурхал, довтолгоо, аялал.

# 3 СОНГУУЛИЙН ХУВЬСГАЛ - S - W ХУДАЛДАН АВНА

Хөгжилтэй хоньчин хүү. Дуулгавартай хүүхэд. Хөөрхий муур. Хөгжилтэй хэмнэлүүд. Аюултай аялал. Амьдрах завь. Цэргүүдийн пальто. Шингэн малгай. Ган дуулга. Зузаан унтдаг. Хөгжилтэй онигоо. Шуугиантай анги. Амтат шоколад. Цас ихтэй. Том нохой. Нуга нуга. Шуугиантай хурдны зам. Өндөр цамхаг. Давстай давалгаа. Хөөс шампунь. Цэнхэр алчуур. Үнэгний малгай. Хөндийн анхилуун сараана цэцэг. Зэгс зэвүүцнэ. Арын мод. Ойн зах. Интоорыг боловсор.

Зургаан зулзага өлсөж байна. Тэд Шурад үслэг дээл оёдог байв. Хэрэв та яарах юм бол хүмүүсийг инээлгэх болно. Тэнгэрийн баавгай ой модоор алхаж, боргоцой цуглуулж, дуу дуулдаг. Өглөө эрт кокерел тодорхой дуугаар хэлэв. Саша хатаагч идэж байна. Намар хэдийнэ тэнгэр амьсгалж байсан, нар бага ч гэсэн гэрэлтдэг байв. Урт удаан хугацаанд анхилуун үнэртэй саван, сэвсгэр алчуур. Таны саарал муур дээвэр дээр сууж байна. Малынхаа малгайг өмсөж, хальсыг нь хутгана. Соня сэвсгэр малгайтай. Сашагийн аав уурхайчин. Өсөн нэмэгдэж буй өөхний булцуу нь сарнайн бутны дээгүүр бөөгнөрдөг. Цэрэг тагнуулчаа штабын төв байранд авчрав. Ширээн дээр интоорын сагс байдаг. Кокерел шон дээр суув. Нарсны ой нь анхилуун давирхай үнэртэй байдаг. Чимээгүй байдалд онгоцны дрон холоос сонсогдоно. Леша том сахалтай муурыг барьж авав. Хүүхдүүд хөгжилтэй хэмнэл сонсох дуртай. Сэвсгэр муур цонхон дээр сууж байна. Наташа будаа давслав. Саша зургадугаар ангид амжилттай орсон.

# 4 СОНГУУЛИЙН АЖИЛЛАГАА ХИЙГЭЭРЭЙ

Намуухан шивнэхэд Соня хүүхдүүдэд үлгэр ярьж өгчээ. Хайрт Саша шоколаданд дуртай. Зургаан ангийн бүх хүүхдүүд Машаагийн хөгжилтэй хошигнолыг инээлээ. Улиас навчны чимээ ямар ч цаг агаарт сонсогддог. Мастер гутлыг гутлын ул руу хүчээр түлхэв. Хоньчин улиас модны ирмэг дээр овоохой байгуулав. Хөгшин эмэгтэй хоолойд давстай давалгаа байдаг. Манай ангид зургаан Саш, таван Миша байдаг. Муур аяганаас будаа будаж байна. Нохойг хуучин цэргүүдийн аяганд будаа асгав. Маша баавгайн баг хийжээ. Саша бяцхан хүүдээ чихний баавгай оёжээ. Бид Мишка руу хулгануудын аягыг угааж өгсөн. Зургаан хулгана овоохойнд наалдаж байна. Зургаан хулгана зургаан пенни авчирсан. Намаг нам гүмхэн үед зэгс чимээгүйхэн чимээ гарна. Сония зүүдлэв аймшигтай мөрөөдөлунтлагын өрөөнд заан бүжиглэж байгаа юм шиг. Зургаан туйл. Саша хатаах хатаж байна. Зургаан мэлхий хэдэн чихтэй вэ? Зургаан дэр хэдэн чихтэй вэ? Муур зургаан зулзага, хулгана нь зургаан хулгана, мэлхий нь зургаан мэлхийтэй. Бутлуур нь буталж, хатаагаад хатаагаад, шөлийг нь жигнэнэ. Энэ энгэрийг хая. Чи энд чимээгүй байх ёстой. Давс хийж эхлэв - дэггүй байх шаардлагагүй. Манай элчин сайд буруу тийшээ явсан. Манай Иришка чихэрлэг чихэртэй. Хархнууд дээвэр дээр суухгүй. Зургаан өдрийн турш бид хошигносон. Нугас нисч, гахай нь хуцдаг. Тэнгисийн дагуух хад, төхөөрөмж дээр хэмжээс байдаг. Толгой дээр - малгай, аяганд - будаа. Хүүхэд хөхтэй, анжис нь биподтой байдаг. Огцом, гэхдээ түүнд бага зэрэг хүч.

№ 5 ДУУСЫГ ЗӨВЛӨГӨӨГ ЗӨВЛӨГӨӨ - SW TEXT

Намрын улиралд ойд нам гүм байдаг. Модны орой дээр салхи хэрхэн яаж ширгэж, хуурай навчис газар унаж байгааг сонсоод л үлдэнэ.

Модны доор тос лааз байгаа. Газрын тос нь гулгамтгай малгай дээр судалтай байдаг. Үүнийг сэвсгэр хэрэм хазаж байв. Гэхдээ хэн нэгэн хэрэмнээс айсан бололтой. Тиймээс тэр тосны лааз аваагүй.

8-р сард хэрэм нь хатаасан boletus, boletus, мөчир дээр цагаан өнгөтэй байна. Хувьцааг бэлтгэ. Өвлийн улиралд уураг нь анхилуун хатаасан мөөгийг олж аваад иднэ. Мөн хооллож, дулаахан, илүү хөгжилтэй байдаг.

DOG PUSHOK.

Саша Флуф нэртэй нохойтой байв. Саша сургуульдаа явав. Би нохойгоо гэртээ үлдээв. Флюф бол дэггүй. Флюф ширээн дээрээс салфетка уржээ. Аяга, халбага, хутга шалан дээр унав.

ЧОН, ХҮН.

Бид, Owl, бүх зүйлд тань ижил байдаг: чи саарал, бас би саарал, чи сарвуутай, би сарвуутай, чи бол махчин, би бол махчин. Хүмүүс биднийг яагаад өөрөөр хүлээж авдаг вэ? Тэд чамайг магтдаг - тэд чамайг магтдаг, тэд намайг харааж зүхдэг. Дэлхий дээр үнэн байдаггүй!

Чи чоно, юу идэж байгаа юм бэ?

Тийм ээ, улам бүр тарган хонины мах, ямаа, тугалууд ...

Одоо харж байна уу? Би бүгд хортой хулгана. Тиймээс тэд биднийг хувцасаар хангахгүй. гэхдээ бизнес дээр. Хэдийгээр та бид хоёр адилхан боловч бүгд ижил биш!

ХЯМДРАЛ.

Сургуульд өвлийн том баяр болсон - зул сарын гацуур мод. Хүүхдүүд удаан хүлээсэн Шинэ он, гэхдээ одоо амралт ирлээ. Танхимын голд том, үзэсгэлэнтэй зул сарын гацуур мод байв. Үүн дээр янз бүрийн тоглоом өлгөгдсөн байв: шоколадны бөмбөг, баавгай, морь, жигнэмэг болон бусад олон тоглоомууд. Хүүхдүүд модны эргэн тойронд бүжиглэж, дуу дуулав:

Сайн уу, бидний зул сарын гацуур мод!

Сайн уу Санта Клаус!

Өвөө бидэнд харуул

Цүнхэнд юу байна!

Дараа нь хүүхдүүд гадаа зугаалахаар явав. Миша гүйж ирээд хэлэв:

Залуус аа, цасан бөмбөг тоглоцгооё!

За, бид тэгнэ ээ, - гэж Маша хэлэв.

Маш сайн ”гэж Наташа хэлэв.

Хүүхдүүд цасан бөмбөг тоглодог байсан нь маш хөгжилтэй байсан. Миша, Катюша, Маша хоёр цасан эмэгтэйг сохолжээ. Тэгээд ээж маань ирээд хүүхдүүдийг гэртээ аваачив.

№ 6 СОНГУУЛИЙН S-SHV текстийг ялгах

Саша, Сима нар бямба гаригт кино театрт очив. Хүүхдүүд хүүхэлдэйн кинонд дуртай. Бямба гарагт тэд муур, хулганы тухай инээдтэй киног үзсэн. Бяцхан чихтэй хулгана том сэвсгэр муурыг яаж ялан дийлэв. Хүүхэд ийм аварга хүнийг яаж ялах вэ? Тиймээ, бяцхан хулгана ч гэсэн жижигхэн, хөгжилтэй, гэхдээ ухаалаг, сайхан сэтгэлтэй байсан. Аварга том муур тэнэг, муухай байсан. Тэр дэлхийн бүх хулгана идэхийг хүсдэг байв. Жаахан хулгана найзуудаа аварсан, тэр өөрийнхөө тухай боддоггүй байв. Тиймээс би ялсан.

Ээж нь хулгана гүйгээд,

Тэр муурыг хөхний толгой гэж дууддаг. Тэр хулгана биш, заан юм,

Тэрбээр Африкт ирэхээр авга эгч муур бидэн дээр ирээрэй,

Хүүхдээ сэгсэрч үзье Би зааны орон дээр очив.

Муур хулганад дуулж эхлэв. Би унтаж эхэлж,

Хүү, за, хулгана биш гэдгийг л би хичээ.

Мау, надтай орондоо орцгооё, тэр Африкт унтаагүй гээд

Яваа, орон дээр ч мөн тэр гэртээ байж!

Тэнэг бяцхан хулгана "Надад ямар сонин мөрөөдөл байна!" -

Түүнийг унтаж байхдаа хариулав: Зүүдэндээ сэрээд тэр бодлоо

Чи их аятайхан дуулж байна. “Би заан юм уу? Эсвэл хулгана уу? "

S - SH # 7 СОНГУУЛИЙН ХУВИЙН ХУУДАС

Гудамжинд нэг машин явж байв, Петушки бөөн бөөнөөрөө

Бензингүй машин байсан, гэхдээ зодолдож зүрхэлсэнгүй,

Моторгүй машин байсан,

Жолоочгүй машин байсан, Та өд алдаж болно.

Тэр мэдэхгүй газар алхаж, хэрэв та өд алдвал -

Машин байсан ... цагны ажил.

Аймшигтай мөрөөдөл

Танай байшингийн нэг мөчир - хулгана, унтдаггүй хулгана,

Би нарсны боргоцой чирч байв .. Та сүрэлээр юу сүйрч байна вэ?

Гэж хэрэм овойж унав. - Унтахаас айж байна, эгч ээ,

Би Мишка руу шууд цохив. Би сахалтай муурыг мөрөөдөх болно!

Баавгай ёолох, ёолох -

Хамар дээр минь бөөн юм үсрэв.

Бөөнүүд том лууван чирж байв, Мэлхий нь бөглөө байв

Тэд луувангаас бага зэрэг хаздаг, титэм дээр байгаа нүд.

Тэгээд би өөр нэг хазахыг хүсээд, мэлхийгээс

Дараа нь ... чирэх юу ч байсангүй.

S - SH № 8 СКОРОНДЫН НЭГДСЭН ХУУДАС

Нарс дээрх боргоцой, ширээн дээр шалгагч.

Урцанд зургаан луйварчин байдаг.

Саша малгайгаараа овойлт тогшив.

Ээж нь Ромачад буржгар сүүний ийлдэс өгсөн.

Манай саарал муур дээвэр дээр сууж байсан, таны саарал муур илүү өндөр сууж байв.

Дөчин хулгана явж, дөчин пенни авчирсан, хоёр энгийн хулгана хоёр пенни авчирсан.

Би үслэг цув оёсон - би банзал оёсон.

Би малгай оёсон - би шаахай оёсон.

Саша Санка руу малгай оёжээ.

Зэгсэнд чимээ сонсогдоно, Цонхон дээр үйрмэг гогцоо байна

Энэ нь чихэнд чимээ шуугиан гаргадаг.

Шөнийн чимээгүй байдалд бидний далай тэнгис үргэлжилнэ,

Зэгсний чимээг бид бараг сонсохгүй, шуурга биднийг айлгахгүй.

Маша эмээ дээрээ ирэв, эмээ түүнд зориулж будаа чанаж өгөв.

Суу, зочдод тавтай морил, semolina будаа хөрнө.

Гэвч Маша гараа даллан:

Би таны каша хүсэхгүй байна!

Асуулт байна уу?

Бичихийг мэдэгдэх

Текстийг манай засварлагчид илгээнэ үү