Dugoročni plan za proizvodnju zvukova. Individualni plan rada za korekciju izgovora zvuka
Planiranje korektivni rad podešavanje zvuka [p]
datum
Faze rada
Teme lekcije
Broj lekcija
Ciljevi i ciljevi korektivnog rada
Prijemi i sredstva sanacijska pomoć
Korištena vizualna pomoć
Književnost
Pripremna faza
Priprema organa glasnog aparata za izvođenje zvuka [p]
Zvuk. Upoznavanje sa strukturom artikulacijskog aparata.
Svrha: priprema govorno-slušnih i govorno-motoričkih analizatora za
pravilna percepcija i reprodukcija zvuka
zadaci:
Razviti sposobnost zadržavanja pokretnog prednjeg ruba jezika širom i podići ga do alveola.
Da biste razvili struju zraka usmjerenu na široki vrh jezika, podignut na vrh.
Napravite referentne zvukove [d], [s].
Vrste artikulacijskih vježbi:
"Čiji su zubi čistiji?"
"Lopatica"
"Ukusni džem"
"Purica"
"Harmonik"
"Gljiva"
"Konj"
"Bubnjar"
"Pokreni automobil"
"Zaustavi konja"
"Pištolj mitraljeza"
ogledala
Skup slika, fotografija zglobnih vježbi.
Nastavna pomagala.
Zvuk. Upoznavanje s načinom stvaranja zvukova.
Vježbe za mišiće vrha jezika.
Razvijanje sposobnosti da se jeziku daje oblik kante.
Razvoj pokreta vrha jezika prema gore i njegova pokretljivost.
Razvoj dugog, usmjerenog mlaza.
Vježbajte dizati jezik prema gore.
Postavka zvuka.
Postavka zvuka [p]. Načini: 1. imitacijom, 2. mehanički, 3. mješoviti.
1. Obrazovanje ispravnog izgovora zvuka [p].
Svrha: obrazovanje ispravnog zvuka izoliranog zvuka.
zadaci:
Kombinirajte pokrete i položaje organa zglobnog aparata izrađenih u pripremnoj fazi.
Stvorite artikulacijsku bazu zvuka [p], dodavanjem zračnog toka i glasa.
Stvaranje vibracija.
Izgovorite pretjerani zvuk [p], podižući i spuštajući glas.
Razviti fine motoričke sposobnosti ruku.
Razviti fonemički sluh.
Naučite označavati zvuk slovom.
Pronađite slovo –P– riječima.
Vrste vježbi:
Artikulacijske vježbe
"Pokreni motor"
Složene pjesme
U rona na rotah.
ogledala
Predmetne slike sa zvukom [p].
Nastavna pomagala.
2. Zvuk [p].
3. Zvuk [p] i slovo R.
Automatizacija zvuka.
Svrha: automatizacija pravilnog izgovora zvuka u frazalnom govoru.
Automatizacija zvuka [p] u direktnim slogovima.
zadaci:
Postupno, unosite zvuk [p] u slogove.
Razviti fine motoričke sposobnosti ruku.
Razviti fonemički sluh.
Izraziti slogu s njegovom oznakom slova.
Naučite izgovarati niz intonacija (2, 3 sloga s naglaskom)
Da biste naučili izolirati proučeni slog na uho od riječi u tekstu.
Pojasnite leksičko značenje riječi.
Automatizirajte spor izgovor riječi s određenim slogom.
Vrste vježbi:
Složene pjesme
"Odaberite riječ za uzorak"
"Halves"
"Oboji zvučnu shemu"
"Što je nestalo?"
"Fotograf" (sjetite se)
R-ra
Rara rarara
R-ra-ro
Ra-ru-ry-ro-re
U roonaj roiza, rybah rUcAV.
Rak je ...
ogledala
Skup fotografija artikulacijskih vježbi.
Karte sa zvučnim kombinacijama i slogovima;
Didaktički materijal.
Nastavna pomagala.
Automatizacija zvuka [p] u obrnutim (zatvorenim) slogovima.
zadaci:
Uvesti predani zvuk u obrnute sloge, naučiti korelirati izražene sloge s njihovom oznakom slova.
Napravite rečenice na temelju predmetne slike pomoću riječi koja generalizira.
Razviti fonemički sluh.
Razviti fine motoričke sposobnosti ruku.
Formirati vještinu zvučne analize riječi.
Vrste vježbi:
Složene pjesme
"Odaberite riječ za uzorak"
"Halves"
"Oboji zvučnu shemu"
"Što je nestalo?"
"Pogodi" (po atributu, radnji, opisu)
"Fotograf" (sjetite se)
"Dođi sa znakom"
Ar ili ur-god
Arra-urru-riyr
Ir yer yor
Er-er, er-er, ir-er
M irke ter, Fe balegardo ožujka
Komarc je ...
ogledala
Didaktički materijal
Nastavna pomagala
Automatizacija zvuka [p] u slogovima sa spojevima.
zadaci:
Da biste naučili izgovarati sloge, uskladiti izražene sloge s njihovom oznakom slova.
Razjasnite leksičko značenje riječi s danim slogom.
Istaknite proučavane sloge riječima, njihovo mjesto.
Naučite polako izgovarati riječi s određenim slogom.
Napravite rečenice na temelju predmetne slike pomoću riječi koja generalizira.
Razviti fonemički sluh.
Razviti fine motoričke sposobnosti ruku.
Formirati vještinu zvučne analize riječi.
Vrste vježbi:
Složene pjesme
"Odaberite riječ za uzorak"
"Halves"
"Nove riječi"
"Oboji zvučnu shemu"
"Što je nestalo?"
"Pogodi" (po atributu, radnji, opisu)
"Fotograf" (sjetite se)
Tra-TRO-tru-tre-tre
Dra-DRO-dr-dr-DRA
Pra-pro-PRU-pr-prije
Grudnjak-bro-br-br-grudnjaka grudnjak
Od-fra-fra-fra-FRA
Vra-Vro-VRU-Vra
Kra-Kro-Kru-kry-KRE
Gra-Gro-Gro-GRA
trawah ma tROsinovi crtatiwah kwa dravas, sjajnoda pRUzhina bRUsnika to sconces, amoxia lažemniša madež, kryormar gRAbly, gruda
trawa - ovo je ....
ogledala
Skup fotografija artikulacijskih vježbi.
Kartice sa zvučnim kombinacijama i slogovima
Didaktički materijal
Nastavna pomagala
Automatizacija zvuka [p] riječima.
zadaci:
Razvijte vještinu ispravnog načina izgovaranja zvuka [p] na kraju riječi, u sredini i na početku riječi.
Naučite pravilno izgovarati zvuk riječima jedan, dva, tri.
Nazovite slike predmeta, ističući željeni slog u glasu.
Napravite rečenice na temelju predmetne slike pomoću riječi koja generalizira.
Razviti fonemički sluh.
Razviti fine motoričke sposobnosti ruku.
Formirati vještinu zvučne analize riječi.
Aktivirajte rječnik.
Vrste vježbi:
"Što je nestalo?"
"Moje, moje, moje"
"Odaberite riječ za uzorak"
"Oboji zvučnu shemu"
„Izgovorite riječ“
"Odaberite riječi u sloge"
„Zagonetke”
"Što on radi?"
„Živjeti-neživo”
Jedan-na-mnogi
"Četvrti ekstra"
"Računati"
"Nove riječi"
"Pokupite riječ-atribute do atributa"
"Riječ se srušila"
Dešifrirajte riječi
Rebus
„križaljke”
Rak, okvir, raj, ruka, sjecka, riba, korito, ...
Rak je ...
ogledala
Skup fotografija artikulacijskih vježbi.
Kartice sa zvučnim kombinacijama i slogovima
Didaktički materijal
Nastavna pomagala
Automatizacija zvuka [p] u rečenicama.
8-10
zadaci:
Utvrditi vještinu ispravnog izgovora zvuka [p], [p "] u riječima rečenica.
Naučite izgovarati rečenice na odraz.
Odvojite riječi sa zvukom [p] od rečenica, pronađite sloge u riječi.
Naučite odgovarati na pitanja o sadržaju prijedloga.
Predložite prijedloge za:
a) referentni krugovi,
b) slike predmeta,
c) crtež slike,
d) shema.
Razvijte fonemički sluh, pamćenje, mišljenje, maštu.
Vrste vježbi:
"Što je nestalo?"
"Moje, moje, moje"
"Odaberite riječ za uzorak"
„Izgovorite riječ“
„Zagonetke”
"Što on radi?"
"Dati ponudu"
"Jučer Danas sutra"
"Ispravite rečenicu"
YU ralimenka rUtukli topo rum.
Shu ra rUki sapun unutra rUčije.
Mu rKA Meows.
rapijem ke firma.
majka kabel podiže ljestve.
Ke doktor rakreten u tajgi.
U dućanu okodati okokanali.
Vidjeti sconces – trajestiva životinja.
Odncuz žive u Odnarod.
U svježzhke kryzhovnik.
Ujak roma mogu zapaliti vojskau vrijemeny igre ry.
ogledala
Skup fotografija artikulacijskih vježbi.
Slike predmeta
Kartice s ponudama
Didaktički materijal
Nastavna pomagala
Automatizacija zvuka [p] u koherentnom govoru:
1. Zvuk [p] u stihovima, tvitovi jezika, tvitovi jezika, dječje rime.
zadaci:
Učvrstiti vještinu ispravnog izgovora zvuka [p "] u pjesmama, čistim riječima, dječjim pjesmama itd., Dok čitate i ponavljate tekst.
Razviti fonemički sluh.
Razvijte osjećaj za jezik.
Vrste vježbi:
"Što je nestalo?"
„Izgovorite riječ“
„Zagonetke”
"Što on radi?"
"Promijenite redoslijed riječi u rečenici"
"Dati ponudu"
"Jučer Danas sutra"
"Preklopite sliku"
"Ponovni razgovor sa slikama"
„Pripovjedači”
"Okupite grupu"
brojači
Twisters dva jezika
"Na stazi"
ogledala
Skup fotografija artikulacijskih vježbi.
Slike predmeta
Kartice s ponudama
Didaktički materijal
Nastavna pomagala
2. Zvuk [p] prilikom ponovnog prepričavanja teksta.
3. Zvuk [p] prilikom čitanja teksta.
4. Zvuk [p] u igrama.
5. Zvuk [p] u spontanom govoru.
Razlikovanje zvukova.
Razlikovanje zvukova [p] i [l], [p "] i [l"]
Razlikovanje [p - p`] u slovima, riječima.
Svrha: formiranje sposobnosti razlikovanja miješanih zvukova i njihove ispravne upotrebe u vlastitom govoru.
zadaci:
Naučiti razlikovati zvukove [r] i [l], [r "] i [l"] u izolaciji, u slovima, riječima, rečenicama, čistim riječima, pjesmama, pričama i u samostalnom govoru.
Da biste razlikovali zvukove [l], [r], [l`], [r`] od riječi po uhu, označite redoslijed zvukova slovima.
Sastavite izraze, rečenice, priče na pitanja, slike, prateće riječi, plan.
Razvijati pamćenje, mišljenje, maštu.
Razvijte osjećaj za jezik.
Proširite znanje riječima.
Vrste vježbi:
„Zagonetke”
"Četvrti ekstra"
"Nove riječi"
"Nestašna slova" (dodajte riječi)
"Riječ se srušila"
Dešifrirajte riječi
Rebus
„križaljke”
„Izgovorite riječ“
"Promijenite redoslijed riječi u rečenici"
"Dati ponudu"
"Ponovni razgovor sa slikama"
„Pripovjedači”
"Okupite grupu"
Twisters dva jezika
"Na stazi"
Krila ( p, l), staje ( l, str)
Li ri Ba li ig rudari na roya le
ogledala
Skup fotografija artikulacijskih vježbi.
Slike predmeta
Kartice s ponudama
Didaktički materijal
Nastavna pomagala
Slike simbola
Slike predmeta
Razlikovanje [p] - [p`] u frazama i rečenicama.
Razlikovanje [p] - [p`] prilikom čitanja teksta i ponovnog prepričavanja.
Diferenciranje [p] - [p`] u spontanom govoru.
Razlikovanje [r - l] u slovima, u riječima.
Razlikovanje [r - l] u frazama, rečenicama.
Diferencijacija [r - l] u spontanom govoru.
Nastavna pomagala
Komarova L.A. Automatizacija zvuka [p] u igračkim vježbama.
Gromova O.E. Ispravno govorim RR ".
Lebedeva I.L. Težak zvuk, ti \u200b\u200bsi naš prijatelj! Zvuci P, Pb.
Norkina Yu. B. Domaća bilježnica za časovi logopedske terapije s djecom. Zvuk R.
Gadasina L. Ya., Ivanovskaya O. G. Učinkovito planiranje tutorijala za korekciju izgovora zvukova [p] i [l] na leksičkom materijalu.
Lazarenko I.O. Album za automatizaciju izgovora zvuka R.
Priručnik "Logopedski loto"
Knjiga logopedije na zvukove P, Pb.
Obojenje logopedom. Zvuci P, Pb.
Bobyleva Z. T. Igre sa uparenim kartama. Zvuci R, L. Board logopedske igre za djecu od 5-7 godina.
Priručnik "Jezik zavija"
Galskaya N. V. Olovka za razgovor. Bilježnica za konsolidaciju izgovora zvukova P, P ".
Peregudova T. S, Osmanova G. A. U govor unosimo zvukove. Datoteka datoteka za automatizaciju zvukova [P], [P "].
Novotortseva N.V. Radna bilježnica o razvoju govora na zvukove P, Pb.
Baskakina I.V. Igre logopedije. R. rođendan. Radna sveska za ispravljanje nedostataka u izgovoru zvuka R.
V. V. Konovalenko, S. V. Konovalenko. Automatizacija zvučnih zvukova u djece P, Pb.
Svetlova I. A. Kućni logoped. (str. 155-176).
Planiranje je sastavio učitelj-defektolog srednje škole br. 21 iz Gomela S.S.
Artikulacija zvukova [p], [p`]
Položaj usana i udaljenost između sjekutićaovisi o sljedećem zvuku.
Jezikpoprima oblik žlice: bočni rubovisusjedna je gornjim kutnjacima.
Prednji rub jezika uzdignut do alveola i drhtanje pod pritiskom izdahnutog zraka.
Meko nebo podiže se i zatvara prolaz zraka u nos.
Pri izgovaranju re ri (ispred samoglasnika prednjeg reda) stražnji dio jezika diže se više, a prednji rub jezika pomiče se prema naprijed, bliže gornjim sjekutićima.
Sl. Profil zglobne veze [p]
Karakteristike nedostataka u izgovoru zvukova [p], [p`]
Omekšavanje.Umjesto [p], čuje se [p`]. Riječi posao, ribazvuči kao ruffle, riba. Nedostatak je zbog činjenice da je stražnji jezik jezika previše podignut (palatizacija), a prednji rub jezika ne vibrira na alveolama, već bliže gornjim sjekutićima. Kvar i nije vrlo grub, jer postoje svi elementi artikulacije.
treba dati logopat da sluša kako [p] i [p`] zvuče izolirano, u slogovima. Zatim ponudite reprodukciju [p]. Ako ne možete reproducirati ispravan zvuk, trebali biste se ponuditi izdati zvuk malo širi otvorena usta , U ovom se slučaju jezik obično automatski pomiče unatrag.
Onesvijestiti.U slučaju zapanjunja, zvuk [p] izgovara se bez glasa. Čini se da kvar nije grub, jer postoje svi elementi artikulacije i ostaje samo uključiti glas. Neka djeca (nisu nužno oštećena sluha) dulje vrijeme ne mogu savladati glasovno [p].
U rješavanju ovog nedostatkatrebate započeti imitaciju na temelju imitacije. Ako se temelji slušna percepcija [p] se ne oglašava, možete pribjeći taktilnoj kontroli vibracija. Ako to ne daje željeni rezultat, možete isprobati tehniku \u200b\u200bglasanja po analogiji. Predlaže se izgovaranje parova gluhih i friktivnih suglasnika: s-s; Shh; rr
Leđno [p].Čuje se vrlo nepristojan urlik, popraćen bukom. Često ne samo jezik drhti, nego i donja čeljust, Razlog je taj što vibracija nastaje ne prednjim rubom jezika, već stražnjim, koji udara u prednji dio nepca ili alveole, prednji rub jezika je vrlo spušten. Kvar je vrlo grub.
Pri popravljanju ove manjkavostitrebate započeti od friktivnog [p] i izvesti rad koristeći tehnike opisane u nastavku.
Grube vibracije.U trenutku izgovaranja [p] drhtaju obraz i gornja usna. Jezik ostavlja s jedne strane veliki razmak, jer se ne uklapa jednim bočnim rubom u gornje kutne sjekutiće. Kvar je vrlo grub.
Bočni [r]. Umjesto [p], čuje se kombinacija iskrivljenih [p] i [l`]. Razlog je taj što je prednja jezična vibracija zamijenjena odvajanjem bočnog ruba jezika od gornjih kutnjaka, što rezultira bočnim razmakom. Često je takva pogrešna artikulacija izazvana od strane logopeda koji počinje stvarati vibraciju jezika u trenutku kada govorni patolog još nije savladao frikativ [p] i drži jezik u obliku uboda. Kvar je grub.
Zvuk [p] mora se ponovno postaviti.
Grlo [p].Jedno od najčešćih kršenja. Ima dvije mogućnosti:
a) uvular (jezik).Jezik je u kontaktu s korijenom mekim nepcem; u srednjoj liniji jezika nalazi se utor u koji jezik pada. Prolazeći kroz rezultirajući jaz, izdahnuti zrak uzrokuje da jezik oscilira, od čega dobivamo tutnjavu koja se pridružuje zvuku glasa.
b) velar (meko nepce). Izvlačenjem cijele mase natrag, jezik stvara produženi jaz (desno i lijevo). Zračeni zrak, prolazeći kroz jaz, vibrira ne samo jezikom, već i značajnim dijelom ruba mekog nepca. Zato se čuje zvuk hripa.
Ispravljanje ovog nedostatka (obje mogućnosti)učenika treba prebaciti na dugotrajnu uporabu u govoru friktive [p].
Fino [p].U ovom se slučaju čuje vrlo intenzivan zvuk. Razlog ovog nedostatka je što jezik vibrira ne u alveolama, već u zubima, ponekad između zuba. Kvar nije grub.
Pri popravljanju ove manjkavostipotrebno je izdati zvuk, otvarajući usta širi, uslijed čega se jezik povlači natrag u alveole i zvuk [p] zvuči normalno.
Zvuk drugih suglasnika prije [p]. Pri uklanjanju nedostataka potrebno je upotrijebiti pravilnu i pogrešnu artikulaciju na uho, oslanjajući se na slovnu sliku.
Zamjena [p] s ispravnim drugim zvukom.Ovi nedostaci nisu vrlo ozbiljni, iako kod neke djece mogu biti trajni. Zamjena s [l`] i u prirodi je razgovora s djetetom.
Tehnike proizvodnje zvuka [p]
Imitacijom.
Logopatista je pozvan da sluša kako zvuk [p] zvuči, da razmatra položaj i rad jezika, da obraća pažnju na izdahnuti zračni tok. Kada igrate zvuk iz grla, odmah napustite uzor.
Način postavljanja [p] od gornjeg zvuka [w].
Izgovorite zastoj zvuka [w] sa otvorenim ustima.
Dovedite jezik na gornje sjekutiće i izdajte zastoj zvuka [w] s otvorenim ustima.
Popravite friktivni zvuk [p].
Stvaranje vibracija jezika.
Način postavljanja zvuka [p] iz ispravne artikulacije.
Umetnite široko rašireni jezik između usana, izdahnuvši zrak duž srednje linije jezika.
Podignite jezik do gornje usne, izdahnite zrak (ako se jezik ne diže, možete pribjeći mehaničkoj pomoći, tj. Prstima držite jezik u blizini gornje usne)
Nabrojite trajanje i jačinu izdisaja struje zraka, dok su usta otvorena.
Prebacite jezik na gornje sjekutiće kad su usta otvorena.
Stvaranje vibracija jezika.
Popravite (automatizirajte) zvuk u govoru.
Način postavljanja zvuka [p] iz zvukova [t] - [d].
S napola otvorenim ustima (vrh jezika smješten je na alveolama), logopath izgovara dugački red "ddddd", ubrzavajući tempo i povećavajući tlak zraka.
Pri dovoljno brzom tempu i snažnom pritisku struje zraka, čuje se kombinacija zvukova [mp].
Stvaranje vibracija jezika.
Popravite (automatizirajte) zvuk u govoru.
Podešavanje [p] mehanički.
Drvosječa, koji sjedi s logopedom ispred ogledala, pozvan je da široko otvori usta, podigne vrh jezika gornjim sjekutićima i dugo izdahne i ispušta zvukove [t] ili [d].
Logoped lopaticom ili sondom, postavljenim ispod vrha jezika, stvara česte vibracije. Ispada da je tutnjava karakteristična za izgovor [p].
Logopata osjeti vibraciju jezika, hvata ga kinestetički.
Umnožavanje vibracije pomoću drvosječa.
Fiksiranje zvuka u govoru.
Slijed automatizacije zvuka [p]
Zvuk [p].
odugovlačeći izgovor zvuka [p] (izolirano): rrrrrr ...
Zvuk [p] u početnom položaju prije samoglasnika ( izravni slog): ra, ro, ru, ro, ...
Automatizacija [p] u direktnim slogovima, riječima s tim slogovima (ra ma, saro ke) i u rečenicama (ro ma pogodi bara zabrana).
Zvuk [p] u obrnutim slogovima: ar, oh, ur, yr, ...
Automatizacija [p] u obrnutim (zatvorenim) slogovima, riječima s tim slogovima (war rajčicaop ) i u rečenicama (U strar ke noviplanine ka).
Zvuk [p] u slogovima s suglasnicima: t ra, Fro, Bru, Gra, ...
Automatizacija [p] riječima s tim slogovima (bRU snika, zubros ) i u rečenicama (Kod Jurja i Vere u kućitepisi ).
Automatizacija zvuka [p] riječima.
Automatizacija zvuka [p] riječima u suglasnike.
Automatizacija zvuka [p] u frazama, rečenicama.
Automatizacija zvuka [p] u koherentnom govoru: u poeziji su čisti vrvi jezika, vrtići jezika, rimske pjesme, pri prepričavanju teksta, pri čitanju teksta, u igrama, u spontanom govoru.
Zvuk [p`] (postavljen u imitaciji)
Slijed automatizacije sličan je zvuku [p]. Neka djeca s nedostatkom izgovora zvuka [p`] ne trebaju poseban rad na proizvodnji i automatizaciji zvuka. U pravilu im nisu potrebne klase u razlikovanju zvukova [p] - [p`].
Diferenciranje zvukova [p] - [p`], [l] - [p], [l`] - [p`].
Izolirani izgovor [p], [p`].
Razlikovanje zvukova u svim vrstama sloga i njihovih kombinacija.
Razlikovanje [p] - [p`] u riječima i rečenicama.
Razlikovanje [p] - [p`] u koherentnim tekstovima.
Razlikovanje izoliranih zvukova [l] - [p], [l`] - [p`].
Diferenciranje [l] - [p], [l`] - [p`] u slogovima.
Razlikovanje [l] - [p], [l`] - [p`] u riječima.
Razlikovanje [l] - [p], [l`] - [p`] u rečenicama.
Razlikovanje [l] - [p], [l`] - [p`] u koherentnim tekstovima.
Nudim svoju mogućnost planiranja individualni rad u log centru predškolske obrazovne ustanove. Plan je sastavljen uzimajući u obzir glavne faze rada na korekciji izgovora zvuka. To je aplikacija na govornu karticu. Punjenje traje vrlo malo vremena.
Preuzimanje datoteka:
Pregled:
I. Pripremna faza
- olovka "," Vjetar "itd.
- "Jež".
- Promijenite glas itd.
- jezikom. "
- "Slikar".
- Automatiziranje isporučenih zvukova u slogovima, riječima, frazama, tekstovima
- Razlikovanje zvuka ____________________________________________
- Rad na razvoju govora
- Formirati gramatičke govorne vještine (flekcija iformacija riječi). Generirajte ispravan izgovor složenih riječistruktura.
- Oživite i obogatite svoj vokabular.
- Razvijte koherentan govor.
Rezultat korektivnog rada ____________________________________________________________
Individualni popravni plan
od _______________________________________________________
za __ pola godine 20 ___- 20 ____ akademske godine
Logopedska dijagnoza _______________________________
I. Pripremna faza
- Stvorite usmjereni zračni tok pomoćuvježbe "Fokus", "Nogomet", "Puhati po lišću", "Oluja unutračaša "," Tko će dalje voziti loptu "," Zabije loptu u gol "," Klizniolovka "," Vjetar "itd.
- Razvijajte fine motoričke sposobnosti uz vježbanjegimnastika prsta, masaža ruku simulatorom"Jež".
- Razviti slušnu pažnju, slušnu memoriju, fonempercepcija vježbama "Što zvuči?", "Gdje zvoni?","Tko je pozvao?", "Uhvati zvuk", "Prebroji zvukove", "Pronađite zvuk unutra."riječ "," Gdje se zvuk sakrio? "
- Formirati intonacijsku izražajnost govora uz pomoć igara"Visoko - nisko", "Glasno - tiho", "Hodanje stepenicama",Promijenite glas itd.
- Uklonite nedostatak razvoja govorne pokretljivosti, ponašanjapripremne artikulacijske vježbe za razvojpokretljivost organa perifernog govornog aparata ("Općenitoartikulacijski kompleks gimnastike ”).
- Razviti sposobnost zadržavanja usana u osmijehu, izlažući donje igornji prednji zubi "Osmijeh - cijev".
- Razviti pomicanje prema naprijed usnama "Ograda - Proboscis".
- Razvijte sposobnost opuštajući mišiće jezika, držite ješiroka, spljoštena „lopatica“, „kažnjavajte nestašnejezikom. "
- Razviti sposobnost držanja vrha jezika iza donjih zuba„Maca je ljuta“, „Očistimo donje zube“, „Brdo“.
- Jačajte mišiće jezika, vježbajte podizanje jezika prema gore"Ljepilo bombone", "Gljivice", "Ukusni džem", "Šalica","Slikar".
- Istegnite hyoid ligament (brid) "Fungus", "Accordion".
- Da biste razvili podizanje jezika prema gore, pokretljivost njegovog prednjeg dijela„Turska“, „Zamah“, „Konj“, „Klikni vrhom jezika“, „Čiji su zubi čistiji?“, „Bubnjari“.
- Jačajte mišiće vrha jezika, razvijajte vibraciju vrhajezik „Pokrenimo motor“, „Balalaika“.
II. Zvukovi __________________________________________________________________
Opcija 1.
1. Poboljšanje fine motoričke sposobnosti
- Sjetite se imena prstiju
- Savladajte razne pokrete prstiju
- Pratite vježbe prstiju s pjesničkim tekstovima (T. Tkachenko, I. Lopukhina itd.)
- Izvođenje različitih verbalnih uputa (2-, 3-, 4-korak)
- Nagađanje predmeta iz opisa zagonetke
- Igre s pravilima (izvodite radnju samo pod određenim uvjetima): "Zahtjev", "Prikaži", "Dogodi se, ne dogodi se"
- „Pokupite riječ“ (kraj stiha u rimi), „zagonetke - trikovi“ (trebate odabrati ispravnu opciju na slici, pogrešna opcija rime). Dijete gleda zapletne slike i utvrđuje da li se svaka čuta rečenica odnosi na njezin sadržaj.
- Razvoj fonemičke percepcije na materijalu pravilno izraženih zvukova
- Ponavljanje kombinacije samoglasnika s njihovom jasnom artikulacijom
- Ponavljanje lanca slogova s \u200b\u200blako izraženim suglasnicima
- Ponavljanje lanca slogova s \u200b\u200bopozicijom u zvučnosti-gluhoći lako izraženih suglasnika
- Ponavljanje lanca slogova s \u200b\u200bkombinacijom lako izraženih suglasnika
- Rime nedovršene, rime - miješanja, rime - teško čuda
- Odabir više riječi je onaj koji se razlikuje po zvuku
- Ponavljanje 3-4 riječi slične u zvuku, njihov jasan izgovor
5. Obogaćivanje vokabulara
- Razjašnjenje leksičkih tema koje nudi program „Obrazovanje i osposobljavanje u Zagrebu dječji vrtić»Vasilyeva, program Filicheva TB
- Generaliziranje riječi, sinonima, antonima, dijelova i cjeline itd.
- Razvoj tvorbe riječi, flekcija, upotreba prijedloga
- Opis slike
- Kompilacija priče na temelju niza slikovnih slika
- Ponovno prepričavanje teksta
- Savladavanje osnovnih vježbi
- Izvođenje skupa vježbi koje pridonose inscenaciji ovog zvuka
- Objašnjenje zvučne artikulacije
- Zvučni artikulacijski prikaz
- Izjava o imitaciji
- sondiranje
- u izolaciji
- U slogovima (izravno, obrnuto, veznici)
- Riječima
- U frazama
- U rečenicama, jezivi twisters
- U pjesničkim tekstovima
- U spontanom govoru
Opcija 2
Ime djeteta
1. Fonetska strana govora.
- rad na izgovoru zvuka - pojašnjenje izgovora jednostavnih suglasnika i samoglasnika, inscenacija, automatizacija vibranata. Razlikovanje zvučnih zvukova.
- Artikulacijska gimnastika
- Stvaranje usredotočenog i snažnog strujanja zraka.
- Radite na snazi \u200b\u200bglasa.
- Dovršavanje i proširenje rječnika prema tematskom planu.
- Razjašnjenje imena geometrijskih oblika.
- Pojašnjenje imena boja i nijansi.
- Proširenje prediktivnog rječnika.
- Proširenje rječnika znakova. Učenje antonima.
- Tvorba glagola - antonimi.
- Tvorba pridjevskih pridjeva.
- Radite na razumijevanju i upotrebi jednostavnih predloga.
- Radite na slaganju imenica s pridjevima.
- Radite na pravilnom usklađivanju imenica s zamjenicama.
- Radite na ispravnom poravnavanju imenica s glagolima.
- Radite na pravilnom poravnavanju imenica s brojevima.
- Radite na tvorbi množine imenica u nominativu i genitivu.
- Tvorba relativnih pridjeva.
- Tvorba imenica jednine i množine u dativnom i prepoznom slučaju.
- Riječi izuzeća u množini.
- Tvorba umanjenih i povećalih oblika imenica.
- Tvorba umanjenog oblika pridjeva.
- Radite na razumijevanju i korištenju složenih prijedloga.
- razlikovanje zvukova zvukom gluhoće
- razvoj slušne pozornosti na materijalu ne-govornih zvukova.
- Isticanje samoglasnika među nizom samoglasnika.
- Isticanje suglasnika među nizom suglasnika
- Isticanjem prvog naglasnog samoglasnika.
- Isticanje prvog suglasnika u jakom položaju.
- Fonemska analiza dvosložnih i troslojnih konstrukcija.
- Pisanje priče - opisi u vizualnom uzorku.
- Izrada priče sa slike slike.
- Sastavljanje priče na temelju osobnog iskustva.
- Kompilacija priča na jednostavnom i složenom nizu zapletnih slika.
- Ponovno prepričavanje bajki i jednostavnih tekstova
- Pamćenje pjesama, tvitovi jezika, zagonetke
- razvoj dobrovoljnog pamćenja
- povećanje volumena slušne govorne memorije
- razvoj svih vrsta percepcije
- razvoj slušne pozornosti
- razvoj fine i pokretljivosti lica
- razvoj kinestetske percepcije
- razvoj prostornih prikaza
- razvoj mašte
- razvoj vizualnih i konstruktivnih aktivnosti
- razvoj logičkog mišljenja
Opcija 3 (+ znak se postavlja nasuprot potrebnom predmetu)
Planiranje
individualni rad logopeda
c ________________________________
1. Formiranje pravilnog izgovora zvuka.
- Masaža logopedom;
- razvijaju pokretljivost artikulacijskog aparata;
- podešavanje i ispravljanje zvukova:
- zviždljiva skupina - C, C, C, C, C, C
- škripava skupina - W, F, H, U
- skupina sonor - L, L, P, P
- labio-labialni - P, B, M + tiho.
- labio-zubni - T, D, H + meko.
- stražnji jezik - K, G, X + tiho.
- Ostali __________________________
- automatizirajte zvukove u slogovima, riječima, rečenicama, koherentnom tekstu.
- definirati zvukove (samoglasnici, suglasnici, tvrdo-meki, gluvi);
- odrediti prisutnost i odsutnost zvuka, mjesto zvuka u riječi.
4. Radite na silabnoj strukturi riječi.
5. Razvoj gramatičke strukture govora
- formacija riječi;
- infleksije.
- proširite predmetni rječnik;
- proširiti rječnik znakova;
- proširite glagolski rječnik.
- oblikovati sposobnost stvaranja priče iz slike;
- oblikovati sposobnost stvaranja priče kroz niz slika;
- formulirati sposobnost sastavljanja prepričavanja;
- oblikovati sposobnost stvaranja priče - opis.
- razvijati vizualnu pažnju, pamćenje, percepciju, mišljenje;
- razviti finu i artikulacijsku pokretljivost.
Individualni plan ispravljanja zvučnog izgovora predstavio učitelj - logoped Bulganina N.N. je autorski. Plan vam omogućuje stvaranje ispravnog izgovora zvuka, razvijanje pokretljivosti artikulacijskog aparata, postavljanje i ispravljanje zvukova pojedinačno sa svakim djetetom.
Pogledajte sadržaj dokumenta
"Individualni plan rada za korekciju izgovora zvuka"
Individualni plan rada za korekciju izgovora zvuka
F.I. student | Kholopova Elvira, 1. razred |
|||
Logopedski zaključak: | Opća nerazvijenost govora, disartrija. |
|||
Na temelju se izrađuje pojedinačni plan program rada "Ispravljanje oštećenja zvučnog izgovora učenika 1. do 5. razreda koji imaju TNR" (60 sati) |
||||
Slijed proizvodnje zvuka: [L], [C], [C] [3], [3], [C], [W], [F], [H], [U]. Automatizacija isporučenih zvukova različitih skupina provodi se paralelno. |
||||
Naziv sekcija (tema) | Opis glavnih aktivnosti | Broj sati | Datumi (ocjene napretka) |
|
Zvuk [L] |
||||
Struktura artikulacijskog aparata. "Priča o zabavnom jeziku" Vježbe ispred ogledala (konjugacije i refleksije). Vježbajte sami | ||||
Formiranje artikulacijske pokretljivosti | Zvukovi govora. Metoda stvaranja zvuka [l]. Artikulacija. Razvoj kinestetičkih senzacija za dati zvuk | |||
Formiranje artikulacijske pokretljivosti, slušne pažnju i sjećanje | Pripremne artikulacijske vježbe za oblikovanje ispravnog izgovora zvuka [l]. Razvoj slušne pozornosti na zvuk riječi, slušno pamćenje. | |||
Podešavanje zvuka [l] automatski ili imitacijom. | Stvaranje pravilnog izgovora zvuka [l]. Simulacijske igre. Vježbajte artikulacijske pokrete na štetu. Posebne vježbe za zvuk [l]. | |||
Postavljanje [l] i primarna automatizacija | Popravka ispravne artikulacije zvuka / l /. Vježbajte artikulacijske pokrete bez oslanjanja na vizualni analizator. Automatizirajte ga u izravnom slogu i na početku riječi. Čitanje slogova slovom L. Pozicioniranje u riječi (početak, sredina) pomoću modela. | |||
Automatizacija zvuka [L] | Popravka ispravne artikulacije zvuka [l]. Simulacijske igre. Automatizirajte ga u izravnom slogu i u sredini riječi. Određivanje položaja zvuka u riječi pomoću modela. Flekcija, tvorba riječi. | |||
Automatizacija zvuka [L] | Fiksiranje ispravne artikulacije zvuka l]. Posebne vježbe za zvuk. Automatizirajte ga u zatvorenom obliku. Čitanje sloga sa slovom L. Određivanje položaja u riječima (početak, sredina, kraj) pomoću modela riječi. | |||
Automatizacija zvuka [L] | Fiksiranje ispravne artikulacije zvuka [l] i njegove automatizacije u kombinaciji s suglasnicima u slogovima i riječima. Ispravljanje zvuka, rad na točnosti, čistoći, tempu (od sporog do brzog) postižući stabilnost rezultata. Zvučna analiza slogova i riječi s suglasnicima. | |||
Automatizacija zvuka [L] | Fiksiranje ispravne artikulacije zvuka [l] i njegove automatizacije u frazama i rečenicama. Ponavljanje fraza i rečenica, provjera, sastavljanje na slici i prateće riječi. | |||
Automatizacija zvuka [L] | Fiksiranje ispravne artikulacije zvuka [l] i njegove automatizacije u koherentnom govoru. Definicija frekvencije zvuka i riječi sa zvukom L u tekstu. Odgovori na pitanja o tekstu u cijelim rečenicama, prepričavanje prema planu, prema slici, iz niza slika. | |||
Diferenciranje zvukova [l] - [p] | Razlikovanje zvukova [p] - [l] u slovima, riječima, rečenicama. Čitanje slogova s \u200b\u200bopozicijskim zvukovima. Izgovaranje riječi, dobivanje riječi zamjenom P s A, čisto izgovorene riječi, zagonetke, pjesme. | |||
Diferencijacija zvukova [ʹ] - []] - [[] - [v] | Razlikovanje zvukova [ʹ] - []] - []] - [v] u slovima, riječima, rečenicama. Čitanje slogova s \u200b\u200bopozicijskim zvukovima. Ponavljanje i provjera prijedloga. Zagonetke, čiste riječi. | |||
Razlikovanje miješanih zvukova u koherentnom govoru. Memoriranje stihova, prepričavanje tekstova, sastavljanje priče kroz niz slika. | ||||
Završna lekcija | ||||
Zvukovi [C], [C′ ], [H], [H′ ], [C] |
||||
Formiranje artikulacijske pokretljivosti | Zvukovi govora. Metode za tvorbu zvukova [c], [cf], [h] - [h]. Profili, artikulacije. | |||
Pripremne artikulacijske vježbe za obrazovanje pravilnog izgovora zvukova [s], [h]. | ||||
Zvuči [s], [h] uz mehaničku pomoć ili imitaciju. | Stvaranje pravilnog izgovora zvukova [s], [h]. Simulacijske igre. Vježbajte artikulacijske pokrete na štetu. Posebne vježbe za zvukove [s], [h]. | |||
Postavljanje [s], [h] i primarna automatizacija | Popravka ispravne artikulacije zvukova [s], [h]. Vježbajte artikulacijske pokrete bez oslanjanja na vizualni analizator. Automatizacija u izravnom slogu i na početku riječi. | |||
Automatizacija zvukova [s], [h] | Popravka ispravne artikulacije zvuka [s], [h]. Automatizacija u izravnom slogu i u sredini riječi. Čitanje sloga slovima S, Z (SA, SO, SU, SY, SÉ, ZA, ZO, ZU, ZY, ZÉ) Određivanje položaja zvukova u riječima (početak, sredina) pomoću modela. | |||
Automatizacija zvukova [s], [h] | Popravka ispravne artikulacije zvukova [s], [h]. Automatizacija u zatvorenom obliku. Čitanje slogova AS, OS, US, IS, IS itd., Usporedba s izravnim slogovima. Određivanje položaja zvukova u riječima (početak, sredina, kraj) pomoću modela. | |||
Automatizacija zvukova [s], [h] | Popravak ispravne artikulacije zvukova [s], [h] i automatizacija u kombinaciji s suglasnicima. Zbirka zvuka, rad na točnost, čistoća, glatkoća, tempo (od sporog do brzog) postižući održivost rezultata. | |||
Automatizacija zvukova [s], [h] | Popravak ispravne artikulacije zvukova [s], [h] i automatizacija u frazama i rečenicama. Ponavljanje fraza i rečenica, provjera, sastavljanje na slici i prateće riječi. Čiste riječi. | |||
Automatizacija zvukova [s], [h] | Popravak ispravne artikulacije zvukova [s], [h] i automatizacija u koherentnom govoru. Odgovori na pitanja o tekstu u cijelim rečenicama, prepričavanje prema planu, prema slici, iz niza slika. Izrada ispravnog izgovora u stihovima. | |||
Postavljanje ili pojašnjenje artikulacije zvukova [s], [s] | Pojašnjenje izgovora izoliranih zvukova / ss /, / ss /. Stvaranje pravilnog, jasnog izgovora izoliranih zvukova i njihova automatizacija. | |||
Diferenciranje zvukova [s] - [osmijeh] | Razlikovanje zvukova [s] - [s] u slovima, riječima, rečenicama. Brojne rasprave. Čitanje i uspoređivanje slogova CE-SE, SYO-SO, SYU-SU, SI-SY, SY-SA. Razlikovanje u rečenicama, frazama, stihovima. | |||
Razlikovanje zvukova [h] - [h] | Razlikovanje zvukova [h] - [h] u slovima, riječima, rečenicama. Brojni diskurzi. Čitanje i uspoređivanje slogova ZE-ZE, ZYO-ZO, ZYU-ZU, ZI-ZY, ZYA-ZA. Razlikovanje u rečenicama, frazama, stihovima. | |||
Razlikovanje miješanih zvukova | Razlikovanje miješanih zvukova u koherentnom govoru (jasne riječi, zagonetke, čitatelji, stihovi, tekstovi) | |||
Postavljanje ili usavršavanje artikulacije zvuka [c] | Formiranje ispravne artikulacije zvuka [c]. Automatizirajte ga u obrnutom obliku. Čitanje sloga AC, OT, UT, YTs, YTs, YTs, YOTs, UTs. | |||
Automatizacija zvuka [c] | Fiksiranje ispravne artikulacije zvuka [c] i njegova automatizacija u izravnom slogu. Određivanje položaja zvuka u riječima (početak, sredina, kraj) pomoću modela. | |||
Automatizacija zvuka [c] | Fiksiranje ispravne artikulacije zvuka [c] i njegovo automatiziranje u slogu sa saglasnikom suglasnika. Zvučna analiza slogova. | |||
Automatizacija zvuka [c] | Popravka ispravne artikulacije zvuka [c] i automatizacija ga riječima, frazama i rečenicama. Ponavljanje fraza i rečenica, provjera, sastavljanje na slici i prateće riječi. | |||
Razlikovanje miješanih zvukova | Razlikovanje artikulacije zvukova [c] - [t´] u slovima, riječima, rečenicama. Čitanje slogova s \u200b\u200bprotivničkim suglasnicima. | |||
Razlikovanje miješanih zvukova | Razlikovanje artikulacije zvukova [c] - [c] u slovima, riječima, rečenicama. Čitanje slogova s \u200b\u200bprotivničkim suglasnicima. Ponavljanje rečenica, pamćenje čistoće. Odgovori na pitanja u cijelim rečenicama. | |||
Razlikovanje miješanih zvukova | Razlikovanje artikulacije zvukova [h] - [c] - [q] u slovima, riječima, rečenicama. Čitanje slogova s \u200b\u200bprotivničkim suglasnicima. Ponavljanje rečenica, pamćenje čistoće. Odgovori na pitanja u cijelim rečenicama. | |||
Završna lekcija | Automatizacija i diferencijacija u govoru isporučenih zvukova. | |||
Zvukovi [Š], [Ž], [Č], []] |
||||
Formiranje artikulacijske pokretljivosti | Pripremne artikulacijske vježbe za pravilno izgovaranje zvukova [w], [g]. Vježbe ispred ogledala (uparene i zrcaljene) | |||
Formiranje artikulacijske pokretljivosti. | Pripremne artikulacijske vježbe za oblikovanje ispravnog izgovora zvukova [w], [g]. Razvoj slušne pažnje i pamćenja. | |||
Formiranje artikulacijske pokretljivosti | Zvukovi govora. Metode za tvorbu zvukova [w], [g]. Profili, artikulacije. Razvoj kinestetičkih senzacija. | |||
Sondiranje [w], [g] mehanički ili imitacijom. | Stvaranje pravilnog izgovora zvukova [w], [g]. Simulacijske igre. Vježbajte artikulacijske pokrete na štetu. Posebne vježbe za zvukove [w], [g]. | |||
Postavljanje [w], [g]. i primarna automatizacija | Popravka ispravne artikulacije zvukova [w], [g]. Automatizacija u izravnom slogu i na početku riječi. Čitanje slogova. Određivanje položaja zvukova u riječima (početak, sredina) pomoću modela. | |||
Popravka ispravne artikulacije zvukova [w], [g]. Simulacijske igre. Automatizacija u izravnom slogu i u sredini riječi. Određivanje položaja zvuka [w] u riječi (početak, sredina, kraj) pomoću modela. | ||||
Automatizacija zvukova [w], [g]. | Popravka ispravne artikulacije zvukova [w], [g]. Posebne vježbe za zvuk. Automatizirani zatvoreni slog s riječima različitog slogovnog ustroja. Zvučna analiza riječi. Flekcija i izvedenica. Poboljšanje rječnika. | |||
Automatizacija zvukova [w], [g]. | Popravak ispravne artikulacije zvukova [w], [g] i automatizacija u kombinaciji s suglasnicima. Izbor zvukova, rad na točnosti, čistoći, glatkoći, tempu (od sporog do brzog) postižući stabilnost rezultata | |||
Automatizacija zvukova [w], [g]. | Popravka ispravne artikulacije zvukova [w], [g]. i automatizacija u frazama i rečenicama (ponavljanje, sastavljanje slike, prateće riječi, provjera). Čiste riječi, zagonetke. Potpuni odgovori na pitanja. | |||
Automatizacija zvukova [w], [g]. | Popravak ispravne artikulacije zvukova [w], [g] i automatizacija u koherentnom govoru (pjesme, zagonetke, tekstovi). Potpuni odgovori na pitanja, prepričavanje, pamćenje stihova. | |||
Razlikovanje zvukova / w / - / w / | Poboljšanje artikulacije zvukova / w / - / w /. Razlikovanje u sloge, na riječi, u rečenice. Čitanje slogova s \u200b\u200bopozicijskim zvukovima. Brojni diskurzi. Čiste riječi. | |||
Razlikovanje zvukova [w] - [w] | Poboljšanje artikulacije zvukova i razlikovanje u rečenicama, stihovima, koherentnim govorom. | |||
Sondiranje [u] ili pojašnjenje artikulacije | Stvaranje ispravne artikulacije zvuka [u]. Automatizirajte ga obrnutim slogovima. Čitanje slogova ASH, OSH, USH, itd. | |||
Automatizacija zvuka [u] | Fiksiranje ispravne artikulacije zvuka [u] i njegove automatizacije u izravnim slogovima. Čitanje slogova AU, AU, AU, AU, AU. Određivanje položaja zvukova u riječi (početak, sredina, kraj) pomoću modela. | |||
Automatizacija zvuka [u] | Popravka ispravne artikulacije zvuka [u] i njegove automatizacije u riječima različitih silabnih struktura (flekcija, tvorba riječi, zagonetke, preciziranje rječnika) | |||
Automatizacija zvuka [u] | Popravak ispravne artikulacije zvuka [u] i njegove automatizacije u frazama i rečenicama (ponavljanje, provjera, sastavljanje po slikama) | |||
Razlikovanje miješanih zvukova | Poboljšanje artikulacije zvukova [u] - [s] i razlikovanje u slovima, riječima, rečenicama. Čitanje slogova s \u200b\u200bopozicijskim zvukovima. Čiste riječi, zagonetke, stihovi. | |||
Razlikovanje miješanih zvukova | Poboljšanje artikulacije zvukova [u] - [w] i automatizacija u slogovima, riječima, rečenicama. Čitanje slogova s \u200b\u200bopozicijskim zvukovima. Čiste riječi, zagonetke, stihovi. | |||
Podešavanje zvuka [h] i primarna automatizacija | Stvaranje ispravne artikulacije zvuka [h]. Automatizirajte ga obrnutim slogovima. Čitanje slogova AH, UH, OCH, ICH, ECH | |||
Automatizacija zvuka | Razjašnjenje ispravne artikulacije zvuka [h] i njegova automatizacija u izravnim slogovima. Čitanje slogova CHA, CHU, CHO, CHI, CHE Određivanje položaja zvukova u riječi (početak, sredina) pomoću modela. | |||
Automatizacija zvuka [h] | Razjašnjenje ispravne artikulacije zvuka [h] i njegova automatizacija u slogovima sa saglasnikom suglasnika. Zvučna analiza slogova. | |||
Automatizacija zvuka [h] | Fiksiranje ispravne artikulacije zvuka [h] i njegovo automatiziranje u frazama i rečenicama. | |||
Razlikovanje miješanih zvukova | Poboljšanje artikulacije zvukova [h] - [s] i razlikovanje u slovima, riječima, rečenicama. | |||
Razlikovanje miješanih zvukova | Poboljšanje artikulacije zvukova [h] - [u] i razlikovanje u slovima, riječima, rečenicama. | |||
Razlikovanje miješanih zvukova | Poboljšanje artikulacije zvukova [h] - [q] i razlikovanje u slovima, riječima, rečenicama. | |||
Završna lekcija | Automatizacija i diferencijacija u govoru isporučenih zvukova. |
primjedba: Metodički razvoj — Individualni program korektivne nastave u inscenaciji, automatizaciji i diferencijaciji zvuka [l].
Ciljevi:
- Što se tiče učitelja:
- Ispravljanje zvučnog izgovora interakcijom finih motoričkih sposobnosti i govora u šestogodišnjaka s izraženim vizualno-figurativnim razmišljanjem i motoričkim aktivnostima, primjerom individualnog sustava korektivnih vježbi: postizanje ispravnog izgovora zvuka [l], aktiviranje u govoru, diferencijacija.
- Što se tiče djeteta:
- Svjesno pristupite svom govornom defektu, naučite kako pravilno izgovarati zvuk [l], popravite ovaj izgovor u neovisnom govoru.
- Zajednički cilj:
- Da bi se postigla ispravna izgovor zvuka [l] kroz međusobnu aktivnost učitelja i djeteta, otkrivanje komunikacijskih vještina, utvrđivanje potrebe za samokontrolom za daljnje uspješno djelovanje.
zadaci:
- razvoj mobilnosti artikulacijskog aparata.
- razvoj finih motoričkih sposobnosti.
- podešavanje zvuka [l] na temelju vizualne i slušne kontrole.
- automatizacija i diferencijacija zvuka [l] u neovisnom govoru.
- razvoj pažnje, pamćenja.
- razvoj vještina samokontrole.
Tema, svrha lekcije |
iznos |
Očekivani rezultat svake lekcije |
Vrste i metode aktivnosti |
Kriteriji evaluacije |
Organizacija promišljanja |
1. "Razvoj mobilnosti artikulacijskog aparata" Svrha: razviti potrebne zglobne pokrete i položaje |
Da se razvije točnost artikulacijskih pokreta, sposobnost fiksiranja ispravnog položaja organa artikulacijskog aparata |
Kontrolirati za usne: "Žaba - proboscis" (naizmjenično), "Hippo" (širom otvorite usta) Kontrolirati za jezik "Lopatica", "četka za brisanje", "ljuljaška", "jedro", "slikar", "igla", "zmija" Kontrolirati za fine motoričke sposobnosti (gimnastika prstiju s korištenjem dječjih pjesmica, s čestim mijenjanjem figura) Physminute |
Drži / ne drži pozu, uz / bez pomoći, točnost izvođenja pokreta. |
Zabilježiti djetetov uspjeh u radu |
|
2. "Upoznavanje sa zglobnim organima prilikom izgovaranja zvuka [l]" Svrha: predstaviti pravi položaj organe artikulacijskog aparata |
Dijetevo ispravno razumijevanje položaja zglobnih organa prilikom izgovaranja zvuka [l] |
Prikažite artikulaciju ispred ogledala Prikaži profil ovog zvuka Prikazivanje položaja jezika rukom Artikulacijska gimnastika Kontrolirati za razvoj finih motoričkih sposobnosti, izradu životinjskih figura iz prstiju, popratne rime "Crocodile", "Cat" itd. Fizički 1-2 minute |
Predložena uspješna vježba |
Da biste analizirali s djetetom, je li sve ispalo odmah, što vam se više svidjelo? |
|
3. "Proizvodnja zvuka" Svrha:Stavite zvuk [l] |
Ispravan izgovor izoliranog zvuka [l] |
1 način za podešavanje zvuka: Pozivajući interdentalni [l]: "Osmijeh", ugrize jezik u sredini i puše po njemu (širok jezik); praćeno i artikulacijom samoglasnika bez glasa. Podešavanje zvuka [l] iz pomoćnih zvukova [a] ili [s]: "Swing" (za labialni [l]); "Swing" - uz istodobnu upotrebu "A - A - AAA" ili "y-s-y" Mehanička pomoć u podešavanju zvuka: pritiskom širokog jezika s lopaticom na gornje desni. Igračke tehnike za proizvodnju zvuka - "Puž", "Piramida", "Gumbi" Fizika 2 - 3 puta |
Ispravnost reprodukcije isporučenog zvuka, provođenje preporuka logopeda. |
Pohvale za postignuti rezultat, ohrabrenje (male i velike zvijezde za obavljeni posao) |
|
4. "Ispravljanje zvuka [l]" Svrha:postići točnu, ispravnu reprodukciju zvuka [l] |
Izolirana zvučna preciznost |
Igre za razvoj fiziološkog govornog glasa i disanja. Korištene vježbe A.N. Strelnikova "Paloshki", "Pojas", "Luk", itd. Kontrolirati "Glazbena igračka" (koristeći glazbeni instrument, metalofon, logoped, koristeći snagu čekića za udaranje po instrumentu, kontrolira snagu glasa djeteta koje se mora prilagoditi instrumentu. Pjevanje - la-la-la.) Kontrolirati o razvoju finih motoričkih sposobnosti „Divna torbica“ (u objektima iz vrećice u čijim se imenima nalazi zvuk [l] - konj, žaba, žlica ..) Fizminutka 2-3 puta |
Točnost, glatkoća, jasnoća zvučnog izgovora |
Pitajte dijete je li volio pjevati, je li dobar u tome, koju igru \u200b\u200bje posebno volio. |
|
5. "Automatizacija isporučenog zvuka u slogovima" Svrha:automatizirati isporučeni zvuk u slogovima, razvijati osjećaj za ritam i rimu, razvoj fonemičke percepcije |
Da bi se postigao jasan izgovor zvuka u slogovima, razlikovanje zvuka [l] u protoku zvukova, slogova |
Konsolidacija izgovora zvuka [l] u slogovima. Čiste riječi, glasine, rime, ponavljanje sloga od strane učenjaka. Tehnike igre s prstima "Čarobno uže", "Labirint", "Ograda" Kontrolirati za fonemičku percepciju: "Podigni ruku na unaprijed određeni zvuk, slog" 2-3 minute |
Kako jasno izgovara zvuk u slogovima. |
Ocjena pozitivne strane djetetov posao, da se usredotoči na njegove uspjehe, da otkrije što ga najviše zanima, što mu se sviđa. Djetetova svijest o postizanju glavnog rezultata - pravilnoj reprodukciji zvuka. Igra "Procijeni sebe" Igra "Odaberite sliku" (slike s emocijama) |
|
6. "Automatizacija isporučenog zvuka riječima" Svrha:automatizirati isporučeni zvuk riječima, razvijati slušnu pažnju i pamćenje., razvoj fonemičke percepcije |
Postignite jasan izgovor zvuka u riječima, razlikujući zvuk [l] u protoku riječi. |
Ponavljanje logopeda tri riječi (trgovina - šapa - svjetiljka, čelo - lopatica - losa), iz memorije imenuje 4-5 riječi; Prema nazivu sloga odaberite odgovarajuću sliku "Povezati sliku" "Veliki - mali" (nabrojite sve životinje prikazane na slici, od najvećih do najmanjih i obrnuto) Prst u igri "Zamisli životinju" Kontrolirati fonemičkoj percepciji „zapamti od slušanja i ponovi niz riječi u određenom slijedu“ - "Smanjite ritmičku strukturu riječi" - "Odaberite riječ za određeni zvuk, slog" 2-3 minute |
Koliko se jasno zvuk izgovara riječima, pratiti u kojim se vježbama pojavljuju poteškoće. |
||
7. „Automatizacija isporučenog zvuka u rečenicama, tekstu“ Svrha:automatizirati isporučeni zvuk u rečenicama, tekstu, razvijanje fonemske percepcije, razvijati mišljenje, pažnju, sjećanje, maštu |
Da bi se postigao jasan izgovor zvuka u rečenici i tekstu, razvoj mentalnih procesa, razlikovanje zvuka [l] u rečenicama |
Usput - znak da pokupite sliku, jasno naglašavajući zvuk [l], izgovorite par riječi Napravite rečenice u kojima će biti mnogo zvukova [l] Igra "Ako razmislite o tome, smislit ćete priču" (sastavljanje priče na temelju pomoćnih riječi) Igra "Zbunjenost" (u rečenicama se riječi miješaju, ispravljaju pogreške i izgovaraju rečenice naglašavajući zvuk [l]) Izgovor zvuka [l] u poslovicama, izrekama, tvitovima jezika, pjesmama Igre za razvoj finih motoričkih sposobnosti s prirodnim materijalom "Ukrasi sliku" Kontrolirati o fonemičkoj percepciji "prepričavanja malih tekstova" 2-3 minute |
Kako se dijete nosi sa zadacima u kojima nastaju poteškoće |
||
8. „Automatizacija i diferencijacija zvuka u samostalnom govoru“ Svrha:pojačanje zvuka [l] u govoru |
Čistoća i lakoća izgovaranja zvuka [l] u neovisnom govoru |
Crtanje priče na nizu zapletnih slika Dramatizacija bajki Započinjanje priče Kontrolirati o razvoju finih motoričkih sposobnosti "Putovanje" (dijete kotrlja ruku rukom pisaćim strojem po karti-ruti, a u pokretu stvara priču o nizu pitanja logopeda) slagalica Pripovjedačke pjesme 2-3 minute |
Koliko aktivno dijete koristi isporučeni zvuk u neovisnom govoru [l] |
Igra "Ja i bajkoviti junak" nudi djetetu da se poveže s likom iz bajke |