وظایف گرامری برای تمایز اصوات با sh. خلاصه داستان یک درس گفتاردرمانی فردی با موضوع: "تمایز اصوات - در هجا ، کلمات و در یک جمله"

خلاصه فردی کلاسهای گفتاردرمانی برای کلاس 2

موضوع: تمایز اصوات [S] - [W].

هدف: برای تفکیک اصوات [s] و [w] در هجا ، کلمات ، جملات آموزش داده شود.

وظایف:

آموزشی اصلاحی: تلفیق تلفظ صحیح اصوات [s] و [w] ؛ تمایز اصوات [s] و [w] توسط علائم صوتی و بیان در هجا و کلمات ، جملات ؛ تعریف آنها هنگام انجام تجزیه و تحلیل صحیحی هجا از کلمات.

اصلاحی و تکاملی: توسعه مهارتهای حرکتی خوب و مفصل ، توسعه شنوایی واجشناختی و توجه شنیداری ، بهبود وضعیت دستوری گفتار ، غنی سازی واژگان دانش آموزان و تحریک کودکان برای گفتار کامل گفتار از طریق تمرینات مختلف آموزشی و بازی های آموزشی .

اصلاحی و تربیتی: پرورش توانایی گوش دادن و پیروی از دستورالعمل های معلم گفتاردرمانگر ؛ شکل گیری کنترل بر گفتار خود ، پرورش انگیزه مثبت برای فعالیت های آموزشی.

تجهیزات: تصاویر موضوعی ، کارتهایی با تکالیف ، آینه ، دفتر و قلم.

طرح درس:

I. لحظه سازمانی

    تبریک

دوم مرحله اصلی

    ژیمناستیک مفصلی

    تمرینات تنفسی

    اعلام موضوع درس

    تمرینات آموزشی

III خلاصه درس

چهارم مشق شب

روند درس:

فعالیت کودک

تجهیزات

I. لحظه سازمانی

دانش آموز پاشا می نویسد

کلاه ، واشر ، فرنی

موش ، میانه ، شوخی ،

شطرنج ، خرس.

و حالا در شعر دیگری:

خودمان هواپیما را خواهیم ساخت

بیایید از بالای جنگل ها پرواز کنیم

بیایید از بالای جنگل ها پرواز کنیم

و سپس به مادر برگردم.

سلام می کند ، صداهای Ш، С را مشخص می کند.

دوم مرحله اصلی

ژیمناستیک مفصلی

بیایید به یاد بیاوریم که برای تلفظ صحیح این اصوات باید چه کاری انجام دهید.

ما تمرینات خود را برای زبان و لب شروع می کنیم:

    "لبخند"

    "حصار" ،

    "پنکیک" تا 5 شمارش می شود / خنک می شود ،

    "ما دندانها را مسواک می زنیم" (از داخل به بالا / پایین ؛ از بیرون) ، زبان را به دندانهای پایین فشار دادیم ،

    "جام" (تا 10 بشمارید) ،

    "مربای خوشمزه" (5 بار) ،

    "نقاش" (5 بار) ،

    "اسب"

کودک در حال انجام تمرینات مفصلی است.

تمرینات تنفسی

و چه چیز دیگری لازم است تا صداهای گفتار ما به درستی به صدا درآیند و توسط دیگران قابل درک باشند؟ نفس درست بکشید:

1. "Coachman": گفتاردرمانگر و کودک به نوبت نقش یک اسب (clatter) و یک coachman را بازی می کنند (با لبهای بسته می گویند "whoa-oo-oo") - ما نیروی بازدم را توسعه می دهیم.

2. "دستان خود را گرم کنید": به کف دست خود ضربه بزنید و نیروی بازدم را تغییر دهید.

کودک تمرینات تنفسی انجام می دهد.

اعلام موضوع درس.

امروز ما بین صداهای C و W تفاوت قائل خواهیم شد.

کودک پاسخ مثبت می دهد.

تجزیه و تحلیل بیان اصوات

خصوصیات اصوات

    بیایید به یاد داشته باشیم که چگونه این صداها ساخته می شود و آنها را مشخص کنیم:

صدا را بگویید

"آواز مار" - شوش.

حال بیایید توصیف این صداها را بیان کنیم: (متداول - حروف بی صدا ، بی صدا ، زوج ؛ تفاوت - صدای C - سخت و نرم است و صدای W همیشه سخت است).

کدام حروف نمایانگر این اصوات هستند؟ بیایید آنها را نامگذاری و بنویسیم: حرف [es] و حرف [sha].

کودک گوش می دهد ، صداهایی ایجاد می کند.

صدای "C" - لبها در لبخند ، نوک زبان روی دندانهای جلویی پایین قرار می گیرد ، جریان هوای سردی در وسط زبان جریان دارد. تار های صوتی کار نمی کند.

صدای "W" - لبها به جلو کشیده می شوند ، زبان شکل یک فنجان را می گیرد ، تا در بالا باشد ، در وسط زبان گرم است جت هوا هوا چین های صوتی کار نمی کند. بیایید نشان دهیم

کودک ویژگی های صدا [S] را می دهد - صامت ، صدا ، جامد.

کودک ویژگی صدا [Ш] را می دهد - صامت ، ناشنوا ، همیشه سخت.

کودک اصوات را نام می برد و تجویز می کند.

آینه ، دفتر ، قلم

تمایز S-W در هجا

1. بازی "طوطی پیر و جوان": مثل طوطی بعد از من تکرار کنید:

شما یک طوطی جوان شگفت انگیز درست کردید!

2. حال هجاهای by را می خوانیم

جدول از چپ به راست:

3. سعی کنید عبارات بعد از من را تکرار کنید:

SA-SA-SA - روباهی زیر درخت کاج زندگی می کند.

SHA-SHA-SHA - ما آهسته راه می رویم.

SU-SU-SU - من دارم عسل را به سونیا می آورم.

SHU-SHU-SHU - ما در حال آماده سازی فرنی هستیم.

CO-CO-CO - ماشین دارای چرخ است.

SHO-SHO-SHO - در تابستان بسیار خوب است.

CH-CH-CH - ما از زنبورها نمی ترسیم.

شما کار بسیار بزرگی انجام دادید!

کودک تکرار می کند.

کودک در حال خواندن است.

کودک تکرار می کند.

جدول با هجا

تمایز S-W در کلمات

4. اگر من كلمه ای را با صدا [c] می گویم ، شما باید دسته ها را به سمت پایین حركت دهید ، و اگر كلمه ای را با صدا [w] بگویم ، دسته ها را بالا می آورید:

آب میوه ، سر و صدا ، KOSA ، PUSHOK ، STEP ، SOM ، سوپ ، تایر.

شما بسیار توجه هستید! دختر باهوش!

5- بیایید جفت کلمات را از نظر صدا و معنا مقایسه کنیم:

کارت شماره 1

کابینت-کلاه ایمنی

خرس - کمان MASK - MASK ؛

RAT - ROOF ؛

شب - جوک ؛

MUSTACHE - گوش ؛

برج - برج.

6. اکنون ، لطفاً حروف گمشده را پر کرده و کلمه اضافی را نام ببرید:

کارت شماره 2

... اشکا ، ما ... و ، کری ... a ، bir ... a ، ma ... ina ، katu ... ka.

این را بازی کنید

یک سری کلمات از حافظه (به ترتیب جلو و عقب).

این کار سختی بود و شما با آن کار خوبی انجام دادید!

7. کلمه را با اضافه کردن هجا SA یا SHA تکمیل کنید:

کارت شماره 3

li- ... ، ka - .. ، ko - .. ، su - .. ، kry- ... ، kol- ... ، flask- ... ، اما- ... ، ro- ... .

کار عالی انجام داد!

8- كودكان تصاویری با اصوات [S، W] را به نام خود انتخاب می كنند ، آنها را در دو گروه قرار می دهند و جای صدا را در كلمه تعیین می كنند (تصاویر به كودك نشان داده می شوند).

آفرین!

9. شما باید به تمام س questionsالات با پاسخ کامل پاسخ دهید:

چه کسی هالتر را بلند می کند؟ (وزنه بردار)

چه کسی شطرنج بازی می کند؟ (بازیکن شطرنج)

چه کسی هاکی بازی می کند؟ (بازیکن هاکی)

چه کسی قطارها را هدایت می کند؟ (راننده)

چه کسی با تاکسی رانندگی می کند؟ (راننده تاکسی)

چه کسی پیانو می زند؟ (پیانیست)

چه کسی گیتار می زند؟ (نوازنده گیتار).

چه کلماتی به دست ما رسید (تاکسی - راننده تاکسی ، گیتار - گیتاریست)؟ - تک ریشه

10. سردرگمی قافیه ها:

به قرار دادن اصوات و کلمات در جای خود کمک کرده و قافیه ها را به درستی تلفظ کنید.

گربه "کاسه" را می گیرد

مامان موش را می شوید.

با دید کامل بچه ها

نقاشان "موش" را رنگ می کنند.

آتش نشان "فرنی" می پوشد

ساشا "کلاه ایمنی" خورد.

میشا در "مشکا" در حال رقص است

آب نبات به "نقاب" داده شد.

توانجامش دادی!

کودک بازوهای خود را بالا و پایین می کند.

کودک معنی کلمات را توضیح می دهد.

کودک کار را به اتمام می رساند.

کودک کار را به اتمام می رساند.

کودک تصاویر را در دو دسته قرار می دهد.

کودک جواب می دهد.

کودک ترتیب صحیح اصوات و کلمات را بازیابی می کند.

کارت تلاش

کارت وظیفه ، دفتر ، قلم

کارت تلاش

تصاویر شی

تمایز S-W در جملات

11. متن را با توجه به نمونه تغییر دهید:

کارت شماره 4

شما می پوشید - من می پوشم

تو عجله داری -

می خوابی -

شما می کشید -

شما می ریزید -

شما می کارید -

من می پوشم - تو می پوشی

من می پرسم -

عجله دارم -

دارم نقاشی می کنم -

دارم میریزم -

12. عباراتی را بسازید که از ستون دوم کلماتی را انتخاب کنید که برای معنی کلمات ستون اول مناسب باشند:

کارت شماره 5

بزرگراه شاد

پسر چوپان پاک

آفتاب خشک

گربه جالب

سفر خاکستری

شما همه چیز را به درستی انتخاب کرده اید!

13. جملاتی را با این عبارات بیان کنید:

کارت شماره 6

رشته فرنگی خوشمزه ، سوسن معطر ، سورتمه سواری ، شستن زیر دوش.

شما جملات کامل عالی دارید!

کودک کار را به اتمام می رساند.

کودک کار را به اتمام می رساند.

کودک کار را به اتمام می رساند.

کارت های ماموریت

III خلاصه درس

چه اصواتی را امروز تشخیص دادیم؟

بیایید قانون را تکرار کنیم.

از درس چه چیزی را دوست داشتید؟

کار خود را چگونه ارزیابی می کنید (اگر همه چیز حل شده است - دست راست خود را بالا ببرید ، اگر نه همه چیز - دست راست تا سطح قفسه سینه ، اتفاقی نیفتاده است - دست راست خود را پایین بگذارید).

زبان بالا ... شش

زبان پایین ... sss.

کودک جواب می دهد.

کودک خودش را ارزیابی می کند.

چهارم مشق شب

با درج حروف گمشده جملات را بنویسید:

کوکو ... کا و ... کوکوت. سا ... اما نه ... اون زن ... تو پا ... تو ... باشه ... نه ... خانه ام. بنگرید ... ترا ... دوخته شده Sa ... e ruba ... ku.

جدول با هجا

کارت شماره 1

KASHKA-HELMET ؛ خرس - کمان MASK - MASK ؛ RAT - ROOF ؛ شب - جوک ؛ MUSTACHE - گوش ؛ برج - برج؛)

کارت شماره 2

... اشکا ، ما ... و ، کری ... a ، bir ... a ، ma ... ina ، katu ... ka.

کارت شماره 3

li- ... ، ka - .. ، ko - .. ، su - .. ، kry- ... ، kol- ... ، flask- ... ، اما- ... ، ro- ... .

کارت شماره 4

شما می پوشید - من می پوشم

تو عجله داری -

می خوابی -

شما می کشید -

شما می ریزید -

شما می کارید -

من می پوشم - تو می پوشی

من می پرسم -

عجله دارم -

دارم نقاشی می کنم -

دارم میریزم -

کارت شماره 5

بزرگراه شاد

پسر چوپان پاک

آفتاب خشک

گربه جالب

سفر خاکستری

کارت شماره 6

رشته فرنگی خوشمزه ، سوسن معطر ، سورتمه سواری ، شستن زیر دوش.

با درج حروف گمشده جملات را بنویسید:

کوکو ... کا و ... کوکوت. سا ... اما نه ... اون زن ... تو پا ... تو ... باشه ... نه ... خانه ام. بنگرید ... ترا ... دوخته شده Sa ... e ruba ... ku.

بخشها: گفتاردرمانی

اهداف:

  • در تلفظ صحیح تمرین کنید و اصوات [S] - [W] را در هجا ، کلمات ، عبارات و جملات تشخیص دهید.
  • برای تثبیت دانش در مورد بیان اصوات ، برای آموزش نحوه توصیف صداها.
  • برای تحکیم توانایی تعیین حضور و مکان اصوات [S] - [W] در کلمات ، ایجاد شنوایی و درک واج صدا ؛
  • مهارت تجزیه و تحلیل صوتی کلمات و توانایی تقسیم کلمات به هجا را توسعه دهید.
  • تمرین در هماهنگی صفت با اسم؛
  • یاد بگیرید که جمله ها را با حروف اضافه و طرح های جمله را با حروف اضافه اضافه کنید.
  • مهارت های حرکتی ، توجه ، حافظه عمومی و خوب را ایجاد کنید.
  • همچنان به شکل جریان مداوم هوا ادامه دهید.

تجهیزات: عروسک جداول با حروف؛ اسباب بازی اتوبوس؛ جداول با پیکان اسباب بازی برای اصوات [و] خانه های دارای صدا [s] - [w]؛ یک مغازه با تصاویر: هواپیما ، خرس ، لیوان ، فیل ، کلاه ، سگ ، برج ؛ نمادهای اصوات ، برای تهیه یک طرح کلمه ؛ الفبای تقسیم شده سینه ای با توپ ؛ توپ سیب با کلماتی که حروف С - Ш در آنها وجود ندارد. طرح های پیشنهادی؛ طرح ژیمناستیک تنفسی؛ تصاویر.

دوره درس

I. لحظه سازمانی.

کودکی وارد می شود ، سلام می کند!

ببینید ما چقدر مهمان داریم. همه آنها آمدند تا ببینند چگونه می توانید درست و زیبا صحبت کنید. این را به آنها نشان دهیم؟

دوم ژیمناستیک مفصلی. (اسلاید 2)

نشان دهید که چقدر از میهمانان ما خوشحال هستید ، لبخند بزنید. (یک تمرین " لبخند”).

یک تمرین "تاب خوردن"

روی تاب من تاب می خورم
بالا و پایین، بالا و پایین
من بالاتر می روم
و بعد میرم پایین.
- زبان خسته.
یک تمرین "شانه"
زبان را با کفگیر بگذارید ،
و کمی آن را نگه دارید.
زبان خود را شل کنید
و آن را در زیر حساب نگه دارید ،
یک دو سه چهار پنج -
زبان می تواند برداشته شود.

او گوش دادن به ما را متوقف کرد ، ما باید او را مجازات کنیم.

یک تمرین "بیایید زبان شیطان را مجازات کنیم."

رسم است که میهمانان را با چای پذیرایی می کنیم ، بیایید نشان دهیم که چه فنجان هایی داریم.

یک تمرین "جام".

زبان را با کفگیر بگذارید ،
لبه ها را بالا بیاورید
معلوم شد یک فنجان است
جام گرد.
ما جام را به خانه می آوریم.
لبه های آن را به دندان ها فشار دهید.

III تمرینات تنفسی (بر اساس نمودار). (اسلاید 3)

شما تلاش کرده و انرژی صرف کرده اید ، بیایید تنفس خود را بازیابی کنیم ، به نمودار اشاره نگاه می کنیم.

چهارم معرفی موضوع (اسلاید 4)

امروز یک مهمان دیگر به ما آمد - یک عروسک.

او گفت اسمش فافا است.

آیا تاکنون چنین اسمی را شنیده اید؟

و همچنین ، عروسک گفت که تلفظ برخی از اصوات را بلد نیست و از ما خواست که تلفظ صحیح این صداها را به او بیاموزیم.

آیا می توانیم در این زمینه به او کمک کنیم؟

اما ابتدا باید نام مهمان خود را بفهمیم.

و در اینجا اولین کار است.

عروسک حروف نام خود را در میان این حروف پنهان کرده است. آنها را پیدا کنید و نام او را بخوانید.

V. ارائه موضوع درس.

نام مهمان ما چیست؟ (ساشا)

به من بگو ، چه اصوات صوتی را به نام ساشا می شنوی؟

امروز در درس ما یاد خواهیم گرفت که اصوات صوتی [s] و [w] را با گوش به وضوح و صحیح تلفظ و تشخیص دهیم و به ساشا صحبت کنیم.

حالا من و شما به یک سفر خواهیم رفت. چه حمل و نقل را انجام خواهیم داد؟ حمل و نقل را با اصوات [s] یا [w] انتخاب کنید.

با اتوبوس میریم اما ابتدا باید لاستیک ها را پمپ کنید. (اسلاید 5)

پمپ به سرعت برداشت شد
و لاستیکها محکم پمپاژ میشن: shhhh.

سوار اتوبوس شدیم. بشین رو صندلی.

ما در اتوبوس نشسته ایم (اسلاید 6)
و ما به جویبار نگاه می کنیم.
به آرامی نهر زنگ می زند
او به وضوح به ما می گوید: ss.

1. بیان اصوات. (اسلاید 7)

شفاف سازی موقعیت صحیح زبان هنگام تلفظ اصوات [s] و [w].

در حالی که در اتوبوس هستیم ، بیایید به ساشا بگوییم که چگونه اصوات را تلفظ کند.

صدا [S] را بگویید. زبان کجاست؟ (در پایین) پیکان رو به پایین موقعیت لب ها چگونه است؟ (حصاری در لبخند). چه هوایی از دهان خارج می شود؟ (سرد)

با چه صدای دیگری می توانید صدا [S] را صدا کنید؟ (سوت زدن) صدا [S] - صامت ، سخت ، بی صدا.

صدا را بسازید [Ш]. زبان کجاست؟ (بالا) پیکان رو به بالا. موقعیت لب ها چگونه است؟ چه هوایی از دهان خارج می شود؟ صدا [Ш] صامت ، جامد ، بی صدا است.

با چه صدا دیگری می توانید صدا را صدا کنید [Ш]؟ (هیسینگ)

اصوات را مطابق الگو تلفظ کنید ، جایی که پیکان ها موقعیت زبان را نشان می دهد.

2. تمایز اصوات [S] - [W] بر اساس گوش و در تلفظ:

اولین ایستگاه "Chistogovazkino" است. (اسلاید 8)

بعد از من تکرار کن

زبان بالا - sha-sha-sha ، فرنی ، پیراشکی و رشته فرنگی.

زبان پایین - sa-sa-sa ، کره ، پنیر و سوسیس.

زبان بالا - sha-sha-sha ، گوش ها ، گردن و روح.

زبان به پایین - sa-sa-sa ، چشم ، پشت و بافته.

سا - شا - سا

ما - ush - سبیل

شو - بنابراین - شو

ash - os - ush

Sha - sha - sha - مادر کودک را می شوید.

شو - شو - شو - من برایت نامه می نویسم.

Sa-sa-sa - روباهی در جنگل می دود.

بنابراین - بنابراین - بنابراین - چرخ Vova.

3. تمایز اصوات [S] و [W] در کلمات. تعیین تعداد هجا در کلمات. (اسلاید 9)

شما باید 6 - 10 اسباب بازی را در قفسه سینه پیدا کنید ، نام آنها شامل صداهای C و S. در صورت سه ، سپس سوم است. (روی میز دو خانه وجود دارد ، یکی برای صدای [W] ، دیگری برای [S]).

مواردی را که یافتید نام ببرید.

4. بازی تعلیمی "تغییر کلمه": (اسلاید 10)

توقف بعدی "Change - ka" است. با mew بازی کنید.

صدای [S] را با صدای [W] جایگزین کنید.

ساشا قبلاً یاد گرفته است که چگونه صدا [S] را به درستی تلفظ کند و آن را در همه کلماتی که صدا دارد [W] تلفظ کند. ساشا را تصحیح کنید.

5. انتخاب علائم برای اشیا. بازی تعلیمی "در مورد چه چیزی می توانم بگویم؟" (اسلاید 11)

در یک فروشگاه توقف کردیم.

برای نمایش موارد جالب فروش در اینجا ، به ویترین های فروشگاه نگاهی بیندازید. کدام یک از این موارد را می توان گفت بزرگ؟ (- هفتم ، - آه ، - هفتم) هواپیما ، فیل ، برج.

چه می توانم بگویم کرکی؟ (- هفتم ، - آه ، - هفتم) کشکا ، سگ ، کلاه ، خرس.

و خنده دار؟ (هفتم ، هفتم ، هفتم) غلتک زن ، سگ و غیره

6. مکث پویا. (اسلاید 12)

یک دو سه چهار پنج
همه ما بلدیم شمردن
ما می دانیم که چگونه راحت باشیم.
دستان خود را پشت سر خود قرار دهید.
سر خود را بالاتر ببرید
و آسان - تنفس آسان ...
یک دو! - سر بالاتر ،
سه ، چهار - بازوها بازتر هستند.
یک بار - بلند شوید ، بالا بروید ،
دو - خم ، خم
سه کف دست تو
سه سر تکان دهید.
چهار بازو بازتر است
پنج - دستان خود را تکان دهید ،
شش - آرام روی میز بنشینید.

7. تحلیل صدا از کلمه ساشا. (اسلاید 13)

"Schemkino" را متوقف کنید. Is (اسلاید 14)

طرح طرح نام - ساشا ضروری است.

چند کلمه در کلمه ساشا وجود دارد؟ آنها را نام ببر.

اولین صدای هجا "SA" چیست؟ دومین؟

هجای دوم چیست؟ هجای دوم با چه صدایی شروع می شود؟

صداهای هجای دوم چیست؟

8. مقایسه کلمات متفاوت در یک صدا و یک حرف.

"حدس" را متوقف کنید؟ (اسلاید 15)

حدس بزنید با چه یک کلمه جمله را تمام کنید. تصاویر به شما کمک می کنند (مسخره ، موش ، ماسک ، فرنی ، کلاه ایمنی).

9. خواندن کلمات با حروف از دست رفته С-Ш؛ ساختن جملات با کلمات داده شده با استفاده از حروف اضافه

"Yablochnaya" را متوقف کنید. (اسلاید 16-17)

ببینید چه سیب های زیبایی! شما باید تمام سیب ها را جمع آوری کنید ، اما سیب ها کلمات ساده چاپ شده بر روی آنها نیستند که در آنها حروف "S" و "W" وجود ندارد.

یک سیب انتخاب کنید ، حروف گمشده را وارد کنید و کلمات حاصل را بخوانید.

چه اصواتی در کلمات گم شده اند؟

حال با استفاده از حرف اضافه ای که روی یک کاغذ نوشته شده است جملاتی را با این کلمات ارائه دهید و نمودار هر جمله را ترسیم کنید. پس از انجام کار ، سیب را در سبد قرار دهید.

ششم خلاصه درس (اسلاید 18)

آفرین ، شما به مهمان ما کمک کردید تا صداها [S] - [W] را تشخیص دهد. او بسیار خوشحال بود که فرار کرد و وقت خداحافظی را نداشت ، از من خواست که به شما یک هدیه بدهم و بسیار تشکر می کنم.


تمایز S-W

تمایز مرحله ای s-W به نظر می رسد

مرحله ی 1
2. بازی "افزودن یک هجا":
الف) [s] یا [w]: le .. ، این .. ، kwa .. ، gua .. ، anana. ، Globo .. ، کوچک .. ، اما .. ، du .. ، naso .. ، ما .. ، فوکو ...
ب) [sa] یا [sha]: چه .. ، ka .. ، co .. ، ناتا .. ، Sa .. ، گریه .. ، اوه .. ، گگ .. ، gru ...
ج) [sy] یا [shi]: kami .. ، اوه .. ، مداد .. ، توله ها .. ، bu ... ، ve ... ، cha ... ، خوب ..
3. ردیف های دو هجا را تکرار کنید:
sha - sa shu - su shi - sy she - se
sa - sha su - shu sy - shi se - she
ردیف های هجا را تکرار کنید
sa-sha sha-sa sa-sa-sha sha-sha-sa
so-sho sho-so sa-sha-sha sha-sa-sa
su-shu shu-su sa-sha-sa sha-sa-sha
sy-shee-shee-sy

4. کلمات را به صورت جفت تکرار کنید ، ابتدا به آرامی جلوی آینه ، سپس سریعتر. توجه کودک را به معانی کلمات جلب کنید:
سایکا - باند روز - جوک استوکی - قطعات راک - مقیاس
درپوش - اسپور چوب پنبه - اسپرز مفصل - زخم سرنیزه - زخم
آب میوه - شوک دام - سبک ورق - آرام

مرحله 2
1. اصوات [s] و [w] را به طور متناوب تلفظ کنید.
2. به یاد داشته باشید و تکرار کنید:
sha-sa sho-so shu-su she-se shi-sy
asha-asa osho-oso wushu-usu ashe-asa ishi-isy
3. دو کلمه را تکرار کنید:
شما - شما ما - ما برج - داستان ترسناک - قرمز
فرنی - جام کلاه ایمنی - اغلب زمین های قابل کشت - پیراهن ماکارونی - سوسیس گروش - رشد کرد - رشد نی - کومیس یاشکا - پاک
چوب هاکی - پیاده روی لوستر - آهنگ کیسه ها - انتقام خرس عروسکی - کاسه گیلاس - شعرهای آویز - ویس سوئیفت - تصمیم گیری برنج - تلاش برای جلوگیری از آن - نوشتن اسب - فرود
Minx - salute Miner - sapper Hut - salad Salvia - دستمال فرنی - صندوق صندوق بام - موش صحرایی
رشته فرنگی - سوسیس خوروشا - نوار اوشانکا - سورتمه

مرحله 3
1. اصوات [s] و [w] را به طور متناوب تلفظ کنید.
2. به یاد داشته باشید و تکرار کنید:
sha-sa-sha shu-su-shu shi-sy-shi she-se-she-sha-sa su-shu-su sy-shi-sy se-she-se sha-sa-sa shu-su-su شی -si-sy she-se-se
3. دو کلمه را تکرار کنید:
کلاه - Bumblebee شلخته - پرده های جسورانه - Sleepers نگهبان - قطعه خوابیده - کرک
شن و ماسه - ورشوک جوراب - بند چهل - خش خش خواب - کیسه موش کوچک - پر سر و صدا
من حمل می کنم - می نویسم Pass - می گذرم
رقصنده - من می رقصم قادر باشم - سر و صدا کنم
موش - موشهای دوخته شده
پنیر - پهنای راش - خار
قدرت - از او سedال شد - تصمیم گرفت
4. جمله را تغییر دهید:
عجله دارم به مدرسه. تو .. او (او) .. ما .. تو .. آنها ..

مرحله 4
1. اصوات [s] و [w] را به طور متناوب تلفظ کنید.
2. به یاد داشته باشید و تکرار کنید:
asa-asa-asha usho-usho-usa asha-asa-asha ushu-usho-usa
aso-aso-asho ushi-ush-ushe asu-asu-ashu ushe-ush-ushi
asy-asy-ashi از ما-ما-آمریکا ashi-asy-asi از ما-ما-ایالات متحده
3. بازی "برعکس بگو":
Deuces بد می شوند ، و Fives ... (خوب).
چمن کم است ، و درخت ... (مرتفع).
نهر باریک است ، و رودخانه ... (پهن).
خردل تلخ است ، و شکر ... (شیرین).
شب هوا تاریک است و روز روشن ... (نور).
gnome کوچک است ، و غول پیکر ... (بزرگ).
پس از باران ، زمین مرطوب است و در گرما ... (خشک). لاک پشت به آرامی می خزد و خرگوش هم می دود ... (به سرعت).
4. جمله را تغییر دهید:
صدای خنده می شنوم. تو .. او (او). .ما شما انها..

مرحله 5
1. اصوات [s] و [w] را به طور متناوب تلفظ کنید.
2. بازی "4 اضافی". یک سری کلمات را تکرار کنید ، مشخص کنید کدام کلمه زائد است ، دلیل آن را توضیح دهید.
چکمه ، کت خز ، ماسک ، کواس ؛ سگ ، گربه ، اسب ، روباه.
کلاه ، روسری ، سارافون ، کت خزدار ؛ کلاه ، چکمه ، کت خز ، شلوارک.
کمد ، کاسه ، قاشق ، فنجان ؛ کاج ، بابونه ، گل مینا ، توس.
آلو ، گلابی ، پرتقال ، چغندر ؛ سیب زمینی ، کلم ، گلابی ، سیر.
3. کلمات را تکرار کنید:
ساشا ، زمین ، خشک کردن ، خشک کن ، قطب ، شش ، بیش از ، پشم ، شوخی ، عجله ، خش خش ، گوش دادن ، شنیدن ،
ساشا ، ارشد ، ترسناک ، خورشید ، شیشه ، بزرگراه ، خندیدن ، خندیدن ، خندیدن ، خندیدن ، عجله ، خشک شدن ،
مرا بخند ، معطر ، کرک ، مطیع ، ساکت ، پسر کوچک ، ترسو ، پیرزن ، سر و صدا ایجاد کرد ، پسر چوپان ، ماشین ساز.
4- جمله را تغییر دهید: من به یک قافیه گوش می دهم. تو ، او ... ما ... تو ... آنها ..
5. بیاموزید: گربه یک اسباب بازی دارد - یک خرس عروسکی ،
خرس یک اسباب بازی دارد - یک گربه کرکی.

6 مرحله
1. عبارات ناب را تکرار کنید ، تمام صداها را به وضوح بیان کنید:
Sha-sha-sha - ساشا کودک را می شوید. Su-su-su - من یک بالون حمل می کنم.
شی شی - نوزادان به رختخواب می روند. شو-شو-شو - من نامه می نویسم.
فلانی - میشا چرخ را می چرخاند. Su-su-su - خرس در جنگل دیده شد.
خاکستر آش - کلبه ای در زیر درخت کاج وجود دارد.
2. عبارت را سه بار تکرار کنید ، سرعت را به تدریج افزایش دهید. تلفظ صحیح صداهای ssh را کنترل کنید.
پدربزرگ موهای سفید ، مادربزرگ پیر، مخروط های کاج ، کودک شاد ، کلاس پر سر و صدا ، امواج شور ، گل رز.
خشک کردن خشک ، گربه کرکی ، سوسن معطر ، شعرهای خنده دار ، باغ گیلاس ، رشته های خوشمزه ، سگ بزرگ,
قاشق غذاخوری ، شکلات شیرین ، لبه جنگل ، حبوبات راه راه.
3. بیاموزید:
گربه کرکی زیر آفتاب خشک می شود
پشت ، دم اسبی و گوش ها را خز دهید.

7 مرحله
1. عبارات را تکرار کنید:
یک شوخی خنده دار ، خشک شدن خوشمزه ، یک سار پر سر و صدا ، نخود فرنگی شیرین ، باسن گل رز شیرین ، یک سفر خطرناک ،
تکه شیشه ، گربه ایرانی ، بچه های مطیع ، جاده بانوی پیر ، بزرگراه ،
پسر کوچک خنده دار ، بچه باهوش ، گیلاس خشک ، خش خش نی.
2. پیچ و تاب های زبان را تکرار کنید ، به تدریج سرعت را تسریع کنید.
چکرز روی میز ، مخروط روی کاج. ساشا عاشق خشک کردن است ، و خوابگاه عاشق کیک پنیری است. جغد کوچک ، جغد کوچک ، سر بزرگ.
کاسه های موش شسته شده برای خرس. ساشا کوچک است ، ساشا گوشهایش را با صابون شست.
3. جملات را به آرامی و واضح بگویید (2-3 بار):
فیل گوشهای بزرگ... لشا یک گربه ماهی بزرگ سبیل دار صید کرد. گربه از ظرفی فرنی می خورد.
داشا گیلاس های خوشمزه ای دارد. سبد روی پنجره است. کوکوت فاخته با شادی.
آلیوشا عاشق سالاد است و سوتا شکلات را. یک گربه کرکی روی پنجره نشسته است. جنگل کاج بوی رزین معطر می دهد.

8 مرحله
1. بیاموزید:
من برای خرس پیراهنی دوختم.
برایش شلوار می دوزم.
من باید روی آنها جیب بدوزم
و یک دستمال بگذارید.
فرنی روی اجاق گاز پخته می شود
قاشق بزرگ ما کجاست؟

کاج
ساشا و ماشا برای چوب های کاج به جنگل رفتند. اینجا لبه جنگل است. یک درخت کاج بلند در لبه آن قرار دارد. روی کاج شاخه های کرکی ضخیم وجود دارد. و بالا ، در همان بالا ، برجستگی های بزرگی وجود دارد. برجستگی ها با سر و صدا به زمین می افتند. در زیر درخت کاج مخروط های زیادی وجود دارد. ساشا و ماشا در حال برداشتن توده هایی هستند. آنها با یک بسته مخروط به خانه می شتابند.
سالات:
چرا ساشا و ماشا به جنگل رفتند؟ درخت کاج بلند کجاست؟ درخت کاج چیست؟ چه چیزی در بالای صفحه وجود دارد؟ چگونه مخروط ها می ریزند؟ چه چیزی در زیر درخت کاج وجود دارد؟ ساشا و ماشا در زیر درخت کاج چه می کنند؟ بچه ها کجا عجله دارند؟

9 مرحله
1. بیاموزید:
ساشا ، ساشا ، چه گریه می کنی
و چشمان خود را در دستان خود پنهان می کنید؟
اگر به افسانه ها گوش دهید ،
شما بلافاصله گریه خواهید کرد!
2. یک بزرگسال برای کودک داستانی می خواند و او را دعوت می کند تا ابتدا به س questionsالات پاسخ دهد و سپس آن را بازگو کند.
کرک و ماشا
ساشا سگی به نام Fluff دارد. داشا یک گربه ماشا دارد. کرک استخوان ها را دوست دارد ، و ماشا موش ها را دوست دارد. کرک درحال خوابیدن زیر پای ساشا است و ماشا روی کاناپه است. داشا خودش برای ماشا بالش میدوزد. ماشا روی بالش می خوابد. سالات:
ساشا کیست؟ داشا کیست؟ فلف چه چیزی را دوست دارد؟ ماشا چه چیزی را دوست دارد؟ کرک خواب کجاست؟ ماشا کجا می خوابد؟ داشا برای ماسکا چه می دوزد؟ ماشا کجا می خوابد؟

10 مرحله
1. یک فرد بزرگسال برای کودک داستانی می خواند و او را دعوت می کند تا ابتدا به س questionsالات پاسخ دهد و سپس آن را بازگو کند.
خواهر بزرگتر
ساشا یک خواهر دارد ، ناتاشا. ناتاشا شش سال از ساشا بزرگتر است. او کلاس ششم است. در اوقات فراغت ناتاشا ساشا را با سورتمه سواری می کند ، با او بازی می کند ، به او کمک می کند هواپیما بسازد. روز یکشنبه ناتاشا ساشا را به سینما می برد. ساشا خواهر بزرگترش ناتاشا را دوست دارد.
سالات:
نام خواهر ساشا چیست؟ ناتاشا چند ساله از ساشا بزرگتر است؟ ناتاشا در کدام کلاس است؟ ناتاشا و ساشا اوقات فراغت خود را چگونه سپری می کنند؟ ناتاشا روز یکشنبه ساشا را کجا می برد؟ ساشا عاشق چه کسی است؟

تمایز اصوات S-W در هجا

الف) در هجاهای مستقیم:
سا - سا - شا
sa - sha - sa
شرکت - شو - شرکت
سو - ما - شو
شرکت - شو - شرکت
sy - shi - sy
sy - shi - se
su - shi - se
su - shi - بنابراین
se - she - se
se - shi - sa
ب) در موقعیت متقابل:
آسا - آسا - آشا
aso - aso - asho
asu - asu - asu
آسي - آسي - آشي
ashi - asy - asy
ج) در هجاها با تلاقی صامت ها
usho - usho - آمریکا
sshu - sshu - ush
ما - ما - ما
ما - ما - ما
ایالات متحده آمریکا - ایالات متحده آمریکا - ایالات متحده آمریکا

تمایز اصوات S-W در کلمات

الف) در هجاهای مستقیم:
باند - سایکا
شوک - آب میوه
دوخته شده - خوب تغذیه شده است
مزاح - دادگاه
ب) در هجاهای معکوس:
موش - شنل
چاقو - بینی
قبلا - سبیل
ما - ما
ساحل - رقص
ج) در موقعیت متقابل:
فرنی - صندوق
سقف - موش
روباه - اجنه
تداخل - ماساژ دادن
بپرس - فرو ریختن
برو - سفیر
د) در هجا با تلاقی صامت:
خرده - رنگ
فرنی - کلاه ایمنی
ماشا - ماسک
خرس - کاسه
دو پایه - نوک سینه
مقیاس - سنگ
خار - اسپور
خار - مشاجره
اسکار - شرم آور

تمایز صداهای S-Sh در عبارات

شوخی سرگرم کننده
خشک کردن خوشمزه
سار پر سر و صدا
نخود شیرین
گل محمدی معطر
سفر خطرناک
خرده شیشه
گربه ایرانی
بچه های مطیع
جاده بانوی پیر
شاهراه
پسر کوچک خنده دار
بچه باهوش
آلبالو خشکه
خش خش نی

تمایز صداهای S-W در جملات

در بیابان ، صدای بزرگراه را نمی شنوید.
باسن های معطر گل سرخ در امتداد بزرگراه کاشته شدند.
لیوشا را در کمد شال مادربزرگش آویزان کرده بودند.
ما یک روپوش و کلاه قدیمی را داخل گونی قرار می دهیم.
در لبه جنگل ، جی و فاخته ها سر و صدا می کردند.
شب در گوشه ای خش خش بود - موش نمی گذارد ما بخوابیم.
ساشا پس از حمام با حوله کرکی خشک شد.
با شروع بهار ، بلبل در جنگل شنیدنی می شود.
ساشا قافیه ای بامزه ساخت.
آنها یک لباس و یک لباس خرس برای لباس پوشیدن برای ساشا دوختند.
گربه ما موهایی کرکی و سبیل بلندی دارد.

مطابق الگو تغییر دهید. هر جمله را همانطور که در نمونه نشان داده شده تغییر دهید. تلفظ اصوات C و S را تماشا کنید.
نمونه:
صدای خنده می شنوم.
او (الف) خنده ای می شنود.
صدای خنده می شنویم.
صدای خنده می شنوی
صدای خنده می شنوند.

پشم بریدم.
من به یک قافیه گوش می دهم.
عجله دارم به مدرسه.
مخروط های کاج را بکشید.
شلوار جین خود را زیر آفتاب خشک کنید.
به یک داستان خنده دار گوش دهید.
خشک کردن را با دانه های خشخاش بخورید.

توزیع پیشنهادات. جملات را به درستی بخاطر بسپارید و تکرار کنید. تلفظ اصوات Ш و С را مشاهده کنید.
می شنوم.
سر و صدا می شنوم
صدای بزرگراه را می شنوم.
صدای بزرگراه را به خوبی می شنوم.
صدای بزرگراه را به خوبی می شنوم.

دارم خشک می کنم
من شامپاین را خشک می کنم.
من قارچ های خوشمزه را خشک می کنم.

گربه را شانه می کنم.
من گربه کرکی را شانه می کنم.
من یک گربه کرکی ایرانی شانه می کنم.
گربه کرکی ایرانی را با شانه شانه می کنم.

تمایز صداهای S-Sh در پیچش های زبان

در فرنی یک میانه وجود دارد. عجله کن گربه از ظرفی فرنی بخورید.

در کلبه فقط یک زنبورعسل سر و صدا می کند ؛ ساشا ، آنجا که پیچ خورده است ، می خوابد.

مامان به ساشا سرم شیر کشک خورده داد.

گربه خاکستری ما روی پشت بام نشسته بود و گربه خاکستری شما نیز بالاتر نشسته بود.

عجله کن ، دریغ نکن ، دنبال آجیل ها بدو.

کلاه ساشکا دست اندازهایی زد.

شانزده موش راه افتادند
و شش سکه حمل شد.
و موش ها که بیشتر شایع هستند ،
آنها با سروصدا غر می زنند.

مخروط های کاج و چکرز روی میز.

ساشا در امتداد بزرگراه قدم زد و خشک شدن را مکید.

کاج از خواب سر و صدا می کند ، از رویا کاج سر و صدا می کند.

تمایز صداهای S-Sh در داستان ها

متن را بازگو کنید ، صداهای C و S را به وضوح بیان کنید.

قطار - تعلیم دادن

همه جا برف. ماشا یک سورتمه دارد. میشا سورتمه دارد. تولیا سورتمه دارد. گالی یک سورتمه دارد. یک پدر بدون سورتمه.
او سورتمه های گالینا را گرفت ، آنها را به تولین ها ، تولین ها به ماشین ها و ماشین ها را به میشین ها قلاب کرد. معلوم شد قطار است.
میشا فریاد می زند:
- تو-تو!
او یک ماشین کار است.
ماشا فریاد می زند:
- بلیط های شما!
او یک رهبر ارکستر است.
و پدر طناب را می کشد و می گوید:
- Chug-chukh .. Chukh-chukh ...
بنابراین او یک لوکوموتیو است.

چرا ماه لباس ندارد


تصمیم گرفتم به مدت یک ماه برای خودم لباسی بدوزم. خیاط اندازه گیری های خود را انجام داد و نشست و کار کرد. در زمان تعیین شده ، یک ماه برای لباس فرا رسید. و لباس باریک و کوتاه است.
خیاط می گوید: "حدس می زنم اشتباه کردم."
و دوباره به کار نشست. در زمان تعیین شده ، یک ماه برای لباس فرا رسید. باز هم لباس کوچک است.
خیاط گفت: "حدس می زنم الان اشتباه کردم."
و دوباره شروع به بریدن و دوختن کرد.
بار سوم ماه به خیاط آمد. خیاطی را دیدم: در تمام ماه در آسمان قدم می زد - نه یک ماه ، بلکه یک ماه کامل ، و دو برابر پهنای لباسی که تازه ساخته بود. خیاط چه کاری باید انجام می داد؟
او برای دویدن شتافت. من یک ماه به دنبالش گشتم ، دنبالش گشتم ، اما پیدا نکردم. بنابراین یک ماه بدون لباس ماند.


میتکا آنقدر قارچ جمع کرد که نتوانست به خانه بیاورد. آنها را در جنگل جمع کرد. سحرگاه ، میتکا برای تهیه قارچ رفت. قارچ ها را با خود بردند و او شروع به گریه کرد. مادرش به او گفت: "چرا گریه می کنی؟ یا گربه ها کیک های ما را خوردند؟" سپس میتکا احساس خنده کرد ، اشکهای صورتش را مالش داد و خودش خندید.

متن را بازگو کنید و به س questionsالات پاسخ دهید. تلفظ اصوات Ш و С را تماشا کنید.

مداد


پدر یک مداد بزرگ آورد. ماشا فریاد می زند: "به من!" میشا فریاد می زند: "به من!" پدر گفت:
- هش ، ما آن را به اشتراک خواهیم گذاشت.
یک انتهای آن کشیده شده است - آبی. انتهای دیگر را به رنگ قرمز بکشید.
میشا و ماشا می خندند: "بیا یک مداد مشترک کنیم!" میشا انتهای آبی دارد و ماشا یک سرخ دارد. میشا تصاویر آبی و ماشا تصاویر قرمز می کشد.

سالات:
1. پدر چه چیزی را به عنوان هدیه ماشا و میشا آورده است؟
2. چرا بچه ها با هم مشاجره کردند؟
3. پدر چه کار کرد؟
4- ماشا و میشا چه تصویری کشیدند؟

تمایز اصوات S-SH در آیه

موش به آرامی زمزمه کرد:
"خوب پسر ، تو بیدار هستی؟"
او به موش گفت: "من می لرزم"
صدای وحشتناکی در جنگل می شنوم. "
"نترس عزیزم ،
باران می بارد. »موش زمزمه می کند.

*****
در لبه جنگل زندگی می کرد
خارپشت زیر درخت کاج قدیمی.
رفتم مخروط جمع کنم
برای بازی با جوجه تیغی.

*****
موش ها در سکوت زمزمه کردند
که موش کوچکتر از دست انداز است ،
چه گربه کرکی پرواز
بهتر است روی بالش بخوابید.
گربه گوشهایش را تکان می دهد:
"آیا وقت موش ها نیست؟"
اگر کسی موش می شنود ،
شکار شروع میشود.
اگر موشهای احمق باشد بهتر خواهد بود
در سکوت نجوا نمی کند

*****
گربه کرک و سگ گلوله برفی
با هم در چمنزار بیرون رفتیم.
گربه به دنبال موش دوید ،
سگ زیر آفتاب دراز کشیده بود.

*****
روزگاری گربه ای کرکی
او کمی غذا خواست.
در دفتر بلیط راه آهن
پنیر کشک به او دادند.

*****
ساشا ما خندید.
او تمام روز می خندید.
پس از آن همه چیز خنده دار به نظر می رسید ،
من حتی به خودم آسیب زدم و این مهم نیست.

*****
خارپشت با خارپشت پاشا
من به دیدار قورباغه رفتم ،
و قورباغه ماشا
خشک کن خشک کن
چای جنگلی
سیگار برای میهمانان
روی گیاه پونه کوهی
ماشا بخیل نیست.
بوی خوشمزه رقصیدن است
در جنگل اوج می گیرد
بنابراین قورباغه ماشا
خارپشت ها ملاقات می کنند.

*****
ساشا بهترین پسر چوپان است.
او با خودش شاخ می برد.
کیسه تشک
با کاسه و قاشق.

*****
گربه سبیل و گوش دارد.
او برای گوش دادن به گوش نیاز دارد.
اما به همین دلیل است ، ما نمی دانیم ،
آیا حیوان به سبیل احتیاج دارد؟

*****
اسم حیوان دست اموز در امتداد لبه می پرید
نزدیک کلبه خرگوش.
او به دنبال قارچ های یک موج است ،
در یک وان نمک شود.
فقط در لبه خالی است.
او یک موج پیدا نکرد.
نشست و از اندوه گوشهایش را خراشید
در کلبه لبه.

*****
زبان بالا: sha-sha-sha ،
فرنی ، پای ، رشته فرنگی.
زبان پایین: sa - sa - sa ،
شکر ، کره ، سوسیس.

*****
یک شب خانمهای پیر
ما چای نوشیدیم و خشک شدگی را گاز گرفتیم.
گربه روی بالش
او با پنجه اش ... گوش ها را می شوید.
به ناله می رود ، زن پیر ،
یک بالش زیر سرش می گذارد.
خانم پیراشکی دونات پخت
و دونات ها را در یک کاسه بریزید.

*****
شش بچه گربه کرکی
آنها می خواهند سوسیس و کالباس بخورند.
و ناتاشا خنده دار
به آنها فرنی ارزن بدهید.

تمرینات و بازی های گفتاردرمانی

تمایز اصوات [w] - [s] در کلمات

1. کلمات را تکرار کنید.

1.1 شیلا قدرت است

مرحله - خم ،

پهن - پنیر ،

ماشا توده ،

صندوق پول فرنی ،

هیس - بو ،

سقف - موش ،

رفت - سفیر ،

دوختن،

من پرسیدم - من پرسیدم ،

مقیاس - سنگ ،

اسکار - شرم ،

گوش باریک است ،

سنجاق - پرتاب ،

گوشت چرخ کرده مسخره است.

1.2 مقیاس ، کاملا باز ، بزرگسال ، دندانه دار ، پسر ، وزنه بردار ، چترباز ، شطرنج باز ، ماشینکار ، خنده ، تیرک ، اریب ، Stesha ، Ksyusha ، بزرگراه ، خشک کن ، دندان شیرین ، چسب ، پسر چوپان ، نیز دوخته شده ، کرکی ، گوش ، عجله ، روسولا.

1.3 شما می ایستید ، می کارید ، گاز می گیرید ، پایین می آیید ، پایین می آیید ، می افتید ، می خندید ، عجله می کنید ، تسلیم می شوید ، ضربه می زنید ، عجله می کنید ، می ترسید ، نتیجه می دهید ، پف می کنید ، خرد می شوید.

  1. به تصاویر نگاه کنید

2.1 ابتدا کلماتی را که دارای صدای [w] هستند ، و سپس کلماتی را که دارای صدا هستند ، نام ببرید.

2.2. کلماتی را که صدا [w] در ابتدا ، وسط یا انتهای کلمه در آنها است نام ببرید.

2.3 کلماتی را که صدا [s] در ابتدا ، وسط یا انتهای کلمه در آنها است نام ببرید.

3.4 اشیا را در گروه ها قرار دهید و مفاهیم کلی را برای آنها انتخاب کنید.

نمونه. اتوبوس ، واگن برقی ، اتومبیل ، هواپیما - حمل و نقل.

  1. کلمات را به ترتیب جلو و عقب تکرار کنید.

ساشا - خشک کردن - عجله.

خنده دار - معطر - مطیع.

عجله کن - گوش کن - بخندت

  1. بازی "سوم اضافی".

به سه کلمه گوش دهید ، آنها را به هجا تقسیم کنید و بیش از حد را نام ببرید.

ساشا - قطب - زمین (2-1-2).

پسر - عجله - بانوی پیر (3-2-3).

Clamshell - بازیکن شطرنج - russula (4-3-4).

  1. با الگوی ادامه دهید.

5.1 نمونه. خنده خنده دار است.

پایین - (کرکی) ،

پشم - (پشمی) ،

مقیاس - (مقیاس) ،

موفقیت - (موفق) ،

روح - (معطر) ،

گوش - (گوش) ،

لوکس - (مجلل).

5.2 نمونه. تخریب فرسوده است.

Mow - (اریب) ،

دوختن - (دوخته شده) ،

مخلوط - (مخلوط) ،

بشنو - (شنیده) ،

خشک - (خشک) ،

بپرسید - (پرسید).

5.3 نمونه. زیرک - حتی سریعتر.

خنده دار - (حتی خنده دارتر)

موفق - (حتی موفق تر) ،

ارشد - (حتی بزرگتر) ،

لوکس - (حتی لوکس تر) ،

مطیع - (حتی مطیع تر) ،

خشک - (حتی خشک تر).

  1. کلمه را با توصیف نامگذاری کنید.

فصل گرم و خشک - (خشک).

درختان خشک ، چوب درختان جنگلی - (جنگل خشک).

دانش آموز دبیرستان - (دانش آموز دبیرستان).

دانش آموز کلاس ششم - (دانش آموز کلاس 6).

بالابر هالتر - (وزنه بردار).

ورزشکاری که در تیرک پرشی انجام می دهد - (تیرانداز با قطب).

ورزشی که شطرنج بازی می کند - (بازیکن شطرنج).

شخصی که در حال پرش با چتر است - (چترباز).

اپراتور قطار - (راننده).

کارگری که چرای دام می کند - (چوپان).

  1. بازی "شی object کیست؟".

شورت ساشا - (شورت ساشا).

کیف کیوشا - (کیف کیفوشا).

شاخ چوپان - (شاخ چوپان).

کت پیرزن - (کت پیرزن).

  1. کلمات را بگویید و معنی آنها را توضیح دهید

خشک کردن - خشک کردن - خشک کردن

استراق سمع می کنید - گوش می کنید - گوش می دهید.

شما نمک اضافه می کنید - نمک اضافه می کنید - نمک اضافه می کنید.

شما ترتیب مجدد می دهید - افشا می کنید - جایگزین می کنید.

  1. بازی "چه کسی به این موارد احتیاج دارد؟"

به تصاویر نگاه کنید خط بین شخص و شی object مورد نیاز او را وصل کنید.

برای بررسی اینکه آیا تصاویر را به درستی وصل کرده اید ، این شعر را بخوانید (گوش کنید). در آن پاسخ های صحیح را برای آن پیدا خواهید کرد.

یک وزنه بردار به هالتر نیاز دارد

شطرنج به یک شطرنج باز

شاخ به چوپان

هاکی به بانوی پیر می چسبد

نوک پستان برای کودک

دستگاهی برای پسر کوچکم.

آیا شما هم همین کار را کردید؟

  1. بازی "تفاوت بین کلمات چیست؟"

روز یک شوخی است

کاسه - خرس ،

کلاه ایمنی - فرنی.

  1. بازی "کلمات روی حیله و تزویر".

11.1 اگر اولین صدای این کلمه را با صدای [s] جایگزین کنید ، چه کلمه ای دریافت خواهید کرد؟ توپ - (خشک شدن) ،

پاشا - (ساشا) ،

گربه ها - (bipod) ،

دوختن - (دوختن) ،

کبودی - (زمین خوردن) ،

ماشنکا - (ساشا).

11.2 اگر صدا [s] را به این کلمه اضافه کنید ، چه کلمه ای دریافت خواهید کرد؟

دوختن - (دوختن) ،

دوختن - (خشک) ،

پیاده - (عجله)

گوش - (سوشی) ،

بالا - (بالا) ،

گوش - (خشک شدن).

11.3 اگر این کلمه را بدون هجای اول تلفظ کنید چه کلمه ای دریافت خواهید کرد؟

خاموش - (پر سر و صدا)

خشک - (دوختن) ،

خرس - (شوخی) ،

زیبایی - (بافندگی) ،

قافیه - (شوک) ،

معبد - (آب میوه) ،

من بخیه زده ام - (دوخته شده) ،

شماره 1 تفاوت Sounds S-SH در حروف الفبا

SHA - SAOSH - ASSA - SHA - SASTA - STA - STA

CA - SHAOS - OSHSO - SHO - SOSTO - SHTO - STO

SHO - سس - USHSU - SHU - SUSTU - قطعه - قطعه

SO-SHOIS - ISHSY - SHI - SISTY - STY - STY

SHU - SUES - ESHSE - SHE - SEASA - ASHA - ASA

SU - SUYUSH - YUSSHA - SA - SHAOSO - OSHO - OSO

SHI - SY YAS - YASHSHO - SO - SHOWSU - WUSHU - USU

شماره 2 تفاوت اصوات از - SH در کلمات

ساشا ، خشک ، خشک کردن ، عجله ، مسخره کردن ، خوابیدن ، چمن زنی ، شنیدن ، قافیه ، پسر ، خورشید ، بلبل ، خشک ، شیشه ای ، خنده دار ، عجولانه ، با موفقیت ، تمسخر ، پوزخند ، معطر ، کرکی ، مطیع ، ساکت ، شانس ، خش خش ، شش ، موکب ، شش ، بزرگراه ، چوپان ، جاده ، خندیدن ، شایعه ، حمله ، سفر.

# 3 تفاوت صداهای S - W در پیشنهادات

پسر چوپان خوش خلق. بچه مطیع گربه کرکی. قافیه های خنده دار. سفر خطرناک. قایق نجات پالتوی سرباز. کلاه کرکی. کلاه ایمنی استیل. خواب های ضخیم یک شوخی خنده دار کلاس پر سر و صدا شکلات شیرین برف کرکی سگ بزرگ چمنزار کاشته شده بزرگراه پر سر و صدا. برج بلند. امواج شور. شامپو فوم دار. شال آبی کلاه روباه. زنبق معطر دره. نی ها خش خش می کنند. جنگل های پشتی لبه جنگل. گیلاس رسیده

شش بچه گربه گرسنه هستند. آنها یک کت خز برای شورا دوختند. اگر عجله کنید مردم را می خنداند. خرس چوب پا در میان جنگل قدم می زند ، مخروط ها را جمع می کند ، آهنگی را می خواند. در اوایل صبح ، خروس صدای واضحی داد. ساشا داره خشک کن میخوره. در حال حاضر آسمان در پاییز نفس می کشید ، کمتر خورشید می درخشید. زنده باد صابون معطر ، و یک حوله کرکی. گربه خاکستری شما روی پشت بام نشسته است. کلاه و جلوش را در لاک بریزید. سونیا یک کلاه کرکی دارد. پدر ساشا معدنچی است. یک زنبور عسل چاق بر روی بوته گل رز هیپ می کند. سرباز جاسوس را به مقر رساند. یک سبد گیلاس روی میز است. خروس روی یک تیر نشست. جنگل کاج بوی خوبی با رزین معطر می دهد. در سکوت ، هواپیمای بدون سرنشین هواپیما از دور شنیده می شود. لشا یک گربه ماهی بزرگ سبیل دار صید کرد. بچه ها با لذت به قافیه های خنده دار گوش می دهند. یک گربه کرکی روی پنجره نشسته است. ناتاشا فرنی را نمک زد. ساشا با موفقیت وارد کلاس ششم شد.

# 4 تفاوت صداها از SH در پیشنهاد

سونیا با زمزمه ای آرام قصه های افسانه ای را برای بچه ها تعریف کرد. نازنین ساشا عاشق شکلات است. کل کلاس ششم از شوخی شاد ماشا خندیدند. صدای خش خش برگ های گیاه آسپن در هر آب و هوایی شنیده می شود. استاد با قدم ، جغد را در کف صندوق عقب فرو برد. چوپان کلبه ای در حاشیه درختان گیاهان آسپن درست کرد. پیرزن در وان امواج نمکی دارد. در کلاس ما شش ساش و پنج میشا وجود دارد. گربه از ظرفی روی فرنی می زند. سگ را در ظرف یک سرباز قدیمی ریختند. ماشا ماسک خرس درست کرد. ساشا برای پسر کوچکش یک خرس گوش دوخت. ما کاسه های موش را برای میشکا شستیم. شش موش در کلبه خش خش می کنند. شش موش شش پنی به همراه داشتند. در سکون باتلاق ، نیها بی صدا خش خش می کنند. سونیا خواب دید کابوسانگار فیل در اتاق خواب می رقصید. شش قطب ساشا در حال خشک شدن است. شش قورباغه چند گوش دارد؟ شش بالش چند گوش دارد؟ این گربه شش بچه گربه ، موش شش موش و قورباغه شش قورباغه دارد. خرده ها خرد شده ، خشک شدن خشک شده و خورشت خورشت می شود. این سنجاق را رها کنید. شما باید بتوانید در اینجا سکوت کنید. شروع به نمک کرد - نیازی به شیطنت نیست. سفیر ما اشتباه کرد. ایرلندکا ما تافی شیرین دارد. موش روی سقف نمی نشیند. شش روز است که شوخی می کنیم. پاگ مگس پرواز می کند و پارگ پارس می کند. در کنار دریا یک سنگ وجود دارد ، مقیاس دستگاه. روی سر - یک کلاه ایمنی و در یک کاسه - فرنی. کودک نوک پستانک دارد و گاوآهن یک دو پایه دارد. اولی تیز ، اما قدرت کمی در او وجود دارد.

شماره 5 تفاوت اصوات از - متن SW

در پاییز در جنگل سکوت برقرار است. فقط می توانید بشنوید که چگونه باد در بالای درختان خش خش می کند و چگونه برگ های خشک خش خش می کنند و به زمین می افتند.

زیر درخت یک قوطی روغن وجود دارد. روغن روغن دارای نوارهایی روی درپوش لغزنده است. توسط سنجاب کرکی گزیده شد. اما ظاهراً کسی سنجاب را ترساند. بنابراین ، او قوطی های روغن را نگرفت.

در ماه آگوست ، سنجاب ها شاخه های گلدان ، بولتوس ، سفید را خشک می کنند. سهام را آماده کنید. در زمستان ، پروتئین یک قارچ خشک معطر پیدا می کند و آن را می خورد. و خوش خوراک و گرمتر و سرگرم کننده تر.

سگ PUSHOK.

ساشا سگی داشت ، فلف. ساشا راهی مدرسه شد. من سگ را در خانه رها کردم. کرک شیطان است. کرک دستمال سفره را از روی میز جدا کرد. یک فنجان ، یک قاشق ، یک چاقو به زمین افتاد.

گرگ و بوف.

ما جغد ، در همه چیز با تو یکسان هستیم: تو خاکستری ، و من خاکستری ، پنجه داری ، و من پنجه دارم ، تو درنده هستی ، و من درنده هستم. چرا مردم جور دیگری با ما ملاقات می کنند؟ آنها شما را می ستایند - آنها شما را ستایش می کنند ، من را لعن می کنند - آنها مرا لعن می کنند. هیچ حقیقتی در زمین وجود ندارد!

و تو ، گرگ ، چه می خوری؟

بله ، بره های چاق و بزها و گوساله ها بیشتر و بیشتر می شوند ...

الان می توانی بفهمی! و من همه موش های مضر هستم. بنابراین ، آنها با لباس ما را ملاقات نمی کنند. اما در تجارت حتی اگر من و شما شبیه هم هستیم ، اما به هیچ وجه یکسان نیستیم!

تعطیلات زمستانی.

یک تعطیلات بزرگ زمستانی در مدرسه بود - یک درخت کریسمس. کودکان مدت ها منتظر مانده اند سال نو، اما اکنون تعطیلات فرا رسیده است. در وسط سالن یک درخت کریسمس بزرگ و زیبا وجود داشت. اسباب بازی های مختلفی به آن آویزان بود: توپ های شکلاتی ، خرس ها ، اسب ها ، ترقه ها و بسیاری دیگر از اسباب بازی ها. کودکان در اطراف درخت رقصیدند و آواز خواندند:

سلام ، درخت کریسمس ما!

سلام بابانوئل!

پدربزرگ را به ما نشان دهید

چه در کیف است!

سپس بچه ها برای پیاده روی به بیرون رفتند. میشا دوید و گفت:

بچه ها ، بیایید گلوله های برفی بازی کنیم!

خوب ، ما خواهیم کرد ، - گفت ماشا.

بسیار خوب ، - گفت ناتاشا.

کودکان گلوله های برفی بازی می کردند ، این بسیار سرگرم کننده بود. میشا ، کاتیوشا و ماشا زنی برفی را کور کردند. سپس مادرم آمد و بچه ها را به خانه برد.

شماره 6 تفاوت اصوات متن S-SHV

ساشا و سیما شنبه به سینما رفتند. کودکان عاشق کارتون هستند. روز شنبه آنها یک فیلم خنده دار درباره گربه و موش تماشا کردند. چگونه یک موش گوش کوچک یک گربه کرکی بزرگ را شکست داد. چطور بچه می توانست چنین غولی را شکست دهد؟ بله ، فقط موش کوچک ، هر چند کوچک ، خنده دار ، اما هوشمند ، مهربان بود. و گربه غول پیکر احمق و شیطانی بود. او می خواست همه موش های دنیا را بخورد. و موش کوچک دوستان خود را نجات داد ، در مورد خودش فکر نمی کرد. بنابراین ، من برنده شدم.

موش مادر دوید ، موش کوچک رویای عجیبی دید ،

او شروع به تماس گربه به عنوان یک پرستار بچه کرد ، که او موش نیست ، بلکه یک فیل است ،

بیا پیش ما ، خاله گربه ، که او به آفریقا آمده است ،

کودک ما را تکان دهید. من به تخت فیل رفتم.

گربه شروع به آواز خواندن به موش کرد: من شروع به خوابیدن کردم و رویایی را در آنجا دیدم ،

میو ، میو ، خواب ، عزیزم ، که او موش است ، نه یک فیل ،

میو ، میو ، بگذارید بخوابیم ، و اینکه او در آفریقا نمی خوابد ،

میو ، میو ، روی تخت! و او دوباره در خانه است.

موش کوچک احمقانه "چه خواب عجیبی می بینم!" -

خواب آلود به او پاسخ می دهد: او فکر کرد که در خواب بیدار شده است

شما خیلی شیرین آواز می خوانید. "آیا من فیل هستم؟ یا موش؟ "

S - SH # 7 تفاوت صداها در مختلف

ماشینی بود که در خیابان قدم می زد ، پتوشکی کلافه شد ،

یک ماشین بدون بنزین بود ، اما جرات جنگیدن نداشت ،

یک ماشین بدون موتور بود ،

یک ماشین بدون راننده وجود داشت ، شما می توانید پرهای خود را از دست دهید.

او جایی رفت که نمی دانست ، اگر پرها را از دست بدهی -

یک ماشین بود ... ساعت کار. چیزی برای خروس وجود نخواهد داشت.

رویای ترسناک

سنجاب از شاخه ای به خانه شما - موش ، موش که نمی خوابید ،

داشتم یک مخروط کاج می کشیدم چه چیزی را با نی خرد می کنی؟

سنجاب یک دست انداخت ، - من می ترسم که بخوابم ، خواهر ،

مستقیم میشکا رو زدم. من خواب یک گربه سبیل را خواهم دید!

خرس ناله کرد ، ناله کرد -

توده ای روی بینی ام پرید.

اسم حیوان دست اموز هویج بزرگی را می کشیدند ، قورباغه یک جهنده بود

آنها کمی از هویج را گاز گرفتند ، چشم به تاج.

سپس من می خواستم یک لقمه دیگر بخورم ، از قورباغه پنهان شوم ،

پس ... چیزی برای کشیدن نبود. پشه ها و مگس ها.

S - SH # 8 تفاوت صدا در SKORONGOVORKI

مخروط روی کاج ، چکرز روی میز.

شش کلاهبردار در کلبه وجود دارد.

ساشا با کلاه خود دست انداخت.

مامان به روماشه سرم شیر خامه ای داد.

گربه خاکستری ما روی پشت بام نشسته بود و گربه خاکستری شما نیز بالاتر نشسته بود.

چهل موش راه افتاد ، چهل سکه حمل کرد ، دو موش ساده دو سکه حمل کردند.

من کت خز دوختم - دامن دوختم.

کلاه دوختم - کفش کتانی دوختم.

ساشا یک کلاه به سانکا دوخت.

صدای خش خش در نی ها شنیده می شود ، روی پنجره یک خرده ریز وجود دارد

این در گوش ها سر و صدا ایجاد می کند گربه ماهرانه پنجه خود را می گیرد.

در سکون شب توسط کلبه ، بادبان ما بر وجدان دوخته شده است ،

خش خش نی به سختی شنیده می شود و طوفان ما را ترسان نخواهد کرد.

ماشا نزد مادربزرگش آمد ، مادربزرگ برای او فرنی پخت.

بنشین مهمان خوش آمدید فرنی بلغور خنک می شود.

اما ماشا دستانش را تکان می دهد:

من فرنی شما را نمی خواهم!

سوالی دارید؟

اشتباه تایپی را گزارش دهید

متن ارسال شده به ویراستاران ما: