Оптик дисграфийн залруулга хийх хичээлүүдийн хураангуй. "V ба f үсэг ба дуу чимээ" сэдвээр дисграфийн залруулга хийх хичээлийн хураангуй Оптик дисграфийн залруулга хийх хичээлийн хураангуй

в) хэллэгээр;

г) өгүүлбэр, текстээр.

гийгүүлэгчийн ялгаа:

а) тусад нь

б) үгэнүүд болон үгэнүүдээр;

в) хэллэгээр;

г) өгүүлбэр, текстээр.

Энэ үе шатны ажил нь сургалтын бүх хугацаанд хийгддэг. Ажлын энэ үе шатанд 1-2 цомогт урд талын болон ганцаарчилсан хичээл хийхээр төлөвлөж байна.

4-р шат. Финал .

Зорилго, зорилтууд

Олж авсан ур чадвараа нэгтгэх.

Олж авсан мэдлэгээ бусад үйл ажиллагаанд шилжүүлэх.

Энэ үе шатны ажлыг сургалтын төгсгөлд гүйцэтгэдэг.

Багшийн тав тухыг хангах үүднээс хамгийн олон удаа холилдсон бүх үсгийг хүснэгтэд үзүүлэв.

Оптик дисграфийн залруулга хийх хичээлүүдийн хураангуй

Хичээл 1. Үсгийг ялгах о-а.

Даалгаврууд: хүүхдүүдэд үсгийг харьцуулахыг заах о-адизайнаар; эдгээр үсгийн үсгийн зөв бичгийн талаархи мэдлэгийг үе, үгээр нэгтгэх; o - үсгүүдийн ялгааг сурах гэхдээүе, үгээр; оптик-орон зайн дүрслэлийг хөгжүүлэх; хүүхдүүдийг пароним үгтэй танилцуулах; үгсийн санг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:үсэг өө-өө(Ширээн дээр); үсгийн хүснэгтүүд (самбар дээр); үгийн загвар; кроссворд; бие даасан ажилд зориулсан картууд - "Тэмдэглэл", цомог 2.

Хичээлийн явц

I . Оргмент

1. Хүснэгтийн танилцуулга.

Ярианы эмч: Үсгүүдийн хүснэгтийг (самбар дээр байрлуулсан) харж, ижил төстэй хэв маягтай үсгүүдийг ол. Тэдгээрийг хосоор нь бич.

2. Загварын хувьд ижил төстэй үсгүүдийн харьцуулалт.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг (ээлжээр) бичсэн хос үсгүүдийг нэрлэж, бие биетэйгээ харьцуулахыг урьж байна.

II . Хичээлийн үндсэн хэсэг

1 . Загварын хувьд ижил төстэй үсгүүдийн харьцуулалт (даалгавар 1. х. 3 *). Хоёр захидлын танилцуулгатухай- гэхдээ . Хичээлийн сэдвийг тэмдэглэж байна. Эгч нарын захидлын тухай үлгэр сонсож байна. Ярианы эмч: Эгчийн захидлын түүхийг сонсоорой.

Төлөвлөгөө - дисграфийн залруулга хийх хичээлийн хураангуй

Боловсруулсан: Багш - MOU IRMO "Пивоваровская дунд сургууль"-ийн ярианы эмч Моисеева Ю.А.

Ангийн төрөл: дэд бүлэг

Дүгнэлт : Холимог хэлбэрийн дислекси ба дисграфийн улмаас унших, бичих эмгэг (аграмматик, хэлний анализ, синтезийн зөрчлийн үндсэн дээр, акустик-артикулятор).

Сэдэв: V ба F үсэг, дуу авиа

Үе шат: Үгийн болон үгийн ялгаа

Зорилго: 1. Үе, үг бичихдээ [B], [F] авиаг чих, дуудлагаар нь B, F үсгийг ялгаж сурах.

2. Фонемик үйл явцыг хөгжүүлэх: диктантаас үе бичих, үгнээс авиа гаргах үед ойлголт, дүн шинжилгээ хийх.

Сэтгэцийн үйл ажиллагааны элементүүдийг хөгжүүлэх: үгэнд дүн шинжилгээ хийх, үг хэллэгээс үг зохиохдоо дүн шинжилгээ хийх, синтез хийх.

3. Хичээлийн сонирхол, багаар ажиллах чадварыг нэмэгдүүлэх

Тоног төхөөрөмж: Бөмбөг, дуу авианы шинж чанарыг тодорхойлох зураг, утас, үгтэй зураг, үгийн дүн шинжилгээ хийх өнгөт карт, үетэй карт, бүлгийн үйл ажиллагаанд зориулсан дэвтэр

Хичээлийн явц.

    Org. мөч

Сайн уу залуусаа! Ажлаа эхэлцгээе!

II . Гол хэсэг.

    бөмбөг тоглоом

Одоо бөмбөг тоглож, өвлийн саруудын нэрийг санацгаая.

Өвлийн эхний сар, өвлийн гурав дахь сар, өвлийн хоёр дахь сар (хүүхдүүд ээлжлэн бөмбөг шидэж, сарыг таамаглаж байна )

Өвлийн аль сарын нэрээр эх, дунд хос гийгүүлэгч байдаг гэж хэн хэлэх вэ?

Энэ нь зөв, хоёрдугаар сард! Эдгээр дуу чимээ юу вэ?

Тиймээс өнөөдөр бид [B] ба [F] дууг ялгаж сурах болно.

2. Үе мөчний давталт ба дууны онцлог

Эдгээр дуу чимээг харьцуулж үзье.

[B] дууг дуудцгаая. Бидний уруул, шүд ямар байрлалд байдаг вэ?

Хэл нь юу болдог вэ?

[F] дууг дуудцгаая. Бидний уруул, шүд ямар байрлалд байдаг вэ?

Хэл нь юу болдог вэ?

Агаарын тийрэлтэт онгоц саадтай тулгарсан уу? Энэ ямар дуу чимээ вэ?

Тэгэхээр эдгээр дуу чимээ юу вэ?

Ялгаа нь юу вэ?

3. Үсгийн элементүүдийг давтах, утаснаас загварчлах

В үсгийн элементүүд юу вэ?

F үсэг ямар элементүүдээс бүрддэг вэ?

Эдгээр үсэг нь юугаараа төстэй вэ?

Ялгаа нь юу вэ?

Одоо эдгээр үсгийг утсаар хий.

Сайн хийлээ!

4. Диктантаас үгийн бичлэг хийх

Одоо дэвтэрээ нээгээд дугаараа бичээрэй!

Одоо би танд үг хэлэх болно, та тэдгээрийг таслалаар тусгаарласан мөрөнд бичээрэй.

Анхааралтай сонсоорой: wa, fo, uv, yf, WTO, fru, wak, background.

В-ийн доогуур нэг мөр, F-ийн доогуур хоёр зураас зурна.

LOGOMINUTE

III .Төгсгөлийн хэсэг

    Үгэнд дүн шинжилгээ хийх, бичлэг хийх

Одоо эхний зургийг хар, энд юу харагдаж байна вэ? (шар шувуу )

Эхний дуу нь юу вэ? Эгшиг үү, гийгүүлэгч үү? Хатуу эсвэл зөөлөн үү? Зөөлөн дуу ямар өнгөтэй вэ? ( )

Дараагийн үг? (Чоно )

Энэ үгэнд хэдэн авиа байгаа вэ?

Хэн самбар дээр гарч ирээд энэ үгийн схемийг зурах вэ?

цаашлаад үгэнд байгаа авиаг ижил төстэй байдлаар задлан шинжилдэг; схем зурсан байна )

Гурав дахь зураг дээр юу байна вэ? (утгуур )

Энэ үгэнд хэдэн авиа байгаа вэ?

Хэн самбар дээр гарч ирээд энэ үгийн схемийг зурах вэ?

Эхний дуу нь юу вэ? Эгшиг үү, гийгүүлэгч үү? Хатуу эсвэл зөөлөн үү? Бид ямар өнгийг төлөөлдөг вэ хатуу дуу? (цаашлаад үгэнд байгаа авиаг ижил төстэй байдлаар задлан шинжилдэг; схем зурсан байна )

Энэ үгийг дэвтэртээ бичээрэй. Б үсгийн доогуур зур. Энэ нь хаана байрладаг вэ?

Сүүлийн зурган дээр юу байна? (буйдан )

Энэ үгэнд хэдэн авиа байгаа вэ?

Хэн самбар дээр гарч ирээд энэ үгийн схемийг зурах вэ?

Эхний дуу нь юу вэ? Эгшиг үү, гийгүүлэгч үү? Хатуу эсвэл зөөлөн үү? Хатуу дуу ямар өнгөтэй вэ? (цаашлаад үгэнд байгаа авиаг ижил төстэй байдлаар задлан шинжилдэг; схем зурсан байна )

Энэ үгийг дэвтэртээ бичээрэй. F үсгийн доогуур зур. Энэ нь хаана байрладаг вэ?

Сайн хийлээ!

2 . Үгнээс үг зохиож бичиж тэмдэглэнэ

Самбарыг хараарай, үеүүд байна, та эдгээр үеүүдээс үг хийх хэрэгтэй. (үеийг санамсаргүй байдлаар өгдөг )

Эхний үг юу байсан бэ? (шар шувуу )

Хэн самбар дээр гарч ирээд энэ үгийг бичих вэ?

Зөв! (хавсаргасан зураг )

Энэ үгийг дэвтэрт бичиж, Б үсгийн доогуур зур. Энэ үсэг үгийн хаана байрлаж байна вэ?

Дараагийн үг юу вэ? (утгуур )

Зөв! (хавсаргасан зураг )

Энэ үгийг дэвтэрт бичиж, авианы доогуур зур B. Энэ авиа үгийн хаана байрлаж байна вэ?

Та өөр ямар үг олсон бэ? (гар чийдэн )

Хэн самбар дээр гарч ирээд энэ үгийг бичих вэ?

Зөв! (хавсаргасан зураг )

Тэгээд сүүлчийн үг юу вэ? (ороолт )

Хэн самбар дээр гарч ирээд энэ үгийг бичих вэ?

Зөв! (хавсаргасан зураг )

Энэ үгийг дэвтэрт бичээд F авианы доогуур зур.Энэ авиа үгийн хаана байрлаж байна вэ?

IV . Үр дүн

Тэгвэл өнөөдөр бид ямар дуу авиаг ялгаж сурсан бэ?

Эдгээр дуу чимээ юугаараа төстэй вэ?

Ялгаа нь юу вэ?

Сайн хийлээ! Та бүгд өнөөдөр маш сайн ажилласан!

Хичээл дууслаа, та амарч болно!

Уран зохиол:

    Мазанова E. V. Аграмматик дисграфийн залруулга. Хэл ярианы эмчийн хичээлүүдийн хураангуй / E.V. Мазанова. - 2-р хэвлэл, Илч. - М .: GNOM хэвлэлийн газар, 2012. - 128 х.

    Мазанова Е.В. Хэлний анализ, синтезийг зөрчсөний үндсэн дээр дисграфийн залруулга. Хэл ярианы эмчийн хичээлүүдийн хураангуй / E.V. Мазанова. - 2-р хэвлэл, Илч. - М .: GNOM хэвлэлийн газар, 2012. - 128 х.

    Мазанова E. V. Акустик дисграфийн залруулга. Хэл ярианы эмч нарт зориулсан хичээлүүдийн хураангуй / E.V. Мазанова. - 2-р хэвлэл, Илч. - М.: GNOM хэвлэлийн газар, 2013. -184 х.

    Диск - гийгүүлэгч ба эгшиг - төстэй боловч ялгаатай . Даалгаврууд. Дасгал. Тоглоомууд.Волгоград: "Багш" хэвлэлийн газар, 2014 (Цуврал "Ярианы эмчилгээний үйлчилгээ. GEF")

Боловсрол, шинжлэх ухаан, залуучуудын бодлогын яам

Транс-Байгаль нуурын нутаг дэвсгэр

Хүүхдэд зориулсан GOU - өнчин, хүүхдүүдэд,

эцэг эхийн асрамжгүй үлдсэн

"Борзинскийн тусгай (засах) дотуур байр

өнчин болон эцэг эхийн асрамжгүй үлдсэн хүүхдүүдэд зориулсан;

-аас хөгжлийн бэрхшээлтэй VIII хэлбэрийн эрүүл мэнд"

Оптик дисграфийн залруулга хийх хичээлийн хураангуй

VIII төрлийн тусгай (засах) сургуулийн 2-р ангид.

о-а.

ярианы эмчилгээний багш

Хамгийн өндөр мэргэшлийн ангилал

Адамова Юлия Петровна

2012

VIII төрлийн тусгай (засах) сургуулийн 2-р ангид оптик дисграфийн залруулга хийх хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: Оптикийн хувьд ижил төстэй үсгүүдийг ялгахо-а.

Зорилго: хүүхдүүдэд оптикийн хувьд ижил төстэй гараар бичсэн үсгийг ялгаж сургахо ба а.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  1. Үсгийн зөв бичгийн дүрмийг боловсронгуй болгохөө мөн а ижил төстэй байдал, ялгааг тодорхойлох;
  2. [O] ба [A] авианы хэллэгийг тодруулж, авиа ба үсгийн хоорондын холбоог засах;
  3. Сурагчдыг үсэг танихад сургаөө мөн а тусгаарлагдсан бичгээр, үе, үгээр;
  4. Унших чадварыг сайжруулах;
  5. Үгийн эхэнд байгаа эгшгийг ялгаж сур.

Залруулах:

  1. Хөгжүүлэх логик сэтгэлгээхүүхдүүд;
  2. Харааны ойлголт, цаасан дээр жолоодох чадварыг хөгжүүлэх;
  3. Хөдөлгөөнтэй яриаг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх;
  4. Массаж ашиглан хурууны моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  1. Оюутнуудад ангид идэвхтэй ажиллах чадварыг бий болгох;
  2. Зорилгодоо хүрэх чадварыг хөгжүүл.

Тоног төхөөрөмж: зураг - тэмдэгтээс үсэгөө мөн а ; том үсэгнүүдөө мөн а (том ба жижиг үсэг); бие даасан толь; дуу авианы шинж чанартай картууд - "эгшиг"; картууд - "өргөн нээлттэй ам" дууны тэмдэг - тойрог, "зууван"; О ба А үсгийн стенил, өнгөт үзэгний багц; улаан харандаа; аквариумын зохион байгуулалт, үетэй загас; үг бичсэн алимтай алимны модны загварууд.

  1. Зохион байгуулах цаг.

Нэг, хоёр - толгойн дээгүүр,

Гурав, дөрвөн мөр илүү өргөн

Тав, зургаа - бүгд сууж,

Долоо, найм - анхаарлаа хандуулна уу!

  1. Хичээлийн сэдвийн мессеж.

Ярианы эмч: Та оньсого таамаглаж байхдаа хичээлийн сэдвийг тодорхойлж болно.

Гучин гурван уугуул эгч -

бичсэн гоо үзэсгэлэн,

Нэг хуудсан дээр амьдар

Мөн тэд хаа сайгүй алдартай.

(захидал).

Ярианы эмч: "Тийм ээ, эдгээр нь үсэг юм. Өнөөдөр бид үсгүүдийг ялгаж сурах болно. Бид ямар үсгийг ялгах вэ, та шүлгийг анхааралтай сонсож, зургуудыг харвал олж мэдэх болно.

Энэ үсэг ямар ч өнцөггүй,

Тийм ч учраас тэр дугуй хэлбэртэй байдаг

Одоогоор тэр бөөрөнхий байна

Би эргэлдэж чадна.

Хүүхдүүд бид О үсгийн тухай ярьж байна гэж хариулдаг.

Хэл ярианы эмч нь О үсэгтэй зургийг харуулж байна.

Хэл ярианы эмч нь О үсэг бүхий зургийг эргүүлж, эсрэг талд нь үсэг нь дугуй болж хувирдаг.

Дараа нь ярианы эмч шүлгийг уншина:

дугуйг хар

Мөн та О үсгийг харах болно.

Ярианы эмч үсэг бүхий зургийг харуулж байнагэхдээ , хусууртай охин болон хувирав.

Энэ ямар охин бэ

Алена охин.

Тэр охин сүлжихтэй

Ногоон туузтай.

Хүүхдүүд захидал гэж хариулдаггэхдээ .

Яриа эмч: Тэгэхээр бид өнөөдөр хичээл дээр ямар үсгийг ялгах вэ?

Хүүхдүүд: Өнөөдөр хичээл дээр бид үсгүүдийг ялгах болноо ба а.

Хэл ярианы эмч самбар дээр зураг өлгөдөг - тэмдэг.

O үсэг нь дугуй юм. А үсэг нь хусууртай охин юм.

  1. Үсгийн зөв бичгийн дүрмийг тодруулахо ба а.

Самбар дээр гараар бичсэн захидалөө мөн а мөн зургийн тэмдэг дор байрлуулсан.

Ярианы эмч: "Эдгээр үсгийг анхааралтай ажигла. Тэд хэр төстэй вэ? Мөн тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд: Үсгүүд нь зууван хэлбэртэй гэдгээрээ төстэй. Мөн тэд захидалдаа ялгаатайгэхдээ баруун талд нь дэгээ, үсэг байдагөө тэр биш.

4. [О] ба [А] авианы хэллэгийг тодруулах, үсэг, авианы хоорондын холбоог тогтоох.

Ярианы эмч: Залуус аа, бид О үсгээр ямар дууг тэмдэглэдэг вэ?

Сурагчид хариулдаг: [O] дуу.

  1. Бие даасан толины өмнө [O] дууны хэллэгийг тодруулах.

Сурагчид [O] дууг дуудаж, уруул нь зууван хэлбэртэй болохыг анхаарна уу. Самбар дээр [O] дууны илэрхийллийн диаграммыг өлгөв - зууван.

Фонетик дасгал.

Самбар дээр шүд муутай хүүгийн зураг гарч ирэхэд хүү "Өө - Өө - Өө" гэж ёолно.

  1. Дууны хэллэгийг тодруулах [A].

Оюутнууд толинд харж, [A] дууг дуудаж, дууг дуудахдаа уруул нь ангайж, ам нь тойрог шиг харагдаж байгааг анхаарна уу. Оюутнуудын анхаарлыг [A] дууны артикуляцийн схемд татдаг - том тойрог.

Фонетик дасгал.

Самбар дээр хүүхэлдэй савлаж буй охины зураг харагдана. Бүгд хүүхэлдэйг найрал дуугаар "чулуулдаг": "a - a - a - a - a - a - a".

Ярианы эмч: Залуус аа, [O] ба [A] дууг дуудахдаа ам нь нээлттэй, амнаас нь агаарын урсгал гарч, замд нь саад тотгор учруулахгүй, бид эдгээр дууг дуу хоолойгоор хэлдэг. Эдгээр дуу чимээг бид юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Эгшиг.

Самбар дээр үсэг бүрийн хажууд "эгшиг" тэмдэг наасан байна.

Яриа эмч: Бид эгшиг авиаг ямар өнгөөр ​​ялгадаг вэ? (улаан).

Үсэг бүрийн дэргэд самбарт улаан дугуй хавсаргасан байна.

  1. Цаасан хуудсан дээр жолоодох чадварыг сайжруулах.

Оюутнуудад дөрвөн цонхтой байшин санал болгож байна - хоёр нь нэгдүгээр давхарт, хоёр нь хоёрдугаарт. Хайрцаг бүрт амьтны зураг багтсан байна.

Хэл ярианы эмч ээлжлэн цонхоо онгойлгож, оюутнууд баатрын амьдардаг байрны хаягийг нэрлэнэ: баруун дээд байр, зүүн доод талд гэх мэт.

  1. Тусгаарлагдсан үсгүүдийг ялгахо ба а.

Стенилтэй ажиллах.

  1. Үсгийн стенилгэхдээ.

Ярианы эмч: Залуус аа, өнөөдөр бид стенилтэй ажиллах болно. Стенилийг нарийвчлан авч үзье.

Та баруун дээд буланд юу харж байна вэ? (тойрог).

Зөв. Тойрог. Энэ тойрог нь бид А авиаг дуудахдаа амаа ангайж, дугуй хэлбэртэй болдгийг харуулдаг.

Сагснаасаа дугуй хэлбэртэй stencil олж, үндсэн стенил дээр хавсаргана.

Бидэнд [A] дууг дуудах схем бий.

Странилын зүүн дээд буланд юу байгааг хараад хэлж өгөөч. (а үсэг).

Зөв. Энэ бол хэвлэсэн А үсэг юм - том ба жижиг. Улаан харандаагаар үсгүүдийг тоймло.

Том болон жижиг А үсгүүдийн стенкүүдийг сагсанд хийж, үндсэн стенил дээр хавсаргаж, алга болсон нарийн ширийн зүйлийг дугуйл.

Одоо stencils-ийг гаргаж аваад, үүссэн үсгүүд дээр бид дараагийн чиглэлд ангаахай хийнэ. (Ярианы эмч ангаахайн чиглэлийг харуулдаг, хүүхдүүд үүнийг улаан харандаа эсвэл үзэг ашиглан хийдэг).

Залуус аа, та stencil дунд жижиг цонхнуудыг харж байна. Эдгээр нүдэнд жижиг том үсгээр бичнэ үү a. (Сануулж байна: захидалгэхдээ баруун талдаа зууван ба дэгээгээс бүрдэнэ).

Цонхнууд нь долгионоор бидний stencil дээр байрладаг. Дууг ээлжлэн дуулцгаая. Тиймээс: долгион доошоо - дуу чимээ нам гүм, дээш давалгаа чанга сонсогддог. (Ярианы эмч дуулж, дараа нь хүүхэд тус бүр, дараа нь найрал дуугаар, хуруугаа тусламжийн долгионы дагуу зурдаг).

Залуус аа, оньсого сонсоорой.

Тэр улаан бөмбөг шиг харагдаж байна,

Зөвхөн энд давхих гэж яардаггүй,

Бүтэн жилийн турш санаа зоволтгүй

Дулаан уур амьсгалтай газар ургадаг.

Энэ исгэлэн чихэрлэг цитрус!

Хариулах гэж яараарай!

Энэ нь ашигтай витамин агуулдаг -

Жимсийг ... гэж нэрлэдэг.

Энэ нь зөв, жүрж. Тавиурнаасаа улбар шар өнгийн загвар олоод стенил дээр хавсаргана уу.

"Улбар шар" гэдэг үгийг анхааралтай сонс, энэ үгийн эхний дуу нь юу вэ? ([A] дуу чимээ).

Зүүн доод буланд та улбар шар гэдэг үгийн диаграммыг харж, гурван цонхтой. Тэд үгийн эхлэл, дунд, төгсгөлийг заадаг. "Улбар шар" гэдэг үгийн [А] авиа хамгийн түрүүнд гардаг тул эхний хайрцагт улаан үзгээр үсгийг бичнэ үүгэхдээ. Бид зууван бичдэг, баруун талд нь дэгээ байна.

Хавтасны баруун доод буланд утастай хатгамал бүхий том, жижиг үсэг бүхий А үсэг харагдана. Том А үсэг дээр хуруугаа тавиад дэвтэр дээрээ бичиж байгаа мэт зур. Тэгээд одоо хуруугаа гүйлгэе жижиг үсэгнүүдд А.

Хатгамал үсгүүдийн яг дээгүүр хараарай. Энд бид том, жижиг үсгүүдийн stencils харж байна A. Тэдний тоймыг улаан харандаагаар зур. Одоо тавиур дээрээс эдгээр үсгийн хэв маягийг олж, тэдгээрийг stencil дээр хавсаргаж, алга болсон нарийн ширийн зүйлийг дугуйл.

Физкультминутка.

Ярианы эмч: Өнөөдөр бид ямар үсгийг ялгаж сурч байна вэ? (о-а).

А дуу байнга сонсогддог физик минутыг хийцгээе.

Өрөвтас дэлхий дээгүүр нисдэг

(гараа даллах)

Өрөвтас мөчрүүдийг цуглуулдаг

(хел тавих),

Өрөвтас мөчрүүдийг цуглуулж,

Түүнд тусал, хүүхдүүд.

Хэл ярианы эмч цагираг харуулж байна. Энэ юу вэ залуусаа? (цагираг). Цагираг гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ? ([O] дуу авиа). Цагираг ямар үсэг шиг харагддаг вэ? (O үсэг дээр). О үсгээр тоглоцгооё. Оюутнууд хос болж, бие биедээ цагираг эргэлдэхэд ярианы эмч шүлэг уншина:

Зам дагуу биш, харин эргэн тойронд

Энэ нь эргэлдэж, ёолов.

Өө хэхэ, өө хэхэ

Зам дээр биш, харин эргэн тойронд.

  1. О үсэг бүхий стенил.

Яриа эмч: Залуус аа, баруун дээд буланд ямар дүрс байна вэ? (зууван).

Зөв зууван. Энэ тэмдэг нь [O] авиаг дуудах үед уруул маань зууван хэлбэртэй болдог гэдгийг хэлдэг. Одоо тавиур дээрээ тохирох хэмжээтэй зууван загварыг олж, үндсэн стенил дээр хавсаргана уу. Үр дүн нь [O] дууг дуудах схем байв.

Хавтангийн зүүн дээд буланд хоёр зууван зүсэгдсэн байна. Тэднийг улаан үзэгээр тойруулан зур. Тавиуруудаас тохирох хэмжээтэй зууван хэлбэрийг олж, тэдгээрийг үндсэн зурган дээр оруулаад дахин нэг зууван зур. Хавтангуудыг гаргаж ав. Бид ямар захидал авах вэ? (О үсэг).

Зөв шүү, залуус аа, бид О үсэг авлаа. Дараачийн чиглэлд ангаахайгаа хийцгээе. Хэл ярианы эмч дээж үзүүлж, хүүхдүүд гүйцэтгэдэг.

Залуус аа, оньсого тааварлаарай:

Далавчгүй нисдэг

Хөлгүйгээр гүйж байна

Дарвуулгүйгээр дарвуулт завь.

Энэ юу вэ? (Үүл). Зөв. Тавиур дотроос үүлний загварыг хайж олоод stencil дээр хавсаргана уу.

"Үүл" гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ? (О дуу авиа).

Үүлний доор бид "үүл" гэсэн үгийн диаграммтай бөгөөд бид [O] дууг эхний байранд байгааг харуулах болно, хайрцагт O үсгийг оруулна уу.

О үсэг нь хэвлэмэл болон том үсгээр бараг адилхан бичигдсэн байдаг, зөвхөн дэвтэрт бид үүнийг хазайлган бичдэг.

* Тусгаарлагдсан үсэг бичих.

Зүүн доод буланд "Labyrinth" байдаг. "Төөрдөг байшин" гэж юу вэ? (Эдгээр нь төөрөгдүүлсэн хөдөлгөөнүүд). Одоо бид эргэлзэхгүй байхыг хичээж, миний бичвэрийн дор байгаа нүднүүдэд үсгүүдийг зөв оруулах болно. Хэл ярианы эмч оюутнуудад тусгаарлагдсан О, А үсгийг зааж өгдөг бөгөөд хүүхдүүд дундуур нь хүрэх хүртэл цонх руу оруулдаг. Дараа нь тэд "төөрдөг байшин" -ыг урагш болон урвуу чиглэлд найрал дуугаар уншдаг.

  1. Хурууны массаж.

Оюутнуудад далдуу модыг санал болгодог бөгөөд тэдгээрийн хуруунд түрхэгч наасан байна. Оюутнууд хуруугаараа түрхэгчийг дарж, массаж хийдэг.

  1. Үе дэх О, А үсгийг ялгах.

Аквариум тоглоом.

"Аквариум"-д загаснууд байдаг бөгөөд дээр нь О, А үсэгтэй үеийг бичсэн байдаг.Залуус ээлжлэн аквариумаас соронзон саваагаар загас барьж, үеийг уншиж, загасыг О үсэгтэй хувин руу шидэж, А.

  1. Үгэнд O ба А үсгийг ялгах.
  1. Тоглоом "Алимны мод".

Тоног төхөөрөмж: даавуугаар оёж, дэгээгээр тоноглогдсон хоёр алимны мод; О, А үсэг бүхий үгсийг бичсэн картоноор хийсэн алим, нүдээр тоноглогдсон.

Хэл ярианы эмч оюутнуудыг нэг нэгээр нь нэг алим авч, дээр нь бичсэн үгийг уншиж, зүүн алимны мод дээр О үсэг, баруун талд нь А үсэгтэй үгсийг байрлуулахыг урьж байна. үг дэх үсгүүдийн газар.

Үг: 1) А үсэгтэй: цэцэрлэгт хүрээлэн, харандаа хайрцаг, дусал, цасан шуурга, малгай, сав, шанцайны ургамал, олс, хоолой.

  1. O үсэгтэй: ширээ, муур, намаг, сугалааны босго.
  1. Хичээлийг дүгнэж байна.

Өнөөдөр бид ямар үсгийг ялгаж сурсан бэ?

O болон A хоёрын ялгаа юу вэ?

О үсгээр бид ямар дууг тэмдэглэдэг вэ?

Бид ямар дууг А үсгээр тэмдэглэдэг вэ?

Эдгээр дуу чимээг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Яриа эмч: Дараагийн хичээлээр бид үг, өгүүлбэр, текстийн О, А үсгийг үргэлжлүүлэн ялгах болно. Яарах хэрэггүй, бүх даалгавраа сайтар бодож, зөв ​​хийцгээе, тэгвэл бидний захидал бичиг үсэгтэй, дэвтэр дээрх оноо сайн байх болно.

Бүх үсгүүдэд зориулж стенил хийж болно. Ярианы эмчилгээний хичээлд үсгийн стенил ашиглах нь янз бүрийн ур чадвар, үйл явцыг хөгжүүлэх боломжийг олгодог.

  1. Хүүхэд үсгийн зураас, үе мөчний схемийг дугуйлж, ингэснээр түүний график дүрсийг санаж, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлдэг. Үе мөч - графем - кинемагийн холболт тогтмол байна. Дугуйлсан үсгийг өгөгдсөн чиглэлд сүүдэрлэж эсвэл өнгөөр ​​будаж болно.
  1. Хүүхэд зөвхөн stencil-тэй ажиллахаас гадна stencil-д оруулах зориулалттай үсгийн загвартай ажиллах боломжтой. Оюутнууд захидлыг гараараа судалдаг бөгөөд энэ нь харааны ойлголтыг зөрчиж түүний график дүрсийг санах боломжийг олгодог. Үсгийг хайчлахтай нүдээр харьцах чадвар хөгждөг.
  1. Хавтас бүр нь янз бүрийн жижиг оруулгатай байдаг - мозайк үсэг, соронзон цагаан толгойн үсэг, геометрийн дүрс. Хөдөлгөөний бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн хувьд ийм материалтай ажиллах нь тодорхой бэрхшээлтэй тулгардаг. Стенилтэй системтэй ажилласнаар энэ ур чадвар аажмаар хөгждөг. Нэгдүгээр ангийн сурагчидтай геометрийн дүрсээр ажилладаг: залуус ярианы эмчийн зааврын дагуу баруун дээд, зүүн доод булан гэх мэт хэлбэрийг олж тогтоодог. Та хүүхдийг хэлбэр, өнгө, сүүдэр, ооны зүслэгийг дугуйлахыг урьж болно хүссэн хэлбэр. Энэ техник нь хүүхдэд ер бусын бөгөөд онцгой сонирхол татдаг.
  1. Хавтангийн материал дээр үндэслэн энгийн фонемик шинжилгээний үйл явцыг боловсруулах боломжтой. Хавтас бүр нь зургийн хайчилбартай бөгөөд нэр нь судалж буй үсгийн дуугаар эхэлдэг.

Дуу болон үсгийн хоорондын холбоо тогтсон.

  1. Stencils материал дээр та унших чадварыг амжилттай хөгжүүлж чадна. Эхний үе шатанд унших үйл явц нь хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдэд ихээхэн бэрхшээл учруулдаг. Stencil нь сургалтын үйл явцыг хялбар, сэтгэл татам болгох боломжийг олгодог. Хүүхэд цонхнууд руу янз бүрийн үсгийг оруулаад шууд болон арын үеийг уншдаг. Нэг үсгийг нөгөө үсэгтэй холбосон сүлжих замаар хийсэн зам нь хүүхдэд дуу авиаг үе болгон хэрхэн жигд нэгтгэж сурах боломжийг олгодог.

Дуу авиаг үе болгон жигд нэгтгэх үед та тусламжийн замыг зурсан хэлбэрээр сольж болно.

  1. Хавтаснууд нь хатгамал үсэгтэй. Хүүхэд хуруугаараа хатгамал дээр гүйж, захидлын график дүрсийг санаж байна.

Stencils нь хулдаас, зузаан картоноос (эд ангиудыг хайчилж авсны дараа будгаар будаж болно) хийж болох бөгөөд энэ нь бат бөх чанар, эрүүл ахуйг хангадаг.

Стенилтэй ажиллах дээрх хэлбэрүүд нь үлгэр жишээ юм, ярианы эмч бүр өөрийн үзэмжээр стенил ашиглаж, түүнтэй ажиллах бүх шинэ аргыг боловсруулж болно.

Уран зохиол:

1. Ефименкова Л.Н. Бага ангийн сурагчдын аман болон бичгийн яриаг засах. - М.: ВЛАДОС, 2001 он.

2. Лалаева Р.И. Залруулах ангиудад логопедийн ажил. - М.: ВЛАДОС, 1998 он.

3. Мазанова Е.В. Оптик дисграфийн залруулга. - М .: "Gnome ба D" хэвлэлийн газар, 2008 он.


Оптик дисграфийг засах тоглоом, дасгалууд

бага сургуулийн сурагчдад.

Үйл ажиллагааны маягт: семинар.

Зорилтот : Оптик дисграфийн эмгэгээс урьдчилан сэргийлэх, засах мэдлэгийг багш нарт эзэмшүүлэх.

Гишүүд: бага сургуулийн багш, хэл ярианы эмгэг судлаач.

Урьдчилсан ажил:

Тараах материал бэлтгэх:

plasticine, мозайк, хайч, өнгөт харандаа, гажигтай үсэг w / w , толин тусгал, текст, ухуулах хуудас, зураг, оптик дисграфитай холилдсон үсгүүдийн хүснэгт, зөв ​​бичгийн дүрмийн хувьд ижил төстэй үсгүүдийн хүснэгт.

Үйл явдлын явц:

Танилцуулга. Оптик дисграфийн үндэс нь харааны-орон зайн дүрслэл, харааны анализ, синтез хангалтгүй үүсэх явдал юм. Гараар бичсэн үсэг нь тодорхой элементүүдийн янз бүрийн хослол юм. I. N. Садовникова оптик болон кинетикийн хувьд ижил төстэй үсгүүдийг онцлон тэмдэглэв. (хүснэгт)

Хэрэв хүүхэд үсгүүдийн хоорондох нарийн ялгааг олж харахгүй бол энэ нь үсгүүдийн тоймыг эзэмшихэд хүндрэл учруулж, тэдгээрийг бичгээр буруу дүрслэхэд хүргэнэ. Энэ төрлийн дисграфийн эмгэгийг засах ажил нь дуу авиа ба үсгийн хоорондын холбоог бэхжүүлэх, харааны ойлголт, дүн шинжилгээ, синтез, орон зайн дүрслэлийг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг. Объектуудын өнгө, хэлбэр, хэмжээг ялгахын тулд дасгал, тоглоом хийдэг."Туузыг хамгийн уртаас нь богино хүртэл наах", "Объектуудын өнгийг нэрлэх", "Зураг дээр хэдэн гурвалжин байгааг тоолох", "Загалсан зургийг нэрлэх", "Давхарсан зургийг таних", "Юу" 2 зургийн ялгаа юу?",түүнчлэн орон зайн дүрслэлийг хөгжүүлэх тоглоомууд:"Хэн охины баруун талд, туулайн зүүн талд зогсож байнагэх мэт", " Хэрэмний дээр, хөхний дор хэн амьдардаг вэ"гэх мэт.

Цуглуулга нь гар бичмэлийн хамгийн их холилдсон үсгийг ялгах дасгалуудыг агуулдаг.o - a, i - y, p - t, x - f, b - d, l - m, i - w.Даалгавруудыг бүх шаардлагыг харгалзан бүтээдэг засч залруулах боловсрол. Дасгалыг бүлэг болон аль алинд нь сонгон (зөрчилөөс хамаарч) ашиглаж болно бие даасан ажилоптик дисграфи, дислекси өвчтэй хүүхдүүдтэй. Системчилсэн, зорилготой засч залруулах ажил- эерэг үр дүнд хүрэх амжилтын түлхүүр.

Гол хэсэг

Дуу, үсгийг ялгах ойролцоо даалгаврууд (жишээлбэл, n ба t).

Багш нар 3 бүлэгт хуваагдсан даалгавруудыг гүйцэтгэдэг.

1. Үсгийн дүрсийг засах:

Үсгүүд ямар элементүүдээс бүрдэх, ямар харагдахыг анхаарч үзээрэй. N - t үсгийг ялгах ажлыг эхлүүлэхийн тулд хүүхдүүдийн анхаарлыг n үсэг (2 элемент), t үсэг (3 элемент) бүрдүүлдэг элементүүдийн тоонд хандуулж, энэ ялгаанд үргэлжлүүлэн найдаж байх шаардлагатай. . Та "Яараарай" үлгэрийг санал болгож болно.

Эрт урьд цагт т үсэг байжээ.Тэр гурван хөлтэй болохоор их хурдан гүйдэг байсан. Бүгд түүнийг Торопыжка гэж дууддаг. Тэр гүйж гүйж, t үсэг гүйж, нэг хөлөө хугалсан. Тэрээр дүрмийн хатан хаан руу доголон: "Би яах ёстой вэ, миний нэг хөл хугарсан" гэж тэр гомдоллов. Одоо юу ч хийж чадахгүй, чи гурван хөлтэй байсан, чамайг t үсэг гэж нэрлэдэг байсан, одоо танд зөвхөн хос хөл үлдсэн бөгөөд чамайг p үсэг гэж нэрлэх болно "гэж Хатан хаан Грамматик хариулав. Тэгэхээр t үсэг нь p үсэг болж хувирав."p" ба "t" үсгүүдийг харьцуулж үзээрэй, тэдгээр нь ямар элементүүдээс бүрдэх вэ?

  • Утаснаас үсэг бүтээх.
  • Тэдгээрийг мозайк, үр тарианаас нь тавь.
  • Тэдгээрийг хэсэг хэсгээр нь тавь.
  • Цаасан дээрээс үсэг хайчилж ав.
  • Үсэг зурах.
  • Тэдгээрийг ижил төстэй үсгүүдийн дунд сур (хүснэгт).

Хэл ярианы эмчийн нэрлэсэн савхны тоог бич.

Жишээ: 2,3,3,2,3…

Бичих: // /// /// // ///

B) саваа дээр харгалзах үсгүүдийг бич.

Жишээ: p, t, t, p, t ....

Тоглоом "Шифрлэлт" (үеийг тайлах: тоонуудын оронд p эсвэл t үсгийг бичнэ үү)

2a - 3a 3y - 2y - 3y u2 - u3 o3 - o2 - o3

2i – 3i 2e – 3e – 2e a3 – a2 3a – 2a – 3a

2ж - 3ж 3о - 3о - 2о o3 - o2 e2 - e3 - e2

Дууны хослолууд:

3u3 2e2 3u3 2o2 2u3 3a2

3i2 2o3 3e3 2e3 3i2 2i2

Үгсийг задлаарай:

2ар3а 2ло3ник 2о3о2 2ло3

2y3b 2ash3e3 3e2lo 2is3ole3

3ulu2 2ianis3 2laka3 3ro2inka

2e3la 3e2lohod 2ja3b 3u2ik

Өгүүлбэрүүдийг уншаад задлаарай:

//op///noy //os///avil for//la///ku on //al///o.

Куро//а///ка ба ///э///эрэв – дугуй//нь ////түүний.

//e///i s//rya///al //op///fel in //ar///y.

3-р сард An3o2 2os3avil 3oma3 шүүс.

Kons3an3in 3er2livoly 2roch3al утсаа тасал.

Биднийг s2e3b 2ro s3e2b гэж үү?

Эдгээр үгсээс өгүүлбэр зохио:

Аалз, нэхэх, вэб.

Катя, ор зас.

Толя, цахилгаан илгээ.

Pies, дээр, худал, таваг.

Навч, нисэх, салхи.

Петя, бич, хуудас.

"p" үсгийг 2, "t" үсгийг 3 тоогоор сольж үгсийг шифрлэнэ үү.

Далан, паспорт, зуух, боодол, тойрог, одоо, шаахай, хүлэмж, пальто, эмийн сан, сүх, шаахай, эргүүл, партизан, ялалт, хясаа, гариг, байцаа, пулемёт, тал нутаг, дээрэмчин, эргэлт, орон зай, ор, төөрөгдөл .

Үгсийг авиа болон үсгээр нь харьцуулах:

1) Тал хээр - шаталсан дуулах - будлиантай хөлс - дээд

Нохой - нуугдмал хүлэмж - товчлуурын нүх

2) дэглэм - бөөрний мэдрэмж - живсэн цэг - тэргэнцэр уусан - боодол

Хос - чингэлэг порт - бялуу болсон - гагнуурын унтсан - хайлж

Эдгээр үгсээр өгүүлбэр зохио.

Дууны хэмжигч ашиглан үгэнд "p" ба "t" үсгүүдийн байрлалыг тодорхойлох:

П Т Т

Жишээ нь: хөрөг

Үг: никель, сум, тэнэг, гишгэгч, эх оронч, хувь, майхан.

Оньсого тааж, оньсого бичих:

Би халаасандаа хэвтээд алхаж буй жижүүрийнхээ хажууд манаач,

Архирах, уйлах, бохир. Би эргэн тойрон цас хусаж байна

Өглөө би тэдэнд нулимс дуслуулж, залууст тусална

Хамрын тухай бүү мартаарай. Уул толгод, байшин барина.

Би хүн бүрийг цагтаа сэрээдэг, Нум, бөхийлгөж.

Гэхдээ би цаг барьдаггүй. Гэртээ ирэхдээ тэр сунадаг.

Торон нь өтгөн ялаа орхихгүй.

Алга болсон "p" ба "t" үсгийг бөглөнө үү.

…оло… гэхдээ хар… аа… аа… өө… эсвэл

…э…ээ…абурэ……олё…

ла……ба…ас…ила…лас…илин

Манай ... es Тимошка эс ... су ... лошкагаас.

Ш ... orm us ... ig ... завь нь ... ... оп ... -аас холгүй байна.

Эдгээр үгсээс хэллэг зохио:

хүнд Т хоосон Т

АЧКА АРА

Хуучин П бүжиг П

Strelkovy T хус П

IR ЦЭГ

Тансаг P жижиг Т

Marine P зуух Т

ОРТ ОПИЛ

Амттай ус P

Үг хувиргах.

Шинэ үг үүсгэхийн тулд "p" үсгийг нэмнэ үү:

LUG - PLOW LOV - ... POINTS - ... ROB

Шинэ үг үүсгэхийн тулд "t" үсгийг нэмнэ үү:

ГАЦ МОД - ТЭЭВЭР ХАСАХ - ГОЛООН ГИЧИЙ - СТУК БОР - ЗӨВЛӨГ

Шүлэг бичээд t үсгийн доогуур зур:

Халгайн дээр, хавтан дээр, ... улиас өг

Эмгэн хумсны чанасан цай. Пальто, гутал.

Аяга цай уухаар ​​ор, чи халаах хэрэгтэй

Халгайнаас хэн айдаггүй вэ. Нимгэн илжиг.

(В.Степанов) (И.Токмакова)

Хаалтаас утга учиртай үгсийг сонгон өгүүлбэрүүдийг бич.

Усан онгоц (боомт, бялуу) дээр ирдэг. Өвөө (болж, унтсан) буйдан дээр. Муухай дэгдээхэй (болов, унтлаа) сайхан хун. Витя сайхан (порт, бялуу) бэлэглэсэн.

График диктант:

Хатуу хана бол ой мод юм. Нарийхан далдуу моднууд хөлдөв. Өнгөлөг тоть нь мөчир дээр сууна. Цэцэрлэгт хүрээлэнд хөгшин улиас ургадаг. Тэнгэрт хар үүл хөвж байна. Талбай дээгүүр шувуудын сүрэг нисэв.

Сонсголын диктант:

Зөгий.

Өглөө дулаахан байлаа. Зөгий эрт сэрж, талбай руу нисэв. Цөцгийн цэцэг, бумба цэцэг, мартагдашгүй олон цэцэг байв. Анхилуун үнэртэй линден цэцэглэдэг. Линден модны ойролцоо олон зөгий нисдэг. Зөгий зуны турш ажилладаг. Бид зөгийөөс маш их зөгийн бал авдаг.

Дүгнэлт.

Хүүхэдтэй ажиллахдаа эдгээр дасгалуудыг ашигласнаар та оптик дисграфи үүсэхээс урьдчилан сэргийлэх, арилгах боломжтой.

Тусгал.


ШАТ 2. ГОЛ ХЭСЭГ.

Хэрэв үг нь тодорхойгүй бол

Хэрэв би яаж бичихээ мэдэхгүй бол

Өөр гарц байхгүй -

Би энэ номыг нээж байна.

Энд бүх зүйл тодорхой, бүх зүйл үнэн ...

Тэр ямар ном бэ? Энэ бол гайхамшиг!

Үгүй ээ, гайхамшиг биш, бүр хуучин

Үүнийг эмхэтгэсэн ... (толь бичиг)

Өнөөдөр бид янз бүрийн сэдвээр үргэлжлүүлэн ярих болно

толь бичиг, үгсийн сангийн үгс. Үгсийн сан гэж юу байдгийг санацгаая. Та ямар толь бичгүүдийг аль хэдийн мэддэг болсон бэ?

Өнөөдөр би этимологийн толь бичгийн талаар танд хэлэх болно.

Этимологийн толь бичиг нь үгийн гарал үүсэл, анхны утгын талаар өгүүлдэг. Энэ үгийн түүхийг эргэн харах нь орчин үеийн зөв бичгийн дүрмийг ойлгох боломжийг бидэнд олгодог. Жишээ нь: Бөөрөлзгөнө - нэр нь жижиг хэсгүүдээс бүрдсэн жимсний жимсний тэмдэг дээр үндэслэсэн байв. МАЛИНА гэдэг үг нь ЖИЖИГ гэдэг үгнээс гаралтай

Самбар дээр бичих.

Бөөрөлзгөнө - жижиг - "жижиг хэсгүүдээс бүрдэх"

Оньсого таавар.

Энэ нарийн хайрцагт
Та харандаа олох болно
Үзэг, үзэг, цаасны хавчаар, товчлуур,
Сэтгэлийн төлөө юу ч.

Энэ үг хэрхэн үүссэнийг доош нь доош нь уншина уу.

Оньсого таавар.

Түүний сургууль дээрх гол зүйл нь тийм биш юм.

Тэр өөрийн гэсэн албан газартай.

Тэр бүх оюутнуудыг мэддэг

Тусалж, шийтгэхэд бэлэн байна.

Зөв бичгийн дүрмийн толь бичгээс үг олоорой.

Үг үсэглэх. Үе дээр алгадах. Толь бичигт тэмдэглэ. Дараа нь үгийн схемийг бичиж, давамгайлсан бус гараар эгшгийг бич.

Тоглоом: Нисэх

Хэл ярианы эмч энэ үгийн гарал үүслийг тайлбарладаг.

PORTFOLIO гэдэг үг орос хэлэнд франц хэлнээс орж ирсэн. PORT-тээвэр

FEL хуудас

PORTFOLIO - "ямар бичиг баримт, бичиг баримтыг авч явдаг"

Хэл ярианы эмч энэ үгийг самбар дээр бичдэг. БРИФФЕКС

Үүнийг зөв бичих. Онцлон ярь.

"Нүд аних" гэдэг үгийн зөв бичих дүр. Нүдээ аниад энэ үгийг номонд бичсэн гэж төсөөлөөд үз дээ. Үүнийг анивчих

"аюултай захидал". Аль үсэг нь анивчих вэ?

Үг хэллэгээр өгүүлбэр зохио. Үгийн хуудас тарааж байна.

Пут, цүнх, би, харандаа, в.

(Би харандааны хайрцгийг цүнхэндээ хийсэн.)

Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?

Өгүүлбэрийн тоймыг зонхилох бус гараар эгшгийг бичиж бич.

Физик минут.

Гараа эргүүлэх (Зүүн гараа урагшаа - баруун гараа буцааж) ба эсрэгээр.

Хөндлөн хөдөлгөөн тохой-өвдөг

Гараас өсгий хүртэл хөндлөн хөдөлгөөн хийх

Үгэнд 3 үсэг байгаа бол суугаад гараа өргөх хэрэгтэй

дээш 3 үсэг биш, харин их эсвэл бага.

Үг: сонгино, сар, жүүс, нар, хорт хавдар, намуу, алхам, үслэг цув.

Бөмбөг тоглоомууд:

Эсрэг үгс (антоним)

Араб бичиг (унтах, ярих, ам, шөл)

Бид ой руу явж байна, бид хайрцагт OK гэж төгссөн үгсийг бичиж байна

Тоглоом: Захидал бичих (Гурав дахь)

Онцлох. Аюултай газрыг тодруул.

Энэ үгийн сүүлчийн үсэг юу вэ?

Тоглоом: "T үсэг" тааварыг шийдээрэй.

Тоглоом: Шидэт цүнх (Үг хэллэг)

Цээжээр мэдэх нь сурахад маш сайн хэрэг.

Хамар дээр хакердах - үүрд мөнхөд хатуу санаж байна.

Үүлэн дунд нисэх - мөрөөдөж, юуны талаар төсөөлөх.

Толгой дохих - нойрмоглох.

Үндсэн зүйлээс эхэл - (Az нь славян цагаан толгойн эхний үсгийн нэр юм), өөрөөр хэлбэл үндсээс, хамгийн энгийнээс эхэлнэ.

Асуух зүйл байна уу?

Алдаа мэдээлнэ үү

Манай редактор руу илгээх текст: